Skocz do zawartości
IGNOROWANY

99M2 Ogrzewanych Buforem Ciepła Z Grzałkami W Ii Taryfie - Gdzie Jest Błąd?


Rekomendowane odpowiedzi

Na wiosnę ruszam z budową domu, wedle projektu: Dom z werandą Energooszczędny (zapotrzebowanie roczne na energię ok. 7 000 kWh). Dom z rekuperacją ogrzewany niskotemperaturowo - wszędzie podłogówka. Planuje zainwestować w bufor 1000 litrów (super go docieplić jeszcze wełną) , powsadzać do niego dobre grzały i grzać w drugiej taryfie (Kraków, Tauron cena 21 gr/ kWh II taryfa). Dodatkowo, na wszelki wypadek dokupię zwykły piec na drewno i podłącze go bezpośrednio do bufora - tak na wszelki wypadek - do rozpędzania układu, w razie braku energii itd. Zakładając finalną 80% sprawność układu (grzałki - wychodzi mniej niż 2000 zł za rok grzania. Gdzie jest błąd w moim rozumowaniu? Koszt całej instalacji szacuje na mniej niż 10 000 zł. Pompa ciepła około 60 000 zł. Zaoszczędzone 50 000 zł do wydania, czyli na około 25 lat grzania. Komplikacja układu i ewentualnych awarii wręcz zerowa - co się ma tu zepsuć? Proszę o opinie. Andrzej[/size]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom będzie dobrze ocieplony, dach uszczelniony pianka, okna o najwyższej izolacji cieplnej, brak mostków termicznych - no termos mysle. Dodatkowo rekuperacja z odzyskiem ciepła. Wedle obliczeń wszystko jest ok, z dużym marginesem bledu. Myślę że prąd wystarczy, chce mieć 20 stopni, ja jak i żona preferujemy niskie temperatury. Zimy nie są znowu jak 10-20 lat temu. Co do Krakowa, zaskoczył mnie post że za dwa lata piece będą nielegalne. Poza tym nie mam możliwości podpięcia gazu. Nie chcę się pchać w pompy, solary i inne cuda bo wg. mnie to trochę przereklamowane rzeczy - ale to tylko moja skromna opinia. Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę o takim rozwiązaniu. Bufory już mam, dołożę do nich jeszcze grzałki na prąd stały, które będą zasilane przez FV. U nas gmina finansuje przeszło 60% kosztów. W zimie się tym nie zagrzeję, dlatego kotła nie będę wyrzucać. Tobie też się przyda kocioł przynajmniej na pierwszy sezon i wygrzewanie domu, nawet jakiś używany, ale żeby miał napisane, że głównym paliwem jest drewno czy biomasa, to teraz trendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko uściślając, jaki mam plan: 

1. Ściany 25cm Termalica (λ < 0.19)
2. Ocieplenie 16cm wełna skalna (λ < 0.033)
4. Elewacja: folia wiatroszczelna + panele włókno-cement.
5. Z uwagi że będę mieszkał blisko lotniska technologia jak powyżej - okna o współczynniku tłumienia Ra>45dB, co za tym idzie dobrze izolujące również termicznie. Prawdopodobnie dorzucę rolety.
6. Na dachu dachówka, potem od spodu izolacja więźby pianką poliuretanową ok. 30 cm z ociepleniem ścian szczytowych do wełny skalnej. Piankowanie będę wykonywał po ociepleniu domu, tak aby pianka mogła idealnie dojechać do wełny ponad ścianami szczytowymi (dach dwuspadowy). Brak okien dachowych, lukarn oraz innych mostków termicznych. Brak innych kominów niż jeden tylko z kotłowni, (komin systemowy).
7. Strych to dwa małe pokoje z płyty gipsowo-kartonowej dodatkowo ocieplone od strony skosów i ścianek kolankowych wełną.
8. Dom nie posiada balkonów, obrys domu prawie idealny kwadrat, lokalizacja płaska działka (nachylenie mniej niż 2%) o dobrej ekspozycji na stronę południową.

