Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Solid Ze Sterownikiem Multifun


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest w większości kotłów, że jeden palnik obsługuje typoszereg 2 mocy. W 14kw jest mniejszy wymiennik i praktycznie większa nadwyżka z palnika idzie już w komin. Natomiast 19kw to na oko będzie już kres jego mocy. No może około 20kw na dobrym paliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Kocioł:
Temp. minimalna 45stC
Obieg CWU:
Histereza 2stC
Priorytet:
Dodatkowa temperatura kotła 13stC
czas 30min
Wybieg latem 4min
Temp. załączenia pompy 53stC

 

robinet - wbiłem podane przez Ciebie ustawienia. Jest jednak problem - żar jest głęboko w palniku. Jakaś podpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilku userow twierdzi ze jest oszczędniejszy niż Turbo.

Z moich notatek tak wynika. Nie są to duże różnice, ale są. Jedynym minusem trybu "standard" to to, że potrafił przeciągnąć ponad zadaną nawet o 7stopni pracując, a później w podtrzymaniu bezwładnością  jeszcze czasem i z  drugie 7.

Dlatego najlepiej u mnie sprawdzał się w duże mrozy. Wydaje si, że łagodniej prowadzi piec - znaczy wolniej podnosi moc, ale i wolniej z nią schodzi.

 

Nie ma 14-ki. Prawdopodobnie dlatego,że w 14 i 19 jest ten sam palnik Pancerpol 17kW. Solid 25kW ma wiekszy podajnik.

A wiesz coś czy dla Slima 14kW jest / będzie nowy soft ?

U mnie jest podajnik skośny Remokomplex 14kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę nie ma nic nowego dla kotłów SASa. Miał być soft z wyborem rodzaju węgla, ale coś ucichło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytałem w Recalart, soft z wyborem kaloryczności węgla na razie dostępny dla Viadrusa a dla SAS-a dopiero w trakcie i jeszcze coś tam mają jeszcze uzgadniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten soft z lutego 2017 gdzie jest dostępny? To jakaś wersja testowa?

 

W nim dodano nowe typy kotłów?

Do tej pory nie było podziału na Solidy i inne: (na stronie recalart jest taki opis)

KOTŁY RETORTOWE NA PALIWO EKO-GROSZEK PRODUKCJI FIRMY SAS: SAS_GRO_15-06-2016

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na pokładzie nowy (z lutego :)  ) soft do ekogroszków. Co prawda ja mam Slima - ale u mnie jest dostępna moc 14kW.

Doszły dwie nowe funkcje:

- można skalibrować czujnik zewn. dla pracy ustawienia: Czujnik+pokojowy+czujnik zewnętrzny

- sterownik zapisuje automatycznie dane kotła + zmiany w nastawach jeśli włożona jest karta SD - ciekawa opcja, aczkolwiek raporty w instrukcji nie są jasno opisane:

Może ktoś to rozwinie (chodzi o wytłuszczone kody):

 

***
GRO-SAS 14.02.17
08/09/17 07:04:25
Idx.-new-old
0231-040-035
***
GRO-SAS 14.02.17
08/09/17 07:04:52
Idx.-new-old
0241-035-030
***
GRO-SAS 14.02.17
08/09/17 07:05:08
Idx.-new-old
0223-050-100

 

 

I co dla mnie istotne, poprawiono krzywą grzewczą powyżej 25,4'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Drzwiczki górne od półek i środkowe od palnika są na 100% z nierdzewki.

 

Dzisiaj po 4 dniach ściągałem pyłek z półek. było go około 2 mm.

Walczyłem przez 4 dni z ustawieniami  sterownika. Na początku ścierałem się z nim i byłem sceptyczny.

Pracował na 2 rodzajach PID oraz cały dzień na ręcznym.Pisałem zgłoszenie ze strony dostępnej dla użytkowników na temat dla nie do końca zrozumiałych ustawień czy tez opcji.Kontakt jak ktoś już gdzieś pisał wzorcowy.Zadzwonił nawet do mnie nawet główny konstruktor sterownika i oprogramowania. Porozmawialiśmy, podpowiedział mi co zrobić, aby ustawienia były dla mojego układu jak najbardziej funkcjonalne. Rozmowa trwała bodajże około godziny i wykraczała również na tematy nowatorskich rozwiązań bezprzewodowych.

Jeszcze napisze, jaką mam instalację.

Instalacja CO stare żeliwne grzejniki, zawór mieszający trójdrogowy z pompą elektroniczną.Sterowanie poprzez bezprzewodowy system z odbiornikem SHHS-B1, sterownik Auraton 2030 RTh (można podpiąć kilkadziesiąt urządzeń), pogodówka.

CWU też pompa.

Aktualnie ustawiłem PID Turbo z ustawieniami progresywnymi. Przyrost i Spadek mocy ustawione na 25%. Chodzi stabilnie.

Podsumuje. Polubiliśmy się. Piec i podległe urządzenia pracują tak jak ja od nich oczekuję.

Kolego pisałeś że używasz odbiornika SHHS-B1 i Auratona jak z zasięgiem nie ma problemu z przesyłem. I gdzie kupiłeś moduł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auraton kupiony na portalu aukcyjnym, natomiast odbiornik najtaniej w Sasie. Zasięg stabilny prze dwie kondygnacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem w Recalart, soft z wyborem kaloryczności węgla na razie dostępny dla Viadrusa a dla SAS-a dopiero w trakcie i jeszcze coś tam mają jeszcze uzgadniać.

