Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Optima Plus 13Kw Jak Palić Efektywnie ?


krsy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem początkującym "palaczem".

 

Dom jednorodzinny starego budownictwa (sciany 50cm z pustką powietrzną, lata budowy 65-70') po remoncie. Ocieplony styropianem 12cm, poddasze ocieplone wełną 20cm. Jakieś 110-120m2 powierzchni. Dół około 80m2 podłogówka + kaloryfer w łazience i sypialni. Góra 30-35m2 dwa kaloryfery po 10 żeberek. Piec Defro Optima Plus 13kw + strerownik TECH ST-22 i dmuchawa. Jest to moja pierwsza zima w której pale. Do tej pory paliłem drewnem ktore zostało z dawnych lat i remontu no ale bieganie do kotłowni co godzinę przestało być fajne. Mam jeszcze węgiel groszek i od 2 dni zacząłem palic tym węglem. Pale od góry, podobno najlepiej. U mnie wygląda to tak ze zasypuje węglarke wegla, rozpalam od góry i zamykam, ogolnie to pali sie do wygaśnięcia jakieś 6h. Co mysle ze jest czasem bardzo słabym. No i chciałbym sie dowiedzieć jak najlepiej palic w takim piecu ? Węglem i drewnem, jakie odstępy czasowe miedzy zasypami mógłbym osiągnąć, niestety jakości węgla nie znam. Na sterowniku mam ustawione:

 

pompa start 30 stopni

temperatura zadana na piecu 50 stopni

sila nadmuchu 3/6

czas nadmuchu 15sek

przerwa miedzy nadmuchami 20min

pompa na 3 biegu

 

Po wypaleniu sie takiej dawki wegla, zostaje ponad pól wiadra popiołu i pare tzw pumeksów. Chciałbym sie dowiedzieć jak palic, i ile powinienem zużyc węgla i/lub drzewa w sezonie grzewczym. Ile ładować węgla i/lub drewna na jeden wsad i na ile powinno to starczyc. Nigdy wczesniej nie mialem styczności z paleniem. Dodam ze przy taki paleniu jak teraz mam w domu 22 stopnie, a w sypialni nawet wiecej (kaloryfer jest zakręcony, grzeje tylko podłoga). Za wszelkie informacje i porady z góry serdecznie dziękuje.

 

W ząłacznku zdjęcie pieca i sterownika

post-71572-0-81470300-1483949196_thumb.jpg

post-71572-0-66254200-1483949202_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zapaliłem od dołu czyli na żar zasypałem węglem to okolicy nie było widac, czarny dym no i 2 godziny i musiałem dosypywać bo nic nie bylo. Wszędzie pisza zeby palic od góry, więc tak próbuje drugi dzien i j/w napisałem. Ale jak mówię jestem świeży i otwarty na propozycje/porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stad ten smog w kraju bo zasypales zar weglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerobiłem dolniaka na gorniaka ale jednak proponował bym tobie żebyś jednak skupił się nad paleniem dolnym .

Zaślep pierwszy wymiennik na gorze cegła szamotowa I wtedy powinieneś zobaczyć różnicę.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest potworek górno -dolny. Tak najogólniej mówiąc niezbyt udana seria kotłów Defro, już chyba nie produkowana.  Mało prawdopodobne, że w tym układzie, tj brak powietrza wtórnego, dmuchawa, da się tym palić oddolnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to czemu ty palisz od gory jak masz dolniaka .

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

 

 

Ja przerobiłem dolniaka na gorniaka ale jednak proponował bym tobie żebyś jednak skupił się nad paleniem dolnym .

Zaślep pierwszy wymiennik na gorze cegła szamotowa I wtedy powinieneś zobaczyć różnicę.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

 

Czli w tym miejscu gdzie zaznaczyłem strzałką wsadzić dwie cegły szamotowe i tyle ? czy muszę to jakoś zalepiać szczelnie czymś ?

post-71572-0-06556500-1483956029_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest potworek górno -dolny. Tak najogólniej mówiąc niezbyt udana seria kotłów Defro, już chyba nie produkowana.  Mało prawdopodobne, że w tym układzie, tj brak powietrza wtórnego, dmuchawa, da się tym palić oddolnie. 

