Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Optymalne Ustawienia Buderus Gb072 14Kw


FXsystem

Rekomendowane odpowiedzi

Przy jednym obwodzie obie "Maks. Temp. Zasilania" mogą być spokojnie ustawione na to samo. U mnie jest 75stC.

 

 

19 godzin temu, Ewa90 napisał:
Temperatura na dole jest ok. Na gorze jest za chlodno.   

 

 

To niestety bardzo źle wróży. Ustawienia temperatury wody wychodzącej z pieca działają bezpośrednio na kaloryfery na dole.  Kaloryfery na górze mogą mieć tylko niższa temperaturę niż maja, gdy ustawisz termostaty.

 

Jeżeli podniesiemy temperaturę wody z pieca, tak aby na górze było dobrze, to na dole będzie gorąco. A jedynym sposobem obniżenia temperatury na dole jest obniżenie temperatury wody z pieca. I koło się zamyka.

 

Wydaje się, że bez przeróbki instalacji, samym tylko regulowanie ustawień RC310 nie poprawimy ci sensownie temperatury na górze.

 

Przychodzi mi do głowy taki pomysł: na dole założyć termostaty a RC310 przenieść do jednego z pokojów na górze (wybór pokoju opisałem pod linkiem, najzimniejszy lub najsłabiej ocieplony, lub wasza sypialnia) i w tym jednym pokoju ustawić na maxa.

 

Inne pytanie: czy kaloryfery maja kryzy (szczególnie te na dole) I czy są one poprawnie ustawione?

 

Ps. Na razie możesz: (a) max temp podnieść do 75stC, (b) zacząć powoli podnosić temperature projektowana. Np o 5stC (aż do 75stC) raz na 3-4 dni i obserwować temperaturę w pokojach (jeżeli nie będzie żadnej zmiany, to nie podnoś) .

Oraz ( c ) podnieść temperaturę na RC310 (np o 1 lub 2 stC), bo ona pośrednio ogranicza temperaturę całego domu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, sprobuje podniesc na 75 stopni. 

A co z ustawieniem temp.na kotle? Mam ustawiona 55 stopni.

Z grzejnikami na dole to jest taka historia, ze zadne regulacje nie wchodza w gre....maja one ok 30 lat. Stare i "zapieczone". Jedyna opcja to wymiana na nowe. Ale to juz inwestycja na wiosne.

Bede probowac manipulowac tymi ustawieniami.

W jaki sposob bede wiedziec, ze jest kondensacja? 

Tak sie zastanawiam czy tak liczne wlaczenia moga byc spowodowane ustawiona za niska "maks.temp.zasilania" ?

Poki co dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, czy jak zmienisz max. temperatury na RC310, to na kotle się sama nie zmieni (i daj znać)?

Po co myślisz o kondensacji, jak masz zimno w domu?

Kondensacji zachodzi jak temperatura powrotu wody do pieca jest mniejsza niż 57stC. Generalnie temperatura powrotu powinna być jak najniższa (czym niższa tym większa kondensacji), ale pod warunkiem, że masz ciepło w domu. Bez tego najlepszym piecem byłby wyłączony piec. Wiesz ile byś wtedy płaciła za gaz?

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, Ewa90 napisał:
Tak sie zastanawiam czy tak liczne wlaczenia moga byc spowodowane ustawiona za niska "maks.temp.zasilania" ? Poki co dziekuje za pomoc.

 

 

 Nie, raczej nie.

Stawiam raczej na to, że piec Podgrzewa wodę, ona biegnie do kaloryferow na dole (które albo nie mają kryz albo mają źle ustawione), kaloryfery nie odbierają calej energii z niej i wraca ona w postaci podwyższonej temperatury wody do pieca, który ją dalej podgrzewa itd. W efekcie piec zmniejsza swoją moc (u ciebie do 25%, zobacz w diagnostyce -> wartości monitorowane -> kociol/palnik masz "rzeczywista moc palnika") ale to nie powoduje, że temperatura wody wychodzącej z pieca spada do wartości zadanej. Więc piec nie mając wyjścia po prostu się wyłącza, bo nie może zejsc z mocą niżej.

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł: pewnie kupiliscie na górze nowe kaloryfery. Pewnie one po zdjęciu termostatow maja kryzy. Normalnie nowe kaloryfery maja ustawione prawie dobrze kryzy, ale nie w twojej sytuacji, gdy dolne kaloryfery w ogóle nie mają kryz (tak zakładam).

Pomysł polega na tym, aby ustawić te kryzy w nowych kaloryferach na maksa.

Zdejmij jeden termostat i wrzuć zdjęcie (rób zdjęcia ustawień przed zmianami, aby można było wrócić do oryginalnych). Ktoś na forum na pewno podpowie czy masz kryzy i jak je zmienić.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jednej dobie przy ustawieniu (max.temp.zasilania i ogrzewania 75st (po zmianie na sterowniku jest tez ustawiona taka na kotle), temp.projektowa 55, wplyw pomieszczenia 4K, korekta wg temp.pomieszczenia 1K)

-piec wlaczyl/wylaczyl sie 8 razy w ciagu doby

-odczuwanie temperatury w domu bardziej komfortowe, nie ma tak duzej roznicy miedzy parterem i pietrem,  piec chodzi dluzej. Max temp zasilania 44 st przy temperaturze zewn ok -1, na gorze cieplej w porownaniu z poprzednimi ustawieniami.

