Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termostat Pokojowy Do Odłączenia Pompy.


vegas99

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam następującą instalację C.O.

 

Kocioł na paliwo stałe(pellet) z zapalarką. Dom dwupoziomowy 170 m.kw, Parter ogrzewany podłogówką i tuaj jest wszystko ok. termostat pokojowy podpięty do sterownika w kotle, który steruje zaworem mieszającym i temperaturą wody w instalacji ogrzewania podłogowego. 

 

Piętro ogrzewane grzenikami i tutaj posiadam zawory termostatyczne na grzejnikach. Niestety w tę instalacje idzie woda o temperaturze bufora  czyli aktualnie 50-70 stopni, dopiero na grzejnikach jest redukcja. 

 

Chciałem wprowadzić termostat w pokoju na pietrze który przy osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju wyłączy mi pompę c.o. Posiadam kabelek z tego pokoju poprowadzony do kotłowni.

 

Proszę o pomoc jakiego typu termostat potrzebuję, oraz co musiałbym podpiąć w kotłowni przy pompie aby reagować odcięciem zasilania pompy przy osiągnięciu zadanej temperatury na termostacie.

 

Pytanie czy sam pomysł jest w ogóle zasadny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz teraz sterownik na piecu bo to on musi wspierać ten regulatora oraz sterować pompą.

Gdy sterownik takiemu zadaniu nie podoła pozostanie zakup osobnego sterownika albo włącznika.

Dla włączenia/wyłączenia pompy wystarczy regulator 2 stanowy np TECH ST292.

Ale czy mając głowice termostatyczne jest sens zakupu regulatora? Moim zdaniem nie, tym bardziej że regulator stojący w zamkniętym pomieszczeniu sprawi trochę problemów jak np problem z dogrzaniem drugiego pomieszczenia chyba że działa grawitacja.

Kabelek co masz z pokoju do kotłowni ilu żyłowy? Winien mieć min 4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź

 

- W tym problem właśnie, że sterwonik na piecu nie ma juz możliwości wpięcia kolejnego termostatu i regulatora, dlatego taki pomysł mi przyszedł do głowy.

- Tu też pytanie czy osiągnę wymierną korzyść z wyłączenia pompy, na jakiś czas i nie puszczania ciepłej wody w obieg przy prawie zamkniętych głowicach termostatycznych.

- Kabel 4-żyłowy

- z dogrzaniem inncyh pomieszczeń raczej nie bedzie problemu, inne pokoje są o bardzo podobnych gabarytach i parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy prosty termostat pokojowy ze stykiem rozwiernym i przez ten styk należy podłączyć pompę zasilaną z kotła lub z gniazdka sieciowego

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=termostat+pojowy&bmatch=base-relevance-w2-uni-1-3-0812

Sterownik może być dobowy lub tygodniowy, bezprzewodowy lub przewodowy - wtedy wystarczą 2  żyły, ale kabel musi być na 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy warunek by na piętrze chociaż jeden grzejnik był odkręcony caly czas (czyli zbędny zawór termostatyczny) i gdy jest to pomieszczenie z najmniejszą temp. to wowczas grzanie piętra odbywać się będzie następująco:

1. gdy temp. w pomieszczeniach niska - wówczas włącza się pompa i tłoczy ciepłą wodę do wszystkich grzejników ( jednego bez zaw. termostat., oraz pozostałych z zaworami termostat. )

2.  Po nagrzaniu pomieszczenia zamykają się kolejno zawory termostatyczne w pomieszczeniach (tj. gdy temp. w nich osiągnie temp. ustawioną) a pompka ciągle pracuje i podaje wodę nadal bo pomieszczenie w którym jest regulator jest nadal/jeszcze niedogrzane (wcześniej sugerowałem że regulator instalujemy w najpóźniej/najwolniej nagrzewanym pomieszczeniu). 

3. Gdy się to pomieszczenie nagrzeje to regulator wyłączy pompkę i proces ogrzewania piętra zostaje zawieszony do czasu aż w pomieszczeniu najchłodniejszym temp. spadnie poniżej założonej wówczas proces grzania rozpoczyna się ponownie.