 

Dokładnie piec jest z 2006 roku bodajże. Bardzo bym prosił o poradę jak palić, jak poustawiać te nadmuchy przy paleniu węglem. Jak wkońcu palić, od dołu czy tak jak teraz robię od góry, ile sypać węgla itd. Bo jak pale drewnem to drzwiczki od popelnika zostawiam uchylone na 2-3mm, niestety co godzine musze latac i dokładac drewna zeby utrzymac te 45-60 stopni na piecu. Chodzi mi jak uzyskać najdłuzsza stałopalnośc. Zebym np. zapalil o 6 rano przed praca i wracaja okolo 16 bylo jeszcze ciepło, chodzi o to ze zona z mała córeczka jest w domu i zeby nie musiała zostwiac dziecka i dokladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie mogę znaleźć specyfikacji tego kotła - chodzi mi o komorę spalania. Jak masz (ewentualnie zmierz)  to napisz, ale wydaje mi się, że spokojnie do 20 kg węgla załadujesz na raz. Może daruj sobie na chwilę obecną przeróbkę na dolniaka i spróbuj przerobić na typowego górniaka poprzez zabudowanie przestrzeni pod wymiennikiem. Zmień opał na orzech. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://archiwum.allegro.pl/oferta/piec-defro-optima-plus-13-kw-i5876331365.html specyfikacja.

 

czyli tu gdzie zaznaczyłem mam położyć cegły szamotki i czyms jeszcze to zalepić czy wystarczą same cegły ?

post-71572-0-71424900-1483959491_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam mam ten sam model w wersji 24kW palę od dołu, zaślepiłem górę nad wiszącym wymiennikiem, wyłożyłem całą komorę za wymiennikiem do samej góry szamotem, dorobiłem palnik z powietrzem wtórnym z popielnika, wywaliłem dmuchawę, dospawałem mufę z miarkownikiem i jest nieźle. Zasypuję na noc około 20.00 na full węgla i przy ostatnich mrozach wytrzymał do 8.00 na kotle 45C zadana 60C i sporo żarzącego się jeszcze koksu więc wynik całkiem niezły. Idealny ten kocioł nie jest bo używam go od 2010r a produkcji 2006r ale dopuki nie wysiądzie to jeszcze na nim trochę pojeżdżę. Jak go odziedziczyłem to już był prawie dolniak gdyż górny prześwit nad wymiennikiem był cały zalepiony sadzą i smołą gdyż poprzedni operatorzy tego cuda palili tradycyjnie zadymiając całą okolicę i pewnie słabo czyszcząc skoro ta przegroda sama z siebie zarosła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 czyli tu gdzie zaznaczyłem mam położyć cegły szamotki i czyms jeszcze to zalepić czy wystarczą same cegły ?

 

same cegły wystarczą. Jak napisał sono2020, przeróbka na dolniaka wymaga "trochę" zachodu, dlatego na chwile obecną najprościej to przerobić na górniaka, a później zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ustawienia nadmuchów, przerwy itd jakie dac ?. I czy jak wspomniał kolega wyżej, pompa na 1 biegu da rade? Kompletnie zielony jestem i nie chce czegoś spieprzyć, dlatego prosiłbym o dokladne info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze dzisiaj załadowałem full piec o 8 rano. Nadmuch 2/6, 10 sekund i 10 min przerwy. Temperatura na zew -5 do -8 no i zaglądając o 19:00 było już ciemno w piecu, 32 stopnie na piecu no i zauważalnie mniej "pumeksów", Teraz zapakowałem na noc piec i dałem nadmuch na 1/6 i pompe na drugi bieg. Później realne zdjęcia mojego pieca. To na górnych drzwiczkach to jest do tego PW ?. Jutro rano pobawie sie z tym szamotem i zasłonie przestrzeń pod wymiennikiem, czyli normalnie ustawić cegły na ruszcie przy ściance. Poniżej realne zdjęcia mojego pieca.

 Pozdrawiam.

post-71572-0-40781300-1483988957_thumb.jpg

post-71572-0-13528500-1483988962_thumb.jpg

post-71572-0-27187900-1483988968_thumb.jpg

post-71572-0-84977400-1483988974_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz tak zatkać , aby powietrze z dołu od popielnika nie mogło przedostawać za wymiennikiem . Można uszczelnić popiołem zasypując ten kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po za domem wiec jak wroce pokombinuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.