Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik I Dmuchawa Pod S6Wc - 20 + Miał


PawełKu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Aktualnie posiadam piec s6wc - 20 i chciałbym wprowadzić kilka zmian i przejść na miał, którego mam w pobliżu pod dostatkiem i w dobrej cenie oraz jakości.
Przeglądam aukcje, fora i mam coraz większy mętlik co wybrać, żeby dobrze wszystko grało. Wiem , że jest potrzebny sterownik z PID, aby palić bezpiecznie miałem od góry.
Sterowników też jest mnóstwo z PID i każdy ogłasza swój jako najlepszy, Sam zastanawiam się nad Protonem. Dmuchawa pod dany sterownik i miał? Rozstaw śrub pod dmuchawę też dziwny i nic nie pasuje, poziomo 10,5 cm pionowo 8,5 cm.
 

Już jestem zmęczony z mokrym drewnem, dziwnym paleniem teścia i ciągle zawalonym piecem przez duszenie opału.
Nie jestem w stanie upilnować, ani przemówić do rozsądku teściowi.. takie życie...
Dlatego chce całkowicie zrezygnować z drewna i tylko palić miałem od góry.

Proszę o pomoc przy wyborze sprzętu i radach przy moim pomyśle.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prostej instalacji wystarczy Ci np St 28 lub 81 od Tech-a. Żeby palić w ogniwie miałem potrzebne są rury napowietrzajace zasyp bo trzeba będzie palić od góry. Są koledzy którzy mówią że da rady i od dołu, ale nie próbowałem. Wymiar mocowania to chyba standard, ja wykorzystałem górne oryginalne otwory a na dole przewiercilem tak żeby mocowanie wyszło na dole klapki. Jeśli zdecydujesz się na sterownik, kup zestaw z dmuchawą np. WPA 117, lub RV.Jak znudzisz się paleniem mialu, zestaw spoko poradzi sobie też z węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, czyli bez przeróbek dmuchawy się nie obejdzie. Z tego co widziałem to muszę zwrócić uwagę, aby dmuchawa nie miała zbyt małej tej blaszki. Sam jaka posiadasz dmuchawę przy swoim piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się Pawle nie zrozumieliśmy :) Napiszę jak potrafię najprościej żebyś nie miał wątpliwości. Kupując sterownik zwróć uwagę na to by posiadał on funkcję PID. Jedni piszą ze szkoda na to kasy,ja twierdzę że bez tego będą problemy bo trudno ustawić przedmuchy i inne parametry,niech się tym zajmie PID a nie Ty. Zresztą PID można wyłączyć i palić bez niego. Na rynku są dostępne sterowniki razem z wentylatorem i taki zestaw kup ,np taki jak Ci podaje Marcin. Ważne aby dmuchawa posiadała klapkę zamykającą dopływ powietrza. Rura lub rury napowietrzające musisz sam sobie dorobić, bez nich nima palenia . Ja kombinowałem ,tylko że nie mam spawarki a ciągle latać po sąsiadach nie chciałem.Na forum są tematy jak to zrobić, są podane wymiary itp. Gdy zdecydujesz się palić węglem rury napowietrzające są zbędne.

Co do wentylatora to montujesz go w dolnych drzwiach. Ja przyłożyłem podstawę dmuchawy do klapki i u góry wywierciłem dwa otwory w klapce tak,żeby wykorzystać oryginalne otwory które są w wentylatorze. Na dole zabrakło mi klapki żeby dało się przykręcić do oryginalnych otworów ( jest za niska) więc przewierciłem jej podstawę tak aby wywiercone otwory znalazły się na dole klapki.Musisz też wymierzyć i wyciąć otwór prostokątny w klapie od kotła.I to cały kłopot z montażem ^_^ Jeśli jesteś sprytny,możesz zrobić taką przelotkę żeby nie wiercić w klapce. Ja mam ST81 zPID ,dmuchawa z klapką odcinającą ,wentylator WPA 117.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek poproszę o zdjęcie Twojej przeróbki jeśli to nie jest problem. Nie ukrywam, że dostęp do oryginalnego otworu pod dmuchawe mam przy ścianie i miejsca masz na 30 cm, więc cokolwiek tam przerabiać miałbym wielce utrudnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuje za zdjęcia, teraz pozostaje mi tylko kupno sprzętu i przejście na miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedzam że wykonanie rury może Ci nastręczyć trochę kłopotu. Patrz na tematy w wyszukiwarce. Ważne są otwory w rurze, ich wymiar (fi) oraz odstępy. Wzoruj się na wymiarach z kotła KMW przystosowanego do miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mam znajomego kowala co potrafi zdziałać cuda i spawanie ma w krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak się dowiedziałem że mój wujek pali miałem z Bogdanki i w tych temperaturach co teraz rozpala co 48h to sam się zastanawiam czy nie przerobić swojego. Ogrzewa on 2 mieszkania nic nie ocieplone w starej kamienicy okna nieszczelne kocioł 25kW

 

Paliłem w miałowcu przez 12 lat i mogę potwierdzić,że zasyp miału do pełna o kal. 23MJ/kg przy podobnych temp.,a nawet ciut niższych wystarczał na 2 doby.

Dom 140m2,kocioł 28kW,oczywiście moc kotła do palenia miałem liczy się inaczej-średnio dobowo,żeby cały zasyp starczył  przy -20* na 24h.

