Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Komfort 20Kw - Fabryczne Nastawy, Czyli Ile ?


pzietek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po przestudiowaniu kilku instrukcji tego samego kotła nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na pytanie:

W jakim zakresie mocy pracuje mój kocioł? :(

 

Kocioł: Komfort Eko 20kw

Sterownik: K1Pv2 z wgraną wersją oprogramowania 2.4.1.

Pali się zPID.

 

Pozostawiłem ustawienia fabrycze, nic nie zmieniałem w ustawieniach serwisowych.

 

Min czas podawania: 1s

Max czas podawania: 5s

Min przerwa podajnika: 45s

Max przerwa podajnika: 90s.

 

W instrukcjach pojawiają się czasem tabele orientacyjnych nastaw kotła, lecz co ciekawe zmieniały się z czasem (dla tego samego kotła)

Ja mam kocioł od grudnia 2014 roku.

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak "jedziesz" na PIDzie, to ster wszystko sam sobie wylicza i ustawianie czasów nie ma znaczenia chyba, że twój kocioł nie trzyma się w zakresie temperaturowym pracy automatycznej, czyli ma duże wahania wykraczające poza temp zadaną. Poza tym zakresem kocioł pracuje na mocy 0% lub 100% wg nastaw jak dla pracy dwustanowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po przestudiowaniu kilku instrukcji tego samego kotła nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na pytanie:

W jakim zakresie mocy pracuje mój kocioł? :(

 

Kocioł: Komfort Eko 20kw

Sterownik: K1Pv2 z wgraną wersją oprogramowania 2.4.1.

Pali się zPID.

 

Pozostawiłem ustawienia fabrycze, nic nie zmieniałem w ustawieniach serwisowych.

 

Min czas podawania: 1s

Max czas podawania: 5s

Min przerwa podajnika: 45s

Max przerwa podajnika: 90s.

 

W instrukcjach pojawiają się czasem tabele orientacyjnych nastaw kotła, lecz co ciekawe zmieniały się z czasem (dla tego samego kotła)

Ja mam kocioł od grudnia 2014 roku.

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Witam,

proponuje dokupić "turbinkę" lub cały zestaw dmuchawę z turbinką i przejść na soft K1Pv3.

Zakres mocy Twojego kotła to 6,0 - 20 kW specyfikacja techniczna.

Przy pracy w PID ta moc kotła jest modulowana w zależności do potrzeb.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym oprogramowaniu pojawiła się nastawa mocy kotła w procentach np. możemy ustawić 70%.

Doczytałem się w nowych instrukcjach, że jest to ograniczenie mocy kotła od góry, czyli przy takiej nastawie kocioł bedzie pracował z max mocą 70% nastawy.

Wg mnie max nastawy.

 

 

Z tym trzymaniem temperatury to jest różnie.

Temperatura zadana kotła to 60st.

Po załączeniu grzania CWU temp. potrafi spaść o 10 stopni. Kocioł zaczyna szybciej podawać węgiel, w dość krótkim czasie podnosi temperaturę do zadanej.

Po czym "z rozpędu" wchodzi powyżej granicy 5 stopni nawet powyżej 70 stopni. Wchodzi w "nadzór" i się wyłącza.

 

Z poprzednim softem kombinowałem różne ustawienia czasów PID, ale nie uzyskałem nigdy w miarę prostej linii temperatury kotła, tak jak producent opisuje w instrukcji.

W tym sezonie zaktualizowałem soft do 2.4.1 i nie zmieniałem nic menu serwisowym.

Korygowałem tylko "korekta powietrza" bo się węgiel nie dopalał oraz bawiłem się tą mocą kotła.

W tym momencie nastawiona moc jest na 70%.

Stąd właśnie pojawiło się moje pytanie o moc ustawioną fabrycznymi nastawami.

 

"kocioł pracuje na mocy 0% lub 100% wg nastaw jak dla pracy dwustanowej.", czyli ile ?

 

Czy mógłbyś troszkę rozjaśnić te 100% nastaw pracy dwustanowej ?

 

Czy te 100% oznacza 20kw ?

 

Pozdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz przypisaną moc palnika 20kW i nic nie zmniejszałeś moc kotła to 100% powinna być 20kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym trzymaniem temp. zadanej to sie zgadzam ale zależy to w dużym stopniu od instalacji i chwilowym zapotrzebowaniu na ciepło czy cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś troszkę rozjaśnić te 100% nastaw pracy dwustanowej ?

