Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko Pz 15Kw - Spieki, Sadza


Janusz30

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...

witam ruszt na inne paliwo czytaj drewno inne cuda żeby ono się w normie spalało powinien być zaraz na zamkniętej retorcie no mała szczelina na powietrze

bo czasem czytam że palą na awaryjnym ale słabo drewno od retorty się zapala 

się zgazowuje i w komin ewentualnie zapali się i komin wygrzeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

mam wrażenie, że u mnie jest odwrotny problem. Spieków nie ma, ale za to węgiel jest niedopalony.

Mój kocioł: KOMFORT EKO 15kW, sterownik K1Pv4, jest zawór 4D Afriso, temperatura kotła ustawiona na 55 st, temperatura zaworu na 45 st.

Przestawiałem korektę powietrza według zaleceń hydraulika - stopniowo ją zwiększałem, aż do maksymalnego poziomu +16%. Przyznam, że niedopałków jest sporo mniej niż w przypadku korekty ustawionej na 0%, ale i tak jest ich nadal sporo. Korekty nie mogłem już zwiększyć więc podniosłem temperaturę pieca z 55 st. na 60 st. Wydaje mi się, że było ich nieco mniej, ale za to więcej idzie opału, a niedopałki są nadal. Z tego co wiem węgiel ma około 27KJ i pochodzi z kopalni Wesoła. Średnio na dzień idzie do 15 kg ekogroszku (1 worek starcza mniej więcej na dwa dni), wydaje mi się, że nie jest to dużo.

Gdy paliłem ekogroszkiem od ruskich to była tragedia - nie polecam nikomu tego węgla. Tam właśnie robiły się spieki, obniżałem korektę powietrza, węgla szło dwa razy więcej (około 1 worek na dzień).

U mnie nie ma możliwości przy trybie pracy automatycznej zmiany wartości czasu podawania czy przerwy w czasie podawania, czy można to w jakiś sposób jeszcze regulować, aby ekogroszek lepiej się dopalał?

Mimo wszystko wole polski węgiel niedopalony, którego piec pochłania o połowę mniej niż ruskie badziewie ze spiekami. Nie będę już szczegółowo rozpisywał się jaka jest różnica w ilości popiołu - powiem krótko - z ruskiego jest go bardzo dużo.

Sprawa druga. Do pieca podpięta jest pompa ciepła z wewnętrznym bojlerem. W sezonie grzewczym pompa ciepła jest wyłączana i woda w bojlerze ogrzewana jest z tylko kotła. Problem jest w tym, że prawdopodobnie czujnik temperatury, który podpięty jest pod kocioł od tej pompy ciepła jest znajduje się w złym miejscu (z pompy ciepła wychodzi tylko kabel, który podłączony jest do sterownika w piecu, nie ma możliwości go przełożenia w inne miejsce). Na kotle CWU ustawiona jest na minimum - czyli 40 st. a piec przy ustawieniu temperatury kotła 55 st nie jest w stanie nagrzać CWU do tej temperatury niby 40 st. Jak wspomniałem podejrzewam złe umiejscowienie czujnika temperatury w pompie ciepła, ponieważ na wyświetlaczu od pompy ciepła w czasie gdy na piecu CWU pokazuje 35 st, na pompie ciepła pokazuje 52 st CWU. Czasami udało się, że piec dogrzał według swojego czujnika CWU na 40 st - wtedy na wyświetlaczu na pompie ciepła temperatura CWU wskazywała 63 st.

Według mnie prawidłowo jest czujnik temperatury, który wyświetla pompa ciepła. Z kranu leci bardzo gorąca woda. Dla porównania w lecie gdy CWU ogrzewana jest tylko z pompy ciepła na np. 45 st woda z kranu leci dużo chłodniejsza - normalna.

Można ustawić temperaturę na piecu nieco ponad 60 stopni i wtedy CWU niemal bezproblemowo dogrzewa się do zadanej temperatury, tylko po co mi taka gorąca woda w kranie... Mi zależałoby, aby była możliwość obniżenia jeszcze tej temperatury CWU na kotle na jakąś poniżej 40 st, czy można to jakoś odblokować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na pewno masz sterownik tech k1pv... I w tym sterowniku jest możliwość korekty pracy PID i zmiany jego nastaw poprzez wejście w menu serwisowe kodem 5162. Tam możesz zmieniać zakresy każdego parametry po którym porusza się pid. I nie każdy rusek jest taki jak opisujesz bo tu na forum jest masa ludzi co pali ruskiem i nie chcą słyszeć o innym opale.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

wszedłem do menu serwis, ale tam zakresów temperatur nie można nigdzie znaleźć i zmienić. Starałem się wejść wszędzie gdzie się tylko dało i nie znalazłem.

Są tam ustawienia temperatur, ale dotyczą spalin, temp. priorytetu, alarmów. Nie ma nic o temperaturach CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W dniu dzisiejszym dzwoniłem do Defro i uzyskałem odpowiedź, że nie ma możliwości ustawienia niższej temperatury bojlera niż 40 stopni...

Zasugerowano mi tylko zmianę czujnika temperatury bojlera na  KTY, oporność 2 kilo Omów przy 25 stopni Celsjusza.

Czy nikt nie ma jakiejś rady jak rozwiązać problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

w moim przypadku problem ze spiekami został rozwiązany poprzez wymianę korony palnika. Tutaj możecie zobaczyć różnicę w wykonaniu koron:

https://www.youtube.com/watch?v=1V3l_b_QCUU&t=13s

Przy wymianie wgrałem też nowy soft, i nic nie zmieniałem w ustawieniach serwisowych. Wcześniej żadne ustawienia nie pomagały. spieki musiałem ręcznie zrzucać z palnika. Teraz po wymianie korony problem ustąpił, spadła mi też temperatura  podajnika: wcześniej ok. 44st. teraz max. do 38 dochodzi.

Mój piec to Defro Komfort Eko Duo PZ sterownik K1prv4 pz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaszek22 kocioł już po gwarancji, że trzeba było płacić? Kiedyś za darmo przysyłali zmodyfikowaną, niby miało byś lepiej a było to samo co na niemodyfikowanej  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.