Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Falowanie Temp. Cwu Kocioł Gco-Dp-13-10-13/21


SorenLorenson

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, a raczej dobry wieczór Wszystkim. Niedawno kupiłem mieszkanie, w którym zainstalowany jest  kocioł dwufunkcyjny Termet MiniMax plus typ GCO-DP-13-10-13/21. Piec jest z 2003 roku. Od kilku dni piec strasznie faluje temperaturą wody użytkowej oraz zdarzają się wahania ciśnienia wody. CWU na piecu ustawiona jest na 42*C. Po załączeniu piec podgrzewa wodę, woda robi się ciepła i zaczynają się problemy. Temp. gwałtownie spada, a za chwilę wzrasta, wydaje mi się, że nawet powyżej tych 42 stopni. Kąpiel w takich warunkach jest strasznie uciążliwa, szczególnie dla dzieci. CO z pieca działa bez zarzutu. Kocioł jest odpowietrzony, a ciśnienie w naczyniu wzbiorczym prawidłowe. Co może szwankować i może być przyczyną problemu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Dziś dokładnie przyjrzałem się wskazaniom wyświetlacza. Temperaturę ustawiłem na 40*C, temperatura jaką zaczął wskazywać, to 42*, po czym zaczynała spadać do 35*, od razu wzrastał płomień i temp. zaczynała rosnąć do 45*, płomień natychmiast malał i temperatura znów spadała do 35*. Mam też wrażenie, jakby pobór gazu wzrósł. We wtorek spróbuję powalczyć z tym wymiennikiem. Jakąś chemię do czyszczenia z kamienia polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest dostępna jakaś szczegółowa instrukcja, które elementy należy zdemontować i w jakiej kolejności by się dostać do płytowego wymiennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, dziękuję za odpowiedzi w moim temacie. W piątek przyjdzie znajomego ojciec wymienić wymiennik. Jeszcze mam parę pytań odbiegających od głównego tematu, więc jeśli byłbyś wstanie odpowiedzieć, to z góry dziękuję.

Mieszkanie o powierzchni 80m^2, parterowe, 3 z 4 ścian to ściany zewnętrzne. Wysokość pomieszczeń 2,5m. Grzejniki aluminiowe, w sumie 78 żeberek + jeden panel 50x40. Budynek podpiwniczony, trzy piętrowy. Temperatura ustawiona na sterowniku: dzień 22,5*C / noc 21,5*C. Nastawa "dzień" od 16 do 23 i od 6 do 7. Sterownik to euroster-2000, umiejscowiony pośrodku mieszkania.

Czy zużycie gazu na poziomie ok 7m^3 (razem z cwu)na dobę przy temp. zewnętrznej ok 3*C jest ok, oraz jak powinna być ustawiona temp. na kotle by otrzymać jak największą sprawność? Obecnie to 62*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kocioł pracuje non stop na potrzeby grzejników czy z przerwami? 

Tu niestety trzeba poeksperymentować - np zmniejszyć temp na kotle o 2C i sprawdzić czy gazu wyszło mniej lub więcej.

Wg mnie to poniżej 5m3/dobę z grzeniem wody to na tym sprzęcie nie zejdziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje z przerwami, tzn gdy woda w CO osiągnie zadaną temperaturę, to się wyłącza na 3 min i następnie po osiągnięciu temperatury o 0,5*C  od nastawianej na sterowniku w pomieszczeniu. Ponowne załączenie kotła następuje po obniżeniu temp. o 0,5* od zadanej.

Małe sprostowanie, w zeszłym miesiącu zużyłem 157m^3, co daje lekko ponad 5m^3 na dobę. Teraz przez 4 doby zużyłem 21m^3, co daje 5,25m^3. Tragedii chyba nie ma, pytam bo z kotłem gazowym wcześniej do czynienia nie miałem. Liczę jeszcze po cichu, że zużycie troszkę spadnie po wymianie wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, chcę się jeszcze upewnić co do wymiennika. Dziś podczas wietrzenia mieszkania przełączyłem piec na lato tylko do grzania cwu. Woda ustawiona na 42*C, piec co prawda przegrzewał wodę do ok 45*, natomiast nie spadała ona poniżej 39*C. Po zakręceniu wody wyświetlacz wskazuje temp wody przy której została zakręcona. W poprzednich przypadkach, gdy włączone jest CO, po zakręceniu wody skok temp wg wskazań wyświetlacza jest duży. Woda zakręcona przy 43*, po zatrzymaniu pieca wyświetlacz wskazywał 56*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie objawy jak u ciebie to albo brudny wymiennik albo czujnik NTC temp CW, ew duże skoki ciśnienia w instalacji zimnej wody.

Masz ponad 10 letni kocioł to najpierw wymiennik i czujnik.

Konserwator jak przyjeżdża na naprawę ma przeważnie obie te części.

Ja takiego kotła od ponad 5 lat już nie widziałem w eksploatacji, więc trudno mi na 100% pisać czy to czy tamto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wymiana czujnika i wymiennika nie przyniosły pożądanego efektu. Jest trochę lepiej, ale to jeszcze nie to.

Wymiennik był obłożony kamieniem, więc jego wymiana prędzej czy później i tak by musiała nastąpić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem taką zależność, że przy ustawieniu temp CWU do 40*C, kocioł nie ma problemu z jej utrzymaniem i temp. waha się w granicach 1*. Natomiast przy 41* i wyżej zaczyna się falowanie temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W trybie grzania wody użytkowej piec odpala i pracuje normalnie. Ostatnio też zauważyłem, że często zapowietrzają się grzejniki i rośnie ciśnienie w instalacji. Układ mam napełniony do 1,1 przy zimnej wodzie, a po tygodniu ciśnienie jest już 1,5 (też przy zimnej wodzie). Czasami też podczas pracy pieca w trybie CO, gdy piec grzeje wodę w instalacji (temp. nastawiona na 55*C) odkręcę wodę w kranie (tu nastawiona na 42*C) i po jej zakręceniu, piec nie startuje ponownie z grzaniem CO, tylko pojawia się komunikat L3, jakby osiągnął już temp wyższą o 3 stopnie od nastawy. Gdzie temperatura w układzie to np 34*C. Prawidłowo powinien odpalić i grzać układ CO. Ciśnienie w naczyniu wzbiorczym sprawdzałem i jest 1,0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.