Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dosuszanie Opału W Zasobniku


SNK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W związku z faktem, że osadza mi się rosa na najdalszym narozniku zasobnika z opałem, zastanawiam się, czy nie zainwestować w dosuszanie zasobnika.

W necie znalazłem podłączenia do wentylatora, który pracuje dla kotła ( podłączenie przy ślimaku ), a ja myślałem, czy aby nie nie podłączyć dodatkowego wentylatora ( SZCZELNEGO ) do zasobnika i podłączyć go równolegle do tego pracującego dla kotła - tak, aby włączały sie razem. Jakieś porady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy wiatrak nadmuchujący powietrze do zasobnika zwiększy całkowitą ilość powietrza podawaną do spalania - wdmuchnięte powietrze poleci przez węgiel ślimakiem do paleniska - musisz wziąć to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada to zmień termin zakupu opału na wiosnę. Do sezonu zdąży wyschnąć. Tzw dosuszanie czyli kompensacja ciśnień zrób z wentylatora łącząc go ze zbiornikiem wężykiem fi 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W związku z faktem, że osadza mi się rosa na najdalszym narozniku zasobnika z opałem, zastanawiam się, czy nie zainwestować w dosuszanie zasobnika.

W necie znalazłem podłączenia do wentylatora, który pracuje dla kotła ( podłączenie przy ślimaku ), a ja myślałem, czy aby nie nie podłączyć dodatkowego wentylatora ( SZCZELNEGO ) do zasobnika i podłączyć go równolegle do tego pracującego dla kotła - tak, aby włączały sie razem. Jakieś porady ?

Nie trzeba dodatkowego wentylatora. Ja swój opał zawsze kupuję pomiędzy majem a lipcem czyli ma czas przeschnąć ale składuję go w domku gospodarczym więc pomimo tego, że jest suchy to ze względu na różnicę temperatur panujących w kotłowni i w gospodarczym zawsze skrapla się coś tam na ściankach zasobnika w związku z czym dorobiłem sobie dosuszanie  tegoż właśnie zasobnika.

Potrzebowałem do tego kawałek węża ogrodowego (długość według potrzeby, mi wystarczył metr) dwie przejściówki 3/8 na 1/2 cala z gwintem zewnętrznym, dwie nakrętki (ja zastosowałem ze starych wężyków do baterii) dwa króćce na które będzie nasunięty, dwa ściski, wąż i opcjonalnie dwie uszczelki gumowe. 

Pierwsze co trzeba zrobić to odkręcić blaszkę z palnika (mój to mała Ekoenergia) po przeciwnej stronie dmuchawy.

post-60644-0-19371500-1476607157_thumb.jpg

 

Potem wiercimy otwór w tej blaszce (chyba fi 14)

post-60644-0-36058400-1476607346_thumb.jpg

 

post-60644-0-61041600-1476607558_thumb.jpg Tutaj widać gdzie dodałem uszczelkę.

Skręcamy nakrętkę z redukcją na blaszce i nakręcamy króciec.

post-60644-0-14218300-1476607691_thumb.jpg

 

 

post-60644-0-50540500-1476607771_thumb.jpg Blaszkę przykręciłem na sylikonie, fabrycznie też tak było.

Analogicznie robimy to na zasobniku na ekogroszek.

post-60644-0-66263200-1476607788_thumb.jpg

 

Od tego czasu w zasobniku suchutko, dosuszanie nie wpłynęło również na proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 SNK i czy ty aby coś nie kombinujesz/ kręcisz???  Bo już raz ten  temat zakładałeś i sam wiesz że decyzja zależy tylko od Ciebie - no i jak z tą gwarancją gdy zrobisz ten otwór do dosuszania w pojemniku - STRACISZ czy NIE STRACISZ  ?????  Co odpowiedzieli od producenta/gwaranta pieca?????  Czy opał (dopisz dokładnie jaki, gdzie i kiedy kupiony) masz mokry czy suchy???  Teraz nie powinno rosić bo temp. jeszcze dodatnia. Czy jeszcze nie rozgryzłeś tematu ??  

P>S>  Popraw w swoim opisie posiadany piec bo chyba ten co opisujesz to nie "tradycyjny zasypowy" - chyba nie masz w zamiarze wprowadzać w błąd innych bo już trochę czasu minęło gdy ten 19kW posiadasz ???  JAKI DOKŁADNIEJ bo zasobniki z opałem mają różne modele???  Coś szukasz w internecie o piecach z podajnikiem retortowym (post nr 1) to domniemam że masz coś podobnego - ale mogę się mylić. Jaki w takim razie podajnik,  PALNIK,  sterownik??  Czy kupiłeś nowy ten kocioł i kiedy ??  

