Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła Z Klimatyzatora 5Kw


manitougalanz

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj!
Tak, myślałem o buforze z grzałkami lecz pompa bardziej mi pasowała do pomieszczenia gospodarczego (nie zagracila mi połowy powierzchni).
Rozdzielacz mam już podłączony i zbiornik Cwu również (250l z dwiema wezownicami połączonymi szeregowo -2,1m2).
Pompa juz spięta i odpalona - w ciągu ok godziny mam nagrzane 234L wody do ok 45'C (testowo grzejąc tylko Cwu). Normalnie odpalam podłogowe i Cwu (Cwu ma swoją pompę i sterowanie -gdy temperatura dojdzie do 50'C wyłącza pompę i grzeje tyko podłogowe).
Póki co szukam dogodnego miejsca na wymienniku by podłączyć czujnik NTC z pompy, tak by wyłączała się lub obniżała obroty gdy już temperatura będzie wystarczająca. - jakieś pomysły?

PS. Jestem bardzo zadowolony ze swojego zestawu grzewczego, ale po zimie okaże się czy zadowolenie nie opadło

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badyl18 czy w podłogę idzie stała niska temperatura czy może masz układ z zaworem mieszającym prowadzony czujnikiem pogodowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co jest listwa z mieszaczem i zaworami na pętlę przygotowana pod termostaty z każdego pomieszczenia.
Niestety z braku kasiory jest termostat na zasilaniu z kapilarą zamontowaną na powrocie. Ustawiłem na nim 30'.

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy tym ogrzewaniu podłogowym co będzie sygnałem do wyłączenia PC? I z jaką temperaturą grzeje PC gdy bojler jest już zagrzany.

W typowym rozwiązaniach woda z PC w pierwszej kolejności idzie na zawór strefowy.Jak zawór przestawi się na CWU pompa grzeje wysoką temperaturą a jak przestawi się na CO temperatura zasilania idzie według ustawionej krzywej grzewczej.Rozumiem,że tutaj raczej się tak nie da zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że da się tak zrobić, ale jak - nie wiem jeszcze.
Póki co obrotami pompy steruje czujnik temperatury (ten NTC na który szukam dogodnego miejsca na wymienniku).
Woda z pompy idzie na trójnik - jedna strona to Cwu gdzie jest pompa obiegowa że sterowaniem ustawionym na jakieś 48-50'C
Druga strona trójnika to rura do podlogowki gdzie woda trafia na termostat z kapilarą.
Narazie musi być w ten sposób.
Myślałem o zaworze 3d ale nie jestem przekonany czy ma to sens.
Generalnie gdy temperatura wzrośnie do zadanych wartości to pompa zwalnia lub wyłącza się. Po jakimś czasie znowu się włącza i reguluje obrotami z minimum do maximum by osiągnąć zadaną temperaturę.

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz temp.wody na wyjściu ze skraplacza ? Bo mnie się wydaje, że utrzymujesz za wysoką temperaturę ( chyba, że grzejesz teraz tylko CWU ). Ja czujnik temp z klimy mam na wyjściu ze skraplacza i działa poprawnie. U mnie PC nie jest włączona cały czas bo jak spanie temp na zewnątrz na minus to włącza się grzałka sprężarki i gdy PC nie pracuje grzeje olej, PC może w ciągu doby pracować 8h a 16h pobiera 200W na grzanie oleju, dla tego ja mam włączanie zegarowe i przy obecnych temp PC chodzi 5h dziennie zużywając do 4KWh. Temperatury wyglądają tak: zasilanie 28,5 stopnia, powrót 25, w domu 22. Gdy grzeję CWU zamykam zawór na rozdzielaczu i otwieram na zasobnik oraz zwiększam  temp. na klimie. Wszystko mam zrobione bardzo prosto i na razie się sprawdza.

Cały cza mam zamontowaną małą klimę 4kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O który czujnik pytasz?
Ten oryginalny który był na wymienniku jednostki zewnętrznej przyłączony do rur (NTC)?
czy ten który sprawdzał temperature powietrza która wychodziła z jednostki zewnętrznej (przymocowany na parowniku) ?

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o ten czujnik mnie chodzi, dajesz go na rurę z gorącym gazem przed wymiennikiem płytowym a ten co mierzy temp. powietrza dajesz na rurze z wodą ( wyjście z wymiennika płytowego ) U mnie w Zibro są oba NTC. Nie wiem jakie są u Ciebie bo np. w Gree czujnik powietrza nie jest przyczepiony na blaszki radiatora tylko zwyczajnie jest w obudowie i w dodatku jest cieńki i długi Ten czujnik, który mierzy temp powietrza musisz kupić o 2x większym oporze i wtedy ustawiasz na pilocie 17 stopni to na zasilaniu ( wyjście wody z wymiennika płytowego) powinno być 34 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście oba czujniki mam NTC. Ten oryginalny z parownika przyłączony do rury powrotnej z wymiennika (freonowej) a ten "drugi" (zamieniłem z powietrznego na NTC) przyłączony do rury zasilającej (wodnej).
Nie jestem w stanie określić temperatur bo nie mam jeszcze czujników (już zamówione).
Póki co kiedy grzeje tyko podłogowe to układ pracuje dość stabilnie. Kiedy tylko włączę pompę obiegową Cwu to nawet przy wartości 17 na sterowniku temperatura wyraźnie jest wyższa na rurze zasilającej. Niestety automatycznie podlogowka dostaje wyższa temperaturę ( na szczęście termostat blokuje zbyt wysoką temperaturę).
Szczerze mówiąc układ freonowy ok ale z układu wodnego nie jestem zachwycony.

