Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt Instalacji Do Oceny


Drim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Niestety umówiony hydraulik zanotował znaczną obsuwę więc postanowiłem spróbować własnych sił z podłączeniem pieca.

Proszę o ewentualne sugestie co mam poprawić.

 

Pozdrawiam

 

post-70388-0-57952900-1502010887_thumb.jpg   post-70388-0-22569500-1502010930_thumb.jpg   post-70388-0-86244100-1502010966_thumb.jpg

 

post-70388-0-13927000-1502011007_thumb.jpg   post-70388-0-84604700-1502011051_thumb.jpg   post-70388-0-23340500-1502011096_thumb.jpg

 

post-70388-0-74765900-1502011132_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ten zawór zwrotny jest na dole przy kotle przed trójnikiem w obiegu kotłowym ;)

Przyczepię się do odpowietrznika automatycznego na rurze zasilającej mieszacz. Jest on po stronie ssawnej pompy i nie powinno go tu być.

Rura do naczynia otwartego wygląda mi na 3/4" a to za mało ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura do naczynia to 3/4" niestety leci ona pod płytkami w łazience i jej wymiana wiąże się ze skuwaniem płytek. 

A odpowietrzniki automatyczne nie da się zakręcić i tylko odkręcić na czas odpowietrzania? mogę wymienić na ręczny jak trzeba.

Tak na szybko zobaczyłem, że ZZ na obwodzie cwu dałem za nisko bo grzeje mi całą rurę do zaworu i trochę ciepła ucieka. Przy grzaniu prądem 

są to jakieś straty.

Skoro mam to dobrze podłączone to zabieram się za elektronikę i ocieplanie wszystkiego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy ta norma była podawana - PN-EN  12828+A1: 2014-05, Instalacje grzewcze w budynkach, projektowanie wodnych inst CO i to wg niej powinna być projektowana i oceniana instalacja CO.

W którymś temacie podawałem skany z tej normy dotyczące rur i naczyń wzbiorczych

 

Norma PN-91/B-0241 obowiązywała niezmiennie od bodaj 1948r - gdyż taką najstarszą wersję tej normy znalazłem w zbiorach PKN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektować mozesz według  tej normy - tu nic się nie zmieniło - Natomiast zabezpieczać instalację w układzie otwartym musisz według normy PN-91/B-02413

Paradoks polega na ty ze norma PN-91/B-02413 została wycofana Do czasu wycofania była rownoznaczna z normą którą przywołałeś .Po wycofaniu normy ,norma ta została przywołana w rozporządzeniu , przez co stała się nadrzędną w stosunku do normy przez ciebie przywołanej. i w tej materii tylko ona obowiązuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie jaka jest zawartość i zalecenia nowej normy .

Jest w tej normie też o zabezpieczaniu inst otwartej, a jak dostaniesz projekt do wykonania to będziesz się mądrzył czy robił?

 

Oczywiście możesz robić wg starych zaleceń, ale się na nie nie powołuj , gdyż nie mają umocowania prawnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dostaniesz projekt to musisz go wykonać zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Jezeli chodzi o zabezpieczenie instalacji otwartej to obowiązują przepisy z normy PN-91/B-02413- 

Juz kiedyś o tym pisałem i wyjaśniałem tą sprawę.Zresztą zobacz do nowych instrukcji montażu kotłów.Tam będziesz miał napisane jaka norma obowiązuje.

A  umocowanie prawne ta norma ma  - jak zznajde czas to to rozporzadzenie podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja lub DTRka ne jest mocą prawną

Jak dostajesz projekt wykonany i podpisany w danym kraju to robisz wg tego projektu a nie samowolnie wprowadzasz zmiany

Zmiany wprowadza projektant na wniosek inspektora nadzoru lub inwestora

Wykonawca nie ma prawa sam wprowadzać jakichkolwiek zmian w wykonywanym projekcie

A twoje wypisy na temat tej normy są dla mnie śmieszne

To co w kółko piszesz nie ma podstaw prawnych - wystarczy spytać w PKN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozemy się z soba nie zgadzać - tak jak w tej materii prawnicy maja rózne zdania na ten temat.

W PKN  powiedzą ci jedno , w Inspektoracie Budowlanym -drugie.

http://www.inzynierbudownictwa.pl/biznes,prawo,artykul,dobrowolnosc_czy_obligatoryjnosc_stosowania_pn___dwuglos_w_sprawie,6180

Tu próba tej dyskusji -ciekawy ostatni akapit - chyba opinia projektanta, 

http://www.inzynierbudownictwa.pl/biznes,prawo,artykul,dobrowolnosc_czy_obligatoryjnosc_stosowania_pn___dwuglos_w_sprawie,6180

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tymi ktore są wycofane?

Powiem tak -Jezeli norma jest zapisana w rozporządzeniu (akcie prawnym) to obowiązuje .Jezeli PKN  oraz inne podmioty prawne nie zgadzają  się z tym, to mają możliwosci zaskarzenia do SN  lub Trybunału.Sami w tej sprawie nie mogą decydować-  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę sie ze swoim pytaniem. Mam własne ujęcie wody i zbiornik a ciśnienie w okolicach 3 barów przy pełnym zbiorniku. Czy jest sens stosować ZZ na dolocie i przeponę jako zabezpieczenie bojlera?

Wydaje mi się ze nie bo cały nadmiar ciśnienia wroci "do zbiornika" ale wolę sie upewnić.

Chyba ze są jakieś inne względy które wymuszają takie zabezpieczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, o tym nie pomyślałem :).

Edit.

Jesli dobrze myślę to znalazłem jeszcze jeden powód, jak nadmiar wody wróci do zbiornika to wodomierz nie przekręci sie do tylu ale jak pójdzie z powrotem w instalację to ponownie naliczy tą samą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.