Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Rozdzielacz... Czy To Działa ?


rumpelek

Rekomendowane odpowiedzi

W miejsce zlikwidowanego bypassu chyba nie?tam wejścia do rozdzielacza 1/2".

Podejrzewam że pompa musi być niestety skręcona w bok tak jak teraz bo jak się ja da doczołowo to nie zamknie drzwiczek od szafki a takie boczne położenie pompy dodatkowo zabiera potrzebne miejsce w szafce którego i tak jest jak na lekarstwo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlag mnie trafi! 

 

Wczoraj pół dnia spędziłem na przerabianiu tegoż ustrojstwa... kilka niespodzianek - boczne wejście na rozdzielaczu miało 1/2"... więc musiałem wpiąć się w miejsce dotychczasowej pompy obiegowej... dla mało doświadczonego hydraulika takiego jak ja to nie było łatwe zadanie :D ale udało się zrobić... co do zaworu 3d - cudem udało mi się go na mojej wsi dostać ale nie ma na nim ustawienia konkretnej temp. tylko jest skala na pokrętle od 1 do 5... VTA 332 od 20 do 43' albo od 23 do 40 stopni... jakoś tak... 

 

Już miałem świętować, gdy.... zauważyłem, że w rozdzialczu obok (grzejniki) gorący robi się najpierw powrót... a potem dopiero zasilanie.... grzejniki Purmo z podejściem V powinny mieć zasilanie od dłuższej strony grzejnika a powrót od bliższego boku...sprawdziłem i na grzejnikach też jest na odwrót... więc pobiegłem do góry oglądać i badać skrzynkę rozdzielą w której są 4 grzejniki i 2 małe pętle podłogówki... ten sam błąd...powrót gorący a zasilanie wyraźnie zimniejsze... Po prostu szlag... 

 

teraz jak badam skrzynkę rozdzielczą podłogówki na dole (tą którą robiłem) to zawór zwrotny trzyma kierunek i żadna strona nie robi się gorąca... dół (powrót) jakby troszkę cieplejszy... generalnie MA-SA-KRA.... Hydraulik wiedział co robił, że od czwartku telefony ode mnie nie odbierał...

 

w tej sytuacji chyba najprościej będzie zmienić przy piecu zasilanie i powrót... 

 

pytania:

Ktoś ma jeszcze pomysł jak to inaczej sprawdzić - czy prawidłowo są zasilania i powroty...  ? 

Zawór 3d - czy mam dobry (nie ma skali w stopniach celcjusza - jest skala od 1 do 5... 

 

 

na koniec zdjęcie wykonanej przeróbki... - nie dało się zmieścić tego inaczej (ja nie miałem pomysłu...) ale generalnie jakoś to nie przeszkadza, bo jest to w schowku pod schodami... - BAAAARDZO nie wygodnie... 

post-70326-0-51504800-1479651488_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile masz dobrze kierunki pompy i zaworu zwrotnego i oczywiscie rura zasilająca jest od góry(co nie jest takie oczywiste skoro masz takie cyrki przy grzejnikach)to powinno działać. Bypass do likwidacji bo jak będzie otwarty to pompa bedzie tłoczyć przez niego z dolnej w górną belkę,albo

powinno się go dać zamknąc całkiem od góry.Oznaczenia cyfr na zaworze 3D odpowiadają:1-20st,2-25,3-29;4-33;5-37;6-43. O ile jeszcze zawór 3D nie jest za mały do Twojej podłogówki(ten który masz jest do 50m2 podłogi)A ten termostat nie wyłancza przypadkowo pompy?Czy nie powinien być na zasilaniu?On ma za zadanie zabezpieczenie podłogi przed zbyt wysoką temp.gdyby coś się stało z 3D dlatego myślę ze powinien być na zasilaniu ustawiony np.na moze niecałe 50st powyżej której to temp.powinien wyłączyć pompę.Taki termostat przylgowy można podłączyć w dwojaki sposób:włancza pompę powyżej ustawionej temp.lub wyłancza ją poniżej ustawionej na nim temp.tak że nalezy sprawdzić w jakiej funkcji działa w tej chwili czyli innymi słowy czy pompa pracuje.