PS. Nie wiem jeszcze jak rozwiązać kwestię jak najrzadszych załączeń sprężarki. Póki co załącza się kilka razy na godzinę a to zbyt dobre nie jest.

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełóż czujnik gazowy z powrotu na zasilanie, a wodny zostaw jak jest, masz dobrze założony. Pewnie klima on/off i na grzaniu CWU będzie Ci cykać, szybko dochodzi do zadanej temp i się wyłącza, mało jest wody w wężownicy i wymienniku płytowym to szybko oda ciepło zasobnikowi i klima znów się włącza. Podłoga mało odbiera bo jest termostat i taka może być przyczyna tej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima Inverter na 100%.
Będę dziś wieczorem to zamienię czujniki. Dotarły już czujniki temperatury więc zamontuje i sprawdzę temperatury.
Wezownica wg producenta ma ~2,1m2 (powierzchnia wymiany) wody a wymiennik to niewiele raczej.
Myślę że przy tym projekcie niezbędny będzie jakiś bufor (ok 100L) żeby zapewnić odpowiedni przepływ i sterowanie.
Nieam jeszcze gotowego pomysłu ale myślę że warto spróbować.

PS. Dom jest nowy i mam przy tym projekcie wielu gapiów - "to nie może działać, zamarźnie, prądem drogo itd".
A teraz sam pytam siebie i... Za niewiele ponad 3000zl nie kupiłbym nawet dobrego kotła na węgiel także póki co nie jest źle

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że jest nieźle. Ale z tym zamarznięciem to sąsiad nieświadomie miał rację, zobaczysz jak klima zacznie robić defrosty wtedy zimny gaz idzie na wymiennik i rura szronem zachodzi w kilka sekund. Jak masz ustawione włączanie pompy obiegowej? Bo jak pompa obiegowa się wyłączy przy odszranianiu to rozsadzenie wymiennika masz gwarantowane. Ja mam podłogę zalaną roztworem glikolu, a pompa obiegowa chodzi zawsze jak włączona jest klima. Zresztą zobaczysz sam jak spora jest moc chłodnicza, wymiennik może zamrozić nawet przy włączonej pompie obiegowej bo napływ ciepłej wody będzie zbyt mały w stosunku do pobieranego ciepła,zaczną się robić kryształy lodu i po wymienniku. Dodaj trochę glikolu nawet żeby zmienić temp krzepnięcia.

PS. U mnie klima się wyłącza jak gaz osiągnie około 55 stopni i przez jakiś czas temp nie spada. Robiłem test wyłączając pompę obiegową i sprawdzałem co się będzie działo. W innych przypadkach jeśli jest jakikolwiek odbiór ciepła spada moc sprężarki do ok 300W i klima cały czas chodzi.

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy obiegowe pracują na stałe. Co do defrostu to chłodniarz twierdzi że jeśli na pilocie ustawie funkcje HEAT a nie AUTO to defrost wygląda tak że wymiennik nie schładza się i całym ciepłem które ma przerzuca na skraplacz robiąc za razem podciśnienie w układzie po to by nie puszczać chłodu do jednostki wewnętrznej.
Zobaczymy jak będzie ok 0' czy to rzeczywiście tak działa i na jak duże oszronienie wystarczy
Myślę że w tym roku już nie będę przerabiał instalacji C.O. i muszę jakoś to ogarnąć żeby przeżyć zimę. Mam jeszcze kominek na czarna godzinę

Wysłane z mojego HUAWEI CAN-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież w nowych pompach też są defrosy i nie ma mowy o rozsadzeniu jakiś elementów instalacji.A instalacje nie są zalewane glikolem.

