Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Pieca Mcr24, Zawór 4D


bestb

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie tak jeżeli to 3D to siłownik Hel Wity SM-4 ale warunkiem jest ze ma co sterowac tym siłownikiem....

Zgadza sie i do tego dąże od samego początku tego tematu, co kupic żeby tym wszystkim sterować. 

Czy zakup czujnik temp. zew. oraz vs5500 plus, siłownik do zaworu i do tego jakiś termostat pokojowy wystarczą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze ciepło na grzejniki idzie bezpośrednio z pieca a grupa na podłogówkę jest nie przemyślana .Przeróbka jest możliwa tanim sposobem bez ingerencji hydraulicznej.

1 czy masz dużo tej podłogówki? czy masz ją tylko na dole i czy masz na dole także grzejniki

2 Czy dom jest dobrze ocieplony? jeśli tak to możesz utrzymywać na piecu temp 45-50 stopni czyli mieszacz na podłogówkę możesz mieć otwarty na maksa a pompę z podłogówki możesz wysterować z pieca

3 Pompa cyrkulacyjna na zasobniku może być wysterowana ze zwykłego gniazdka programowalnego za 50 zł.

4 wnioskuje że nie masz termostatu pokojowego i że regulujesz parametrem pieca co nawet jak byś posiadał pogodówkę jest ekonomicznym samobójstwem.

 

Rada taka jako termostat pokojowy bezprzewodowy polecam salus albo euroster czyli zwykły on- off ustawiony na piętrze temp 20,21 na 18 ,19 i kaloryfery w tym pomieszczeniu głowice ustawione na maksa,parametr na piecu im niżej tym lepiej ale proponuje nie schodzić niżej 40 stopni najlepiej 45-50, pompa od podłogówki wysterowana ze styków pomocniczych w automatyce pieca(czyli puszczona faza przez te styki), przez co podłogówka będzie się załączać tylko gdy piec dostanie sygnał pracy i będzie pracować tyle co pompa pieca.Poszukaj instrukcji i są tam paramety styków pomocniczych trzeba zamienić jako  w mcr1 jako sygnał pracy czyli P 24 na 2 ,w mcr 2 są identyczne parametr P 24 na 4 ,wtyczka x7 fazę z pompy puszczasz przez styki 1 -3, jeśli podłogówka mocno przegrzewa możesz w szereg puścić przez dodatkowy termostat, jeśli masz dodatkowo czujnik zewnętrzny P27 daj na 35 z termostatem on-off piec będzie ładnie pracował na krzywej grzwczj i tak samo modulował.

http://www.dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dokumentow/Instrukcje/Instrukcje-techniczne-i-instalacyjne/Kotly-gazowe-wiszace-kondensacyjne

Tym oto sposobem o ile oczwiście nie masz termostatu zapłacisz 200-400 zł, oczywiście jeśli podłogówka ma ci pracować ciągle by było ciepło w nóżki wyniesie ci to jakieś do 2 tysięcy jeśli chcesz mieć automatykę do podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz. 

 

1 czy masz dużo tej podłogówki? czy masz ją tylko na dole i czy masz na dole także grzejniki

 

OP mam głównie na dole  i do gory ( łazienka ) ale góra obecnie jest wyłączona .

 

2 Czy dom jest dobrze ocieplony? jeśli tak to możesz utrzymywać na piecu temp 45-50 stopni czyli mieszacz na podłogówkę możesz mieć otwarty na maksa a pompę z podłogówki możesz wysterować z pieca.

 

Tak jest dobrze ocieplony, muszę jakoś pokombinować z podłączeniem tej pompy.

 

3 Pompa cyrkulacyjna na zasobniku może być wysterowana ze zwykłego gniazdka programowalnego za 50 zł. 

 

Na chwile obecna nie uruchamiam jej, praktycznie wcale, nie widzę żadnych różnic czy ona działa czy nie,  - ale to chyba dlatego ze jest pompa w samym piecu tak ?

 

4 wnioskuje że nie masz termostatu pokojowego i że regulujesz parametrem pieca co nawet jak byś posiadał pogodówkę jest ekonomicznym samobójstwem.

 

Nie mam termostatu, tak reguluje parametrem pieca - czyli  rozumem, że SALUS 091FLRF będzie właściwym wyborem ?

