Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Typu Ogrzewania Do Nowego Domu


WayeThe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jestem tu nowy i mam prosbe jestem na etapie budowania domu: pow. urzyt. 104 m2 plus poddasze do adaptacji 25 m2 sciany pustak ceram 24 plus styropian 12 dach bedzie ocieplony wg standardów poddasze rowniez. Prosze o pomoc w wyborze sposobu ogrzewania co oraz podrzewania cwu. w Dmu zaprojektowana jest instalacja gazowa z jednofunkcyjnym kotem gazowym plus zasobnik na wodę cwu. Boje sie ze to moze mnie puscić z torbami takie ogrzewanie moze jednak wybrac kocioł na paliwo stałe?? tylko jaki ekogroszek czy moze cos na drewno bo to będę mial najtaniej Niechciałbym w lecie włączać pieca ekogroszka na podrzewanie cwu. Może zintegrowany system kocił na gaz i kominek z płaszczem?

 

Planuje również zrobić ogrzewanie podlogowe lazienka wc i kuchnia.

 

Prosze o pomoc Moze ktoś podzieli informacjami jakie są koszty ogrzewania na gaz.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór ogrzewania trudno tu cokolwiek doradzać wszystko jest dobre i koszty w zasadzie sa podobne tylko przy jednych paliwach koszt opału jest mniejszy ale komfort gorszy i odwrotnie w zasadzie na jedno wychodzi. Dobry kocioł gazowy kondensacyjny to komfort w domu do przyjęcia koszty. Ale kominka z płaszczem wodnym to ja bym nie robił. Uważam ze to taka kotłownia w domu, kominek tak ale jako taki element dekoracyjny, a nie podstawa ogrzewania. Możesz zamontować kocioł na eko-groszek ale osobiście polecam dobry kocioł na pelet z możliwościa spalania eko-groszku. Ostatnio u mnie dużo sie montuje kotłowni na pelet i to jest moim zdaniem całkiem fajne rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na początek proszę zapoznać się ze sprawdzonymi rozwiązaniami, mniej i bardziej rozbudowanymi. W łączeniu układu kotła na paliwo stałe czy też kominka z układem w którym pracuje kocioł gazowy, trzeba spełnić określone wymagania.

 

Prosty układ mieszany.

post-2255-1233749402_thumb.jpg

 

Rozbudowany układ z niezależnym sterowaniem.

post-2255-1233750180_thumb.jpg

 

Rozbudowany z ładowaniem solarnym i podgrzewaniem basenu :) .

post-2255-1233749373_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór ogrzewania trudno tu cokolwiek doradzać wszystko jest dobre i koszty w zasadzie sa podobne tylko przy jednych paliwach koszt opału jest mniejszy ale komfort gorszy i odwrotnie w zasadzie na jedno wychodzi. Dobry kocioł gazowy kondensacyjny to komfort w domu do przyjęcia koszty. Ale kominka z płaszczem wodnym to ja bym nie robił. Uważam ze to taka kotłownia w domu, kominek tak ale jako taki element dekoracyjny, a nie podstawa ogrzewania. Możesz zamontować kocioł na eko-groszek ale osobiście polecam dobry kocioł na pelet z możliwościa spalania eko-groszku. Ostatnio u mnie dużo sie montuje kotłowni na pelet i to jest moim zdaniem całkiem fajne rozwiazanie.

 

 

Jeśli chodzi o kocioł na eko groszek lub na pellet to w sezonie grzewczym ogrzewanie C.W.U. nie ma problemu ( np bojler) a co w sezonie letnim trzeba dalej palić w tych kotłach żeby mieć ciepłą wodę? Czy jest jakies rozsadne inne rozwiązanie, ( po za zastosowaniem piecyka przeływowego na gaz w łazience)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety masz racje ze jak doliczysz koszty dmuchawy i podajnika i koszty sprzatania plus koszt twojej godziny pracy na tydzien to przy tych temp ok 0 na zewnatrz to juz gaz wychodzi lepiej o czym pisałem w listopadzie ale zostałem zlinczowany wiec czekam tylko aż eko sie skonczy i przełaczy sie piec na gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety masz racje ze jak doliczysz koszty dmuchawy i podajnika i koszty sprzatania plus koszt twojej godziny pracy na tydzien to przy tych temp ok 0 na zewnatrz to juz gaz wychodzi lepiej o czym pisałem w listopadzie ale zostałem zlinczowany wiec czekam tylko aż eko sie skonczy i przełaczy sie piec na gaz

 

Mam podobne odczucia, mógłbys napisać jaki masz piec jaka jest instalacja czy z podłogówka czy bez jak duży dom, jakie masz koszty grzania gazem i podgrzewania cwu.??