Na wątku  elektrody user który opisał tę przeróbkę chyba też nie wspominał o tych problemach.O co więc chodzi?Czy czegoś jeszcze brakuje w tej przeróbce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak są budowane obecnie PC ale mój klimatyzator zmienia obieg przy defroscie i zimny gaz idzie na wymiennik, . Użytkuję też klimatyzatory w sklepie i w mieszkaniu w bloku, przy defroście cała jednostka wewnętrzna zachodzi szronem, staje tylko wentylator jednostki wew. żeby chłodem nie dmuchało. Wymiennik płytowy jest tak zbudowany, że płyty są bardzo blisko siebie i zamrożenie wody nie będzie stanowiło większego problemu. Nawet przepływ ciepłej wody może nie poradzić bo przecież spółdzielnie mieszkaniowe wymieniają tak zawory w instalacjach, że zamrażają rurę, a przepływ gorącej wody jest cały czas. Porobię zdjęcia jak temp. na dworze spadnie i zaczną się defrosty. Ewentualnie ktoś z większym doświadczeniem może się wypowie w tej sprawie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klimę przerobiona na PC. Podczas defrostu obieg się odwraca i ciepła woda ogrzewa zziębnięty czynnik chłodniczy a ten juz podgrzany woda z co odmraża jednostkę zewnętrzną. u mnie to trwa dokładnie 5 minut. Pompa co u mnie chodzi jak chodzi PC. Tj włącza się poprzez przekaźnik jak pc startuje i pobiera więcej niż wskazane tu prze zemnie ok 250w. 

Przy defroście w klimie wentylator zatrzymuje się żeby na dom nie dmuchało zimnym ale tam jest duży radiator na rurkach. W pc jest wymiennik płytowy i czynnik jak zimno na dworze to może mieć i -20 i on nie zamarznie ale woda już tak jak pompa nie chodzi podczas defrostu.

U mnie wentylator z jed wew chodzi cały czas (pobiera 7w wiec pomijalne).  

U mnie najlepszy cop przy delcie 5- 7 stopni na co. Teraz na dworzu 8 stopni. Na co idzie 36 stopni zasilanie wymiennika 30 stopni. Delta 6 stopni. Pobór prądu 580w(chodzi na minimum) pc daje 2100w  Cop 3,5. 

U mnie najlepsza wydajność PC jak obciazenie około 50-70% mocy.

I najważniejsze jak najniższe zasilanie od strony co.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kkk6969 dobrze kojarzę,że to Twoja instalacja?

2403314800_1502562178.thumb.jpg.2421e548f1731886afa26011cc5d0544.jpg

W tej sytuacji pompkę między buforem a wymiennikiem płytowym  lepiej dać na zasilaniu,czy powrocie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to moja instalacja. Lecz ten drugi wymiennik wywaliłem. Nie wiem czemu ale cop spadał. Możliwa przyczyna spadku copu tak ogólnie jest za mała delta zasilania wymiennika na co. Tak się dziele jak bufor się nagrzeje i temperatury się wyrównają na dole i górze ( różnica 1-2 stopni. Teraz troszkę przerobiłem układ i  jak co jest zasilane 35 stopni tio powrót ma około 30. Ten powrót zasila wymiennik freonowy. A na temperaturze pc na wyjściu mam nastawione 38 stopni - to różnica temperatur na wymienniku jest około 7-8 stopni i czynnik chłodniczy dobrze się skrapla i daje dobry cop. Zamiana była wczoraj to protestuję i dam znać co i jak. 

Instalacja co w PCV zgrzewane to takie zamiany rurek idą szybko :).

Pompa co nie ma znaczenia według mnie czy przed czy za wymiennikiem.

Teraz będę próbował schodzić czynnik chłodniczy za wymiennikiem ( w postaci cieczy) powietrzem ( muszę powiesić jakiś radiator na rurze) i obaczę co się będzie działo.  Klimy a właściwie ich elektronika są przystosowane do temperatury czynnika powracającego poniżej 30 stopni i do tego będę darzył. W przyszłości ten odzysk ciepła jak testy dobrze pójdą będzie zaprzęgnięty do reku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może bezpieczniej by było zamontować parownik jednostki wewnętrznej do małego bufora.Gdzieś taki pomysł widziałem,tylko nie wiem czy ostatecznie został zrealizowany.

kkk6969 na jakim przekaźniku odpala się u ciebie pompa CO?

Chłopaki jak zrobiliście połączenie wymiennika z rurkami gazowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa co odpala się na Przekaźniku priorytetowy PR-612.

Połączenie wymiennika z rurami w których płynie czynnik chłodniczy to lut twardy.

Niedługo będę składał drugi zestaw i teraz będę robił tani wymiennik rura w rurze. Tak działają klimatyzacje kanałowe w dużych marketach. Taki ma zamontowany https://klimatyzacjakatowice.pl/2018/10/13/jak_zrobic_powietrzna_pompe_ciepla_z_klimatyzatora/

Przede wszystkim tani i dobry i bardzo łatwy w samodzielnym wykonaniu  - 1 metr wymiennika przy zastosowaniu rurki 15 mm to około 0,05 m2  (jak dobrze liczę) . Tylko trzeba go dać na płasko żeby się dobrze odpowietrzał. 

wymiennik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie wychodzi, że 1mb rury to 500W zakładając 1m2= 10kw. Gość w filmie podaje 1mb rury na 1kw mocy agregatu. Tak czy siak jak już zrobisz ten wymiennik rurowy to opisz jak działa. Będę miał wolny agregat 4kw i chciałem robić monobloka ale może pokuszę się o wymiennik rurowy.

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.