Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tech Sterowniki L-8 - Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym


vivantos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
 
Mój pierwszy post dlatego proszę o wyrozumiałość :)
 
Jestem w trakcie budowy domu, ogrzewanie: z gazu miejskiego, typ: ogrzewanie podłogowe. Nie jestem specjalistą ds ogrzewania, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc :) Zastanawiam się nad zakupem następującego zestawu firmy Tech:
  • listwy sterującej L8;
  • 8 siłowników sterujących zaworami STT230 (bo 8 stref grzewczych na rozdzielni ogrzewania podłogowego);
  • 6 regulatorów pokojowych R8 (po jednym do każdego z pomieszczeń: salon, korytarz, 3 pokoje, łazienka);
  • moduł internetowy St 507

W salonie (otwarta przestrzeń z jadalnią i kuchnią) są 3 strefy, na pozostałe pomieszczenia po 1 strefie grzewczej.

Ogólne pytanie to czy ktoś może posiada taki system albo go zna, jak ocenia jego pracę i ew oszczędności płynące z jego użytkowania?

I kilka szczegółowych jeśli chodzi o montaż/sterowanie:
1. Czy dobrze rozumiem, że moduł internetowy umożliwia zmianę nastaw i harmonogramów tak samo jak z poziomu samej listwy, w sensie, że cały system posiada jeden wspólny harmonogram, który mogę edytować za pomocą dwóch urządzeń (listwa i telefon/komputer)
2. Czy regulator R8 umożliwia zmianę zadanej temperatury z wyższym priorytetem niż w harmonogramie? Przykład:
Harmonogram przewiduje temp 21C w godzinach 0-2, 6-9, 17-22,  w pozostałych 17C a za pomocą regulatora w pokoju o godzinie 12 mogę zmienić nastawę na 21C (i wtedy jak to wygląda: zmiana obowiązuje na stałe- do odwołania / do następnej zmiany temp w harmonogramie / na okreslony czas)?
 
Będę wdzięczny za wszelką pomoc :)
 
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na dużą bezwładność ogrzewania podłogowego nie za bardzo się sprawdza sterowanie kocioł kondensacyjny-siłowniki termoelektryczne+listwa OP.Po drugie kocioł gozowy nie współpracuje z takim rodzajem sterownia(nie ma komunikacji)Jakoś to będzie działać ale czy bądą oszczędnosci hm..Lepiej sterować całą podłogówką pogodowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam i używam i jestem zadowolony,... )  Pierwsze pytanie trzeba sobie zadać , czy będzie to Tobie potrzebne czy będziesz z tego korzystał .  Jest sporo przeciwników regulacji  w ten sposób ogrzewania podłogowego , ale też dużo zwolenników co prawda trzeba zainwestować około 2000 zł za cały system, ale powiem tutaj na własnym przykładzie, że u mnie było warto. Wiadomo że nie ma sensu obniżać temperatury o 5 stopni bo potem i tak trzeba będzie długo czekać aby osiągnąć zadaną temperaturę , ale max o 3 stopnie u mnie sprawdza się bardzo dobrze . Czy są jakieś oszczędności ? W moim przypadku tak ...U mnie tak  rocznie  około 300-400 zł . 

Mam budynek z 2006 r  , 130m/2 , nigdy za cały rok za gaz  (ogrzewanie + ciepła woda) nie zapłaciłem więcej niż 2900 , ostatni rok 2600 , zawsze na zimę kupuję 2m/3 drewna do kominka czasami w soboty rozpalam dla nastroju i tu już wykorzystuje sterowanie w salonie mam wtedy 23 st. na sterowniku nastawione jest 22 zamykają się pętle w salonie i ,, oszczędzam" , drugim takim przykładem jest łazienka z której korzystamy tylko rano od 6-8 jest tam 23 st , potem zmienia się na 20 st. weekendy mam trochę inne nastawy , to samo jest z wiatrołapem i przede wszystkim w sypialniach o godzinie 21 , temperatura zmniejsza się z 21 na 19 st. Za pomocą panelu kontrolnego na stronie  można fajnie wszystko zmieniać. Założyłem już takich około 10 zestawów w różnych konfiguracjach  i na razie wszyscy są zadowoleni . Ja zamiast sterowników r8 , mam C8r , i jak chcę nagle podnieść temperaturę lub obniżyć to robię tą z telefonu jednym przyciskiem nastawia się temp i przez jaki czas ma być taka temp. po upływie tego czasu system przechodzi w program który był zadany wcześniej .

