Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skam-Pv


papasmurfek

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś już jakieś szczegółowe informacje na temat nowego kotła Skam-PV? Jakieś zdjęcia? Przekrój?

Może kolega Pieklorz coś się pochwali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujący. Czekam na zdjęcia z wnętrza kotła.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł miał się nazywać Skam-PV, laboratorium popełniło mały błąd i na ateście napisało SKAMP-PV, w związku z tym zrobiliśmy drobną korekcję nazwy

Atest z wynikami badań dostępny na stronie nowości

 

Tam można znaleźć tez kilka uwag odnośnie wyposażenia, badań, doboru kotła do budynku

 

Na podstronie kotła Skam-P PV

 

można zerknąć do działu Wyposażenie, jest tam kilka ciekawostek w pigułce, w galerii kilka fotek

 

mogę powiedzieć, że na paliwie 27MJ temp. spalin na mocach 17,6 oraz 21,3 wynosiły odpowiednio 130 i 135st.C a przy finalnym badaniu na mocy 20kW dla paliwa 29MJ spaliny zeszły na 118st.C

na naszym stanowisku przy mocy oddawanej na układ na poziomie 16kW z małym hakiem przy groszko-miale z lokalnego składu mieliśmy spaliny deko powyżej 160st.C

 

5lat gwarancji, 6mm, ale dochodzi wymóg komina ceramicznego lub wkładu do komina ceglanego, zaleceniem instytutu jest także zabezpieczenie powrotu, zasugerowali zawór mieszający, minimalna temp. powrotu 45, zalecana 50 dla suchego węgla kamiennego. Do kotła dochodzą nóżki.

 

Szkic konstrukcji zostanie dodany jak mi go firma przygotuje w formie dającej się pokazać publicznie

dtr pojawi się w przyszłym tygodniu

 

Konstrukcja ma kilka nowinek, generalnie przekłada się to na kompaktowe wymiary całości

szer. 53cm, szer. z podajnikiem 125cm, głębokość od drzwiczek do końca izolacji 75cm, czopuch dł. 7 - 8cm o średnicy 159mm, wysokość do izolacji 114cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne,desing kotła OK.

Nie ma słowa o gwarancji na kocioł,brak przekroju oraz gdzie znajduje się mechanizm do czyszczenia pionowych kanałów.

No i cena ;)

O jest i gwarancja na 5 lat,to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak napisałem wyżej 5lat gwarancji

- ochrona powrotu, instytut polecił zawór 4d, opis odnośnie zaworu znajdziesz na stronie oraz w dziale nowości. minimalna temp. powrotu 45st.C, zalecana 50.

- do kotła są nóżki, minimalnie podnoszą kocioł o 35mm a max. o 60mm, pod kotłem musi być cyrkulacja powietrza.

 

Przekrój jak mówiłem wstawię jak otrzymam od firmy w formacie nadającym sie do pokazania

 

Wyczystki mogę wkleić fotki

wg instytutu czyszczenie co ok. 4-5tygodni, ciągniesz w górę 4-5razy i puszczasz.

Komora rozprężna/osadcza jest jednocześnie komora nawrotną i miejscem na gromadzenie się "miodu" ze względu na spore wymiary prawdopodobnie pomieści "miód" z całego sezonu. Dostęp do niej jest od frontu przy pomocy podnoszonej rozety za skrzynka popielnikową.

post-1687-0-67248000-1474730085_thumb.jpg

post-1687-0-43313300-1474730094_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na testy użytkowników. Kiedy można się spodziewać go w sprzedaży? Ps. mała uwaga zamiast nakrętek lepsze byly by motylki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniejszy prototyp, na którym jeszcze nie wyszły pyły (4-ka) trafił do kolegi Boleckiego

on zamontował w nim swoją fajkę. Jego możesz podglądać wiadomo gdzie, link jest w jego stopce

 

kolejny już/jeszcze na prototypowym sv-200 pracuje na północy

kolejny leci w przyszłym tygodniu do bodajże Rybnika, będzie na SPPv2, więc będzie można pewnie za jakiś czas oglądać w necie jak pracuje

kolejny trzeci tydzien października w okolice Wrocka jak pamiętam na już seryjnym sv-200......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na to @zawijan  :P

 

Plagiat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieje się, głównie chodziło mi o post 6 i te czyszczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz, to czyszczenie to nic tajemnego, znane od lat.