 

Jeżeli producent określa moc maksymalną kotła na 20 kW to oznacza, że przy określonych założeniach w warunkach stanowiska badawczego i na paliwie o ściśle określonych parametrach, uzyskano taki właśnie wynik. Oznacza to, że jak zapewnisz odbiór ciepła na poziomie 20 kW, to twój kocioł będzie pracował w trybie ciągłym 100% mocy.

 

Jak to się ma do realu, gdzie paliwo nie jest jednorodne, a warunki zmienne to już sam możesz sobie wyobrazić. Właśnie z tego powodu masz dostęp do korekt nastaw, by móc reagować gdy spalanie nie jest optymalne. Pogląd na aktualną moc twojego kotła w twoich warunkach pracy dałby ci tylko ciepłomierz.

 

W softach co chwilę coś grzebią i na bieżąco trudno z tym nadążyć, a szczegółowe algorytmy często są tajne przez poufne. Nie ma się co za bardzo w nie zagłębiać, bo modulacja mocy w trybie auto ma dwa narzędzia: podawanie paliwa i podawanie powietrza. Jak tym zarządzać by nie wychylać się zbytnio poza zadaną, to już niuanse i wypadkowa wskazań czujników temp zasilania, powrotu, spalin, a nawet tlenu.

 

Być może ograniczysz wahania włączając priorytet CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak "jedziesz" na PIDzie, to ster wszystko sam sobie wylicza i ustawianie czasów nie ma znaczenia chyba, że twój kocioł nie trzyma się w zakresie temperaturowym pracy automatycznej, czyli ma duże wahania wykraczające poza temp zadaną. Poza tym zakresem kocioł pracuje na mocy 0% lub 100% wg nastaw jak dla pracy dwustanowej.

 

Czy mam rozumieć, ze cokolwiek bym ustawił w "menu serwisowym" (parametry PID) nie będą one miały wpływu na pracę kotła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą miały wpływ. Jak zmienisz czasy podawania lub przerwy to algorytm bedzie działał zgodnie z tymi zmienionymi danymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

Wczesniej odpisał "kiminero" ze nie beda miały wpływu.. dlatego dopytuję i dalej drążę temat.

 

A czy to nie jest tak, ze zmieniając te parametry PID (min czas podawania, max czas podawania, min przerwe podawania, max przerwe podawania) zmieniamy zakres mocy kotła ?

 

Możemy przeciez ustawic: min czas podawania = 1s, max czas podawania = 2s, min przerwe podajnika np. na 180 sekund, max przerwe podajnika na 240 sekund.

Co sie wtedy stanie ?

Dalej kocioł bedzie pracował z mocą 100% równą 20kW?

Wg mnie tak nie będzie i kocioł będzie miał "za mało mocy".

 

Proszę o opinie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze jak zmniejszasz czas podawania czy wydłużysz przerwę to moc palnika automatycznie masz niższa bo mniej opału podajnik poda lub wydłuży przerwę pomiędzy następna dawka paliwa. Teoretycznie przy nastawach fabrycznych przy 100% mocy masz ok 20kw - zalezy od opału ustawienia nadmuchu. Wiele forumowiczów wybiera zamiast 15kw ustawienia 12kw żeby zmniejszyć moc kotła jak jest przewymiarowany. W nowym oprogramowaniu od techa jest korekta mocy wiec można łatwo sobie dobrać żeby kocioł nie wchodził w nadzór lub na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam ustawić i obserwować co się dzieje na palniku i na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tylko chciałem mieć jakiś punkt odniesienia, jeśli chodzi o ustawianą moc.

W tym wątku udało się ustalić, że "nastawy fabryczne" dają moc nominalną kotła (6-20kW).

 

Jednocześnie w instrukcji obsługi kotła, która mam przed sobą (dostałem ją z kotłem) jest tabela z orientacyjnymi nastawami. 

Nijak sie to ma do ustawień fabrycznych. Moc nominalna nie odpowiada tej z tabeli.

Co ciekawe, inne wydanie tej instrukcji (z innego miesiąca) nie ma tej tabeli, lub ma inną tabelę do tego samego kotła.

 

Jeśli sie nie wie, ile mocy jest ustawione oraz ile się ustawia, jeśli zmienia sie określone parametry PID, to ciężko trochę tak trafić, żeby spełnić swoje wszystkie wymagania.

