Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła I Instalacji Do Domu 180 M2


pawwro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Buduję dom drewniany szkieletowy ok. 180 m2 parter + poddasze, dobrze ocieplony z wentylacją z odzyskiem ciepła, ogrzewanie ze zbiornika podziemnego z propanem. 

Parter: 80 m2 podłogówka - rurka 16x2 (oddzielne obwody dla kuchni, salonu, łazienki i holu z pom. gosp.) + 40 m2 grzejniki (po 1 szt. w 3 pokojach).

Poddasze: 60 m2 grzejniki (po 2 szt. w dwóch pokojach i łazience).

Zapotrzebowanie mocy kotła dla 4 osób wyszło 12 kW.

Obok link do zapotrzebowania na ciepło: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1nd5

 

Instalator zaproponował kotły z górnej półki:

-kocioł kondensacyjny (Buderus GB192 25kW z dwoma modułami MM100 + wymiennik ciepła 130 L ACV smart green),

lub

-"lodówkę" (ACV Heatmaster 25 C V15 z regulatorem controlunit),

-dwa obwody grzewcze (na jednym podłogówka + główny sterownik RC, a na drugim grzejniki parter + piętro + drugi dodatkowy sterownik RC) + czujnik temp. zewn.

-osobne rozdzielacze Valvexa,

-sprzęgło, siłownik, mieszacz w zestawie WOMIX mixbox 1 z gr. SA 83 i pompa WILO,

-cyrkulacja ciepłej wody do łazienki na poddaszu.

Instalacja kotła w pom. gospodarczym zlokalizowanym na parterze pomiędzy łazienką a kuchnią.

 

Proszę Was o pomoc w doborze kotła gazowego kondensacyjnego oraz elementów instalacji co i cwu.

1. Zapotrzebowanie mocy kotła wyszło 12 kW - Zastanawiam się czy kocioł 25kW nie będzie przewymiarowany i nie wystarczyłby np. 15kW i jak to się to ma do zużyciu gazu?

2. Czy w przypadku ww. domu zakres modulacji kotła ma znacznie? (Buderus ma zakres od 2,5 do 25 kW a ACV od 6,1 do 24 kW)

3. Czy ww. kotły można zastąpić innymi tańszymi kotłami. Są to drogie kotły (z oprzyrządowaniem wychodzi ok. 15 tys. zł)-czy jest sens w nie inwestować?

4. Czy taka instalacji co i cwu będzie poprawna?

 

Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę mnie poprawić. z góry Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem dzięki.

A coś na temat kotła acv heatmaster 25c możecie powiedzieć?

W przypadku tych dwóch kotłów które rozwiązanie będzie lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcji ACV nie znam podobnie jak sterowania tego kotła, a Buderus jak Buderus - solidna konstrukcja.

Dodatkowo ACV jest konstrukcją 2 w jednym , z jednej strony mniej miejsca zajmuje,

a z drugiej strony jakaś zmiana to duży koszt.

Ja proponowałbym Buderusa lub popatrz na kocioł Wolfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Wolf będzie równie solidną konstrukcją? Który model ewentualnie byś proponował do ww. rozwiązania i czy zasobnik 130 L nie zda egzaminu?

Mam pytanie jeszcze odnośnie sterowania:

Główny panel sterują planuję zlokalizować w salonie gdzie jest podłogówka a zastanawiam się gdzie zlokalizować drugi który sterowałby temperaturą w 3 pokojach na dole i na całej górze-jak to zaplanować aby miało to sens? Instalator proponuje w pokoju od północy na piętrze go umieścić...

Możesz coś podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolf to dobra niemiecka konstrukcja, a zasobnik mały np 130l to tylko przy większym kotle -25kW lub więcej.

Ilość paneli sterujących, zależy od możliwości kotła do podłogówki stosuje się sterowanie pogodowe a nie wg temp w pokojach.

Sterowanie temp grzejników wg temp w pokojach ma sens jak nie ma głowic na grzejnikach, w przypadku głowic takie sterowanie traci sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze wnioskuję ale z Twojej wypowiedzi wynika, że: 

1. Podłogówkę możemy "puścić" według sterowania pogodowego tzn. wykorzystując zewnętrzny czujnik temp ustawiając ją według krzywej grzewczej z pominięciem sterownika RC300?