 

 

Dokupie jeszcze czujnik temp. zew. tak żeby mieć komplet ale zastanawiam się co ma większy priorytet czy czujnik temp zew. czy termostat pokojowy ?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale "kit" Ci co niektórzy wciskają a ty w to wierzysz. Co ten termostat w układzie ma zmienić? Nic nie zmieni. Masz całość instalacji na jednym obiegu który zasila pompa kotłowa. Sterowania podłogówką nie ma i nie będzie dalej nawet jak założysz zawór stałotemperaturowy. Sterowanie pogodowe kosztuje tak jak i divicony na obiegi grzewcze ale w instalacji  potrzebujesz sterownika z obsługa dwóch obiegów grzewczych a takie funkcje posiada tylko sterownik pogodowy i na pewno nie jest to ekonomiczne samobójstwo, chociaż nie jest to tanie. Do czego Ci czujnik temperatury zewnętrznej jak nie masz sterowania pogodowego. To że można poprawić twoją instalację za 200 zł włóż między bajki, tego nie zrobi się też za 400 . Kolejny wydatek który jest niezbędny to sprzęgło hydrauliczne (patrz instrukcja kotła str 16 pkt 4.5.2).tak jak i całej komunikacji pomiędzy sterownikiem a obiegami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mak nie kit tylko sposób na tanie usprawnienie układu który będzie działać na pewno lepiej niż teraz ,jasne że lepiej sprzęgło i oddzielne obwody jasne że lepiej automatyka do sterowania mieszaczem i pompą podłogówki ale "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma"

1 kolego bestb sam właśnie montuje te salusy bezprzewodowe identyczne

2 sterowanie termostatem pokojowym pieca a sterowanie stałym parametrem pieca jest zawsze nawet do 20-30 procent tańsze co wiele razy miałem okazje sprawdzić

3 pompę od podłogówki da się wysterować z tego pieca bo znam go jak własną kieszeń i te pompy się tak podłącza, jeśli klienta nie stać na droższą automatykę i uwierz mi to działa dobrze i niezawodnie porostu podłogówka nie jest cały czas ciepła i załącza się tak samo jak kaloryfery mimo że ma oddzielną pompę.

4 czujnik zewnętrzny na pewno usprawni układ przez co piec będzie sterowany pogodowo z krzywej i z parametrów które możesz sam zmienić na piecu i będzie ogrzewał z parametrem dostosowanym do temp zewnętrznej a termostat będzie działał jak wyłącznik przy osiągnięciu żądanej temperatury dlatego zmieni dużo.

5 w związku z tym że mieszacz nie ma być z czego sterowany i ma być otwarty, a przy założeniu taniej choć niezawodnej automatyki proponuje ustawienia 45-50 jako maks by nie przegrzać podłogówki a przy dołożeniu czujnika zew piec będzie sobie sam dostosowywał temp oczywiście do maks 45-50 stopni

6 dla niedowiarków spinałem wiele sterowań i robiłem wiele kombinacji nie do końca przemyślanych przez instalatorów instalacji, da się zrobić wszystko wystarczy trochę pogłówkować, no ale poco skoro można od razu sprzedać sterownik i namówić na przeróbkę instalacji za 2 tysiąe

 

Wybór i oczywiście rozwiązanie pozostawiam użytkownikowi ja wiem że mój sposób też będzie dobrze działał bo identyczne konfiguracje działką do tej pory i mają się dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dobroslaw dziekuje za odpowiedź. Planowałem to takim sposobem rozwiązać ten problem, głownie chodziło mi o sterowanie, żeby nie trzeba było latać do pieca za każdym razem... w międzyczasie dopytałem poprzedniego właściciela jaki to jest zawór i dowiedziałem sie ze to 3d, a wiec chyba OK do OP.

Jutro tez zapytam serwisanta od pieca ale podejrzewam, że będzie mi wciskać firmowe rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mak nie kit tylko sposób na tanie usprawnienie układu który będzie działać na pewno lepiej niż teraz ,jasne że lepiej sprzęgło i oddzielne obwody jasne że lepiej automatyka do sterowania mieszaczem i pompą podłogówki ale "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma"

1 kolego bestb sam właśnie montuje te salusy bezprzewodowe identyczne

2 sterowanie termostatem pokojowym pieca a sterowanie stałym parametrem pieca jest zawsze nawet do 20-30 procent tańsze co wiele razy miałem okazje sprawdzić

3 pompę od podłogówki da się wysterować z tego pieca bo znam go jak własną kieszeń i te pompy się tak podłącza, jeśli klienta nie stać na droższą automatykę i uwierz mi to działa dobrze i niezawodnie porostu podłogówka nie jest cały czas ciepła i załącza się tak samo jak kaloryfery mimo że ma oddzielną pompę.

