Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Slim 14Kw Multifun Na Ekogroszek


jarrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Chciałbym dopytać starszych "dopalaczy" o wskazówki w rozwiązaniu kilku tematów.

 

Przy mocnym wietrze na zewnątrz nawet w podtrzymaniu chwilowo potrafi podnosić się temp. spalin oraz zapada się kopczyk na retorcie.

Uchyliłem wyczystkę i zakleiłem taśmą, żeby bardziej się nie otwierała i jest poprawa, rozumiem że zastosowanie RCK rozwiąże problem zbyt mocnego ciągu ?

IMAG0711_zpsv6mehzsg.jpg

 

Na ekogroszku (ponoć z piekar) przerzuca niedopalone kalafiory zawsze w prawą stronę , czyli zgodnie z kierunkiem wypychania

IMAG0709_zpsy9b7whkn.jpg

Czy Sas fabrycznie uszczelnia retorty ? (pierwszy sezon dogrzewałem tylko budowę, ale opalałem Jaretem plus i nie było problemów, ale też używałem innego oprogramowania sterownika).

 

 

Teraz używam najnowszej dostępnej wersji

IMAG0703_zpsvxqijdr1.jpg

i brakuje mi trochę tych 3 wariantów mocy (minimalna, średnia, maksymalna), za to pojawiła się możliwość ograniczenia mocy nawet do 50%. Nie wiem czy lepiej wrócić do starszej wersji, czy zostać przy nowej. Może ktoś wie co jeszcze poprawione było w oprogramowaniu ?

 

I jeszcze jedno.

Teraz przy starcie z podtrzymania dmuchawa uruchamia się z większych obrotów, dopiero po około 2 minutach schodzi do minimalnych. Czy też tak macie ?

(trzeba dać głośniej)

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik u mnie pracuje na PIDTurbo, ale nadmuch startuje od minimum. Moc mam ustawioną na min. od 35% bo tak mi pracuje najefektywniej., przynajmniej w tym okresie roku. Nie mam RCK-a i pomimo ostatnich porywistych wiatrów nie zamierzam zakładać, na moim kotle nie robiło to wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jarrek, u mnie PID Turbo, ta sama wersja sortware i dmuchawa tez startuje z maxa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poza konkursem, jakiej wielkości dom ogrzewasz tym piecem 14kW, pytam bo jestem przed wyborem pieca i jego wielkości, dlatego chcę jak najwięcej opinii na ten temat znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RobikF

brunatny to to nie będzie, bo nie byłby czarny, ale czeski ? może. Albo może coś tam pomieszane z czeskim. Czeski idzie odróżnić wizualnie? Znaczy sprzedawca mówił, że ekogroch jest z Piekar, ale mocno się spiekał, więc mieszam z Jaretem Plus.

 

Czyściłem ostatnio i było wszystko drożne. Zaczynam się zastanawiać, czy talerz retorty jest dobrze uszczelniony. Jak to sprawdzić ?

Choć zimę 2015/16 opalałem tylko tak, żeby na budowie temp,. nie spadała poniżej 12'C ale paliłem tylko Jaretem Plus i używałem PID Standard, moc minimalna. Spalał się idealnie. Po aktualizacji sterownika w czerwcu zniknęły opcje mocy min, średniej i maksymalnej.

Może gdyby wrócić do tamtej wersji softu ... ?

Ktoś wie czy ostatnia i przedostatnia wersja oprogramowania różni się w sposobie podejścia do procesu spalania ?

 

 

 

@robinet, a jakie masz ustawienia w PID Turbo (korekty nadmuchów w pracy i podtrzymaniu). Czy mógłbyś sprawdzić jeżeli przestawisz moc minimalną na 15% to czy też będzie tak samo delikatnie startował ? Bo jeżeli tak to u mnie coś dziwnego chyba się dzieje. I wydaje mi się, że przez te około 2 min mocnego dmuchania spieka groszek i pomimo późniejszego słabego nadmuchu to wypycha już takiego ulepionego kalafiora.