Jak coś to mam dostęp do dobrych cen takich zestawów ;) możesz sobie porównać na priv.

pozdrawiam Tomekb 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

 

Ze względu na dużą bezwładność ogrzewania podłogowego nie za bardzo się sprawdza sterowanie kocioł kondensacyjny-siłowniki termoelektryczne+listwa OP.Po drugie kocioł gozowy nie współpracuje z takim rodzajem sterownia(nie ma komunikacji)Jakoś to będzie działać ale czy bądą oszczędnosci hm..Lepiej sterować całą podłogówką pogodowo.

 

Możesz powiedzieć coś więcej o sterowaniu pogodowym?

 

Witam , mam i używam i jestem zadowolony,... )  Pierwsze pytanie trzeba sobie zadać , czy będzie to Tobie potrzebne czy będziesz z tego korzystał .  Jest sporo przeciwników regulacji  w ten sposób ogrzewania podłogowego , ale też dużo zwolenników co prawda trzeba zainwestować około 2000 zł za cały system, ale powiem tutaj na własnym przykładzie, że u mnie było warto. Wiadomo że nie ma sensu obniżać temperatury o 5 stopni bo potem i tak trzeba będzie długo czekać aby osiągnąć zadaną temperaturę , ale max o 3 stopnie u mnie sprawdza się bardzo dobrze . Czy są jakieś oszczędności ? W moim przypadku tak ...U mnie tak  rocznie  około 300-400 zł . 

Mam budynek z 2006 r  , 130m/2 , nigdy za cały rok za gaz  (ogrzewanie + ciepła woda) nie zapłaciłem więcej niż 2900 , ostatni rok 2600 , zawsze na zimę kupuję 2m/3 drewna do kominka czasami w soboty rozpalam dla nastroju i tu już wykorzystuje sterowanie w salonie mam wtedy 23 st. na sterowniku nastawione jest 22 zamykają się pętle w salonie i ,, oszczędzam" , drugim takim przykładem jest łazienka z której korzystamy tylko rano od 6-8 jest tam 23 st , potem zmienia się na 20 st. weekendy mam trochę inne nastawy , to samo jest z wiatrołapem i przede wszystkim w sypialniach o godzinie 21 , temperatura zmniejsza się z 21 na 19 st. Za pomocą panelu kontrolnego na stronie  można fajnie wszystko zmieniać. Założyłem już takich około 10 zestawów w różnych konfiguracjach  i na razie wszyscy są zadowoleni . Ja zamiast sterowników r8 , mam C8r , i jak chcę nagle podnieść temperaturę lub obniżyć to robię tą z telefonu jednym przyciskiem nastawia się temp i przez jaki czas ma być taka temp. po upływie tego czasu system przechodzi w program który był zadany wcześniej .

Jak coś to mam dostęp do dobrych cen takich zestawów ;) możesz sobie porównać na priv.

pozdrawiam Tomekb 

Właśnie kwestia stopni też jest dla mnie zagadką. Do tej pory w blokach nie zastanawiałem się nad temperaturą. Było mi ciepło - zakręcałem, zimno - odkręcałem :) Więc te poziomy temperatur eksperymentalnie sobie wypracuję. Co do C8 vs R8:wolałbym jednak zamontować regulatory, nigdy nie mam pewności, że producent nie zawiesi wspierania systemu (serwer stoi u nich a nie na mojej listwie) i wtedy lipa. A tak to mogę sobie sterować ręcznie z pokoju. 