 

Od wielu lat takie dźwignie, tyle,że wyprowadzane na wierzch z taką gwiazdką-kluska stosuje simar. To stąd ta koncepcja, bo współpracuję z ardeo i bardzo mi się te ich cięgna podobały. Robili je dla tłoków z boku i dla ślimaków od góry. Postanowiłem zrobic cos po swojemu wg tego pomysłu. Ze względu na wymogi normy musi to wszystko być szczelne, więc jest pod izolacją i klapą.

 

Takie z motoreduktorem na kołach zębatych i łańcuchu był w kotle opracowanym przez Witka z pancerpola, tam był impuls ze sterownika, w zamyśle była koncepcja obsługi tego z poziomu sterownika Trio, to był taki zmodyfikowany titanic.

 

Dzięki za uwagi odnośnie motylków- w następnym poprawimy

 

Cena nie zabija 8900 brutto a biorąc pod uwagę,że dotacje dochodzą do 45-50%, to jest całkiem dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na testy użytkowników. Kiedy można się spodziewać go w sprzedaży? Ps. mała uwaga zamiast nakrętek lepsze byly by motylki.

motylki nie , bo są upierdliwe w odkręcaniu :D a tak na poważnie to tam  potrzebne są jakieś uchwyty do tej klapy i ta wełna też mogłaby być jakoś przysłonięta a nie tak szpecić, w końcu to 5 klasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma dobrze pracować a estetyka na drugim miejscu. I tak tego nie widać bo jest pod klapą, a poza tym motylek odkręcisz palcem a nakrętki nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na to @zawijan  :P

 

A ZawiJan na to, że kotły z pionowymi kanałami spalinowymi - jak przez ostatnie ładnych parę lat pisał na forach jeden z największych ekspertów małego kotlarstwa, znany pod kilkoma nickami - to samo zło, bo kotły takie - według statystyk tegoż eksperta - korodują o wiele bardziej, niż te z kanałami poziomymi  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm bo to prawda jest, tylko Ty się wyśmiewałes ze statystyk, teraz zbieracie żniwo wyśmiewania w ogniwach po 4-5latach.... a te wyśmiewane ruszta wodne mają po 9-10lat i pracują a miały padać jak muchy..... (nabijałeś się z tym innym panem o wielu nickach)

szybka panika, gwałtowne zmiany w podnoszeniu temp. na kotle a na Twoim blogu jeszcze zostały zapisy,że bez problemu można pracować na 40st.C....

pionowe są bardziej wrażliwe na warunki eksploatacji. Poziome więcej zniosą, ale oczywiście tez nie są niezniszczalne.

 

Odpowiem natomiast dlaczego tak....

otóż jak mieliśmy starszą wersję normy, to kanały poziome były wygodne i szybkie w czyszczeniu

Pod nowa musiałbym zrobić 5 poziomych półek z "zasiekami" plus jedną ceramiczną/żeliwną nad palnikiem. Nie wyobrażam sobie czyszczenia tego, cały syf z tych zasiek przy ich demontażu poleci na podłogę. Zawirowacze w poziomych kanałach utrudniają obsługę.

 

Zatem w laboratorium przy rozmowach opracowaliśmy pionowe kanały, przy czym stawiając tam dylemat żywotności kanałów pionowych zalecono montaż zaworu 4drożnego i dbanie o to, aby powrót był powyżej 45st.C, najlepiej 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś w ten deseń.....

patrząc na szkic, który wkleiłeś to na górze widzę przekrój naszego grilla stosowanego od dobrych 10lat w skamach.

 

Podjąłem próbe wykonania poziomego na bazie Skama i tez w grillu były zawirowacze. Max mogę z tym podskoczyć do IV-ki a dalej robić zasieki i więcej półek, to uważam za porażke w obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm bo to prawda jest, tylko Ty się wyśmiewałes ze statystyk, teraz zbieracie żniwo wyśmiewania w ogniwach po 4-5latach.... a te wyśmiewane ruszta wodne mają po 9-10lat i pracują a miały padać jak muchy..... (nabijałeś się z tym innym panem o wielu nickach)

szybka panika, gwałtowne zmiany w podnoszeniu temp. na kotle a na Twoim blogu jeszcze zostały zapisy,że bez problemu można pracować na 40st.C....

pionowe są bardziej wrażliwe na warunki eksploatacji. Poziome więcej zniosą, ale oczywiście tez nie są niezniszczalne.

