Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł, Parter Starego Domu, 100 M2


Pakman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Będę wdzięczny za porady. Remontuję parter starego domu. Dom jest z lat 60-tych, nieocieplony, podpiwniczony, okna będą wymienione na nowe. Mój jest tylko parter, jest to 100 m2 (jest jeszcze piętro, mieszka tam druga rodzina ale oni mają swoje, osobne CO).

Co możecie poradzić? Po pierwsze o jakiej mniej więcej mocy piec? Po zastanowieniu stwierdziłem, że chciałbym piec na paliwo stałe z podajnikiem ponieważ nie chcę być uwiązany, czasem trzeba wyjechać np. na weekend więc dorzucanie co chwilę nie wchodzi w grę (no i oczywiście ogólnie większy komfort). Ważny jest również dla mnie koszt ogrzewania – dlatego też zdecydowałem, że chciałbym kocioł na eko groszek z możliwością spalania również pellets. Dobrze byłoby, żeby awaryjnie można było również palić w nim „ręcznie” inne paliwa, np. węgiel czy drewno. Czy to dobry wybór? Chciałbym dodatkowo mieć w mieszkaniu sterownik pokojowy – czy z każdy z kotłów może z nim współpracować? Z jaką ilością spalania groszku na miesiąc muszę się liczyć? Gdzieś czytałem, że przy dużych mrozach w podobnym domu ktoś musiał spalać 1 tonę na miesiąc? Jak to przeciętnie może wychodzić? Ile mniej więcej kosztuje teraz tona groszku? Jak jest z jego dostępnością (mieszkam na Śląsku)? Czy możecie polecić jakieś konkretne, sprawdzone modele kotłów? Jest tego tyle, że gubię się w tym wszystkim, no i odpowiedniej wiedzy nie posiadam :)

Co do technologii CO – gość z którym gadałem chce mi to zrobić z alupexu (wavin), czy to dobre rozwiązanie?

Jak radzicie rozwiązać ogrzewanie wody?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

 

Poszperałem trochę i wpadł mi w oko kocioł Klimosz Ling Duo 25 Kw. Wiele dobrych opinii można o nim znaleźć.

Czy to dobry wybór w moim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 kW będzie wystarczający na około 100 m2 starego, nieocieplonego budynku? Jeden z "fachowców" mówił mi, że przy tych z podajnikiem liczy się to trochę inaczej i powinien mieć większą moc.

Co do kotłów to jako główne paliwo chciałbym groszek - dlatego po poszperaniu w necie wpadł mi w oko Ling Duo, jakie macie o nim zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli zdecydowałbym się na kocioł Klimosz Ling Duo na eko groszek to czy grzejniki Regulus to dobry wybór?

Na stronie Regulusa piszą coś takiego:

"W przypadku kotłów stałopaliwowych decydujący jest poziom automatyzacji kotła, jego własna pojemność wodna (masa kotła) i wykonanie instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami określające warunki wykonania i eksploatacji takiej instalacji. Wówczas stosowane są z pełnym wykorzystaniem ich walorów.

Korzystnie dla ekonomiki pracy całego układu jest zabudowanie w nim zbiornika buforowego celem magazynowania nadwyżek wytworzonego ciepła a następnie płynnego jego dozowania poprzez grzejniki".

"Regulusy nie nadają się do instalacji z obiegiem grawitacyjnym. Z uwagi na małą pojemność wodną i błyskawiczne oddawanie przez nie ciepła, obieg czynnika grzewczego powinien być wymuszony pompą cyrkulacyjną. W obiegu grawitacyjnym zalety regulusów nie będą w pełni wykorzystane.

W razie awarii i braku zasilania w energię elektryczną będą nadal pracować, choć jedynie częścią swojej mocy."

 

Czy może wybrać jakieś inne? Myślałem też o Buderusie. Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.