Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Kotła Defro


BLA

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o wskazówkę ,schemat jak poprawnie podłączyć kocioł do już istniejącej instalacji co częściowo grawitacyjnej a częściowo,dalsze grzejniki wymuszane pompą co przy piecu.Kotłownia na tym samym poziomie co grzejniki,panelowe zasilane miedzią.Kocioł defro optima komfort plus 10 kw .pytanie gdzie i jaki zawór 3d lub 4d zastosować czy musi być siłownik zaworu czy potrzebna jest pompa do cwu ,czy bojler może być zasilany grawitacyjnie.Z góry dziękuje za uczestnictwo w dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wszytko na tacy to udaj się do projektanta niech zaprojektuje Ci instalację, my możemy pomóc ale nie odwalimy schematu za Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.

Dostosuj sobie do tego co potrzebujesz. Ocenimy czy dobrze.

post-56641-0-39013000-1481211061_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekuję by ktoś odwalił robotę za mnie dlatego tu jestem bo interesują mnie rzeczowe wypowiedzi Załącze schemat jak to wygląda w tej chwili i może ktoś coś dopowie .Pisze dlatego bo chcę uniknąć błedów konstrukcyjnych przy podłączeniu pieca.Piec jest z pełną automatyką i  chciałbym to wykorzystać.Zasatanawiam się czy bojler ma być podłaczony grawitacyjnie czy zakładać pompę dodatkową,czy zawór ma być 3d czy 4dpost-70834-0-79349900-1481221687_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pełną automatyką to masz schemat od papasmurfek (+sterownik/sterowniki/siłowniki) i jego zastosuj i masz full co chciałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm Cóż oznaczają te prostokąty żółte z przekątną ? Przyglądam się temu schematowi i chyba nie widzę ochrony temp powrotu kotła .Dobrze to widzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję też info jak poprawnie podłączyć naczynie zbiorcze w układzie otwartym z pompą na zasilaniu,by skutecznie pełniło rolę ochronną i jednocześnie nie było elementem zapowietrzającym układ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolego kiminero.To chyba za skomplikowane dla mnie .Przeraża mnie kolejna pompa w instalacji.Myślałem że zaistnieją ewentualnie dwie.Jedna do co a druga do cwu bo podłogówki nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny stan wg twojego schematu jest prawidłowy choć nie ma tzw. ochrony powrotu. Broni się jednak prostotą. Jedna pompa to stałe zasilanie bojlera co daje efekt podgrzewania powrotu. Jeśli do tego dochodzą wysokotemperaturowe grzejniki, to powrót już teraz masz na bezpiecznym poziomie i sądzę, że nowy kocioł się nie pogniewa.

 

Jaki powód wymiany kotła? Przegnił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Zagotowałem też na starej instalacji gdzie naczynie było wpięte na zasilaniu. Różnicy większej w odgłosach nie ma. Za to na nowej przynajmniej kocioł jest bezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powód wymiany kotła?Ten który był okazał się z a mały i trzeba było pakować do niego jak do odrzutowca stąd decyzja zakupu nieco większego i sterowanego .I tak jak powiedziałeś prostota została zaburzona bo producent nakazuje dla zaistnienia gwarancji montaż zaworu mieszającego ot co .ale jak poczytałem co nieco to doszczętnie zbaraniałem i dlatego jestem na tym forum Spojrz nawet kwestia naczynia jest kontrowersyjna tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla tej prostej instalacji konieczne jest zamontowanie jeszcze jednej pompy do cwu ,czy tak to zostawić i czy pakować ten zawór 3d czy 4 d lub w ogóle go nie montować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką instalację w poprzednik kotle i było ok. ale był problem z grzaniem ostatnich grzejników które były praktycznie na poziomie kotła. Woda szuka sobie zawsze najmniejszych oporów i musiałem przymykać zawór na zbiorniku CWU żeby te grzejniki dobrze pracowały. Poza tym spadająca temperatura na kotle wychładza również CWU, chyba że zamontujesz zawór termostatyczny na powrocie i problem z wychładzaniem zniknie. 

Teraz mam nowy kocioł i całkiem inne podłączenie. Dwie pompy, zawór czterodrogowy i nowy sterownik. Pompa CWU załącza się w priorytecie tylko jak spadnie temperatura w bojlerze o 2C wtedy pompa CO się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam schemat po modyfikacji i proszę o ewentualne uwagi.Czy w tym schemacie powinien być zawór 3 lub 4d z siłownikiem czy bez czy powinny być zawory zwrotne?

post-70834-0-45220900-1481709150_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie komplikowałbym prostej instalacji,warunek zawory termostatyczne na grzejnikach o zwiększonym przepływie(do grawitacji) i powrót z bojlera tuż przy kotle rozwiązuje jego ochronę.

1 pompa,temp na kotle 55-60* w zależności od potrzeb i wsio ale zaraz posypią się gromy,że nie koszernie i nie nowocześnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.