Ale Ty chyba masz wersję kotła z zawirowywaczami spalin. Ja nie mam tego rozwiązania, tak jak dosuszania. Zawirowywacze powinny ograniczyć ciąg i mam zamiar dorobić sobie to ustrojstwo, tylko potrzebuje wymiary. Możesz przy okazji czyszczenia pieca sprawdzić i podesłać wymiary tych zawirowywaczy ?

 

@krisgie

teraz jade na PID standard i przeciąga ponad zadaną nawet o 10'C, ale wolniej podnosi moc i wczoraj jak na zaworze 4 drożnym dałem o 5'C więcej na dom (bo na zewnątrz temp spadła do -7)  to dość fajnie dobierał nadmuch, żeby nie przeciągnąć poza zadaną więcej niż 3'C i tak 3 godziny pracował. Wygląda na to, że PID standard jest przystosowany do pracy pod większym obciążeniem i stara się utrzymać kocioł w pracy ciągłej, bez przechodzenia w podtrzymanie. Natomiast przy małym odbiorze ciepła lepiej sprawuje się PID Turbo.

 

@alagor

wszystko masz w opisie w moim profilu. Już było kilka mroźnych dni i nocy w tym sezonie i jak zaglądałem do kotłowni to nie widziałem, żeby kocioł nie dmuchał więcej jak 50%. Tylko to chyba było przy podgrzewaniu CWU. Dokładnie będę mógł coś powiedzieć na wiosnę, jak przejdzie fala większych i dłuższych mrozów (oby nie ;]  ). Jednak w tej chwili brałbym 10kW.

 

Albo tak jak podpowiadał mi Timon; po całości podłogówka i pompa ciepła woda powietrze.

Sprawdź sobie zapotrzebowanie budynku na ciepłowłaściwe.pl i jak Ci wyjdzie maksymalne nie więcej niż 6kW, to na poważnie przemyśl czy pchać się w ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robinet, 

Ale Ty chyba masz wersję kotła z zawirowywaczami spalin. Ja nie mam tego rozwiązania, tak jak dosuszania. Zawirowywacze powinny ograniczyć ciąg i mam zamiar dorobić sobie to ustrojstwo, tylko potrzebuje wymiary. Możesz przy okazji czyszczenia pieca sprawdzić i podesłać wymiary tych zawirowywaczy ?

 

 

Witam ziomala :) - jak Ci się chce to możesz sam podjechać i pomierzyć te turbulatory :).

Ok 30 km od Nowego Sącza  kierunek Nowy Targ.

W razie czego wal na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, teraz widzę że masz SLIM-a - nie podejdą tam zawirowywacze z SOLID-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla potomności.

Pytałem w Recalart o taki sposób pracy dmuchawy i otrzymałem odpowiedź, że dmuchawa zawsze wstaje z pełnej mocy. A zadaniem hallotronu jest przekazanie info o jej pracy do sterownika, który ma odpowiednio modulować obrotami i dostosowywać moc.

 

 

Rozmawiałem też z bardzo konkretnym człowiekiem z Remokomplex (z tej firmy mam podajnik), który polecił zdemontować ślimak i obejrzeć czy z nim wszystko w porządku. Dodał, że są takie typy wungla, które się mocno kruszą podczas "podawania" i przez to na palniku w jednym miejscu będzie groszek a w drugim coś dużo drobniejszego, przez co powietrze nie przechodzi tak dobrze.  Dlatego w tym miejscu może palenisko się zapadać.

 

Rozbiorę to w sobotę.

 

Heh, jak drzewiej bywalo tyle radości sprawiało kręcenie przy samochodzie, teraz przeszło to na piec :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to Multifun to 19800 musi wejść.

Tylko sprawdź ostatnią cyfrę bo u mnie jest domyślnie ustawiona na 8 a nie 0 :).

