Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko Pz 15Kw - Spieki, Sadza


Janusz30

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam problem ze spiekami - tyle, że ja mam 12 kW. I nie grzeje jeszcze na full i bez CWU. Mam moc ustawioną na 45% i -6 na nadmuchu. Pale ruskiem z Energo (Żółtym) ale mi się kończ i niebawem będę palił Extra i zobaczymy jak to będzie. Dziś spróbuje zmienić zadaną właśnie na 68 - zobaczymy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem jeszcze raz i jedno co mnie zaskoczyło. Jakieś 10 min przed moim przyjściem kocioł ruszył od temp. 49oC. Był w trybie nadzoru. Jak do niego podszedlem było już na nim 54oC.

Od razu na palniku kalafiory. Mam pytanie czy w trybie PID można jakoś korygować parametry nadzoru?  Dlaczego kocioł pozwolił w trybie PID na taki spadek temp?

Na grzejnikach mam głowice termostatyczne danfossa - parter i piętro ustawione na 3.

Moje przemyślenia: pomieszczenia nagrzane -> zamykają się termostaty na grzejnikach -> brak odbioru ciepła - piec wchodzi w nadzór. Czyli co z mocą mam zjechać w dół aby unika tego trybu?

Na razie nie zamontowałem jeszcze czujnika zewnętrznego i sterownika pokojowego na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma w tej chwili korektę powietrza na -8%.

Zmierzyłem wysokość deflektora nad paleniskiem: 34 cm, dzwoniłem na infolinię Defro i tylko dowiedziałem się, że niektóre piece wychodzą z takimi deflektorami. Dorobę łącznik dla obniżenia wysokości.

Ja mam pogodówkę i cała regulacja temperatury na dom jest robiona automatycznie na zaworze 4D.

Dzisiaj podłączyłem zewnętrzny sterownik zegarowy udający pokojówkę - chcę obniżać temperaturę za zaworem 4D na noc. Standardowy czujnik pokojowy działa na styk - rozwiera pętlę jeśli jest osiągnięta zadana temperatura w pomieszczeniu - to powoduje obniżenie temperatury na zaworze i kotle jednocześnie o wartość ustawioną w sterowniku pieca.

Dam znać rano jak mi to wyszło.

A spieki... chyba trzeba je polubić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy ogrzewanie że przy takich temperaturach ustawiacie 40-50% mocy kotła?

Ile wytrzymuje wam zasobnik?

Może ja źle ustawiam, a może to jest wina spieków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie łącznie 250m2 - w piwnicy termostaty skręcone na 1. Kocioł 15kW na 60% - obecne spalania ok. 20kg/doba.

noogi daj znać czy jest poprawa po obniżeniu deflektora. Ja pewnie dopiero w przyszłym tygodniu znajdę trochę czasu żeby się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz30 rozkręć piec na 100% a będziesz miał większy zakres korekty powietrza.

Sterownik udający regulator pokojowy zadziałał - obniżyło temperaturę w zadanych godzinach, tylko piec dochodzi do zadanej temperatury na dzień ze dwie godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcia obniżonego deflektora (wyszło ok 17 cm nad paleniskiem). Przedłużka z przyciętego gwintowanego pręta M12 i długa nakrętka przelotowa, pręt wkręcony w deflektor i złączenie nakrętką.

Dodatkowo zdjęcie zegara udającego pokojówkę.

 

post-69031-0-59535200-1480675612_thumb.jpg

post-69031-0-38459000-1480675803_thumb.jpg

post-69031-0-29725700-1480675832_thumb.jpg

post-69031-0-04298900-1480675884_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak zaowocowalo obnizenei reflektora  ??? 
zszedles prawie na polowe niz miales wysokosci 
Pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcia obniżonego deflektora (wyszło ok 17 cm nad paleniskiem). Przedłużka z przyciętego gwintowanego pręta M12 i długa nakrętka przelotowa, pręt wkręcony w deflektor i złączenie nakrętką.

Dodatkowo zdjęcie zegara udającego pokojówkę.

I jakie efekty po obniżeniu deflektora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie zaobserwowałem jakiś wyraźnych różnic w jakości spalania.

Mam w tej chwili korektę powietrza -11%.

Generalnie - jak można przeczytać w opracowaniach - deflektor aby miał sens powinien być na wysokości 15-20 cm nad palnikiem.

Podejrzewam, że zaprojektowana wysokość zawieszenia uwzględnia obecność rusztów paleniska zastępczego, które w paleniu automatycznym i tak wyjmujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jakiej kopalni węgiel? ja mam Wesoła i czasami lubi tak przysmolić i te wielkie ilości pyłów odkładające się wszędzie wrrr coraz gorszy szajs sprzedają, mieszają i cholera wie co jeszcze!?,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wwoytek - a będzie coraz gorzej :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kilka pytań do zadania, ponieważ jest to mój pierwszy sezon z piecem na ekogroszek. 

