Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co Dla Skam-P 12 Kw + Sterownik Sppv2 + Grzejniki + 2 Pętle Podłogówki


qqde23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,


 


konsultowałem na forum stworzenie schematu dla kotła Skam-P. Aktualnie po wielu konsultacjach z użytkownikiem #odpowietrznik (jestem bardzo wdzięczny za tak dużą pomoc) doszedłem do odpowiadającej mi konfiguracji ale pojawiły się pewne problemy z forumowym schematem. 


 


Ogólnie mam do wykonania instalację z kotłem na ekogroszek z podajnikiem SKAM-P 12 kW + sterownik SPPv2 + grzejniki z zaworami termostatycznymi + 2 pętle podłogówki na RTL-ach.


Początkowo brałem pod uwagę rozwiązanie z pompą kotłową w funkcji ochrony powrotu ale okazało się że mój sterownik jej nie obsługuje więc jestem zmuszony do zmiany koncepcji.


 


Biorę pod uwagę następujące rozwiązania:


 


1) Ochrona powrotu pompą CWU - schemat nr 1


2) Zastosowanie zaworu stałotemperaturowego np. ESBE VTC 511/55 st. - schemat nr 2


3) A może całość na jednej pompie ,wychodzi najtaniej ale czy mogą wystąpić przy tym rozwiązaniu jakieś problemy? - schemat nr 3


 


schemat nr 1


post-69698-0-84807500-1482326819_thumb.jpg


 


schemat nr 2


post-69698-0-32608000-1482326820_thumb.jpg


 


schemat nr 3


post-69698-0-92043400-1482326820_thumb.jpg


 


Proszę o ocenę schematów i poradę który z nich lepiej i funkcjonalniej się sprawdzi w mojej instalacji.


 


Pozdrawiam.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności wystarczy schemat #3, z małymi uwagami:

1/ zawór do regulacji przepływu, najlepiej grzybkowy, dać na powrocie z bojlera

2/ zawór zwrotny "żeby nie wychładzało bojlera" jest zbędny w instalacji jednopompowej. Lepiej zamiast niego dać taki zawór na zasilaniu c.o.,(lub zamiast niego kulowy), żeby latem przy grzaniu c.w.u. nie zaciągało wody z podłogówki (bo na grzejnikach i tak pewnie zamkną termostaty)

Przy montażu RTL, pamiętaj, żeby montować go na końcu petli, tj. przy belce powrotu (jeśli będą rozdzielacze)

 

Druga rzecz: zawór p.oparzeniowy na c.w.u. Na schemacie podłączyłeś go tak, jakby nie było cyrkulacji.

W przypadku cyrkulacji lepiej podłączyć tak, że cyrkulację wpinasz nie do bojlera, a do bajpasa łączącego zawór 3D z zimną wodą. Pamiętać  o zaworach zwrotnych na zimnej wodzie przed bajpasem oraz za pompą cyrkulacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy TZM dobrze jest dodać jeszcze dwa po stronie gorącej i zimnej zaworu, czyli na króćcu zaworu od strony bojlera oraz na tym z podłączeniem zimnej wody. Wbrew pozorom to nie są cztery grzyby w barszcz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak wymaganej ochrony powrotu i może być problem w razie naprawy gwarancyjnej. Za pompą główną powinien być zawór trójdrożny jak juz ma byc ten schemat. Lepiej jak zasobnik ładowany jest osobną pompą cyklicznie ( mniejsze straty na opale oraz nie słychać przepływu wody przez zasobnik który jest czasem uciążliwy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się wywołany do tablicy z racji lansowania tego rozwiązania :)

@charon - ależ właśnie pompa pracująca non-stop zapewnia ochronę powrotu przepływem przez bojler. Tu można dość dobrze poziom temp. powrotu wyregulować przepływem c.w.u. Co do zastosowania 3D rozdzielającego zgadzam się, ale bajpas z 3D do powrotu puścić przez bojler. (zakładam, że bojler jest w kotłowni obok/nad kotłem). 

@sambor-tu możesz mieć rację, bo o ile przepływ przez bojler będzie stały, to "impulsowo" działający RTL będzie huśtał temp. powrotu. Tu ratunkiem byłby siłownik na 3D z czujnikiem zaworu umieszczonym na powrocie. W razie zalewania zimnym powrotem z podłogówki, siłownik zwiększa przepływ przez bojler, aby utrzymać temp.powrotu na żądanym poziomie. Tu wskazane takie ustawienie siłownika, aby pracował jedynie w zakresie 20-80% otwarcia, żeby w skrajnych położeniach zasilać choć częściowo drugi obieg.