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21372-witkowski-19kw-niedopalanie-i-mokra-scianka-pojemnika-na-paliwo/?do=findComment&comment=251735

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego SNK wsyp do zbiornika kilka kg peletu jak kończysz napełniać zbiornik i przemieszaj to z węglem np taką gracą jaka jest do czyszczenia kotła. Możesz dać więcej w to miejsce gdzie wykrapla się woda.

Pellet najtańszy innego nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężyk z tzw dosuszaniem to np. w naszym przypadku całe 35zł plus 15zł kurier (w zestawie klapka, dwie dysze, wężyk, trzeba tylko we własnym zakresie blisko góry kosza z jego tyłu nawiercić otwór)

Gotowy do zamontowania w palniku żeliwnym zestaw

 

Inna metoda na w miarę suchy węgiel to posypywanie po każdym worku na wierzch na warstwę węgla (zabielenie warstwy) wapna budowlanego hydratyzowanego (taki pochłaniacz wilgoci za jakieś 13-15zł/worek)

i popiół wówczas też ciekawszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 SNK i czy ty aby coś nie kombinujesz/ kręcisz???  Bo już raz ten  temat zakładałeś i sam wiesz że decyzja zależy tylko od Ciebie - no i jak z tą gwarancją gdy zrobisz ten otwór do dosuszania w pojemniku - STRACISZ czy NIE STRACISZ  ?????  Co odpowiedzieli od producenta/gwaranta pieca?????  Czy opał (dopisz dokładnie jaki, gdzie i kiedy kupiony) masz mokry czy suchy???  Teraz nie powinno rosić bo temp. jeszcze dodatnia. Czy jeszcze nie rozgryzłeś tematu ??  

P>S>  Popraw w swoim opisie posiadany piec bo chyba ten co opisujesz to nie "tradycyjny zasypowy" - chyba nie masz w zamiarze wprowadzać w błąd innych bo już trochę czasu minęło gdy ten 19kW posiadasz ???  JAKI DOKŁADNIEJ bo zasobniki z opałem mają różne modele???  Coś szukasz w internecie o piecach z podajnikiem retortowym (post nr 1) to domniemam że masz coś podobnego - ale mogę się mylić. Jaki w takim razie podajnik,  PALNIK,  sterownik??  Czy kupiłeś nowy ten kocioł i kiedy ??  

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21372-witkowski-19kw-niedopalanie-i-mokra-scianka-pojemnika-na-paliwo/?do=findComment&comment=251735

 

To ten sam piec, mianowicie Witkowski 19kW ze slimakiem retortowy. Napiszę szczerzę, że nie pamiętałem, że pisałem podobny temat :)

W każdym bądź razie, węgiel kupiłem 1,5 miesiaca temu, składuje go w piwnicy na paletach ( tak aby nie leżał na betonie ) jest suchy. Skropliny robią się tak czy siak. Myslałem o tym sporo czasu i jednak nie będzie dodatkowego wentylatora, tak jak kolega noogi napisał ze względu na dodatkowy nadmuch, poza tym zimne powietrze. 

Dziękuję lesiu681, tak to dokładnie zrobię.

Co do gwarancji producent  zapewnij mnie, że nie utracę gwarancji taką przeróbką.

Dziękuję za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem dzisiaj system dosuszania według pomysłu kolegi lesiu681 i zadziałało od razu. W zbiorniku sucho. U mnie z montażem poszło szybko bo też mam palnik Ekoenergii. Jeżeli dokucza Wam problem wody w zbiorniku na węgiel, uwalnianej przez suche paliwo, to ten sposób wybawi Was z kłopotu. Pozdrawiam i dzięki za podrzucenie pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poniżej moje wykonanie. Potwierdzam w zasobniku sucho.

Zdecydowałem się na zawór kulowy, bo takowy leżał i się kurzył w warsztacie, co za tym idzie poszedłem w większy przekrój.

 

post-65232-0-18654100-1477682074_thumb.jpg

post-65232-0-04120500-1477682078_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelet na pewno napęcznieje ale w tym przypadku nie ma to żadnego znaczenia. Co do wapna to nie wiem, wydaje się że będzie wiązać kwasy powstałe z siarki znajdującej się w węglu a więc spełni pozytywną rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja niestety niemam blaszki po drugiej stronie dmuchawy moze jakies pomysly gdzie mozna dorobic dosuszanie?

7f6f02a2cabce1f59d87b438d24c0127.jpgmam cos takiego. I jeszcze jednopytanie jesli zoloze dosuszanie to dmuchawy bedzie musiala byc ustawiona na wyzszy bieg tak

Takie pytanie; palnik masz APRQ? Też chcę zrobić dosuszanie i jeśli Witkowski twierdzi że nie traci się gwarancji to dobra wiadomość. Wcześniej myślałem nad kupnem przejsciówki z klapką do wentylatora żeby w niej wiercić.

 

Wysłane z mojego LG-K120 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z boku łącznika gdzie jest przykręcona dmuchawa.

 

Dokładnie, innej możliwości za bardzo tutaj nie widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.