4 czujnik zewnętrzny na pewno usprawni układ przez co piec będzie sterowany pogodowo z krzywej i z parametrów które możesz sam zmienić na piecu i będzie ogrzewał z parametrem dostosowanym do temp zewnętrznej a termostat będzie działał jak wyłącznik przy osiągnięciu żądanej temperatury dlatego zmieni dużo.

5 w związku z tym że mieszacz nie ma być z czego sterowany i ma być otwarty, a przy założeniu taniej choć niezawodnej automatyki proponuje ustawienia 45-50 jako maks by nie przegrzać podłogówki a przy dołożeniu czujnika zew piec będzie sobie sam dostosowywał temp oczywiście do maks 45-50 stopni

6 dla niedowiarków spinałem wiele sterowań i robiłem wiele kombinacji nie do końca przemyślanych przez instalatorów instalacji, da się zrobić wszystko wystarczy trochę pogłówkować, no ale poco skoro można od razu sprzedać sterownik i namówić na przeróbkę instalacji za 2 tysiąe

 

Wybór i oczywiście rozwiązanie pozostawiam użytkownikowi ja wiem że mój sposób też będzie dobrze działał bo identyczne konfiguracje działką do tej pory i mają się dobrze

To żadne usprawnienie. A ręce opadają jak twierdzisz ze będziesz sterował kotłem na podstawie krzywej grzewczej ..... bez sterownika pogodowego.  Naprawdę nie ma o czym dyskutować. Masz słuchaczy swoich wywodów i takich co wierzą w "te cuda na kiju" to niech wierzą, ja raczej chodzę po ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym ale chyba jest tyle rozwiązań co instalatorów...

Tak rozwiązań jest "wiele", choć to nieprawda, a klient ( użytkownik) i tak wybierze to "najtańsze" ,

które w eksploatacji może się okazać najdroższym.

Ale to jego kasa, a "instalator" i tak swoje weźmie.

 

PS

Ten post odnosi się do wszystkich kotłów i ich użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecyduje się chyba na zakup AD288 fakt jest drogi ale w pełni współpracuje z piecem, do tego dorzucę czujnik temp. zew. pompę od OP podłączę na stale a zawór odkręcę na max. Na pewno ktoś napisze ze da sie taniej - tak zgodzę się ale zależy na pełnej zdalnej obsłudze pieca czego niestety nie firmowy sterownik nie zapewnia.

 

Dodam ze dzisiaj mialem wymienioną uszczelkę palnika i trafo co rozwiązało ostatnie problemy z piecem - nie pisałem ale ostatnio dość często piec się wyłączał

 

Dziękuję wszystkim za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym ale chyba jest tyle rozwiązań co instalatorów...

Właśnie takie podejście jest źródłem problemów!!!! Inwestor pozostawia instalatorowi wolne pole do popisu a ten robi ...częściej źle niż dobrze, do tego bez nadzoru i zewnętrznej weryfikacji tego co zrobił. Instalator nie jest wszechwiedzący i niestety robi nie według zaleceń producenta kotła który dostarcza kompletny system tylko tak "jak mu się wydaje".  Zasada jest prosta wybór kotła determinuje wybór zastosowanych elementów i to cała filozofia jaką należy zastosować. Jak chcesz żeby instalacja działa poprawnie to nie wolno na siłę szukać oszczędności a inwestor chce żeby było przede wszystkim "tanio" co niestety nie idzie w parze z "dobrze" . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecyduje się chyba na zakup AD288 fakt jest drogi ale w pełni współpracuje z piecem, do tego dorzucę czujnik temp. zew. pompę od OP podłączę na stale a zawór odkręcę na max. Na pewno ktoś napisze ze da sie taniej - tak zgodzę się ale zależy na pełnej zdalnej obsłudze pieca czego niestety nie firmowy sterownik nie zapewnia.

 

Dodam ze dzisiaj mialem wymienioną uszczelkę palnika i trafo co rozwiązało ostatnie problemy z piecem - nie pisałem ale ostatnio dość często piec się wyłączał

 

Dziękuję wszystkim za pomoc !