-zuzycie dobowe gazu takie samo -ok 9m3.

 

20181216_102310.jpg

20181216_102322.jpg

20181216_102342.jpg

20181216_102349.jpg

1544952360111-1621082526.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia (na razie) potwierdzają moją hipotezę: z jednej strony piec działa na minimalnych obrotach (Rzeczywista moc palnika 25% i niżej nie zejdzie) a z drugiej strony przegrzewa (Temp. rzeczywista kotła=44,1stC a zadana 41stC). Nie może zejść z rzeczywistą temperaturą kotła do zadanej, bo nie może zmniejszyć już mocy. Przyczyny: (a) grzejniki nie odbierają wystarczająco dobrze ciepła (to wiemy, bo góra nie dogrzana, więc jest gdzie ciepło "upchnąć") (b) przewymiarowany piec (c) piec z zbyt dużą mocą minimalną. 

Ponieważ punkty (b) i (c) to wymiana pieca, dlatego trzeba popracować nad punktem (a). Ciepło z pieca musi być lepiej rozprowadzane, szczególnie że nie mamy (na razie) wpływu na grzejniki na dole. Więcej ciepła powinno płynąć na górę, a tam (tak zakładam) są wstawione "przegrody" w kaloryfery, zwane "kryzami".

Więc: zdejmij jeden z termostatów (normalnie się odkręca śrubę, w 90% przypadków) i zdjęcie "tego" pod termostatem.

 

PS. Kaloryfery na górze wszystkie takie same?

 

PS. Fajny wątek o kryzowaniu: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak się na tym nie znam. Czy ktoś mógłby potwierdzić, że kryzy są ustawione na maxa czyli 8? A może na 2?

 

Jeżeli na 8, to cała moja hipoteza pada: na więcej nie da się odkręcić.

 

 

A może pomogłaby zmiana na zawory z termostatem w starych grzejnikach??

Tak, o ile przeniesiesz RC310 do jednego z pokojów na górze, bo tam trzeba odkręcić termostat na maxa. 

Widzę RC310 na kablu, łatwo byłoby go przenieść?

 

Wygląd, że twoje problemy są z hydrauliką a nie z ustawieniami RC310, a to już nie moja działka... :(

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja bym:

- wymienił dolne grzejniki na nowe z kryzami i termostatami (wielkość grzejników tez da się policzyć).

- poprosił kogoś o policzenie kryz dla całego układu (bo "8" to nie będzie "dobrze")

i dopiero wtedy można wrócić do tematu RC300...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu spisałem uproszczona metodę obliczania kryz: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Uproszczona+metoda+liczenia+kryz

Jakbyś chciała sobie sama policzyć dla sportu... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Rozumiem, że chodzi o pieniądze. Trzeba by spojrzeć na cały twój układ grzewczy.

Wydaje się, że wymiana zaworów może dać szybki rezultat za dość niską cenę. Ale to półśrodek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Buderus" GB 062 temp projektowa mam ustawione na 39 .
Kocioł mi się nie wyłącza . Ekonomicznie jest jak pracuje cały czas na mniejszej mocy. Też mam tylko grzejniki

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam potrzebuje pomocy mam pięć buderus GB 72 20 kw i sterownik RC 300 był u mnie serwisant buderusa i po jego wizycie pięć nie zależnie od pogody zużywa 10 m3 gazu na dobę czy jest - 3 czy +5 jest ustawiony według temperatury pokojowej wcześniej to spalanie było dużo mniejsze w granicach 180m3 a teraz jest 300m3 na miesiąc. Centralne jest podpięte całe pod pięć jest tylko jeden obieg grzewczy jest podłogowa na przedpokoju i w laziece reszta to kaloryfery dom ma 130m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mam pytanie: jak sprawdzacie ile piec zużywa gazu dziennie, czy da się odczytać z regulatora ? czy patrzycie na licznik w skrzynce :) ?

 

Mam piec gb072 14kw + RC310 + FA1.4 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odczytuje z RC300, ale czy ta informacja jest dostępna pewnie zależy od pieca. Nie mogę czytac z licznika, bo mam dwa piece na jednym liczniku. A licznika byłoby lepiej.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w rc310 jest możliwość odczytania zużycia gazu? Gdzie to znaleźć? Ja w regulatorze nie widzę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest pod przyciskiem info. Pozycja nazywa po prostu zużycie gazu. Tylko ja mam piec GB192i, może dlatego u mnie jest... Hmm...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Buderus gb 072 14 kw. Dom 110 m. Kw. 

Wg. Temperatury zew. Krzywa grzania z początkową temperaturą 29 stopni a max. 48 przy - 18. Wpływ pomieszczenia 3 K. Obniżanie wg. Temperatury zewnętrznej tryb ograniczony od 4 stopni C. Ustawiona temp. Pomieszczenia Od 6:00 do 22:00 temperatura 22 stopnie C. A obniżona 21 stopni C. Od 22:00 do 6:00 godz. 

C. W. U.  45 STOPNI BEZ FUNKCJI Eco. 

Instalacja mieszana podłogówki dół a grzejniki Góra ( poddasze). Dom z roku 2009r. 12 cm. Styropianu wełny na poddaszu 30 cm. Okna normalne dwie szyby plus rolety. 

Zużycie gazu w okresie jesień 2,5, m. Na dobę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.