Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Opinię


Helaq3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam>

 

To C.O + C.U.W ma na celu ogrzanie 60m2 z tym że w przyszłości ma być ok 115m.

Z tego powodu zrezygnowałem na razie z zaworu cztero-drogowego na powrocie, wydaje mi się że i bez niego powrót będzie ciepły.

I właśnie tu powstaje pytanie, bo chciałbym go zastosować ze względu na to że gdy powstanie piętro to na pewno by się przydał, zwłaszcza że tam będą same grzejniki ( około 4-5 ). ale teraz nie chciał bym go przegrzać.

 

P.S podłogówki będzie 6 obiegów ale 1 z nich będzie miał 30m a nie 100, 5 następnych po 100m.

post-3678-1234126248_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To C.O + C.U.W ma na celu ogrzanie 60m2 z tym że w przyszłości ma być ok 115m.

Z tego powodu zrezygnowałem na razie z zaworu cztero-drogowego na powrocie, wydaje mi się że i bez niego powrót będzie ciepły.

I właśnie tu powstaje pytanie, bo chciałbym go zastosować ze względu na to że gdy powstanie piętro to na pewno by się przydał, zwłaszcza że tam będą same grzejniki ( około 4-5 ). ale teraz nie chciał bym go przegrzać.

 

Ludziom się wiele rzeczy wydaje, a potem jest płacz i łamanie rąk. Zawór czterodrożny musisz koniecznie zastosować jako ochronę kotła. Zaworu nie przegrzejesz, a i pieca również. Każdy piec ma swoją ochronę przed przegrzaniem. Nie zalecam stosowania jak u Ciebie na rysunku systemu otwartego przy ogrzewaniu domu, zniszczysz grzejniki i tyle. Za zaworem czterodrożnym, zainstaluj wymiennik płytkowy, a grzanie realizuj przez system zamknięty. Zasobnik CWU możesz spokojnie ogrzewać w systemie otwartym.

 

P.S podłogówki będzie 6 obiegów ale 1 z nich będzie miał 30m a nie 100, 5 następnych po 100m.

Jak na boga wyliczyłeś długość rury w obiegach podłogówki??? Podaj mi ten sposób. W założeniach przyjmuje się około 5-7 mb/ m2, ale to są tylko założenia. Przy pompie do ogrzewania podłogowego zalecałbym zastosowanie zaworu trójdrożnego, który ochroni posadzkę przed popękaniem (nie dopuści do wyższej temperatury zasilania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK jutro podrzucę projekt z 2-gą 4-drogówką.

Wymiennik płytkowy w celu wychłodzenia wody? i jak mam go podłączyć tzn z czym?

Z tego co wiem do pieca na paliwo stałe nie wolno stosować zamkniętego obiegu, choćby dlatego że traci się gwarancję na piec.

Dlaczego grzejniki miały by się zniszczyć?

A co do ilości metrów są to wartości "około", mogą spaść na 80m na obieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mało o ogrzewanym obiekcie. Może się okazac że powrót z c.o. będzie jednak za zimny dlatego zawór 4-d przy piecu obowiązkowo. Co do wymiennika to może nie przesadzajmy że jest konieczny ale zastosowanie go nie pozbawi pieca pracy w układzie otwartym a może sprawic że z naczyniem wzbiorczym nie będziesz musiał się wspinac aż na sam strych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK jutro podrzucę projekt z 2-gą 4-drogówką.

Wymiennik płytkowy w celu wychłodzenia wody? i jak mam go podłączyć tzn z czym?

Z tego co wiem do pieca na paliwo stałe nie wolno stosować zamkniętego obiegu, choćby dlatego że traci się gwarancję na piec.

Dlaczego grzejniki miały by się zniszczyć?