Bedzie mi to pomocne przy wyborze ostatecznym źródła ciepła wmoim domku.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór ogrzewania trudno tu cokolwiek doradzać wszystko jest dobre i koszty w zasadzie sa podobne tylko przy jednych paliwach koszt opału jest mniejszy ale komfort gorszy i odwrotnie w zasadzie na jedno wychodzi. Dobry kocioł gazowy kondensacyjny to komfort w domu do przyjęcia koszty. Ale kominka z płaszczem wodnym to ja bym nie robił. Uważam ze to taka kotłownia w domu, kominek tak ale jako taki element dekoracyjny, a nie podstawa ogrzewania. Możesz zamontować kocioł na eko-groszek ale osobiście polecam dobry kocioł na pelet z możliwościa spalania eko-groszku. Ostatnio u mnie dużo sie montuje kotłowni na pelet i to jest moim zdaniem całkiem fajne rozwiazanie.

Witam ,niewiem czy masz miejsce na kotłownie ,ale jeśli o mnie chodzi to obecnie nie zamieniłbym piecyka gazowego na żaden eko groszek ,Ja mam kocioł kondensacyjny ,domek 120m , temperatura w środku wynosi 21st-w dzień,od godziny 17 do 23 g., 22st C. sypialnia 19-20 st ,łazienka 23st. paląc od 1 listopada poprzedni sezon grzewczy z cwu wyniósł mnie 1300 zł mój kolega podobny budynek spalił 3 tony eko groszku .Mam podłogówkę w kuchni ,przedpokój, wiatrołap,wc, i na poddaszu łaźienkę , mam też kominek który palił się może 10 razy , w tym roku nie palę kominkiem ze względu na małe dziecko zaraz dostaje katar ..za ciepło ..i narazie od listopada do 15 stycznia mam rachunków na 840 zł i nawet dostałem pismo z gazowni że za małe zużycie gazu i zmienili mi na inną taryfę trochę droższy gaz ale abonament o połowę tańszy ,pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej przekonuje się do gazu, sam fakt że i tak kuchenkę bedę miał na gaz więc jak już mam robić przyłącz gazu i płacić abonament za gaz to już może faktycznie lepiej korzystać z tego na full. Prosze o info jeszcze jaki masz ten kocioł jaka marka i model oraz zasobnik cwu, jak masz jakis schemat swojej isntalacji chętnie bym zobaczył jak połaczyłeś instalacje podlogową z grzejnikową;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pitol sie w zadne ekogroszki. przy dzisiejszych cenach tego opalu (800 zl tona?) to nie ma sensu. ja na twoim miejscu zostawilbym tylko miejsce na alternatywny kociol palwa stalego (jezeli jest opcja()jak ruski zakreca gazidlo) a myslalbym nad porzadnym kotlem kondensacyjnym gazowym(polecam vaillant - jako instalator zalozylem ze 20 i 0 problemów)bez syfu i problemów. kupisz piec na ekogroszek to mozesz w pierwszych miesiacach przeprowadzic sie do kotlowni(a to wegiel zly, a to ustawienia, a to brudny piec itd itd) kociol wiszacy z ladowaniem(grzaniem) bojlera, do tego na ogrz. podlogowe sprzeglo hydrauliczne, koszt ok.10 tys zl ewentualnie pomysl nad solarem. zapomnisz ze masz kotlownie.A jak chcesz sie przekonac jakie problemy sa z piecami na wegiel drzewo itp. to poczytaj to forum(cha cha)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz barziej do gazu sie przekonuje mam do ciebie pytanko jako do instalatora, mógłbyś mi przedtsawić np na meila albo tu jakieś przykladowe isntalacje gazowe co icwu plus podłogówka w czesci domu, chodzi mi o to jakei to sa mniej wiecej koszty co potrzebne jest do tego plus autmatyka typu panel pokojowy z ustawieniami temp. Nie musi to być nic konkretnego ale tak orientacyjnie koszt przewodów na podłogówkę zawory mieszacze itp.

