Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Hybrydowe - Tanie, Proste I Zdrowe ;-)


husky

Rekomendowane odpowiedzi

WItam.

Od jakiegoś czasu (1.5 roku) testuję nowy system ogrzewania w domu, wnioskami z którego chciałbym się wreszcie podzielić. Większość osób być może temat zna i samemu używa - więc to nie będzie dla nich żadne odkrycie, ale być może kilku osobom da pomysł na dodatkową możliwość grzania domu i oszczędzania - a w dzisiejszych czasach to chyba najbardziej porządane pod naszą szerokością geograficzną, gdzie pół roku jest zima i gdzie koszty ogrzewania stanowią istotną część domowego budżetu.

Założyłem sobie w lipcu 2015 roku Klimatyzator inwerterowy z funkcją pompy ciepła... firma nieistotna bo jest to w wielu, ale wybrałem SAMSUNGA ze względu na wbudowany moduł WiFi. Czemu to ważne powiem za chwilę.

Jeszcze w zeszłym sezonie grzewczym notowałem zużycie rzędu 5.5 przy +5 st. C; 7.5 m3 przy -2 -5 st C; grzeję jak już pisałem w układzie dwóch stref czasowych 5:00 - 7:30 i 16:30 - 22:30 temp grzania 21.0 temp. oszczędzania 19.0;

Wpadłem na początku tego sezonu - zdalnie wykorzystując sterownik WiFI i tzw TIMER - włączać pompe ciepła, żeby "pomagać" kotłowi gazowemu nadmuchując ciepłe powietrze (to rano) lub powodować łagodniejszy rozruch pieca (to o 16:30 - kiedy to od 15:30 chodzi już pompa i kocioł zastaje "nagrzane w domu" przez co jego start jest "łagodniejszy"). Pompa ciepła włączona razem z grzaniem powoduje mega szybki przyrost temperatury i przyjemne ciepełko kiedy siedząc rano przy śniadaniu jest nam po wyjściu z ciepłej pościeli chłodno, lub kiedy "stygniemy" oglądając wieczorem TV....

Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania kocioł za ostatnie dość chłodne z przymrozkami w nocy 30 dni zużył ... 93 m3 gazu !! czyli ok. 3.1 m3 / dobę !!!!

"Ha...haaaaaaa cwaniaczku zawołają niektórzy !" - co to za matematyka że oszczędzasz gaz ale płacisz 2 razy tyle za prąd :-) ??? Otóż sprawdziłem to, ponieważ moja pompa ma wbudowany licznik energii elektrycznej i na dobę tak pracująca pompa zużywa ok 1 kWh pradu czyli 0.52 zł. Słowem udało mi się zbić zużycie gazu o ok. 2 m3 ( 5.00 zł) na dobę, kosztem 0,5 zł energii, większy komfort cieplny to już wartość dodana.

Jak dla mnie to się opłaca i zachęcam wszystkich do prób z taką formą ogrzewania - u mnie świetnie się sprawdza.

P.S. Oczywiście samo urządzenie służy głównie to chłodzenia w lato (miła funkcja w upały, które u nas na południu nie są rzadkością) oraz do osuszania (np. podłoga pięknie schnie po wytarciu mopem ;-)) a to już dodatkowe plusy urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie...

 

Trochę pytań?

- jakie jest koszt nowego klimatyzator z montażem?

- jaki jest roczny koszt serwisowania klimatyzatora?

- jaki jest roczny koszt serwisowania kotła gazowego?

- jakie były koszty ogrzewania samym gazem (średnia z trzech lat)?

- jakie są koszty pracy klimatyzatora w sezonie grzewczym (niestety tu średniej nie wyciągniemy, mamy tylko jeden sezon)?

- awarie urządzeń (tu różnie bywa, ale doświadczeni potrafią coś napisać)?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie...

 

Trochę pytań?

- jakie jest koszt nowego klimatyzator z montażem? Ja zapłaciłem 3500 zł brutto.

- jaki jest roczny koszt serwisowania klimatyzatora? Ja płacę 80 zł za serwis bez ruszania czynnika, 150 ze sprawdzeniem czynnika.

- jaki jest roczny koszt serwisowania kotła gazowego? Ja płacę 200 zł za serwis bez analizy, z analizą 300 zł

- jakie były koszty ogrzewania samym gazem (średnia z trzech lat)? ok 2600 zł na sezon grzewczy.