Przeróbka fajnie wygląda) a ze wylazła troszkę z szafki to pikuś )tym bardziej ze nie przeszkadza

post-32948-0-94680500-1479660896_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie można było pompy OP i zaworu 3D w kotłowni zainstalować by do rozdzielacza dopływała już woda o właściwych parametrach ?

I tak w kotłowni musisz zamieniać zasilanie z powrotem wiec jest okazja umieszczenia tam pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Mam w domu 3 rozdzielacze, 2 na dole (OP i grzejniki) oraz jeden na górze (grzejniki i dwie malutkie petle OP). Wszędzie jest wspólne zasilanie i powrót z pieca kondensacyjnego który jest w górnej łazience. W piwnicy jest dodatkowo pompa ciepla samorobka. Więc bedzie mi prościej zamienić przy piecu i PC niż we wszystkich rozdzielaczach. - Tak sądzę ale po to pytam ludzi którzy mają większą wiedzę i doświadczenie. :) co do rozdzielni i mojej rzeźby roku... ja na prawdę się starałem.... :( ale to nie konkurs piękności tylko funkcjonalnosci :)

 

Wszystkie strzalki się zgadzaja... poza temp. Na zasilaniu i powrocie... bypass jest jak sądzę zamkniety bo mam nad nim zawor imbusem go wkrecilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Co do wycieków to mnie nie zalamuj... :) na pakuly to robiłem izwyczajnie wymiekam... 4 razy puszczalem wode i poprawki nanosilem :( tam pojawila sie ta kropla po całej nocy. Podloga sucha.. odpuscilem sobie poprawke... szkoda że nie ma innej latwiejszej metody do uszczelnienia... teflon mi odradzano... Więc pakuly, ale nie za grubo, bo to mosiądz i nie lubi dużych naprezen... powiem tak... dzialo sie tam... pozycja niedogodna... jak to pod schodami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeszczot - Jasna sprawa! pastę do konopii ? pierwsze słyszę... W sklepie nic innego jak konopie mi nie doradzano... choć gdzieś kiedyś widziałem jakiś magiczny "klej"...i w sumie na ten klej liczyłem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile masz dobrze kierunki pompy i zaworu zwrotnego i oczywiscie rura zasilająca jest od góry(co nie jest takie oczywiste skoro masz takie cyrki przy grzejnikach)to powinno działać. Bypass do likwidacji bo jak będzie otwarty to pompa bedzie tłoczyć przez niego z dolnej w górną belkę,albo

powinno się go dać zamknąc całkiem od góry.Oznaczenia cyfr na zaworze 3D odpowiadają:1-20st,2-25,3-29;4-33;5-37;6-43. O ile jeszcze zawór 3D nie jest za mały do Twojej podłogówki(ten który masz jest do 50m2 podłogi)A ten termostat nie wyłancza przypadkowo pompy?Czy nie powinien być na zasilaniu?On ma za zadanie zabezpieczenie podłogi przed zbyt wysoką temp.gdyby coś się stało z 3D dlatego myślę ze powinien być na zasilaniu ustawiony np.na moze niecałe 50st powyżej której to temp.powinien wyłączyć pompę.Taki termostat przylgowy można podłączyć w dwojaki sposób:włancza pompę powyżej ustawionej temp.lub wyłancza ją poniżej ustawionej na nim temp.tak że nalezy sprawdzić w jakiej funkcji działa w tej chwili czyli innymi słowy czy pompa pracuje.

Przeróbka fajnie wygląda) a ze wylazła troszkę z szafki to pikuś )tym bardziej ze nie przeszkadza

a toś mnie teraz tą wielkością zaworu troszkę zmartwił... podłogówki będzie ze 60-70m2... liczę, że da radę! 

co do zaworu i tych ustawień... :D tylko gdzie jest strzałka, znacznik - jakiś punkt odniesienia na którym ma tę cyfrę ustawić... no i pyt. na ile stopni ustawić ? 

