Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Karoduo 25Kw - Prośba O Wsparcie Nowicjusza


podhalanin

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Forumowicze,

zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Jestem nowicjuszem w temacie CO - dysponuję nową, pierwszą w życiu kotłownią w której uczę się palić.

 

Moim piecem (którego opis poniżej) ogrzewam dom:

- data budowy: 1953

- generalny remont wraz z nowymi instalacjami: 2016

- powierzchnia użytkowa: 123mkw + klatka schodowa

- ilość pięter: 2 + strych (docelowo do remontu i zamieszkania, piec przewidziany do ogrzania również tego piętra) + piwnica

- ocieplenie: tak (w tym nowe docieplenia wykonane w 2016 roku)

- nowe okna: tak (dwu i trzy szybowe, Drutex)

- ogrzewanie podłogowe: tak (łącznie ok. 40mkw)

- zbiornik CWU: 500l

 

Piec ProTech KaroDuo 25kW, rok produkcji 2016, zainstalowany we wrześniu 2016r.

Obecnie dobrane parametry pieca:

- temperatura zadana: 62 st. C.

- czas podawania: 8s

- przerwa podawania: 170s

- nadmuch: 30 (na 100 możliwe)

- praca w podtrzymaniu: 20

- przerwa w podtrzymaniu: 30

- wentylator w podtrzymaniu PRACA: 40s

- wentylator w podtrzymaniu PRZERWA: 10min

- temperatura zadana zaworu: 33 st. C.

- Kontrola: 30s

- Otwarcie: 120s

- Skok jednostkowy: 5%

- Minimalne otwarcie: 5%

 

Palę ekogroszkiem EKORET zakupionym bezpośrednio przez sklep producenta.

 

Moje problemy i pytania:

- obecne zużycie paliwa: ok. 25kg / doba (początkowo było ok. 75kg) - czy to aby nie zbyt dużo? Czy ustawienia są prawidłowe?

- bardzo duża ilość popiołu: duży zbiornik opróżniam 1x doba. Czy to jest normalna ilość popiołu? Teść, korzystający ze starego pieca a ogrzewający dom bliźniaczy do mojego usuwa taki pojemnik 1x tydzień MAX.

- duża ilość dużych, niedopalonych węgli w popielniku.

- bardzo duża ilość sadzy: z górnych drzwiczek usuwam codziennie bardzo dużą ilość sadzy - wagowo nie oszacuję, ale wytwarza się w szybkim tempie. Korzystam z SadPala, staram się czyścić piec regularnie;

- niska odczuwalna temperatura w domu - około 18-20 stopni przy regulacji głowic grzejników ustawionych na 6/6.

 

Czy ktoś doświadczony mógłby rzucić okiem, czy ustawienia są OK? Czy macie jakieś porady na problemy przytoczone powyżej?

Trzeci miesiąc czytam różne wątki, opinie i porady i nie widzę poprawy u siebie pomimo ich wdrażania.

 

Z góry dziękuje za Waszą pomoc.

Pozdrawiam,

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto dobierał ten kocioł? Na pewno potrzeba Ci 25 kW na 123 m2 ? 500l podgrzewacz to na ile osób jest przewidziane? Normalnie przyjmuje się od 30 do 60 l ciepłej wody na osobę czyli te 500l to zapotrzebowanie dla.... 9-17 osób? czy na pewno jest Ci potrzebny 500 litrowy podgrzewacz? I podejrzewam że ten podgrzewacz może być największym twoim problemem, ale bez schematu instalacji trudno coś więcej powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zwiększyć temp w domu to zawór ustaw na 45* i ustaw termostaty na 3-3,5 za niska temperatura idzie na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak duzo sadzy to znaczy że za dużo podajesz lub za mało dmuchasz. Jak tesc ma takie samo mieszkanie to twój kocioł ogrzeje i jego mieszkanie i może jeszcze sąsiadów podepnijcie :).

Na poważnie dmuchawy nie zwiększaj wydłużyć przerwę trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto dobierał ten kocioł? Na pewno potrzeba Ci 25 kW na 123 m2 ? 500l podgrzewacz to na ile osób jest przewidziane? Normalnie przyjmuje się od 30 do 60 l ciepłej wody na osobę czyli te 500l to zapotrzebowanie dla.... 9-17 osób? czy na pewno jest Ci potrzebny 500 litrowy podgrzewacz? I podejrzewam że ten podgrzewacz może być największym twoim problemem, ale bez schematu instalacji trudno coś więcej powiedzieć

 

Dobierał to instalator... jak pisałem, jest trzecia kondygnacja do ogrzania, a raczej będzie niebawem (strych), więc powierzchnia domu się zwiększy. Teraz jednak widzę, że przez to "przewymiarowanie" mam więcej roboty przy obsłudze. Myślałem już nad wymianą pieca, ale problemem logistycznym byłoby teraz jego wyjęcie z kotłowni.. ;)

 

CWU podgrzewam rzadko, kiedy pompa idzie równolegle piec dłużej pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zwiększyć temp w domu to zawór ustaw na 45* i ustaw termostaty na 3-3,5 za niska temperatura idzie na grzejniki.

 

Dzięki za radę - spróbowałem wczoraj kontrolnie zwiększyć na 40 stopni - piec przy innych parametrach bez zmian nie doszedł mi w ogóle do zadanej temperatury przez 3 godziny. To normalne? Temperatura zadana wynosiła 62st. C, piec grzał się maks do 58 st. C. i spadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.