 

Ja mam kilka:

1. Niskie spalanie - przy obecnej temp. na dworze (+7stopni) spala mi około 12kg/dobe -> jest OK

2. Ciepło w domu -> jest 24stopnie więc OK

3. Dobrze wypalony węgiel -> pół wiadra przez 6 pełnych dni uważam, że jest OK

4.Temperatura spalin ->  w granicach 70-130stopni. Sadza się wypala. Dodatkowo stosuję środek do wypalania. Dodatek do węgla. -> jest OK

5. Stabilność temperatury zadanej (60stopni) -> z tym jest gorzej. Różnice w temperaturze w ciągu doby przy zadanej 60 stopni (od 49 stopni - 70 stopni)

 

Te skoki temperatury są związane z grzaniem CWU. Jak się pompa załącza, to temp. spada. W ciągu 5 minut potrafi o 5 stopni spaść. Widać to na wykresach. Takie pikowanie temperatury w dół.

 

Rozmawiałem z instalatorem, na temat tej mocy, skoków temperatury, pracy w nadzorze.

Wnioski:

1. Ustawiona moc kotła -> nie wiadomo jaka jest. Nie umiał mi odpowiedzieć konkretnie.

2. Skoki temperatury -> związane z grzaniem CWU, nie ma recepty na niwelację tego zjawiska

3. Nadzór -> zbyt duża moc w danej chwili. Nie ma odbioru ciepła. Kocioł wchodzi w tryb nadzoru.

i kręce się w kółko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tabele sa do pracy w dwustanie a nie do pracy z PID. Nie przejmuj sie tymi pikami każdy je ma a Cwu robi zawsze dużo zamieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoki cwu można by nad tym trochę popracować jaki masz zasobnik poziomy czy pionowy z płaszczem,z wezownicą, czy podwójną weżownicą ? Jaką temperaturę masz ustawioną na zasobniku i z jaką histezą to wszystko ma wpływ na skoki temperatury na twoim kotle. Według mojej tabelki 5/45 to jest moc ok 10kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nastawy to tak przypuszczałem że z PIDem ma to niewiele wspólnego.

 

Zasobnik na wodę:

http://www.ariston.com/pl/NUOS_PRIMO_SYS z wężownicą do kotła

 

Próbowane nastawy:

Temp. zadana kotła 55 stopni, CWU 45 stopni z histerezą 2 stopnie -> piki występują

 

Temp. zadana kotła 60stopni, CWU 50 stopni z histerezą 2 stopnie -> piki występują

 

Temp. zadana kotła 60 stopni, CWU 48 stopni z histerezą 2 stopnie -> okaże się pewnie jutro :)

 

 

Będę wdzięczny za każdą poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" krzymig" no wlasnie mi sie tez tak wydaje ze 5/45 jest to max moc wycisnieta z PID i wynosi około 10kw.

 

Z kolej "Snoopi21898" napisal, ze nastawy są do innej pracy regulatora.

 

Teraz mam te ustawienia PID fabryczne:

Min czas podawania: 1s
Max czas podawania: 5s
Min przerwa podajnika: 45s
Max przerwa podajnika: 90s.
Dodatkowo moc obnizona do 60% (parametrem Moc kotła w Menu Ustawień)
 
Jakieś pomysły ? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1/3, 40/90 w 15kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki zapomniałem że masz nowy motoreduktor z rewersem . Teraz o zasobniku masz tam wężownice zamontowaną na dole w najzimniejszej wodze,która ma ok 10-20 st.i to jest problem zasobników stojacych takich jak u ciebie i w tych z podwójną wężownicą . Jak zasobnik ma 2 weżownice to górą podłącza się z kotłem na paliwo stałe i wtedy nie ma takich skoków temperatury na kotle, a dolną do kolektora solarnego.

Spróbuj tak

Kocioł 62-65st będzie większym buforem

Zasobnik 55-58 st

Histezą 2st

Pompka na 1

To jest tabelka do starszego typu na motoreduktor

post-58554-0-49060300-1476041884_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 100% jest moc :D na palniku ale Eko 30 Mj. Bym miał kocioł w nadzorze non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 to najmniejsza moc na zasobnik

30MJ to ok wesołej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak eko z wesołej.

Jak masz w nadzorze to moc zmniejsz. Pid jest po to żeby kocioł chodził non stop bez przerw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.