Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Termostaty Zamontować W Domu?


Mariuch

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w doborze termostatów do instalacji ogrzewania domu.

Piec Ariston genus Premium, dół podłogówka piętro grzejniki.

Na parterze gdzie jest podłogówka mam termostat pokojowy przewodowy. Podłoga szybko się nagrzeje i piec wyłaczy a na piętrze mam zimno.

Rozwiązaniem byłyby może dwa termostaty osobno na podłogę i na grzejniki ale nie mam pojęcia czy da się to przerobić, nie znam się. 

A może głowice termostatyczne elektroniczne na grzejniki? ale co z podłogówką?

Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Może rozwiązanie problemu jest prostsze niż mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób sterujesz temp. ogrzewania podlogowego?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłogówkę najlepsze rozwiązanie to zawór 3d i sterownik pogodowy + pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób sterujesz temp. ogrzewania podlogowego?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Mam w pokoju zawieszony sterownik przewodowy AURATON 2005 i wybrany jeden z programów. Jak się nagrzeje podłogówka i temp. w salonie (cały dół mam otwarty) zostanie osiągnięta sterownik wyłącza piec. Podłoga długo utrzymuje temperaturę więc jest ciepło ale na piętrze gdzie wiszą kaloryfery to już chłód ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłogówkę najlepsze rozwiązanie to zawór 3d i sterownik pogodowy + pokojowy.

Ale jak to połączyć z kaloryferami na piętrze?  Tak żeby grzały pokój nawet jeśli podłogówka już osiągnęła zadaną temperature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to zależy jak masz zrobioną instalacje czy pompy osobno na górę i dół bo jak jedna to najlepiej założyć na rozdzielaczu siłowniki lub zawór 3d z siłownikiem i regulatorem pokojowym na dole żeby obniżał temp na podłogę po osiągnieciu zadanej. A tam gdzie są grzejniki termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć, że zasilasz grzejniki tą samą temperaturą co podłogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W necie znalazłem coś takiego:

 

Jeśli w wielu pomieszczeniach zamiast podłogówki są grzejniki, lepiej zasilać je wodą o wyższej temperaturze (wtedy będą mogły być mniejsze) i zastosować układ obniżający temperaturę w obiegu podłogówki. Dostępne są przeznaczone do tego kompaktowe zestawy do montażu w szafce na rozdzielacze – z pompą obiegową, zaworem termostatycznym sterowanym czujnikiem temperatury wody i obejściem (by-passem). Obniżenie temperatury odbywa się przez zmieszanie wody dopływającej z kotłowni z chłodniejszą wracającą z instalacji – stopień zmieszania reguluje zawór. Gdy temperatura osiągnie maksymalną dopuszczalną wartość, pompa obiegowa jest zatrzymywana – do czasu schłodzenia wody instalacja nie jest zasilana.

 

I to jest chyba rozwiązanie dla mnie.... potrzebuje chyba tylko ten zawór termostatyczny który zamknie podłogówkę jak się nagrzeje do żądanej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki układ jaki posiadasz, dobrze wyregulowany bez problemu będzie spełniał swoją rolę nawet w połączeniu z kotłem kondensacyjnym. 

 

Jeśli chodzi o sterowanie wynika z tego ze najlepiej aby sterownik który obecnie steruje ci pracą kotła/pompy, był zainstalowany również na piętrze - o ile możliwa jest ich wzajemna współpraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na grzejniki zalozyc glowice termostatyczne.

2. Dotychczasowy termostat podpiac bezposrednio pod pompe OP.

3. Zewrzec w kotle linie TA.

 

To najprostszy i najtanszy sposob gwarantujacy stala i pozadana t. w kazdym pomieszczeniu - to bedzie sterowanie stalotemperaturowe.

 

Krok wyzej to wykorzystanie pogodowki do grzejnikow i sterowania stalotemperaturowego do OP - koszt niewiele wyzszy, ale niewiele zmienia na plus.

 

Sposob hi-tec to pogodowka zarowno na grzejnikach jak i OP - tu juz sporo wyzszy koszt, ale tak powinna byc zrobiona wzorcowa instalacja mieszana.

 

Generalnie w chwili obecnej bez demolki mozesz zrobic krok nr1, ewentualnie nr2.

BTW - instalacja jest albo zrobiona przez instalatora starej daty, albo poszla po taniosci.

 

PS. to co proponuje DoradcaKAN tez da sie zrobic, ale nalezy dodac jeden termostat i zbudowac uklad elektroniczny w celu odseparowania galwanicznego obydwoch termostatow (jeden bedzie tylko sterowal linia TA, a drugi musi sterowac linia TA oraz pompa OP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki układ jaki posiadasz, dobrze wyregulowany bez problemu będzie spełniał swoją rolę nawet w połączeniu z kotłem kondensacyjnym. 

 

Jeśli chodzi o sterowanie wynika z tego ze najlepiej aby sterownik który obecnie steruje ci pracą kotła/pompy, był zainstalowany również na piętrze - o ile możliwa jest ich wzajemna współpraca.

Dziękuje bardzo za podpowiedz. Nie wiem czy możliwa jest współpraca dwóch sterowników ale spróbuje przenieść sterownik na góre i zobaczę jakie będą efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na grzejniki zalozyc glowice termostatyczne.

2. Dotychczasowy termostat podpiac bezposrednio pod pompe OP.

3. Zewrzec w kotle linie TA.

 

To najprostszy i najtanszy sposob gwarantujacy stala i pozadana t. w kazdym pomieszczeniu - to bedzie sterowanie stalotemperaturowe.

 

Krok wyzej to wykorzystanie pogodowki do grzejnikow i sterowania stalotemperaturowego do OP - koszt niewiele wyzszy, ale niewiele zmienia na plus.

 

Sposob hi-tec to pogodowka zarowno na grzejnikach jak i OP - tu juz sporo wyzszy koszt, ale tak powinna byc zrobiona wzorcowa instalacja mieszana.

 

Generalnie w chwili obecnej bez demolki mozesz zrobic krok nr1, ewentualnie nr2.

BTW - instalacja jest albo zrobiona przez instalatora starej daty, albo poszla po taniosci.

 

PS. to co proponuje DoradcaKAN tez da sie zrobic, ale nalezy dodac jeden termostat i zbudowac uklad elektroniczny w celu odseparowania galwanicznego obydwoch termostatow (jeden bedzie tylko sterowal linia TA, a drugi musi sterowac linia TA oraz pompa OP).

Dzięki serdeczne. Teraz przynajmniej wiem jakie są wyjścia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zdecydowałem się na takie rozwiązanie:

-bezprzewodowy termostat pokojowy (żeby nie ciągnąć kabli) zamontuje na piętrze

- na zawór podłogówki zamontuje siłownik termiczny sterowany termostatem który zamknie dopływ wody do podłogówki

 

Mam nadzieje że to dobre rozwiązanie. Nie wiem tylko bo nie jestem fachowcem czy pod termostat który będzie zamykał siłownik na podłogówce mogę też podłączyć pompę podłogówki która jest przy rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat z pietra pod linie TA.

Termostat z parteru pod pompe i rownolegle silownik (chociaz nie wiem po co, jak pompa nie pracuje to nie pracuje OP) oraz dodatkowy przekaznik (bezpotencjalowo) pod linie TA, oczywiscie rownolegle z termostatem z pietra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.