2. Jeżeli przy grzejnikach zastosuję głowice z regulacją i będę opierał sterowanie grzejników regulując każdy z osobna  to mogę pominąć drugi sterownik RC200?

3. Czy w takim przypadku instalacja może pracować poprawnie beż żadnego sterownika?

Przepraszam, że tak się dopytuję ale jeden instalator mówi najpierw że powinno się dać na dole RC300 do podłogówki według temp w salonie i RC200 do grzejników na dole i górze razem a później ten sam instalator mówi, że można pominąć sterownik RC200 i puścić podłogówkę pogodowo według krzywej grzewczej a grzejniki według temp w pokojach wykorzystując do obydwu funkcji jeden sterownik RC300.

Drugi instalator mówi, że podłogówki nie powinno się sterować według krzywej grzewczej tylko według temp w pokojach a grzejniki według krzywej grzewczej wykorzystując do obydwu funkcji RC300.

Możecie doradzić jak poprawnie dobrać sterowanie do mojego domu zakładając, że przy grzejnikach będą głowice? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka ma dużą bezwładność i sterowanie jej przez pomiar temp wewnętrznej jest kłopotliwe i mało skuteczne. - dla gazu są większe straty niż zyski.

Wg mnie wystarczy 1 moduł RC300 zamontowany w pomieszczeniu w którym są grzejniki i nadzorujący temp w tym pomieszczeniu.

Nadzorowanie temp w pomieszczeniu można wyłączyć , wtedy temp w pokojach ustala się nastawami głowic ,

a kocioł pracuje wg nastawionej krzywej grzewczej dla grzejników.

Wtedy sterownik może być zamontowany w pomieszczeniu dowolnym np salonie gdzie wszyscy go widzą i podziwiają.

Podłogówka jest zasilana z mieszacza sterowanego wg krzywej grzewczej dla podłogi.

Należy w sterowniku podać wszystkie istotne dane dla budynku, wtedy wynik grzania podłogi jest prawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej schemat uproszczony podłączenia kotła i obwodów grzewczych,

Schemat jest przykładem dla kotła GB072

 trzeba ustalić z działem obsługi Tech Buderusa  czy jest potrzebne sprzęgło.

Jak ma być układ bez sprzęgła to nie potrzeba osobnej pompy na grzejniki, czujnika sprzęgła i modułu obsługi sprzęgła

post-18578-0-42434900-1475570866_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Dzięki bardzo za pomoc.

Jjeżeli samo RC300 to umiejscowienie go w jednym z pomieszczeń gdzie są grzejniki jak wspomniałeś wyżej? 

Która opcja według Ciebie byłaby dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem?

Rozmawiałem z doradcą Buderusa i doradza zrobienie 3 obiegów aby wykorzystać kocioł i uzyskać ergonomię w schemacie: podłogówka + RC300, grzejniki parter + RC200 (w jednym z pokojów na dole) i grzejniki pietro + RC200 (w jednym z pokojów na górze) z tym, że to doatkowy koszt: sterownik+pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za mały dom aby tak szaleć, ale kto bogatemu zabroni?

Jak cię stać to rób 3 obiegi grzejnikowe i 1 podłogówki  lub po dwie podłogówki i grzejników - przecież RC300 obsłuży 4 obiegi grzania.

A tak naprawdę to wystarczy 1 RC300 i po 1 obiegu podłogi i grzejników.

Warto do tego dokupić głowice elektroniczne aby grzejniki sterować indywidualnie w trybie 24h lub nawet tygodniowym.

Przy takich głowicach można panel RC300 dać w salonie i wyłączyć wpływ temp pomieszczenia na temp grzania.

Oszczędności powstaną też jak prawidłowo dobierzesz  grzejniki - czyli aby nie przekraczać  temp pracy 55C - wtedy są zyski na kondensacji w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wszystko jasne daje jeden RC300, do przemyślenia gdzie będzie zamontowany. Rozważę też zamontowanie głowic o których piszesz oraz przewymiarowanych grzejników.

Raz jeszcze Dziękuję Ci za pomoc. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.