Taki jest plan, gdzie są luki - proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

identyczny pomysl jak u mnie tyle, ze ja juz to zrealizowalem i teraz z tym boksuje sie. gazu nie mam, tzn. w 2014 nie bylo o nim mowy, teraz juz bedzie w ulicy. Bufor 750L, im wiekszy tym lepszy.

Wszystko u Ciebie widze ok ale: 

- 16 cm welny to malo, co prawda lambda bardzo dobra ale to bedzie bardzo droga welna,

- bryla budynku to wazna rzecz, ja mam rzut prostokatu i dach dwuspadowy, poddasze nieuzytkowe,

- musisz dobrac grzalke w buforze do ilosci wody i mozliwosci II taryfy, tzn. czasu grzania, idealnie byloby, ze przez 8 godzin nocnych nagrzejesz bufor do pelna, ile to jest to "pelno" musi okreslic projektant,

- jesli przewidujesz przerwy w zasilaniu energia elektr. to kociol podlaczony do bufora nic Ci nie da, masz jeszcze pompy kociol/bufor i bufor/podloga, zostaja ewentualnie UPSy na przerwy w zasilaniu,

- jesli chcesz dogrzewac energia z FV to na popularnym serwisie aukcyjnym reklamuje sie firma, ktora wykonuje grzalki typu kombi, tzn. w jednej grzalce masz elementy grzejne na AC 230V oraz elementy np. DC 24V lub co tam daje FV, docelowo planuja tak u siebie zrobic,

- ja u siebie zrobilem tzw. kotlownie w salonie tzn. kominek z plaszczem wodnym podlaczony do bufora, minus taki, ze wszedzie jest kurz i popiol, zalety znane,

- grzałke mam 3 kW, poki co wystarczy, zeby podgrzac w nocy wode w buforze i puscic 40st. na grzejniki, 750L grzeje z 30 st. na 40 st. w 1 godzine.

- okna najlepiej zrob fixy, ja mam kilka takich i zaluje, ze wiekszosci nie zrobilem takich, troche tansze, wiecej swiatla daja, mniejsze straty na ramach, uszczelek nie ma, do wietrzenia sluzy rekuperacja  wiec pozostalych okien w ogole nie otwieram.

 

Teraz widze, ze planujesz 99m2, jesli to naprawde zwarta bryla i nie ma w tym garazu to z palcem w d... ogrzejesz to pradem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

przede wszytkim to na poczatek ,pompa nie kosztuje dla takiego wiekszego mieszkanka wiecej niż 20 tys pisanie o 60 tys to jakaś demagogia

a jesli chcesz niedrogo to bufor min 500l i grzałka 10kW min tak aby w taniej taryfie dogrzac na max i tyle w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problemem taniej nocnej taryfy jest ta dzienna normalna taryfa.

60 tys. to kosztuje dla chałpy 100m2 całośc instalacji wod-kan-co-wentreku z podłogówkami i pompą ciepła. Komplet RMS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozdział pompy a inne źródło kończy sie na rurkach w kotłowni ,nie można pisac że pompa kosztuje(bo koszty stałe jak grzejniki podłogówka jest dla każdego sytemu porównywalny ) bo ktos czyta i później przy wycenie mam bo na forum ogrzewanie napisali że pompa to koszt 60 tys ,proszę o dokładne pisanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie potrzebujesz bufora 1000l po co ci taki klocek,  podłogówka będzie twoim buforem . Ja w chwili obecnej palę w kominku przez 3 godziny na dobę bez bufora i takie jedno odpalenie wystarcza mi na cała dobę, zakumulowane ciepło w podłogówce wystarcza na cała dobę. W domu mam 22*C. Wiec tobie wystarczy mały baniak200-300l w który włożysz grzałki. Im większy baniak tym większe straty ciepła. Lepiej zainwestować w grubsza warstwę betonu nad rurkami które zakumulują więcej energii jak i również temperatura w domu będzie bardziej stabilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.