Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co, Grzejniki, Podłogówka, Cwu


mrblue

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zakładam swój temat żeby nie zaśmiecać innych. Od razu zaznaczam, że nie będę sam wykonywał instalacji, po prostu chcę wiedzieć o co chodzi i ewentualne wątpliwości od razu wyjaśnię z hydraulikiem. Więc tak, kocioł to RBR 12 kW, instalacja to 8-obiegowy rozdzielacz podłogówki (ok. 70 m2), 8-obiegowy rozdzielacz do grzejników oraz CWU. Kocioł będzie pracował w układzie zamkniętym. Na większości grzejników będą termostaty. Jeden z szanownych forumowiczów zamieścił prawie idealny schemat jak dla mnie.

post-65895-0-54874300-1476050895_thumb.jpg

 

Myślę, że po zamianie naczynia na zawór DBV byłoby w porządku. Jednakże mój kocioł to RBR, który posiada 2 zasilenia i 2 powroty. Jedno zasilenie planuję wykorzystać na zbiornik CWU, drugie zasilenie na rozdzielacze podłogówki i grzejników. Z dwóch powrotów w kotle jeden będzie zaślepiony, wszystkie powroty połączone będą w jeden (to po lekturze forów, czujnik temperatury powrotu jest jeden  :)). Dalej patrząc na powyższy schemat mam dodatkowe wątpliwości odnośnie wykorzystania go u mnie w praktyce. Otóż zasilenia i powroty obu rozdzielaczy wyprowadzone są u mnie w posadzce tuż za kotłem. Zamieszczam poglądowy rysunek.

post-65895-0-26604700-1476051688_thumb.jpg

 

Czy to normalna praktyka? Pompy obiegu podłogówki, grzejnikowego, oba zawory 3D będą musiały być tu jakoś wciśnięte. Zastanawiam się jak to fizycznie rozwiązać. Na wyjściu z kotła od razu trójnik i zaraz za nim na każdej jego odnodze zawory 3D i pompy? Pompy to Grundfoss Alpha 25-40 2L i mogą pracować na rurze pionowej z kierunkiem przepływu do góry, albo w poziomie, bo do góry nogami to chyba nie (?). Z zasileniem CWU nie będzie problemu, pompę umieści się na pionowym odcinku.

Gdyby ktoś miał bardziej dopasowany schemat lub jakieś przemyślenia odnośnie moich wypocin będę wdzięczny. Póki co będę rozwijał dalej swój poglądowy rysunek, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze producent musi dopuszczać swój kocioł do pracy w układzie zamkniętym (nie wszystkie kotły spełniają tyn wymóg) Po drugie oprócz zaworu schładzającego dwufunkcyjnego musi być zamontowane naczynie przeponowe do CO odpowiedniej wielkosci(na powrocie) oraz na samym kotle  zawór bezpieczeństwa.Co do rozplanowania instalacji to wydaje mi się że jeżeli wyjścia są za kotłem to będziesz musiał "uciekać" z rurami w bok czyli np.wyjście z zasilania z kotła  w bok po czym trójnik i spięcie zasilania z powrotem (by-pass z pompą kotłową jak na rysunku )

po czym idziesz dalej za rurą zasilającą i możesz wyjść na grzejniki i podłogówkę przy pomocy kolejnych trójników lub zastosować kolektor.Tylko będą potrzebne odpowietrzniki w najwyższym punkcie ponieważ za pompami będziesz musiał zjechać z rurami w dół do tych za kotłem.I oczywiście trzeba zainstalować zawór DBV zgodnie ze schematem jego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie

Po pierwsze producent musi dopuszczać swój kocioł do pracy w układzie zamkniętym (nie wszystkie kotły spełniają tyn wymóg) Po drugie oprócz zaworu schładzającego dwufunkcyjnego musi być zamontowane naczynie przeponowe do CO odpowiedniej wielkosci(na powrocie) oraz na samym kotle  zawór bezpieczeństwa.

RBR Ekouniwersal może pracować w układzie zamkniętym. Są mufy na zawór schładzający.