U mnie jest 0.26 i dla Retopalu się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ustawienia podawania w tych ustawieniach fabrycznych spowoduje rzeczywiście większe podawanie czy tylko do obliczeń w historii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do historii, nie ma wpływu na podawanie.

Dla różnych paliw może być inny (miał, mix), rozsądnym parametrem na początek jest 0.25 a potem ewentualna korekta tak by zużycie w statystykach pokrywały się z rzeczywistym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po spaleniu 2ton dobrego ekogrochu i zsumowaniu historii za ten okres przy ustawieniu 0,26kg/min wyszło mi około 1800kg.

Podniosłem ten parametr na 0,28kg/min i uważam że bedzie to jak najbardziej wiarygodne. Nie potrzebne mi przekłamanie dla dobrego samopoczucia.

Po zmianie parametru, statystyki na sterowniku aktualizują się. Szkoda, że na e-multifun.pl nie dzieje sie to samo. Tak samo jak brak mi sumarycznego zuzycia opału za zadany czas. Zgłaszałem taki pomysł, ale musi pewnie minąć kilka lat, aby nastapiły jakiekolwiek zmiany na tej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam eko bez drobnicy i 0.26 na razie jest idealnie, skorygowałem z 0.25, dla drobniejszego groszku lub mixa z miałem będzie więcej.

Na każdym worku mam ok 0.7 kg w plecy po wyschnięciu, to też trzeba wziąć pod uwagę.

Tak z ciekawości czym palisz i jak Ci się to spala, ile popiołu, czy są spieki, sadze itp..?

Bo na wiosnę trzeba się rozejrzeć za jakimś opałem :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do e-multifun to jakiś czas temu korespondowałem z p. Jackiem z Recalart (programista sterownika) i ogólnie problem jest taki że platformę e-multifun tworzy dla nich firma zewnętrzna i wszelkie zmiany muszą być aneksowane i opłacone a wiadomo każdy się liczy z kosztami.

 

Też miałem kilka propozycji (przy słupku zużycia paliwa informacja o średniodobowej temperaturze zewnętrznej, możliwość zapisu statystyk do CSV i jeszcze kilka innych).

Dostałem informację że ma się pojawić stan pomp i kotła na głównym obrazku (tym kolorowym). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnośnie czujnika żaru w sas multi, pan z firmy sterownika mówi mi że powinien być max do 8 mm nad retortą, a pan z firmy sas powiedział że dobrze mam a ja mam około 2 cm , pan ze sterownika multifun zapewnia mnie że to za wysoko, mam pytanie też jak to obniżyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym jeden i drugi argumentowali swoje racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwisant w sasie powiedział że tak ma być wegług jakieś instrukcji lu zajrzał do jakiegoś kotła nie wiem, a pan ze sterownika powiedział że jak jest za wysoko to powietrze z retorty może go wychładzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanko mam sas multi i czy w moim piecu też trzeba uszczelnić ten palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz obrotówkę Pancerpola to nie trzeba uszczelniać.

Jeśli masz zwykłą fajkę to trzeba ale nie wiem czy wszystkie, nie chcę Cię wprowadzać w błąd.  

Najlepiej gdyby ktoś podpowiedział kto ma taki kocioł/palnik.

 

Tak podpytywałem o ten czujnik żaru bo mam pewne podejrzenia które pokrywają się ze zdaniem człowieka od sterownika z którym rozmawiałeś. Wydaje mi się że przez to kocioł mi się odstawia zamiast modulować mocą.

Czyli czujnik przekłamuje temperaturę bo nadmuch go wychładza, potem zadana zaczyna rosnąć i kocioł schodzi z mocy.

A wtedy temperatura żaru rośnie ponad miarę co powoduje  dalszy wzrost temperatury na kotle o 3-4C ponad zadaną i kocioł się odstawia.

Ja mam podajnik z lewej strony więc czujnik żaru mam z tyłu kotła i żeby coś podregulować trzeba by wyjąć cały podajnik.

Generalnie robota na wiosnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.