Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miejsce Montażu Zaworu 4D Lub 3D (Wydzielone Z "sterownik Kotła Skzp-02")


carlo

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj

Nie jestem instalatorem niech sie wypowiedzą inni ale myśle ze w tym miejscu  nie moze być zaworu 3-4D a powinien być pod zaworem zwrotnym z prawej strony ja właśnie tak mam i grzeje mi grawitacyjnie też.

Jak braknie pradu to przez pompę grawitacyjnie , nie bardzo a temperatura na kotle rośnie i musi gdzieś to swobodnie ujść. 

Z logiki to wynika do dolnego trujnika pchychodzi zasilanie a z górnego trujnika nad zaworem zwrotnym [bombą] jest wyjście na CO.

Jak układ będzie grzał grawitacją to elementy z pompą czyli zawory filtr i ten cały bocznik nie bierze udziału bo to jest obwód do wymuszonego obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie zawor typu VTC/VTA tylko VRG. Zawor termostatyczny o zwiekszonym przeplywie poprawnie funkcjonuje tylko w roli zaworu podnoszacego temperature powrotu (patrz: przewodnik Esbe) i to tylko przy zastosowaniu pompy na baypassie (zbyt maly kvs).

 

Druga sprawa, ze bawienie sie w grawitacje przy zastosowaniu zaworu 3D/4D to, mowiac mocno kolokwialnie, walenie kotka za pomoca mlotka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź przeczytaj ten przewodnik ESBE do końca, gdyż piszesz bzdury na temat zaworów prod ESBE,

w dodatku nie na temat.

Nikt nie pytał o konkretny zawór 3-D , ale wg mnie taki układ to głupi pomysł

Drogi kolego, przeczytalem od deski do deski. W wolnej chwili wrzuce zdjecie tego konkretnego fragmentu :-).

 

Edit: A moze i masz racje a ja sie zamieszalem. Bywa i tak, wiec nie ma sie o co spinac, bo wpadles i wyjasniles sytuacje. Przeszperam sobie jeszcze, bo dzisiaj juz troche pozno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne jaki zawór, ale taki układ pracy jest zły - duże przymknięcie zaw 3-D - czyli praca z powrotu

spowoduje otwarcie zaw różnicowego wodą napływającą z kotła i co wtedy?

Czy zawór różnicowy otworzy się przy ciągle pracującej pompie CO?

Rozbudowałem rysunek:

snjgdxj8ow4a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sambor proszę abyś wyprowadził mnie z złego "chyba" wg tego co powyżej napisano rozumowania.  Uważam że kocioł gdy się nagrzewa wytwarza ciśnienie tylko w inst. zamkniętej czyli jak jest już ciśnienie przy zimnym układzie np. 1atm to po rozgrzaniu może wzrosnąć np do 2 atm (w zależności od wysokości temp. rozgrzanej oraz wielkości naczynia przeponowego) czyli tak na chłopski rozum gdzieś ta większa objętość /rozszerzalność wody/ ilość wody musi się zmieścić i najczęściej w takim układzie (zamkniętym) wychodzi do nacz.przeponowego.

Ale w takim jak autor przedstawił przypadku tj ukł. otwarty  to nie bardzo rozumiem dlaczego zawór różnicowy nie może pozwolić wypłynąć wodzie z kotła po podgrzaniu do układu ponad zawór różnicowy /pompa wyłączona/ - po prostu woda podniesie kulkę i tym samym grawitacja zacznie działać czyli ogrzewać pozostałą w układzie wodę.

Nie bardzo rozumiem co w tym układzie /patrz zdj 13 lub chyba 1/  nie pozwoli zadziałąć jak wyżej opisuję ??  Czyba jakby kulka była od str. kotła / czyli od dołu/ bo jak będzie od góry to chyba ciśnienie nie bedzie stanowiło problemu??  

Co do nieprawiłowej instal. to czy właśnie z powodu braku rurki lącżacej naczynie wzbiorcze bezpośrednio/prosto od wyjścia z kotła (rurką wg norm 1"), bez syfonowania i ze spadkiem w kier. kotła oraz jak najmniej poziomów i zakrętów???

Jeśli tak to chyba mam *** instal. w budowanym domu (instalację w 2001r. wykonał mi fachman z dośw. 40lat wyk. instalacji - ale od kilku lat już Ś.P. - na rurach stalowych 1" =od kotła, układ zamknięty z zbiorn. ciśnieniowym, zaworami termostatycznymi oraz grzej.alum.)  Ale po sprawdzeniu czy chodzi (teraz to nawet nie byłbym w stanie stwierdzić że ona działa bo wówczas jak uruchomili to gdy grzej. były ciepłe to przyjąłem to za pewność). Teraz to budowa od 15 lat stoi nie w pełni wykończona (brak podłóg, ściany do malowania, nie dokończony ocieplenie sufitów i otworów dlatego w inst. brak wody by nie zamarzała - a może powinienem zalać płynem niezamarzającym chyba ok. 160-180 l /nawet nie wiem/ najwięcej w piecu stare ogniwo 23kW ?? - teraz to się obawiam jak tam w środku szczególnie w piwnicy bo rura powrotu 1" schodzi poniżej poziomu pieca = czy przypadkiem rdza nie narobila mi kłopotu??  Na pewno tak ale mam nadzieję że chociaż znośnie i da się temu zapobiec - czy tak?? Co o tym myślicie??

Przepraszam że tak namieszałem w tym poście i tyle różnych wątków poruszyłem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp. do Ryszarda :   Czy w tych słowach: "Jeśli tak to chyba mam sp...ną instal. w budowanym ...." są jakiekolwiek wulgaryzmy???;   No chyba przesadzasz !!! - Coś prawdopodobnie Ci oczy saślepiło bo ja na pewno nic niestosownego w tym nie widzę - a musiałem w życiu niejedno zaganienie zaliczyć (w tym i prawne) dlatego nie dyskredytuj mnie takim insynuowaniem!!!!!!!

A propo co do domysłów - to wyjaśniam - że jeśli miałeś na uwadze domniemanie "sp...ną"  wg mojej intencji: SPARTACZONĄ - to co Ty widziałeś w tym złego/niestosownego a przedewszystkim nieregulaminowego - jaką normę naruszyłem ???????????  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.