Przy lekkim mrozie rozpalałem co 30 h.

Dom również nie ocieplony,z wymienionymi oknami i drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń z miałem, kocioł KMW 21 albo 23 Kw już nie pamiętam, zasypany na full 3 wiadrami miału nigdy nie osiągał stałopalności 24 h. W mrozy rozpalałem dwa razy. I tu pytanie, miał dziadowski czy palacz d**pa?

PS. Dom także 140m2 wtedy ogrzewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależności . 2 mieszkania po ile m2? czy sąsiedzi palą z dołu, powyżej z boków i jak palą (jak u mnie jest 25 sąsiad powyżej  ma18-20 stC bez palenia w przy ok 0 )? od której strony świata są mieszkania?  czy jest osłonięcie od wiatru? czy do  kotła wchodzi 50kg, a może 100 miału? czy jest podłogówka? jak grube mury, ile kW bytowego?  za dużo nie wiadomych, żeby zachwycało te 48h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam tak Wujek od dawna mnie namawiał na mialowca ale ja nie chciałem bo na forach różnie piszą. Pali już tak 15 lat po 12 latach pierwszy piec pociekl i wymienił na taki sam. Spala 4-5 ton miału na rok. Mieszkania w środku kamienicy. Jedno M4 drugie M3 metrów nie wiem ile. Po miał jedzie osobiście do Bogdanki jak testował miał ruski to po zasypaniu wieczorem rano zimno a ten pali się bardzo długo. Temp na piecu utrzymuje 45-50* nigdy więcej. Bardzo dużo z nim na ten temat rozmawiałem więc wszystko wypytalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2005 kiedy kupiłem Zębca to w moich stronach przez dwa sezony nawet miał ciężko było kupić. Potem miałowce się rozpowszechniły ,zaczęli sprowadzać ale jakość zawsze była marna a potem to i cena zaczęła szybko rosnąć.Tylko raz udało mi się kupić taki że były w nim bryłki węgla ,taki żwirek, poza tym wyłącznie granulacja piasku. Musiało to być marnej jakości i o małej kaloryczności bo nie dymił wcale a popiołu miałem zawsze do wywiezienia dwa pojemniki 120 litrowe i czasem jeszcze mi zostawało bo już nie było gdzie sypać. W moich stronach do dziś ciężko dostać brunatny a flotu nie widziałem nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez mój piec przetoczyło się kilka ton czeskiego węgla brunatnego 350zł tona, Większa kaloryczność niż nasze węgle brunatne (240zł/tona) i żar długo trzymał. Floto - muł w cenie 100zł za tone też paliłem, ale zabawy w kotłowni co nie miara z robieniem kulek do pieca. Ciepło z tego było, ale dużo popiołu, żużlu czy kij wie czego. Aktualnie mam już zamówione 1,5 tony miału 24 za 390zł tona i tylko pozostaje mi czekać na pierwsze rozpalenie na sterowniku, rurach napowietrzających itd. Witek w  moich stronach to nawet dostaniesz muł w cenie  50 zł za tone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz fajny wybór,u mnie mogę kupić z  kilku kopalni kaloryczny bo taka moda się zrobiła, no i te z Piasta czy Sobieskiego oraz coraz częściej rosyjski bo tańszy i ludzie się tym interesują. Nie narzekam na obecny węgiel ale trochę się zmęczyłem ciągłą walką o czyste spalanie takich kalorycznych węgli i chyba na następny sezon kupię rosyjski albo Sobieskiego żeby odpocząć .Poza tym nie widzę aż takiej szokującej różnicy w długości spalania,jedynie tego koksu brak. Zrobiłeś te rury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury powoli się już robią, a ja jestem miło zaskoczony dostawą miału z Piasta. Miał, który jest większy od grochu nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na próbe 1410 kg (tak się na auto nasypało). Jutro wstawie zdjęcia rur napowietrzających, które tato zrobił na specjalne zlecenie i muszę powiedzieć, że jest bardzo dobrze. Dmuchawa i sterownik tak samo ruszy jutro lub w weekend na próbe z miałem. Co do dmuchawy WPA 120 to robi wrażenie solidnej. Zobaczymy czy będę musiał przywrócić fabryczna pojemność kotła, czy dalej lecieć na 15 kw. Aktualnie 15 kw pracuje na ~ 220 m2 i z drewnem (dąb, buk) jest zabawa, ale kto nie lubi schodzić na kotłowni i wciskać kloki do pieca nogą :rolleyes: Dobrze wspominam węgiel z Bobrek, mocny pieron jak 150. Strasznie długi czas palenia i rzadsze wizyty w kotłowni, ale i tak się nadawał tylko na mocne mrozy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prób z miałem wcześniej nie miałem żadnych i jak to się mówi.. "idź na całość" podpowiadała mi intuicja :)
Pierwsze koty i za płoty i co mogę stwierdzić... WPA120 daje ogromnego kopa z ilością powietrza, komora zasypowa zmniejszona +/- 30% i miał palił przez 8 godzin, 0, -1 na zewnątrz. Aktualnie zastanawiam się nad termostatem pokojowym i chyba będzie już całkiem super. Zadam daną temp w pomieszczeniu i piec niech sobie sam pracuje. Ogólnie Piast się dobrze pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.