 

co do zaworu termostatycznego, to mój wymysł... było tak, że jak załączał piec to i załączała się pompa... co mi blokowało jeden przewód sygnałowy potrzebny teraz do Pompy Ciepła.. w tej chwili chcę ustawić tak, że jak pojawi się ciepłe na zasialaniu to działa... czyli np. 25 stopni... jak spadnie poniżej to ma się wyłączyć... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na taką temp.aby dogrzało pomieszczenia to już musisz doświadczalnie.Na początek daj jakąś średnią wartość jak przy tej nastawie nie osiągniesz wymaganej temp.w pomieszczeniu to daj na zaworze wyższą wartość.Znacznik w załączniku.

Najpierw pasta uszczelniająca na goły gwint potem konopie i na konopie znów pasta.

post-32948-0-81970600-1479712452_thumb.jpg

post-32948-0-98012100-1479713533_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że o porady w zakresie konpi nie spytałem przed... :( choć u mnie na wsi pewnie i tak tej pasty nie mają... co do zaworu! wiwat! jestem w domu i wiem co i jak :D Dzięki! :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasty uszczelniające gwint są we wszystkich hurtowniach i sklepach z hydrauliką ale ty po prostu nie zapytałeś a sprzedawcom nawet nie chciało się nic doradzić ani zaproponować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że o porady w zakresie konpi nie spytałem przed... :( choć u mnie na wsi pewnie i tak tej pasty nie mają... co do zaworu! wiwat! jestem w domu i wiem co i jak :D Dzięki! :D

Z wiwatami to bym dał sobie jeszcze na wstrzymanie dopóki instalcja nie będzie poprawnie działać).A co do wielkości zaworu 3D skonsultowałem się z działem technicznym Afriso bo sam byłem ciekawy.Pan poinformował mnie że ATM 361 o Kvs 1,6 można stosować do 400m rury a ATM 561 o Kvs 2,5 do 600m rury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę, aby dobierało się zawór 3-D do długości rury - ktoś tu ściemnia.

Podaj dokładne oznaczenie tego zaworu VTA..........

Poprzednio podawałeś, że to VTA322 i one wszystkie mają Kvs 1,2- 1,6  - jak to prawda to będzie przymało, ale pompa na max może popcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to podam jak będę w domu. ale jak wcześniej pisałem że VTA322 to z pewnością tak jest... bynajmniej na kartoniku... co do tego czy da radę... pompa wcześniej na I biegu dawała na wszystkich pętlach około 1,5 na skali rotametru... w chwili obecnej max to 0,5 na wszystkich - też na I biegu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę, aby dobierało się zawór 3-D do długości rury - ktoś tu ściemnia.

Podaj dokładne oznaczenie tego zaworu VTA..........

Poprzednio podawałeś, że to VTA322 i one wszystkie mają Kvs 1,2- 1,6  - jak to prawda to będzie przymało, ale pompa na max może popcha.

W materiałach technicznych ESBE odnośnie np. zaworu VTA 322 Kvs 1,6 pisze ze jest on do 50m2 podłogi to też zacząłem się zastanawiać czy bez znaczenia jest czy rozstaw rur w OP jest 10cm czy 30cm w tych 50m2?

Dobrze byłoby wiedzieć jak dobiera się tego typu zawór jak nie można kierować się np.długością rury bo czyżby dobór do powierzchni jest miarodajny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest aby spadek ciśnienia na samym zaworze nie przekraczał  15kPa, ale tam jest pompa na samym rozdzielaczu, więc po za tym są spadki tylko na pętlach, więc powinno pójść.

A kryterium podstawowym jest moc instalacji grzewczej a właściwie spadem temp na instalacji czyli - deltaT

Czyli ani powierzchnia ani długość.

Oczywiście jak są instalacje wykonane wg projektu to można przyjąć w przybliżeniu , że 1 i drugie kryterium ma jakiś sens ale kto na forach pyta o prawidłowo wykonane instalacje ?

-NIKT!, tacy tu nie zaglądają , chyba aby się pośmiać.

post-18578-0-86816200-1479805087_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh... no nic... czekam na majstrów hydraulików co by mi przerzucili zasilanie i powrót... bo nie chcę palnikiem sobie popalić całej ściany w łazience... mają zgrzewarkę do miedzi to będzie prościej i estetyczniej... a potem zobaczymy co to wszystko dało :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.