Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt Instalacji - Proszę O Opinię


RAWAWA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum , mam nadzieję na szybie posiadanie stanu surowego zamkniętego 200m2 i chciałbym sam zdecydować jak ma działać instalacja CO CWU i powiedzieć fachowcom coś więcej niż że ma być tanio i ciepło.

 

Namalowałem to coś (proszę wybaczyć niezgodności z symboli - ale opis jest czytelny).

 

Instalacja to 4 niezależne obwody :

 

1 . SOLARNY

zasobnik cwc ma drugą wężownicę dedykowaną dla paneli słonecznych , sterowanie zupełnie niezależne , przepływ wtedy kiedy może dogrzać lub wymaga tego bezpieczeństwo.

 

2. OTWARTY OBWÓD GRZEWCZY KOTŁA CO I KOMINKA Z PŁASZCZEM WODNYM

moja koncepcja zakłada ze tylko jeden kocioł/kominek może pracować , stąd połączenie równoległe obu urządzeń , wspólny zbiornik wzbiorczy i zamknięty zawór Z2 lub Z3 na urządzeniu które nie pracuje. Obwód dogrzewa zasobnik CWU i oddaje energię w wymienniku płytowym , pompa z zasilaniem awaryjnym

 

3. PODŁOGÓWKA PARTERÓWKA GRZEJNIKI

Zakładam że urządzenia odbiorcze (zawór 4D podłogówki oraz głowice grzejników ) będą same regulowały przepływ , zastosowanie sprzęgła hydraulicznego ma sens.

 

4. OBWÓD ODBIORCZY CWU

poza sezonem grzewczym dogrzewany jednofunkcyjnym piecykiem gazowym , na wyjściu z zasobnika zawór mieszający do obniżenia temperatury ( chyba sterowany automatem).

Nie wiem czy piec gazowy poradzi sobie z umiarkowaną temperaturą jaka może być w zasobniku 30-40 C jeśli nie to będzie warunkowo zasilany 230V

 

 

Czy ma to sens ? ;)

post-6241-1234096757_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

ogólnie schemat ok tylko co z zabezpieczeniem kominka lub pieca przed przegrzaniem w razie jak ktoś zapomni otworzyć zawór w urządzeniu które właśnie jest używane. I jeszcze takie pytanie dlaczego grzejniki nie są wpięte za zawór czterodrożny???? Skoro został użyty do utrzymania odpowiedniej temperatury na kotle to i grzejniki powinny być wpięte w ten zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wypowiem się tylko na temat łączenia kotłów równolegle. Stosowanie zaworów ręcznych uważam za niebezpieczne,bo co będzie jak ktoś niechcący zamkine obydwa ,albo nie otworzy tego co trzeba. Układ powinien być "głopotoodporny" , nieważne gdzie napalisz ma działać .Takie działanie zapewniałyby zawory zwrotne zamiast odcinających i dwie pompy, sterowane termostatami z czujnikami na wyjściu z kotła i kominka .Wtedy czy palisz w jednym kotle czy drugim ,czy w obydwu,właściwe pompy uruchomią się same (a po wygaśnięciu i spadku temp wyłączą się) i układ pracuje bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.