Mógłbyś odnieść się do zdania @odpowietrznik:
 

 

 

Po drugie kocioł gozowy nie współpracuje z takim rodzajem sterownia(nie ma komunikacji)

Z góry dzięki za odpowiedź:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się że osobiscie robiłem taką instalację typu kocioł gazowy kondenacyjny ze sterowaniem pogodowym+siłowniki i listwa OP KL-06 firmy TECH+termostaty pokojowe.Głównym powodem dla którego inwestor (czyt.mój znajomy)zdecydował się na takie rozwiązanie było  to że  dom jest duży a zamieszkują go tylko dwie osoby więc w kilku pomieszczeniach nikt nie przebywa to też można tam obniżyć temperaturę dzieki takiemu rozwiązaniu.Ciężko powiedzieć póki co czy są z tego tytułu jakieś oszczędności bo dopiero system pracuje pierwszą zimę.Mam nadzieje ze tak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie u mnie sytuacja będzie podobna: dom = salon + 3 pokoje a nas jest dwoje (w przyszłości pewnie więcej :) ), dlatego rozważałem zastosowanie takiego systemu. 

 

Co do końcówki posta (która zniknęła), niestety niewiele wiem bo dom buduje developer i biorę to co jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

 

 

Możesz powiedzieć coś więcej o sterowaniu pogodowym?

 

Właśnie kwestia stopni też jest dla mnie zagadką. Do tej pory w blokach nie zastanawiałem się nad temperaturą. Było mi ciepło - zakręcałem, zimno - odkręcałem :) Więc te poziomy temperatur eksperymentalnie sobie wypracuję. Co do C8 vs R8:wolałbym jednak zamontować regulatory, nigdy nie mam pewności, że producent nie zawiesi wspierania systemu (serwer stoi u nich a nie na mojej listwie) i wtedy lipa. A tak to mogę sobie sterować ręcznie z pokoju. 

Mógłbyś odnieść się do zdania @odpowietrznik:

 

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Tak serwer jest u nich , ale z poziomu listwy też da się podnieś temp , ja dodatkowo mam jeszcze panel M-8 akurat pozostał mi z wcześniejszego systemu i zmienili mi tylko oprogramowanie aby pasowało pod listwę L8 , na nim można robić to co na komórce .

Jeśli chodzi o sterowanie pogodowe to nie ma żadnego problemu ,sam kocioł można podłączyć pod pogodówkę i kocioł jest modulowany odnośnie krzywej zadanej w sterowniku kotła gdy jest zimniej na zewnątrz zwiększa temperaturę zasilającą rozdzielacz ,gdy temp. wzrasta zmniejsza tą temperaturę , nie przekraczając maksymalnej dla ogrzewania podłogowego . System Tech lub inne podobne, reguluje nam temperaturę w danym  pomieszczeniu, standardem jest już w każdym takim sterowaniu dodatkowe wejście( styk bez-potencjałowy) gdzie podpina się wyjście sterownika kotła , gdy wszystkie siłowniki w mieszkaniu się zamkną ,czyli zostanie osiągnięta temperatura w pomieszczeniach to wyłącza się kocioł . Więc więcej nie potrzeba żeby współpracował .