 

Co do rozplanowania instalacji to wydaje mi się że jeżeli wyjścia są za kotłem to będziesz musiał "uciekać" z rurami w bok czyli np.wyjście z zasilania z kotła  w bok po czym trójnik i spięcie zasilania z powrotem (by-pass z pompą kotłową jak na rysunku )

po czym idziesz dalej za rurą zasilającą i możesz wyjść na grzejniki i podłogówkę przy pomocy kolejnych trójników lub zastosować kolektor.Tylko będą potrzebne odpowietrzniki w najwyższym punkcie ponieważ za pompami będziesz musiał zjechać z rurami w dół do tych za kotłem.I oczywiście trzeba zainstalować zawór DBV zgodnie ze schematem jego montażu.

 

Jeżeli chodzi o ucieczkę z rurami w bok kotła to nie bardzo da się to zrobić. Otóż z jego prawej strony nie ma miejsca, natomiast z lewej jest kosz podajnikowy, którego nie narysowałem, żeby było bardziej przejrzyście :rolleyes:  Jedyne wolne miejsce to około pół metra za kotłem, rury wypuszczone z posadzki są kilka centymetrów od ściany. Piszesz o naczyniu przeponowym w okolicach powrotu kotła. Czy ono się tam zmieści? Jakie ma wymiary? Czy może trochę bardziej odsunąć kocioł od ściany póki jeszcze jest taka możliwość? Dużego manewru nie mam.

Do rysunku dodałem podajnik i czarną linię za kotłem która pokazuje gdzie zaczyna się ściana.

post-65895-0-52455600-1476118706_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość naczynia zależy od zładu instalacji.Może 35l będzie OK (właściwie jego wielkość powinna być obliczona)Myślę że hydraulik rozplanuje  sobie  przebieg rur widząc ile ma miejsca do dyspozycji.

O ile pętle podłogówki mają nie więcej jak 80m to pompa 40ka o której piszesz wystarczy lecz jak któraś z pętli ma ponad 90m to może być potrzebna 60ka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym oba z wyjścia z kotła połączył razem. Wykonałbym taki kolektor zbiorczy z którego wychodziłyby 3 rury:

- pionowo do góry do pompy CWU

- do tyłu w poziomie pompa CO

- do tyłu w poziomie zawór 3D i za nim pompa podłogówki

Dodatkowo w kolektorze umieściłbym zawór bezpieczeństwa i termometr.

Odpowietrzniki idealnie wtedy pasują na końcu tych różowych rurek wkręcone bezpośrednio w trójniki do których z boku wpięta byłaby pompa.

Będą więc za pompami po stronie tłocznej więc nie będzie problemu z zaciąganiem powietrza.

Powrót także bym spiął razem i połączył w nim rury:
- powrót ze zbiornika CWU

- powrót z obiegu CO

- powrót z obiegu podłogówki

- przyłącze do naczynia przeponowego

- napełnianie i spust wody

- termometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś podobny schemat,

 

z rurą zasilającą idziesz w bok (tj. najpierw do ściany, a potem w bok poziomo) i od tej poziomej rury w górę gdzie umieszczasz pompy), czyli pionowo. Poszukaj zdjęć kotłownie w sieci gdzieś powinno to być...

 

post-58435-0-95757000-1476267920_thumb.jpg

 

To tak poglądowo, tu jest trochę inaczej ale powinieneś dostosować do siebie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak poglądowo, tu jest trochę inaczej ale powinieneś dostosować do siebie

 

Ciekawe jak ten ktoś wyciąga ślimak, albo wymienia zawleczkę... Masakra jakaś. Zupełnie nie przemyślane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś podobny schemat,

 

z rurą zasilającą idziesz w bok (tj. najpierw do ściany, a potem w bok poziomo) i od tej poziomej rury w górę gdzie umieszczasz pompy), czyli pionowo. Poszukaj zdjęć kotłownie w sieci gdzieś powinno to być...

 

big_03.jpg

 

To tak poglądowo, tu jest trochę inaczej ale powinieneś dostosować do siebie

No u mnie jest inaczej. Nie mogę iść w prawo bo ściana, z lewej jest podajnik. U mnie też prowadzenie rur pionowo do góry nie ma sensu, bo muszę się dostać do posadzki. Zastanawia mnie ten kolektor. Czy można go kupić, czy po prostu zrobić z grubszych rur? I jak grubych zakładając że zasilenia na piecu mają 5/4 cala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie układy z pompą stosuje się dla instalacji grawitacyjnych. U ciebie grawitacja mogła by być tylko dla CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.