Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Ustawić Czopuch?


Czaki007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym zapytać jak ustawić czopuch w rurze wychodzącej z kotła o komina?

Czy otwarty na max lub w połowienie za dużo oddaje ciepła w komin?

A zamknięty na 1 trybie utrzymuje temperaturę w kotle?

Z moich obserwacji wynika, że jak czopuch jest przymknięty na 1, to w ostatnich drzwiczkach, po przyłożeniu ręki gromadzi się więcej ciepła, więc lepiej grzeje?

Proszę o poradę :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jest dmuchawa nie zamyka się czopucha. Było wałkowane wiele razy ale są zwolennicy przymykania i żyją w przekonaniu że oszczędzają. Za tymi drzwiczkami gromadzi się coś co może ulecieć na kotłownie i dom a skutki tego mogą być opłakane. To co idzie w komin to jakiś procent ciepła który jest dobry dla zdrowia komina. Tak to już jest i tego nie przeskoczysz, co ma ulecieć kominem to niech uleci ważne co zostanie w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Przy pracy z podajnikem i dmuchawa zawsze klapa otwarta.Kiedy jest ruszt hawarijny i pali sa z brakiem dmuchawy"hawarijno"  drzewno tylko na ciag kominowy na rusztu,do tego jest klapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o temp. spalin niestety nie zainstalowano mi czujnika, jak miałem przymknięty do połowy to rura była gorąca jak tylko otworzyłem po chwili była letnia. Co do rck może mógłbym spróbować zamontować go na wyczystce? co sądzicie? ogólnie mam od piwnicy ok 12 m komin z nowym 3 letnim wkladem ceramicznym.85ec2e3e9d7192fd5811744a5e9704e6.jpg1b19d266a00ef64ac682acafbac875ed.jpg

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, giginski napisał:

u mnie w.momencie otwartego czopucha na maksa szybciej komin wyciąga ciepło z pieca i wolniej podbija temp. ,,,


 

3 godziny temu, Meniu napisał:

Miało by to sens bo szybkość wydostawania się ciepłych spalin rośnie a co za tym idzie maja mniej czasu na oddanie ciepła w powierzchnie grzewcza pieca. ,,,


Koledzy @giginski i @Meniu, przymknijcie na chwilę oczy i wyobraźcie sobie upalne letnie popołudnie. Z nieba leje się żar, a z Was ścieka pot.

Mierzycie temperaturę powietrza w cieniu, termometr oszalał i wskazuje 37 *C.
Załączacie wentylator, by nieco słodzić ciało, lecz termometr dalej wskazuje 37 *C, ale Wy odczuwacie błogą ulgę.

W wymienniku kotła zachodzą te same zjawiska, ciepło jest przekazywane z spalin poprzez przegrodę wymiennika do wody.

Nie ma ruchu spalin, więc jest bardzo ograniczone przekazywanie ciepła z spalin do przegrody wymiennika.
Jest ruch spalin, więc warstwa laminarna spalin przy przegrodzie wymiennika zmniejsza się i tym samym zwiększa się sprawność przenikania ciepła.  


ps.
Coś nabazgrałem stukając w klawisze, ale mam spore wątpliwości, czy to co wystukałem będzie zrozumiałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem twoją analogię, ale jeżeli ciąg kominowy w dni wietrzne jest zbyt duży wtedy ciepło nie zdąży ogrzać wody a wyleci w komin, zapewne rck będzie dobrym rozwiązaniem gdyż ustabilizuje ciąg polepszając przepływ ciepła przez przegrody, tylko pytanie czy zamontowanie na wyczystce od komina na zdjęciu nr1 zda egzamin? A może wogóle nie potrzeba rck ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałe jest, teraz doczytalem o tej warstwie laminarnej.

"Im grubsza warstwa laminarna – tym mniejsza efektywność wymiany ciepła od spalin do wody. Im większa prędkość przepływu spalin – tym cieńsza warstwa laminarna – tym większa efektywność wymiany ciepła od spalin do wody. "

 

Pozostaje jednak to co zauważył kolega powyżej. 

Zbyt duzy ciag czyli zbyt duża prędkość spalin nie zdąży ogrzać wymiennika ciepła.

Tutaj pytanie jak zmierzyć ten ciąg kominowy z pracującą dmuchawą o ile poprawne jest tu pojecie ciągu gdy używamy wentylatora.

Jak zmierzymy ciąg lub jakoś go ocenimy będziemy wtedy wiedzieć czy jest za duży czy za mały. Narazie to tylko gdybanie. Ktos ma na to metodę? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, giginski napisał:

zapewne rck będzie odpowiedzią, gdyż ustabilizuje ciąg ,,,

To jest jedyna i niepodważalna zaleta regulatora ciągu kominowego.

Natomiast stabilny ciąg kominowy, w żaden sposób nie zwiększy sprawności przenikania ciepła z spalin, poprzez przegrodę wymiennika do wody CO. 

Aby, sprawność przenikania ciepła była jak największa, należy zwiększyć szybkość przepływu spalin (także i wody) przy ściankach przegrody wymiennika ciepła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

 

Aby, sprawność przenikania ciepła była jak największa, należy zwiększyć szybkość przepływu spalin (także i wody) przy ściankach przegrody wymiennika ciepła.

 

Jesli dobrze  rozumiem to tzw. Pompa kotłowa poza ochroną powrotu , poprawi  też odbiór ciepła.  Będzie  ona dodatkowo szybciej mieszać wodę na krótkim obiegu i tym samym wprowadzając zimniejszą wode z dołu pieca w kierunku góry gdzie znajduje się wymiennik ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest temat czy lepiej krótko palić z dużą moca czy dlugo z małą, mozesz dołączyć do dyskusji

 

W dniu 26.11.2020 o 14:08, Jozefg1 napisał:

No i od tego trzeba by zacząć....  I sprawdzić szczelność drzwiczek i zasobnika na opał.

Szczelność drzwiczek i zasobnika  jest dobra.

W podtrzymaniu jak zrobiłem próbę z dymem to widać, że powietrze jest wciagane przez stojącą wentylator  nadmuchu.  Mam klapkę nadmuchu i w podtrzymaniu przymyka ona sie automatycznie. Mimo to powietrze tamtedy dalej zasysa ale chyba musi b6c gdzie jakaś  lekka nieszczelność zeby sie podciśnienie w piecu nie zrobili gdy tli sie żarek w podtrzymaniu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Može byc,tylko te niedrzewne drzwi nie moga tam byc zatwarte.Liepiej wyjac.Rck musi byc w tym samym pomieszeniu,jak kociol z powodu cisnienia powietrza.Nie možliwe zakryc w tym kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.