@odpowietrznik- co do p.oparzeniówki. Jeśli chcesz zastosować zawór ESBE VTA520/320 TU http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/termostatyczne-zawory-mieszajace/vta320-vta520 masz sposób podłączenia cyrkulacji.

Bardziej rozbudowany schemat jest TUTAJ:http://www.afriso.pl/pl/16,katalog-afriso/2808,2518,333-dn20-rp3-4-zakres-temperatury-35-60st-c-kvs-1-6.html  z zakładki "dokumentacja" ściągnij sobie instrukcję obsługi. Tam jest schemat "na bogato" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o "huśtanie" się rozchodzi, raczej o brak odpowiedniego ciśnienia dyspozycyjnego na rozdzielaczach gdzie będzie podłączony zawór RTL - po prostu może braknąć ciśnienia aby przepchać wodę przez pętlę podłogówki.

Aby zapewnić tak wysokie ciśnienie, trzeba mocno zdławić przepływ przez bojler, co odbije się na jego wydajności podczas grzania wody.

A siłownik, zaw 3-D + sterowanie to koszt dużo większy niż oddzielna pompa  + kłopoty z regulacją hydrauliczną takiego układu.

 

Dwie pompy to koszt tylko dodatkowej pompy, gdyż pompy mogą pracować osobno, dodatkowo na lato nie trzeba zamykać ani przełączać zaworami instalacji CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz schemat kompletny.

 

Źle. Zawór zwrotny na bypassie TZM blokuje przepływ cyrkulacyjny w kierunku zasobnika.

 

Albo cyrkulujesz 100 % pojemności zasobnika i odbywa się to króćcem zasilania ZW bojlera:

 

post-18583-0-71206800-1482402137_thumb.jpg

 

 

albo cyrkulujesz mufą do tego przeznaczoną:

 

post-18583-0-65106000-1482402151_thumb.jpg

 

Różnica pojawia się np. w sytuacji gdy jednorazowo zużyjemy powiedzmy połowę pojemności zasobnika. Wtedy wypełnia się on zimną wodą w połowie, która powinna utrzymywać się w dolnych rejonach zbiornika. Jeśli cyrkulujesz od poziomu "zero", to mieszasz cały zład i po krótkim czasie dostajesz wypadkową temperatur góra-dół, pomimo, że góra zasobnika miała wysoką temperaturę.

Zaletą takiego cyrkulowania jest 100% wykorzystanie pojemności bojlera na wodę o żądanej temperaturze.

Osobiście jestem zwolennikiem cyrkulacji od połowy.

 

Metoda zabudowy TZM jest w każdej DTR, a na pewno w ESBE i Afriso. Akurat tam masz sugerowaną wersję cyrkulowania całego zbiornika, tak jakby zasobnik nie miał mufy cyrkulacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował schemat #2. Mam identyczną instalację jak na tym schemacie, również podłogówka RTL.

Jedynym minusem jest to,że na,grzejniki idzie temp taka jak na kotle ale mi osobiście to nie przeszkadza. Jak jest problem umiejscowić naczynie odpowiednio wysoko przy pompie na powrocie to zawór 3d można zamontować na zasilaniu w funkcji rozdzielenia i naczynie można zamontować wtedy 30 cm nad najwyższy grzejnik.

Do rozdzielaczy dałbym Cu 28

post-2974-0-75029400-1482406510_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 - ok, tylko w dtr kotła jest napisane jak powinno sie zapewnic ochrone powrotu ( zawory 4-drożne, pompy kotłowe, sprzęgła itp). Oczywiście jak bedzie przepływ przez zasobnik to temperatura powinna być ok, natomiast w przypadku naprawy gwarancyjnej producenci mogą robić problemy.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być pełna ochrona kotła to tylko 2, pierwszy nie ma ochrony kotła z prawdziwego zdarzenia,

a ochrona ciągle pracującą pompą wymiennika jest droga i kłopotliwa.

Wiele zależy od sterownika, jak ma on obsługę pompy kotłowej to można dać ją zamiast zaw 3-D  - cena będzie podobna i koszt eksploatacji także.

 

Czyli będzie układ 1  powiększony o pompę kotłową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat #2 jest ok- identyczny jak u mnie. Zreszta też urodził się na tym forum głównie przy pomocy @Sambora. Wszystko działa bez zarzutu drugi sezon

Możesz też rozważyć układ ze schematu który podałem - instalacja działa tak samo a nie musisz tak wysoko wieszać naczynia jak przy pompie na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Tylko TZM na CWU niepotrzebny bo przy osobnej pompie przygotujesz sobie w zasobniku wodę o odpowiedniej temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.