W tamtym roku promowali czujnik żaru. Polecali to szczególnie w momencie gdy jest używanych kilka gatunków węgla i to od różnych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione teraz na auto, więc jak na zewnątrz i wewnątrz jest poniżej nastawionych, to dogrzewa. Ustawienia mam specyficzne, ponieważ palę obecnie mieszanką dwóch miałów i pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego robinet ile spaliłeś ton opału w sezonie 2016/2017? Pytam bo mamy kotły o tej samej mocy przy czym mój to nie wiodąca firma, ale wyposażony w przyzwoitej klasy palnik, sterownik, motoreduktor. Też po raz pierwszy grzałem kotłem z podajnikiem w systemie automatycznym PID. Ogrzewam 50cio letni dom 160m kw bez docieplonych ścian z wyjątkiem ostatniego stropu 20cm wełny. Instalacja w miedzi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś około 5ton, może ciut więcej. Kocioł idzie non stop grzejąc też CWU oraz dogrzewając a automacie wg potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montowałem kocioł pod koniec kwietnia ubiegłego roku więc miałem czas na douczenie się obsługi i wybór paliwa. Nie było to łatwe. Ostatecznie od pierwszego października do ostatniego marca spaliłem  siedem i pół tony groszku. Dużo. Też ogrzewam CWU. Ale moje ciepłolubne domowniczki protestowały gdy temperatura w pokojach spadała do 22 stopni. Średnio 24 a i nie rzadko 26 stopni w mieszkaniu- dla mnie za gorąco ale.....nikt nie jest doskonały. W tym sezonie spróbuję damy przyzwyczaić do niższych temperatur- może jakąś tonę uda się zaoszczędzić? Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla użytkowników Sasa na Recalarcie - proponuję rezygnację z PiD. Jak czytam ile palicie to jestem w szoku. Ja paląc pelletem 290 m -  7 ton - (bo cały czas coś testuję dla innych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montowałem kocioł pod koniec kwietnia ubiegłego roku więc miałem czas na douczenie się obsługi i wybór paliwa. Nie było to łatwe. Ostatecznie od pierwszego października do ostatniego marca spaliłem  siedem i pół tony groszku. Dużo. Też ogrzewam CWU. Ale moje ciepłolubne domowniczki protestowały gdy temperatura w pokojach spadała do 22 stopni. Średnio 24 a i nie rzadko 26 stopni w mieszkaniu- dla mnie za gorąco ale.....nikt nie jest doskonały. W tym sezonie spróbuję damy przyzwyczaić do niższych temperatur- może jakąś tonę uda się zaoszczędzić? Dzięki za odpowiedź.

Damom daj jakieś zajęcie to też im będzie za gorąco :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla użytkowników Sasa na Recalarcie - proponuję rezygnację z PiD. Jak czytam ile palicie to jestem w szoku. Ja paląc pelletem 290 m -  7 ton - (bo cały czas coś testuję dla innych).

 

Czapki z głów za pomoc innym userom na własny koszt :).

 

A wracając do spalania to pewnie takie było zapotrzebowanie budynku u kolegów przy takich temperaturach wewnętrznych.

Jak chodzi o moje spalanie to w ub. sezonie paliłem równe 200 dni i trzymałem do kwietnia 12-13 wewnątrz (prace wewnętrzne), do końca maja ok 20C.

Cały czas na PID Turbo i bez żadnych korekt automatu.

Poszło równe 1400 kg Retopala, 4 worki mi zostały z 1.5t. W tym sezonie będę trzymał 20C, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Korzystając z okazji chciałbym Cię zapytać o PID Turbo, może będziesz wiedział i dasz jakieś wskazówki :).

Przy ww temperaturach  nawet w największe mrozy nie potrafiłem zmusić kotła by pracował cały czas.

Przy tych mrozach pracował na około połowie mocy patrząc na zużycie grochu i dziwne dla mnie było że nie moduluje tylko przebija i się odstawia.

Testowałem różne kombinacje przyrostu i spadku mocy ale różnic wielkich nie zauważyłem i ostatecznie zostało na 10%/25%.

I teraz nie wiem czy taka natura tego Turbo czy coś powinienem jeszcze poprzestawiać.

PID Standard załączyłem tylko raz czy dwa i długo potrafił pracować ale z uwagi na małe zapotrzebowanie mocno przebijał więc zaniechałem, może w tym sezonie spróbuję ponownie.

 

Zaczynam się zastanawiać czy to zjawisko nie jest spowodowane instalacją z wymiennikiem płytowym gdzie przepływy po stronie kotła i instalacji są różne i może to powoduje taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mrozy podniosłem minimalną z 15 do 30% ale jak się zrobiło cieplej to wróciłem do 15%.  

Max 100% jest cały czas.

Spróbuję jeszcze te 35-40, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od ponad dwóch dni pale w tym kotle czystym pelletem bez domieszek wegla, jak to wczesniej próbowałem. Diametralna zmiana nastawień podawania i nadmuchu oraz podtrzymania, pracuje dwustanowo. Max temp. podajnika 28stC.

Jestem zaskoczony jak swietnie sobie radzi. No i prawie nie ma popiołu, zasyp bez pylenia po całej kotłowni. Pellet mam worek 15kg/8,50zł.

Jak dla mnie rewelacja, szybko dochodzi do zadanej, trzyma w ryzach temperature nie przeciągając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.