Z góry dzieki oczywiście sam tego robić nie bede ale chciałbym wstepnie sie zorientować i mieć janość jak to wygląda żebym ewentulanie mógł przekalkulować i sprobówać to wycenić u jakiegoś majstra z hydrauliki.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy uwazajcie i nie nastawiajcie sie tylko na gaz bo nikt wam nie zagwarantuje ze to zawsze tak bedzie ze gazem ogrzewac jest w podobnej cenie co eko ,cena eko moze spadnie po sezonie o jakies 20 zeta ale mnie to juz nie interesuje jak na dzien dzisiejszy jest po 770zł luzny nieworkowany ale dobry naprawde ,wiec nadzien dzisiejszy i przy tych temp zdecydowanie gaz ale co stanie jak nasz kolega ze wschodu znowu zacznie sie bawic w ogródku kurkami ???? tego nie wiemy i znowu bedziemy latac i myslec czym tu palic wiec gaz jak najbardziej ale jakies awaryjne zródło ciepła tez powinno byc w domu czy kominek czy jakis mały kopciuch bo niby unia a czasy gorsze i mniej stabilne jak za KOMUNY ,i tak jak pisał poprzednik moje obliczenia rzeczywiste nie teoretyzowane poparte rachunkami moich klientów potwierdzam ze w domku do 150m nawet nie trzeba sie zastanawiac czym grzac -poprostu gaz a przy wikszych mieszkaniach juz widac delikatna przewage na kozysc wegla ,ja na dzien dzisiejszy srednio od 8 stycznia spaliłem 40kg na dzien eko grochu na 300m domu plus warsztat ok 40m tak do 15st grzany i tak jak jest ok 0 na zewnatrz to ok 33kg/dobe a rekord to przy -19 szło 63kg /dobe dokładne dane gazu dam za tydzien bo dzis wygasiłem kocioł na eko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej przekonuje się do gazu, sam fakt że i tak kuchenkę bedę miał na gaz więc jak już mam robić przyłącz gazu i płacić abonament za gaz to już może faktycznie lepiej korzystać z tego na full. Prosze o info jeszcze jaki masz ten kocioł jaka marka i model oraz zasobnik cwu, jak masz jakis schemat swojej isntalacji chętnie bym zobaczył jak połaczyłeś instalacje podlogową z grzejnikową;)

 

pozdrawiam

Witam ,Ja mam taki mały piecyk kondensacyjny DeDietrich mam go zamontowanego w szafie w wiatrołapie i z tego względu żeby było wszędzie blisko do wc ,kuchni ,i łazienki ,bo jest to kocioł dwufunkcyjny,przy oddalonej kotłowni polecałbym z zasobnikiem,zasilanie jest podłączone do trójnika jedna nitka idzie do góry do rozdzielacza,a druga do dolnego rozdzielacza z mieszaczem podłogówki , i powrót z pieca tak samo i to cała instalacja,pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne odczucia, mógłbys napisać jaki masz piec jaka jest instalacja czy z podłogówka czy bez jak duży dom, jakie masz koszty grzania gazem i podgrzewania cwu.??

Bedzie mi to pomocne przy wyborze ostatecznym źródła ciepła wmoim domku.

 

pozdrawiam

co do spalania gazem gdzies na forum juz pisałem jak jeienia temp na zewnatrz była ok 5st i dochodziła do zera to spalałem ok 17m gazu na dobe teraz od soboty pale i srednio wychodzi 25m na dobe ale muszemiec srednia z tygodnia bo teraz to rozne zapotrzebowanie i grzanie warsztatu a ogrzewam ok 300 m domu do temp ok 23st i wasztat ok 40m do ok 15 st w godzinach pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.