Czyli powinno się zrobić pierwsze jakieś obliczenia (projekt) z obliczeń wyjdzie nam czy potrzebujemy dodatkową grupę mieszającą , czy też wystarczy sam kocioł , wyliczymy temperaturę zasilania dla  całej  podłogówki będziemy wiedzieć jaką krzywą wybrać przy pogodówce , wyliczymy też jaki rozstaw rur trzeba ułożyć i jak ustawić przepływomierze (przepływ) aby osiągnąć wybraną temperaturę w danym pomieszczeniu , (na przykład łazienka 23 st  salon 22,  sypialnia 19  ). przychodzą mrozy i pogodówka podaję wyższą temperaturę zasilania i utrzymuje te temperatury wybrane w pomieszczeniach , co jak nasze obliczenia się nie sprawdziły mamy za ciepło w łazience lub za zimno w sypialni ? możemy to skorygować zwiększając lub zmniejszając przepływ na rotametrach . Ale co jak chcemy sobie zmieniać temperaturę w pomieszczeniach w ciągu dnia ( jak już pisałem wcześniej max o 3 st. bo więcej mija się z celem ) to wtedy można sobie właśnie założyć sterowanie strefowe.

 

Osobiście nie jestem zwolennikiem pogodówki bo pogodówka zawsze wie jaka jest temperatura na zewnątrz, ale nie zna temperatury jaka jest w każdym z pomieszczeń :).

pozdrawiam Tomekb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłowniki dają mozliwość obniżenia temp.np.na noc lub gdy nas nie ma w domu o te 2 max 3stopnie ale pytanie czy potem kocioł nie zużyje więcej gazu aby dogrzać do temp.komfortowej(przed obniżeniem)niż gdyby grzał cały czas?Oczywiscie trzeba z odpowiednim  wyprzedzeniem zaprogramować powrót do wyjsciowej temp.ze względu na dużą bezwładność podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie powinno się robić większej różnicy jak te 3 st. Czy pogodówka wyłączy kocioł jak temperatura w salonie wzrośnie bo odwiedziła nas większa liczba osób , zapaliliśmy w kominku lub kuchni żonka robi obiad i piecze placek,? tą dodatkową energię czujniki pokojowe wyłapią tą nadwyżkę i nie pozwolą na dalsze grzanie danej strefy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłowniki dają mozliwość obniżenia temp.np.na noc lub gdy nas nie ma w domu o te 2 max 3stopnie ale pytanie czy potem kocioł nie zużyje więcej gazu aby dogrzać do temp.komfortowej(przed obniżeniem)niż gdyby grzał cały czas?Oczywiscie trzeba z odpowiednim  wyprzedzeniem zaprogramować powrót do wyjsciowej temp.ze względu na dużą bezwładność podłogówki

 