- jakie są koszty pracy klimatyzatora w sezonie grzewczym (niestety tu średniej nie wyciągniemy, mamy tylko jeden sezon)? To zależy ile potrzeba grzać, aby było ciepło - nie ma uniwersalnej jednej odpowiedzi

- awarie urządzeń (tu różnie bywa, ale doświadczeni potrafią coś napisać)? Ani piec gazowy ani klima nigdy mi się nie popsuły (w przeciwieństwie do awarii instalacji - tu miałem już dwie)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tu konkretnie coś policzyć, to musiało by to działać przynajmniej 3 sezony, na zasadzie tj napisałeś. Wtedy można powiedzieć ile gazu mniej poszło a ile więcej prądu. Tak to można sobie gdybać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

nie ma co eksperymentować grzanie pompą ciepłą a tym bardziej samsungiem w okresie do -10st zawsze bedzie tańsze od gazu  ja grzeje samsungiem 430m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy w firmie ogrzewania gazowe i klimatyzatory Samsunga  z funkcją grzania , specjalista z firmy która montowała klimatyzatory zalecał używanie ich do ogrzewania do temperatury 2-3 st. powyzej zera ,poniżej takiej temperatury ekonomiczniej jest w/g ich wyliczeń ogrzewać gazem ,ale to przy austriackich cenach gazu , może u nas wychodzi to inaczej ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego to nie wiem ,ale raczej jakieś porządne bo szef jest zwolennikiem rozwiązń droższych w wykonaniu ale ekonomiczniejszych w uzytkowaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi o tym nie wiadomo , fachman mówił,ze grzać tymi klimatyzatorami można nawet przy - 20 st. ale jak jest możliwość grzania gazem to poniżej 2-3 st. + wychodzi to taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj model ,bo jak masz do -20st to masz wersję arktic czyli typowy do grzania opłacalność jego wgledem gazu koczny sie na -15st  a szczyt mocy ma na -5st na zewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja mam ( niestety ) tylko mój szef , model moge podać dopiero po urlopie - po 10 stycznia.

W nowej hali ,która właśnie kończy zrobił ogrzewanie podłogowe - około 1000 m2 - napędzane gruntową pompą ciepła , 10 odwiertów po 120 m - koszt samych odwiertów wraz z instalacją w nich 170.000 € i tutaj będzie pracowała sama pompa ciepła bez wspomagania gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyło,że to 1000 m2 ale kubatura ponad 7000m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no taką sama hale robiłem na pompie 80kW w celu odpiecia sie od gazu gdze grzanie  gazem to 36gr na kwh na firmę (bo gaz jest strasznie drogi na firmę ) teraz koszt sredni ogrzewania od wrzesnia do teraz wychodzi 11 gr za kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taż wydaje mi sie drogawo,ale inne realia , on twierdzi,że tak to mniej wiecej kosztuje i spacjalnie go to nie przeraża , chociaż sam koszt odwiertów będzie sie zwracał kilkanaście o ile nie kilkadziesiat lat - nie moja kasa nie mój problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwierty w zgledem dobrej powietrznej sie nie wroca nigdy  a dochodzi jeszcze kost wymiany glikolu czy solanki w zależności od modelu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ha...haaaaaaa cwaniaczku zawołają niektórzy !" - co to za matematyka że oszczędzasz gaz ale płacisz 2 razy tyle za prąd :-) ??? Otóż sprawdziłem to, ponieważ moja pompa ma wbudowany licznik energii elektrycznej i na dobę tak pracująca pompa zużywa ok 1 kWh pradu czyli 0.52 zł. Słowem udało mi się zbić zużycie gazu o ok. 2 m3 ( 5.00 zł) na dobę, kosztem 0,5 zł energii, większy komfort cieplny to już wartość dodana.

 

 

Witam. Husky, coś mi z tą matematyką nie bardzo pasuje...

oszczędność 2 m3 gazu to ok. 20 kWh ciepła...skoro udało się to zastąpić 1 kWh energii elektrycznej to podziwiam.COP pompy =20  ? Takie coś to tylko w Erze/jeśli pamiętam/.

Obawiam się ,że następuje wychłodzenie domu, i po kilku dniach trzeba uzupełnić ciepło.

Kiedyś prowadziłem takie doświadczenie z kotłem podajnikowym: nagrzany dom prowadziłem 2 - 3 dni z mała wydajnością kotła; było super, ale póżniej trzeba było nagrzać dom i wtedy kocioł pożerał  2 x więcej ekogroszku.

Gdzie podziewa się Twoje zaoszczędzone 20 kWh ciepła? A może niepotrzebnie pracował kocioł gazowy tak mocno...

Pozdrawiam 

 

P.S Olinek.

Podziwiam gościa za 10 odwiertów po 120 mb za 170.000 Eureków. Pozłacane sondy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

P.S Olinek.

Podziwiam gościa za 10 odwiertów po 120 mb za 170.000 Eureków. Pozłacane sondy?

Też dwa razy pytałem bo to jakiś kosmos,ale tak jest cena - 140 € za 1 mb. odwiertu wraz z instalacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia wyliczeniami, w tro wchodzi wiele zmiennych, w tym ciągłe działanie pieca, ale ogólnie widzę że grzanie klimą jest o.k.

Co do mrozów to wtedy zdecydownie lepiej chodzi kocioł. U mnie mrozy na moim systemie to ok.- 8 st i mniej, wtedy kocioł zaczyna chodzić okej. No i od razu pali dużo więcej, ostatni miesiąc kiedy u nas co noc był spory mróz - spalanie ok. 8 m3/dobe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.