 

Więc posiadam mały piec Defro EKR 10 KW ze sterownikiem Classic Eco V2 aktualnie ogrzewam mieszkanie ok 50m^2. Stary budynek ściany grube na prawie metr, nieocieplony. W ciągu tygodnia piec spala mi ~125kg (5 worków). Moje nastawy to:

 

Histereza kotła 2

Grzanie: Podawnie -10s

Grzanie: Pauza- 55s

Grzanie: Nadmuch - 30%

Podrzymanie: Podawanie - 10s

Podrzymanie: Pauza - 15min

Podrzymanie: Praca wentylatora 50s

Podrzymanie: Pauza wentylatora - 5 min 

Podrzymanie: Nadmuch - 35%

Wentylator płynnie: nie

Pompa C.O - 50 stopni. 

 

Czy te 125kg to dużo? Przebrnąłem przez różne fora, niektórzy cieszą się jeżeli spalą mniej niż 20kg dziennie, niektórzy piszą że spalają niecałe 15 lub mniej. Myślałem, że jak na moje małe mieszkanko będę spalał troszkę mniej niż aktualnie. Dziwne jest dla mnie to, że niektórych metraż jest ponad 2x większy od mojego a potrafią spalać tyle samo co ja a często mniej. Węgiel mam (podobno) dobry od lokalnego dostawcy pakowany w 'worki od ziemniaków'. Zapewniał mnie że jego kaloryczność to 28MJ.  W lato byłem z niego zadowolony gdyż wypalał się cały a popiół to była sama mączka, teraz jest gorzej jest sporo niedopałów. 

 

Temperatura ustawiona na piecu to 55 stopni. Sprawdzam palenisko raz dziennie i każdego dnia widać posklejane kalafiory, które jeżeli zwalę do popielnika wyciągają ze sobą z paleniska połowę żaru i wtedy temperatura spada ( chyba, że włączę tryb ręczny i podam węgla aż się utworzy kopiec i włączę nadmuch na kilka minut). Chciałbym temu jakoś zaradzić, próbowałem na własną rękę ale nijak nie daję rady. 

 

Chciałbym również spytać jak powinien wyglądać proces spalania? Tzn. Czy jeżeli piec nagrzeje się do zadanej temperatury u mnie 55, to proces podtrzymania powinien być ustawiony tak, żeby za nic w świecie ta temperatura nie spadła poniżej zadanej? Czy powinien raczej jakiś czas postać w podtrzymaniu żeby później przełączyć się znów w tryb grzania? Która z tych opcji jest bardziej ekonomiczna? 

 

Ilość sadzy, korzystałem z pieca jakoś od środka lata ( początek sierpnia ) w trybie LATO, kilka tyg temu przeszedłem na grzanie również CO lecz pewnego dnia piec zaczął kopcić, zauważyłem że komin mam cały zawalony sadzą, wyniosłem wtedy ok 10 wiader 20 litrowych. Czy mogło to być spowodowane zbyt niską temperaturą w ciągu lata? Była ustawiona na ok 45s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że ten model ma nowy motoreduktor. A więc za dużo podajesz i za mocno dmuchasz. Ustaw sobie na początek korekt podawanie 10 przerwa 80 sec. Jeśli możesz mniej podawać to ustaw mniej ale zachowaj stosunek 1 do 8. A nadmuch na 25%.

To na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dla grzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kilka pytań do zadania, ponieważ jest to mój pierwszy sezon z piecem na ekogroszek. 

 

Więc posiadam mały piec Defro EKR 10 KW ze sterownikiem Classic Eco V2 aktualnie ogrzewam mieszkanie ok 50m^2. Stary budynek ściany grube na prawie metr, nieocieplony. W ciągu tygodnia piec spala mi ~125kg (5 worków). Moje nastawy to:

 

Histereza kotła 2

Grzanie: Podawnie -10s

Grzanie: Pauza- 55s

Grzanie: Nadmuch - 30%

Podrzymanie: Podawanie - 10s

Podrzymanie: Pauza - 15min

Podrzymanie: Praca wentylatora 50s

Podrzymanie: Pauza wentylatora - 5 min 

Podrzymanie: Nadmuch - 35%

Wentylator płynnie: nie

Pompa C.O - 50 stopni. 