Dalej brniesz w bezsensowne zakupy AD 288 to jest zdalne sterowanie do sterowania obiegiem grzewczym (!!!!!!!!) np podłogówki albo obiegu grzejnikowego Ale bez sterownika pogodowego jest to zakup bez sensu bo to z niczym współpracować nie będzie. Poza sterownikiem pogodowym AD 288 musi współpracować z jakim elementem regulacyjnym a w instalacji nie masz żadnego. Z czym będzie współpracować to zdalne sterowanie? Szanuj swoje pieniądze patrz w dokumentacje tech. i wytyczne projektowe na stronie producenta, tam naprawdę są wszystkie informacje które są potrzebne do poprawienia instalacji. Już Ci napisałem raz powtórzę kolejny potrzebne jest sprzęgło, diwicony na obiegi grzewcze sterowanik pogodowy z obsługą min dwóch obiegów grzewczych, a jak chcesz sterować obiegami to dodatkowo zdalne sterowanie np AD 288 i cały wymagany system komunikacji. Wiem to kosztuje ale to jedyna droga do tego aby instalacja działała poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie....chce miec zdalne sterowanie obiegiem grzewczym, nie za bardzo mam czas i pieniądze w tej chwili na przerabianie, spuszczanie wody z instalacji i szukanie do tego fachowca- jestem gościem w domu i chce w jakiś sposób pomoc domownikom sterować ogrzewaniem.

Zdzwoniłem do De Dietricha i opisałem im co mam , jasne powiedzieli żeby to w pelni kontrolować muszę miec wszystko o czym wspomniałeś, ale tez zapytałem czy mogę mieć czujnik temp zew. oraz ad288 i OP otwarte na max. czy to ulepszy obecna sprawę - usłyszałem tak. Sprzęgło i resztę przeróbek mogę dokonać później  ( latem ) kiedy bede mial czas , na tą chwile musi mi wystarczyć to co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z działem tech De Dietrich  - powiedziano mi, ze w moim przypadku mogę zakupić AD288 zeby sterować piecem, mam dokupić C-max oraz siłownik do zaworu i będę miał większą kontrole nad OP, nie wiem dlaczego ale powiedziano mi ze nie potrzebuje czujnika temp zew. co wydaje misie dziwne bo AD288 współpracuje z nim...

Szukam dobrego instalatora w Poznaniu - czy jest tu ktoś kto ogarnie ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sense czyli ad 288 to dobry sterownik i owszem z czujką zew sprawi że kociołek będzie lepiej działał zwłaszcza modulacja się poprawi, tylko nie pamiętam czy będzie chodził na mcr 1 bo akurat takiej konfiguracji nie miałem, to musisz się popytać dokładniej bo jedyneczek chodzi już mało a wtedy chodziły na regulatorach Celcia 20. Natomiast c-mix jako pełna pogodówka to zmora instalatorów i serwisu i użytkowników ,owszem będzie sterował pompą i mieszaczem podłogówki ale skalibrować toto tragedia no i koszt który ci się nie zwróci :(. Te zmiany co sam co sam opisałeś i tak znacząco poprawią układ, jeśli się boisz w wysterowania pompy podłogowej z pieca zawsze można to zrobić np przez sterownik pompy kominkowej czyli by się załączała np od 30-35 stopni :) bardzo popularne przez niektórych instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z działem tech De Dietrich  - powiedziano mi, ze w moim przypadku mogę zakupić AD288 zeby sterować piecem, mam dokupić C-max oraz siłownik do zaworu i będę miał większą kontrole nad OP, nie wiem dlaczego ale powiedziano mi ze nie potrzebuje czujnika temp zew. co wydaje misie dziwne bo AD288 współpracuje z nim...

Szukam dobrego instalatora w Poznaniu - czy jest tu ktoś kto ogarnie ten temat ?

Wreszcie trafiłeś na kogoś bardzie rozgarniętego. Ale siłownik zaworu bez pompy (czytaj: diviconu)  nic nie zmieni. I tak nie będzie sterowania. AD288 to zdalne sterowanie na obieg grzewczy (!!!) i musi poza sterownikiem pogodowym współpracować z układem mieszającym , a układ mieszający to zestaw składający się z zaworu 3D z siłownikiem i pompy, Usuniesz jeden element i sterowania ...nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.