Wg moich doświadczeń nie ma sensu obniżanie na noc temp. Oszczędności .... żadne :) Spalanie gazu na zbliżonym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie za bardzo rozumiem koncepcje stosowania kondensacyjnego kotła gazowego sterowanego pogodowo z takim zestawem sterowania strefowego. Sterownik pogodowy ma przeważnie dużo większe możliwości obsługi dodatkowych urządzeń np kilka obiegów czy jak kto woli stref grzania.A na pewno nie będzie współpracował z żadnym termostatem pomieszczenia, ani obcym sterownikiem. Producenci kotłów gazowych dostarczają gotowe systemy które na pewno współpracują ze sterownikiem pogodowym kotła i prawdą jest co napisał kol "odpowietrznik" że to co proponuje autor tematu ze sterownikiem kotła nie współpracuje. Autor tematu rzucił nam temat sterowania strefami a tak naprawdę pominął hydraulikę. Dla prawidłowej pracy takiej instalacji może potrzebne być sprzęgło, mogą potrzebne być układy mieszające i komunikacja między urządzeniami... Układ jak opisał to "tomekb" może działać jak uda nam się zbudować instalację na jednym obiegu grzewczym ale to ograniczeniem jest wydajność pompy kotłowej czyli trzeba precyzyjnie obliczyć przepływy w instalacji podłogówki i porównać to z wydajnością pompy kotła. I jeszcze jeden aspekt czyli koszty. 2900 czy 3000 zł za system to rzeczywiście niewiele w porównaniu do systemów ogrzewania strefowego u producentów kotłów, ale warunek ekonomiki jest jeden czyli ze tak jak w przypadku kol. "tomekb" uda się zbudować instalację na jednym obiegu grzewczym zasilanym z kotła. Jak poza tymi 3000 zł trzeba będzie wydać kasę na : sprzęgło, divicony, zdalne sterowania, systemy komunikacji....  to ekonomiki nie ma w tym żadnej tylko niepotrzebne wydanie 3000 zł.W ofercie niektórych producentów kotłów są też moduły internetowe. Ale to już musi przeanalizować inwestor z instalatorem. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania systemów dostarczanych przez producentów kotłów, ale to tylko głos w dyskusji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ulega wątpliwości ze należy poprawnie wykonać instalacje OP dobierając odpowiednie komponenty dedykowane przez producenta danego kotła i dokonać odpowiednich obliczeń.Ale czy te dwa sterowania nie mogą pracować równolegle? wszak nie będą się zakłócać na wzajem?Oczywiście można budowac strefy grzewcze bo każdy producent kotła zapewnia odpowiednie urządzenia przeznaczone do tego celu wspłópracujące z jego kotłem np.w Vaillancie jest to VR91, tylko strefa zazwyczaj składa się z kilku pomieszczeń a tu przy siłownikach mamy możliwość sterowania temperaturą każdego pomieszczenia niezależnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej jest dużo przeciwników i zwolenników takich rozwiązań. Ja uważam, że czym innym jest temperatura zasilania rozdzielacza podłogowego i za to ma odpowiadać cała hydraulika i może być ona dedykowana przez producenta kotła, czy też możemy dobrać inne rozwiązania ,  powiedzmy że kotłownia ma nam dostarczyć ciepło o danej temperaturze w najbardziej ekonomiczny sposób tak jakby dostarczana była z np.PEC . A co innego jest temperatura którą chcemy mieć wewnątrz . W załączniku przesyła tak dla zainteresowanych wykres z ostatniej doby w moim budynku i z naszej firmy z tym że w firmie to sterowanie steruje dmuchawami . post-4018-0-37617300-1484123627_thumb.pngpost-4018-0-53904500-1484123641_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze zdjęcia z naszej kotłowni , dwa kotły gazowe w kaskadzie, sterowanie pogodowe , moduł sterowania cwu , moduł sprzęgła , wszystko dedykowane De Dietrich , grupy pompowe i rozdzielacz to już nasza produkcja

wszystko fajnie działa sterowanie Tech steruje dmuchawami .post-4018-0-24786300-1484128344_thumb.jpgpost-4018-0-67716900-1484128362_thumb.jpgpost-4018-0-15409800-1484128386_thumb.jpgpost-4018-0-28070500-1484128401_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A jak wygląda wersja bezprzewodowa takiego systemu. Sprawuje się to jakoś ? Jestem zainteresowany L-8 w wersji bezprzewodowej. Ma ktoś jakieś doświadczenia ?

Cały temat jest właśnie poświęcony wersji L8 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech to gówno jest droższy od przykładowego Salusa a przecież to jest to samo produkują sterowniki do kotłów które trzeba rozbudowywać o moduły a to wiąże się z kasą

 

t_d :)

No nie wiem czy takie g...)Salus jest skośnooki a Tech produkowany jest w Polsce wiem bo byłem osobiście na szkoleniu w Wieprzu a w ramach szkolenia pokazywano nam linię produkcyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech to gówno jest droższy od przykładowego Salusa a przecież to jest to samo produkują sterowniki do kotłów które trzeba rozbudowywać o moduły a to wiąże się z kasą

 

t_d :)

Salus nie ma bezprzewodowej głowicy termostatycznej do grzejnika. Jeżeli ktoś ma std. rozdzielacz do grzejników to nie ma szansy założenia siłowników do rozdzielacza. Czy mam rację ? Jak to można rozwiązać ? Chyba tylko bezprzewodowy siłownik do grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.