 

Czy te 125kg to dużo? Przebrnąłem przez różne fora, niektórzy cieszą się jeżeli spalą mniej niż 20kg dziennie, niektórzy piszą że spalają niecałe 15 lub mniej. Myślałem, że jak na moje małe mieszkanko będę spalał troszkę mniej niż aktualnie. Dziwne jest dla mnie to, że niektórych metraż jest ponad 2x większy od mojego a potrafią spalać tyle samo co ja a często mniej. Węgiel mam (podobno) dobry od lokalnego dostawcy pakowany w 'worki od ziemniaków'. Zapewniał mnie że jego kaloryczność to 28MJ.  W lato byłem z niego zadowolony gdyż wypalał się cały a popiół to była sama mączka, teraz jest gorzej jest sporo niedopałów. 

 

Temperatura ustawiona na piecu to 55 stopni. Sprawdzam palenisko raz dziennie i każdego dnia widać posklejane kalafiory, które jeżeli zwalę do popielnika wyciągają ze sobą z paleniska połowę żaru i wtedy temperatura spada ( chyba, że włączę tryb ręczny i podam węgla aż się utworzy kopiec i włączę nadmuch na kilka minut). Chciałbym temu jakoś zaradzić, próbowałem na własną rękę ale nijak nie daję rady. 

 

Chciałbym również spytać jak powinien wyglądać proces spalania? Tzn. Czy jeżeli piec nagrzeje się do zadanej temperatury u mnie 55, to proces podtrzymania powinien być ustawiony tak, żeby za nic w świecie ta temperatura nie spadła poniżej zadanej? Czy powinien raczej jakiś czas postać w podtrzymaniu żeby później przełączyć się znów w tryb grzania? Która z tych opcji jest bardziej ekonomiczna? 

 

Ilość sadzy, korzystałem z pieca jakoś od środka lata ( początek sierpnia ) w trybie LATO, kilka tyg temu przeszedłem na grzanie również CO lecz pewnego dnia piec zaczął kopcić, zauważyłem że komin mam cały zawalony sadzą, wyniosłem wtedy ok 10 wiader 20 litrowych. Czy mogło to być spowodowane zbyt niską temperaturą w ciągu lata? Była ustawiona na ok 45s. 

125 kg na 5 dni przy 50 m2 to dużo ale nie martw się trochę poczytasz i na następny sezon będzie mniej. Ustaw temperaturę na kotle 65 stopni. Moim zdaniem nastawy które masz są za mocne na 10KW. Mogę ewentualnie spróbować Ci pomóc.

 

Ja bym spróbował takich ustawień:

 

Histereza kotła 2

Grzanie: Podawnie -5s  

Grzanie: Pauza- 50s

Grzanie: Nadmuch - 20%

Podrzymanie: Podawanie - 5s

Podrzymanie: Pauza - 10min

Podrzymanie: Praca wentylatora 30s (ewentualnie 10s co 3 min)

Podrzymanie: Pauza wentylatora - 5 min 

Podrzymanie: Nadmuch - 20%

Wentylator płynnie:  (nie mam takiego ustawienia)

 

Tylko nie zmieniaj ustawień na noc :) lepiej zmień wtedy kiedy będziesz mógł zaglądać do kotła co się dzieję na retorcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem trochę w kotłowni i teraz proces spalania wygląda tak:

 

Gdy piec dochodzi do zadanej temperatury wyłącza się grzanie i temperatura jeszcze na podtrzymaniu rośnie do 72/74 stopni ( raz się zdarzyło, że urosła nawet do 80 ). Później temperaturę powyżej zadanych 65 stopni utrzymuję ponad 20 minut. Później temperatura tylko spada i zanim dojdzie do trzeciego cyklu włącza się grzanie ( temperatura poniżej 63 ). 

 

Grzanie nie trwa długo ok 7/9 minut. I tak w kółko. 

 

Czy tak to powinno wyglądać, czy raczej powinien trzymać te ponad 65 dłużej? 

 

 

 

Ps. Szukałem opcji edytuj, ale chyba można edytować post tylko kilka minut po jego wysłaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zbyd duża moc kotła jeszcze. Wydłużyć przerwę podawania. Jak kopczyk będzie się zapadał to wtedy Zmniejsz nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jutro wydłużę tą przerwę. 

 

A co do mojego wcześniejszego pytania

 

Chciałbym również spytać jak powinien wyglądać proces spalania? Tzn. Czy jeżeli piec nagrzeje się do zadanej temperatury u mnie 55, to proces podtrzymania powinien być ustawiony tak, żeby za nic w świecie ta temperatura nie spadła poniżej zadanej? Czy powinien raczej jakiś czas postać w podtrzymaniu żeby później przełączyć się znów w tryb grzania? Która z tych opcji jest bardziej ekonomiczna?

 

To jak to powinno wyglądać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.