Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"ekologiczny nośnik ciepła"


gdominik2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów i zwracam się z prośbą o wyjaśnienie zagadnienia, "ekologiczny nośnik ciepła". Otóż w planie zagospodarowania przestrzennego dla działki którą kupiłem od gminy są dwa zapisy: 1. wprowadza się zakaz stosowania paliw stałych do indywidualnego ogrzewania budynków ( ten zapis rozumiem), w dalszej części tegoż palnu jest następujący zapis: zaopatrzenie w energię cieplną-ogrzewanie mieszkań i obiektów usługowych gazem, dopuszcza się inne indywidualne systemy zaopatrzenia w ciepło pod warunkiem zastosowania ekologicznych nośników ciepła. Na moje pytanie co to jest ekologiczny nośnik ciepła nie potrafiła mi odpowiedzieć ani Pani z wydziału architektury ani Pan Burmistrz. Czy w prakryce zapis o ekologicznym nośniku ciepła zezwala na zastosowanie do ogrzewania ekologicznego pieca z atestem przystosowanego do spalania miału?. Czy jest jakiś zapis który wyjaśnia co to jest ten ekologiczny nośnik ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów i zwracam się z prośbą o wyjaśnienie zagadnienia, "ekologiczny nośnik ciepła". Otóż w planie zagospodarowania przestrzennego dla działki którą kupiłem od gminy są dwa zapisy: 1. wprowadza się zakaz stosowania paliw stałych do indywidualnego ogrzewania budynków ( ten zapis rozumiem), w dalszej części tegoż palnu jest następujący zapis: zaopatrzenie w energię cieplną-ogrzewanie mieszkań i obiektów usługowych gazem, dopuszcza się inne indywidualne systemy zaopatrzenia w ciepło pod warunkiem zastosowania ekologicznych nośników ciepła. Na moje pytanie co to jest ekologiczny nośnik ciepła nie potrafiła mi odpowiedzieć ani Pani z wydziału architektury ani Pan Burmistrz. Czy w prakryce zapis o ekologicznym nośniku ciepła zezwala na zastosowanie do ogrzewania ekologicznego pieca z atestem przystosowanego do spalania miału?. Czy jest jakiś zapis który wyjaśnia co to jest ten ekologiczny nośnik ciepła?

 

Przez nośnik ciepła to rozumiem wodę,olej,płyn solarny.Drewno-najbardziej ekologiczne paliwo jest paliwem stałym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też strzelałbym, że nośnik ciepła to nie paliwo używane w piecu lecz "medium" które przenosi to ciepło. Ale w kontekście całej sprawy wydaje się to dziwnym wymaganiem. Stawiałbym, że jednak właśnie chodzi nie o nośnik ciepła a ekologiczne źródło ciepła. Z drugiej strony skoro jest to w rozdziale o ogrzewaniu gazem to trudno, żeby dotyczyło to właśnie źródła ciepła (gaz jest raczej zaliczany do ekologicznych źródeł). Z trzeciej strony w literaturze spotyka się stwierdzenia, że np. promieniowanie słoneczne jest "nośnikiem" energii. Ciężko będzie tutaj pomóc - mogę się raczej przyłączyć do zdziwienia, że informacji nie udało się uzyskać u urzędników odpowiedzialnych za te zagadnienia.

 

Przyznam, że sformułowania używane w tego typu pismach są dziwne. U nas np. program dofinansowania ekologicznego ogrzewania nazywa się "Program Ograniczenia Niskiej Emisji". Nazwa cokolwiek dziwna, gdyż ograniczenie niskiej emisji jest moim zdaniem czymś zupełnie przeciwnym od tego, co jest celem tego programu. Może to np. zbyt dosłowne tłumaczenie z innego języka?? Trudno wyczuć. Czytając zresztą cały dokument zaczynam zupełnie wątpić w moją znajomość języka polskiego :)

 

Podsumowując - uważam, że nie jest całkowicie wykluczone, że z przytoczonego przez gdominik2 pisma wynika, że uda się zastosować jakiś ekologiczny piec na ekogroszek lub podobny. Ale tak naprawdę może to wiedzieć ktoś kto ten plan przygotowywał - może uda Ci się kogoś takiego znaleźć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.