Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe Z Węzła Ciepłowniczego


Toomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Zastanawiam się już jakiś czas, byś może ktoś będzie mógł mi coś więcej powiedzieć.

 

Chodzi o możliwość zaprojektowania węzła ciepłowniczego 2funkcyjnego (podłogówka, cwu).  Zakładając, że po stronie Sieci parametry to~120/60C, a po stronie Instalacji podłogówki~40/30C próbowałem dobrać na takie parametry wymiennik lutowany, jednak jak można się domyśleć przewymiarowanie wychodzi dość spore (powyżej 200%).  Rozwiązaniem wydaje się zastosowanie zaworu 4D za wymiennikiem tak by wymiennik mógł pracować na wyższych parametrach a podłogówka o niższych, tylko w takiej sytuacji może być tak, że nie uzyska się spadku temperatury po stronie sieci.  Być może bufor w postaci zbiornika by pomógł odebrać ciepło z sieci?

 

Jeżeli ktoś się już spotkał z podobnym tematem to proszę o poradę, starałem się jak najdokładniej jak potrafiłem :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

".... parametry to~120/60C..." Coś chyba pokręciłeś! Mało prawdopodobne żebyś dostawał czynnik o temperaturze 120o C no i to schłodzenie o 60o C też jest na nieprawdopodobnym poziomie.  Pomysł z zaworem 4 D jest nietrafiony i raczej nie radzę "samodzielnie projektować" węzła. To robota dla uprawnionego projektanta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj się mylicie ;) Wysoki parametr może mieć nawet temperaturę 150 stopni a powrót mniej niż 50. Bardzo łatwo jest go podłączyć do np podłogówki. Wystarczy zastosować wymiennik płytowy który po stronie pierwotnej obiegu (tu gdzie przepływa wysoki parametr) na powrocie ma zainstalowany zawór z siłownikiem do regulacji przepływu. Po stronie wtórnej przed wymiennikiem na powrocie z obiegu podłogowego instalujemy pompę, przed nią filtr i naczynie przeponowe. Regulując przepływ po stronie pierwotnej wymiennika regulujemy temperaturę po jego stronie wtórnej. To zrobi każdy sterownik pogodowy z dwoma czujkami temperatury. Zewnętrzny i przy rurze zasilającej podłogę. Nic skomplikowanego. Ogrzewanie CWU realizujemy za pomocą dostarczenia wysokiego parametru do wężownicy zbiornika gdzie na powrocie  jest zawór termostatyczny z kapilarą umieszczoną w zbiorniku. Gdy zbiornik się nagrzeje do np 55 stopni przepływ jest zamykany i wysoki parametr nie ogrzewa wody. O ile jest to wszystko łatwe do wykonania do żaden operator sieci ciepłowniczej nie zezwoli na wykonanie takiego węzełka bez projektu osoby posiadającej uprawnienia. Projekt taki musi być zaakceptowany przez dostawcę ciepła. Dopiero wtedy można sobie budować węzełek lub zlecić komuś kto już takie wykonywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax zwyczajnie bajki opowiadasz do żadnego odbiorcy nie dociera czynnik o temperaturze 150o C!!!!! A zamiast wywodu jakie to proste wystarczyło napisać  3 ostatnie zdania i z tym się zgadzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak będę na jednym ze swoich węzłów, które obsługuje zrobię fotki byś wiedział jaka jest temperatura na wysokim parametrze z miejskiej sieci ciepłowniczej :) Jest jeszcze coś takiego jak niski parametr. Można go bezpośrednio podłączać do sieci wewnętrznej odbiorcy, ponieważ temperatura wody nie przekracza 70-90 stopni. Tak to bynajmniej działa w miejscowości w której mieszkam i działam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MASZ RACJĘ! Tym razem ja próbowałem opowiadać bajki za co przepraszam. Zapomniałem niestety że nie wszędzie działają "czajniki " jak w moim mieście i z elektrociepłowni parametry mogą przekraczać 100C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.