A co do ilości metrów są to wartości "około", mogą spaść na 80m na obieg

 

Piec będzie pracował w układzie otwartym i nie utracisz gwarancji. Wymiennik stosuje się w celu połączenia układu otwartego z układem zamkniętym. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze dla użytkownika. Jak napisał yozik nie trzeba wędrować ze zbiornikiem przelewowym na sam strych, a montuje się je w kotłowni powyżej pieca. (w najwyższym punkcie instalacji układu otwartego). Układ zamknięty CO zapobiegnie ciągłemu zapowietrzaniu się grzejników, stałemu dopuszczaniu wody do instalacji CO, a przez co, w przypadku zastosowania grzejników stalowych, ich korozji. Wymiennik podłączasz bezpośrednio do zaworu czterodrożnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helaq3

wyrzuc te karteczke i poszukaj sobie na forum ,były juz lepiej narysowane schematy

 

reaper

"Jak na boga wyliczyłeś długość rury w obiegach podłogówki??? Podaj mi ten sposób. "

 

bez udziału boga, na rurze sa znaczniki i oznaczaja długosc jak masz poczatek i koniec to ktos kumaty bez problema policzy jaka długośc rury ma połozoną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie mam pojęcia o co wam chodzi.

Oglądałem wszystkie projekty i czytałem wszystkie tematy na tym forum i oprócz różnicy graficznej nie zauważyłem nic co miało by różnic technicznie od mojego schematu.

Więc proszę o pokazanie co jest źle a nie o opinię moich umiejętności graficznych.

 

Jedyne co rzeczywiście bym zmienił to podłączenie podłogówki przed zaworem 4-drożnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez udziału boga, na rurze sa znaczniki i oznaczaja długosc jak masz poczatek i koniec to ktos kumaty bez problema policzy jaka długośc rury ma połozoną

 

Marek, przy istniejącej podłogówce to wiem jak się liczy, ale Helaq3 wyraźnie pisze że będzie, czyli rozumiem, że jeszcze nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jak na Twoim rysunku, tylko pompy lepiej montować na powrocie (mniej się zużywają). Od zaworu czterodrożnego do pieca jedna pompa , a od zasobnika CWU do pieca - druga. Ja tak podłączam piece i jakoś jeszcze reklamacji nie miałem. Natomiast co do podłogówki to myślę, że jak na rysunku to będzie dobrze, ale to niech się wypowiedzą jeszcze inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Pompa na powrocie z C.U.W ale za zaworem 4-drogowym bym zostawił no chyba że wstawić jeszcze jedną przed rozdzielaczem grzejników?

 

A jeśli chodzi o wymiennik płytkowy to prosił bym o pomoc bo nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa? ( jest to wymiana ciepła bez wymiany czynnika? )

tzn. po jego zastosowaniu mogę mieć naczynie zbiorcze w piwnicy mimo grzejników umieszczonych piętro wyżej, a czy nie powinno być jeszcze zbiornika przeponowego?

Właśnie dlatego zastanawiam się nad zastosowaniem prostszego układu ( otwartego )

zwłaszacza że grzejniki będą alu.

 

P.S. Właśnie zastanawiałem się nad projektem i zdecyduję się chyba rzeczywiście na układ otwarty, z tego powodu że w przyszłości powstanie piętro z 5 grzejnikami przez co musiał bym wymieniać wymiennik i najprawdopodobniej rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C.O :

- grzejnik alu 10 żeber

- grzejnik alu 3 żeberka

- grzejnik łazienkowy

- 6 obiegów podłogówki razem około 500m rurki

- pociągnięte piony na górę ( w przyszłości na poddaszu dodatkowo 5 grzejników alu )

 

C.U.W:

- wymiennik płaszczowy 120l

 

Budynek:

- Parterowy + nie urzytkowane poddasze ( w przyszłości z poddaszem użytkowym )

- pustak pianowy+ cegła + 10cm styropian

- poddasze ocieplone

- podłoga ocieplona

 

W lecie ciepła woda za pomocą kotła.

 

Da radę ;) :

post-3678-1234212511_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje pieniądze , Twój wybór. Jednak jeżeli tniesz koszty, to nie rozumiem po co wydajesz pieniądze na całkowicie zbędny rozdzielacz na grzejniki? Tak małą instalację grzejnikową poprowadził bym na trójnikach. Tak samo w przyszłości na piętrze. Co do rysunku, każdą pompę zabezpiecz filtrem, nie tylko tą od C.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.