Wiem że może wystąpić sytuacja np że pomieszczenie z regulatorem było długo grzane a pozostałe pomieszczenia w tym czasie się już wychłodziły ale nie tyle by utrzymać ciągłą pracę pompy bo zawory termostat. się jeszcze nie otworzyły -  wówczas ciepło w pomieszcz. z regulatorem wyłączy pompkę i ciepło będzie dłużej utrzymane w nagrzanym najdłużej pomieszczeniu (czyli tym najzimniejszym) a w pozostałych wcześniej się wychłodzi i zawory termostat. zaczną się otwierać ale grzejniki z tymi zaworami zaczną grzać gdy włączy się pompka (dopiero jak się wychłodzi to najzimniejsze pomieszczenie z regulatorem które było najdłużej nagrzewane)  Wniosek  z tego że regulator może lepiej zainstalować w pomieszczeniu najszybciej się wychładzającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Chciałem wprowadzić termostat w pokoju na pietrze który przy osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju wyłączy mi pompę c.o. Posiadam kabelek z tego pokoju poprowadzony do kotłowni.

 

 

 

Pytanie czy sam pomysł jest w ogóle zasadny? 

 

Miałem taki sam pomysł jak ty i zrealizowałem go, efekt był następujący że po odłączeniu pompy CO przez termostat nie było odbioru ciepła przez kocioł (kocił przeszedł w stan podtrzymania) i żar zaczął mi się cofać na rynnie w defro, temp podajnika była 70*, zrezygnowałem z tego pomysłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radziuszkaa bo miałeś źle ustawiony piec w trybie podtrzymania. To nie jest wina tego rozwiązania, ale nastaw pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, nie wiem jeszcze jednego, jak i z czym podpiąć kable od termostatu, żeby odciąć zasilanie pompy. Pompę mam wpiętą do sterownika kotła, ale tam ona jest tylko wyłączana przy przejściu do trybu "lato".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest podpięta do listwy sterownika trzema żyłami: L,N i ochronny. Odpinasz L i w jego miejsce wpinasz jeden z przewodów od termostatu (nieważne który). Będziesz miał teraz jeden przewód wolny od pompy i jeden od termostatu, które trzeba spiąć razem, np. zwykłą kostką elektryczną.

 

W ten sposób sterownik kotła wyśle sygnał (napięcie) do włączenia pompy CO, ale w obwodzie którym to napięcie jest podawane masz szeregowo wpięty termostat ze stykiem rozwiernym. Po osiągnięciu temp termostat rozłącza styk i obwód zostaje przerwany. Sterownik jest oczywiście oszukiwany, bo nie "widzi" tego termostatu i w podglądzie parametrów będzie wyświetlał, że pompa CO jest ciągle włączona.

 

Przewód termostatu jak jest 4-żyłowy, to najlepiej połącz po dwie żyły aby zwiększyć przekrój sumaryczny.

 

Wpiąć się w obwód pompy możesz w dowolnym miejscu: przy sterowniku, przy pompie lub "na kablu" (przerywając jedną z żył L lub N).

 

Cokolwiek będziesz robił, odłącz sterownik od zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ja tak mam zrobione. Jeden regulator wpięty bezpośrednio do kotła a drugi na wyjściu do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, wszystko jest jasne , tylko po weryfikacji okazuje się że mam z pokoju do kotłowni puszcony kabel ethernet (sic!). Puszczenie 230V po takim kablu to chyba nie jest najlepszy pomysł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy odbiornik ze sterownika bezprzewodowego nie powinien być wpięty do prądu?

 


Bo chyba musi być.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy tym kablem leci też zasilanie do panelu pokojowego.

To normalne dla kotłów gazowych w większości modeli jest  połączenie sterownika z kotłem przewodem 2 żyłowym którym lecą sygnały do i z kotła i dodatkowo zasilanie tego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ten bezprzewodowy zastąpi tylko tą skrętkę która już jest położona, dalej pozostaje wpięcie się do przewodu zasilającego obecnie pompę, i jeszcze dochodzi zasilanie odbiornika.

 

Ja jeżeli już miałbym kabelek między pokojem a kotłownią to bym go użył a nie bawił się w urządzenia bezprzewodowe, które są bardziej zawodne od przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mittek a mógłbyś mi wskazać co musza zakupić i jak podłączyć przy tym rozwiązaniu:

zasilacz np. 12V + przekaźnik z cewką 12V  + styki robocze 230V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.