Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały Ale Potrzebuje Ciepła


Faryn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! posiadam mieszkanie 54m2 tematów podobnych dużo ale u mnie jest trochę inaczej..
Mieszkanie jest w starej kamienicy na samym rogu..  na 1 piętrze, 3 największe ściany są ścianami zewnętrznymi, dodam że sąsiedzi z dołu to typowi menele nic nie ogrzewają a mieszkanie jest oczywiście nie docieplone.. posiadam je od pół roku i teraz właśnie w zimę się rozczarowuje...ściany są na 3m wysokie obok sąsiedzi też nie mieszkają a kuchnia sąsiaduje z klatką schodową...mam nadzieje że z dołu przejmie mieszkanie komornik i je sprzeda komuś normalnemu...Ale to tylko marzenie.. zarządca kamienicy (bo mamy wspólnotę) nie ma pieniędzy na ocieplenie w sumie kamienica ma 2 piętra i strych i tylko ja, menele i sąsiad z góry mamy ten zimny narożnik... drugi koniec budynku przylega do innego budynku.
Obecnie ogrzewam kotłem zasypowym 7,5 kw znajduje on się w kuchni..niby ta moc jest odpowiednia ale gdyby chociaż z dołu grzali..
sytuacja wygląda tak pale cały dzień 2 razy rozpalam raz troche mniej na rozgrzanie instalacji grzebie popiół żeby spadł i od góry cały zasyp łącznie ok 15 kg co bym nie nasypał, to weekend a w tygodniu rozpalam po pracy czyli ok 16tej drugi raz ok 20 tej i pali się do ok 1,2 w te mrozy co były (u mnie to i tak lajt bo max -7 nawet nie myślę co by było przy -16) temp max 18st w pokojach kuchnia łazienka ok 21 22 nawet :) a rano 14st po pracy 13..


i tu moja prośba o pomoc w dobraniu pieca kominka czy czegoś innego co dało by rade ogrzać to mieszkanie
w tym roku ma być do budynku przyłącze od gazu... i też mnie to trochę kusi ale jak dalej bedzie tak wyglądać sytuacja z sąsiadami to koszta opału mnie chyba poniosą a zwłaszcza brak izolacji
Może ktoś wie ile by to mogło kosztować (ciągnięcie rur gazu do mieszkania piec, podłączenie i utrzymanie)
może wiekszy piec ? lub kominek ( tylko kto wie co to będzie za rok przy takim smogu)
ostatnio zainteresował mnie kominek na pallet z rozprowadzeniem ciepła tylko.. czy cenowo to nie wyjdzie podobnie do gazu ?

może macie jakieś inne propozycje lub sugestie ?
link z ciepło właściwe 
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1znc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego Faryn ... mieszkanie jest Twoje - własnościowe czy wynajmujesz ?

Jeśli wersja 1 - to zastanowiłbym się najpierw nad izolacją ścian - jeśli nie zewnątrz - bo nie ma możliwości to od wewnątrz ....

To samo sufit i podłogi ...

wiem ,że koszta spore - ale to co wydasz oszczędzisz na opale po jakimś czasie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Durszlak da się ogrzać. Mam tak samo, tyle, że 80 m2 i spalam 5 t węgla na sezon. 

Da się utrzymać stabilną temperaturę w okolicach 22 czy 23 stopni, ale tylko przy paleniu ciągłym.

Albo palenie od góry dwa razy na dobę, albo kocioł dolnego spalania (teraz mam DS zrobionego w GS). 

Jeśli autor wątku chciałby (czy musiałby) pozostać przy węglu to powinien przeczytać:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15650-kocioł-dolnego-spalania-małej-mocy/

Jest tam o małym DS: minertu 8 kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HP79 ... wszystko ładnie i pięknie - Prawda jest taka - że WSZYSTKO MOŻNA OGRZAĆ -

Pozostają tylko koszta ,,,  5ton węgla  to około 3500-4000zł  (  wyokokaloryczny )

Przy 80m2 dobrze ocieplonych - zjechałbyś do max 2 ton za sezon ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobna sytuacja u mnie. Mieszkanie 44m2. Kamienica, parter. Po jednym mieszkaniu na poziom. Sasiaduje z pomieszczeniem gospodarczym nie ogrzewanym i klatka schodowa. Więc z każdej strony ściany zewnętrzne lub pomieszczenia nie ogrzewane. Link do wyliczeń. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/21w9

Piecokuchnia Defro Asia 9kw. Piecokuchnie doszczelnilem bo część powietrza leciała pod rusztem do komina. Podobnie jak w kuchni hydromax. Żeby mówić o jakim kolwiek komforcie muszę palic ciągle. Przerwy nie dłuższe niż 2h. Wtedy temperatura spada z 21-22 do 18-19. Przy obecnej temperaturze ok -5 st mam ustawione na piecu 55st. I trzyma 21-22 w najzimniejszym pokoju. Próbowałem raz przepalic na 50 st ale pojawila się smola i dużo sadzy więc minimum 55 mam ustawione. Pale od góry. Rozpalam 3x dziennie. Komora spalania 18x22x35-40 (dlxszexwys). Maksymalnie wychodzi ok 10 kg węgla ( orzech 1) pod górne drzwiczki. Pali się 8h. Natomiast zaladunek 6kg (orzech 2) pali się 6h. Węgiel z kopalni wujek katowice. Więc minimalne spalanie jakie udało mi się osiągnąć to 1kg/h. Próbowałem zmniejszyć komorę cegła szamotowa o 1/3, rozpalilem tylko raz i 5kg paliło się 6h. Jednak zrezygnowałem z tego ze względu na utrudniona obsługę pieca. Piec stoi w kuchni więc obsługa musi być jak najszybszą i jak najmniej brudząca. Dopływ powietrza reguluje elektroniczny miarkownik unister.

 

Ogrzewanie gazowe jest bezobslugowe ale w Twoim czy moim przypadku zużycie gazu będzie bardzo duże.

 

To co Ci mogę poradzić to palenie od góry, nie dopuszczenie do wychłodzenia mieszkania (max 3st mniej), i przetestuj wysokość warstwy węgla( u mnie 20-25 cm przynosi dużo lepsze rezultaty niz 35cm).

 

Aha jeszcze jedno, nie miałem, nie palilem w kotle DS natomiast z tego co czytałem taki kocioł bardzo dymi przy zaladunku i czuć zapach smoly i wędzonki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

k89amil

Niestety taka jest prawda o mieszkaniach w kamienicach. 

Ja nie mam sąsiadów ani na dole ani na górze. 

Piszę to ku przestrodze bo dość często pojawiają się tematy zakładane przez osoby, którym wydaje się, że korzystnie kupiły/wynajęły takie lokum.

A potem problem z ogrzaniem (właściwie z kosztami). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.