Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie A Moc Kotła


b4chus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stoję przed decyzją o zakupie kotła. W projekcie dobrano mi kocioł o mocy 20kW, natomiast według informacji znalezionych na forach jak i w instrukcjach kotłów (m.in. SAS, Elektromet, Kostrzewa) powinienem mieć kocioł max. 16kW, a według kalkulatora na cieplowlasciwe.pl wychodzi 11kW.

 

Dom - MERLIN ze Studio Atrium ( https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-975-Merlin,978.html ), z tym, że poddasze nieużytkowe będzie przerobione na jedno duże pomieszczenie - gabinet.

 

Ocieplenie fundamentów - XPS 10cm

Ściany - LEIER pustak ceramiczny 25cm

Ocieplenie  ścian - styropian KNAUF Fasada 040 20cm

Między parter a poddasze - ISOVER UniMata 20-30cm

Poddasze - ISOVER ProfitMata 30cm

Podłoga parter - Styropian Swisspor EPS 100 (grafitowy, lambda 030) 10cm

Okna 3 szybowe ABAKUS w systemie Salamander bluENERGY, północ i wschód małe przeszklenia, południowy zachód duże okna (2x 4000x2200 + 1x 3000x2200)

Drzwi Delta Perfect

Brama garażowa ciepła.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

 

Wydaje mi się, że ocieplenia jest aż nadto, jak zatem sprawdzić wymaganą moc kotła?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciepłowłaściwe te 11kW to pewnie z podgrzewaniem wody użytkowej przy temperaturach -20 , a takich jest kilka w roku . Kocioł węglowy proponowany w projekcie  jest dla -20 już 3 razy przewymiarowany , zaś średnio ze 7x. co potem będzie miało skutki w postaci kiszenia węgla - smoły w kotle i kominie , wykwitów z komina , gotowania się wody.  Kocioł 20kW to może być jedynie dla gazu.

Kocioł 20 kW  przy dobrej sprawności potrafi spalić na godzinę nawet do 5kG węgla, przemyśl czy przy minus 20 potrzeba dla twojego domu nawet 80-120 kg węgla na dobę. 

Przykłady moje mieszkanie 90m2, 100 lat dziurawe,  na 3 strony świata okna nieszczelne bez jakiegokolwiek ocieplenia potrzebuje dla średniej w domu 23stC 18 kg węgla na dobę przy -20 na zewnątrz.

Przykład 2 z innego forum ponad 400m2 nieocieplone ogrzewane kotłem 23kW.

Dla  twoich 100m2 o takim ociepleniu  wystarczyłoby spokojnie ogrzewanie o mocy do 7kW.

Jeśli już ma być paliwo stałe to bierz kociołek na pelet . Jest czyściej, lepiej sterowalny, sam się zapala i często patrząc na problemy ludzi z kotłami na węgiel taniej wychodzi  na pelecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz dobrze ocieplone 100m2. więc peleciak 10-12Kw będzie z dużym zapasem. Popiół po pelecie na ogródek. Jeśli  nie masz komina to i kable grzewcze są dobrą inwestycją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego jeszcze oczekujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.