 

Odpowiem natomiast dlaczego tak....

otóż jak mieliśmy starszą wersję normy, to kanały poziome były wygodne i szybkie w czyszczeniu

Pod nowa musiałbym zrobić 5 poziomych półek z "zasiekami" plus jedną ceramiczną/żeliwną nad palnikiem. Nie wyobrażam sobie czyszczenia tego, cały syf z tych zasiek przy ich demontażu poleci na podłogę. Zawirowacze w poziomych kanałach utrudniają obsługę.

 

Zatem w laboratorium przy rozmowach opracowaliśmy pionowe kanały, przy czym stawiając tam dylemat żywotności kanałów pionowych zalecono montaż zaworu 4drożnego i dbanie o to, aby powrót był powyżej 45st.C, najlepiej 50.

 

No i widzisz...

Zwrócę Ci tylko uwagę, że trochę fantazjujesz, bo w OGNIW-ach nie obserwuje się zwiększonej korozji wymienników ciepła. Najstarsze z nich pracują już 9-ty sezon. Na forach są tylko pojedyncze skargi na wady produkcyjne, ale nie ma ich więcej, niż podobnych skarg na SKAM-y, choć OGNIW produkuje się rocznie kilka razy więcej niż SKAM-ów.

Poza tym...

To kolejny już temat, w którym Twoje kontrowersje w stosunku do moich wcześniejszych twierdzeń zmieniają się w naśladownictwo. Starasz się robić to łagodnie, bo na forach jest jeszcze wiele osób, które pamiętają nasze wieloletnie potyczki słowne. A ja cieszę się, że doczekałem tego, chociem dość stary  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wiele materiałów, fotka analizatora była z uruchomienia. Sądząc po temperaturze spalin moc była raczej bliższa 30%. Kanały powietrzne odkryte więc pomiar w zasadzie bez sensu. Z racji że było już późno i spędziłem z nim cały dzień to na więcej zabaw nie miałem ochoty. Fotka drzwiczek zrobiona następnego dnia.

 

Dwa dni temu się bawiłem na 80% z nastawy 15kW, palnik był już odpowiednio zapełniony i wychodziło 9-10% O2 i ~500ppm CO, spaliny oko 110st. Czyli do poprzednika który był mega wynalazkiem lepiej o jakieś 2% na O2 i ok 300ppm na CO, przy czym tam spaliny były chłodniejsze niż woda. Czystość/kolor na takim samym poziomie jak załączone fotki więc pewnie jeszcze by coś zszedł zanim zacznie się czernić.

 

 

Ogólnie to co, pali się i potwierdza regułe że brud powyżej jakiejś grubości sam odpada :)

 

Raczej to początek zabawy, bo kociołek to przede wszystkim dla mnie poligon, tak że wszystko w swoim czasie (ale chyba już na moim forum)

post-66739-0-07624600-1474796859_thumb.jpg

post-66739-0-55102900-1474796920_thumb.jpg

post-66739-0-64765500-1474797167_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku nie mam zamiaru się kłócić, możesz myśleć co chcesz

 

Jest nowa norma, są ostrzejsze wymogi i albo się zrobi kocioł z poziomymi upierdliwy w obsłudze z min. 5półek plus kolejna nie wodna i zasieki

albo się zrobi wygodniej w obsłudze dla tej nowej normy z pionem.

 

Norma i jej wymogi zmieniają podejście do produkcji. Nie mniej pionowe trzeba i warto zabezpieczyć, aby powrót był min.45st.c a najlepiej 50st.C

Bolecki ma egzemplarz próbny, jeszcze  na komorze nawrotnej, jego prototyp nie zmieścił mi się jeszcze z pyłami, w labo powiedzieli,że winny jest właśnie ten nawrót, bo spaliny po odbiciu się od sufitu i powrocie pod palnik sa na tyle gorące i szybkie,że prawdopodobnie porywają opadające na dno popielnika pyły. Po tym egzemplarzu usiedliśmy, policzyliśmy i przeprojektowaliśmy wszystko na model finalny z dużą pomocą pracownika laboratorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Norma i jej wymogi zmieniają podejście do produkcji. Nie mniej pionowe trzeba i warto zabezpieczyć, aby powrót był min.45st.c a najlepiej 50st.C

 

 

Proponowałbym zmienić zapis w instrukcji na min powrót 50C, byłoby to lepsze dla komina i dla kotła, a przy zastosowaniu układu ochrony powrotu to wszystko jedno.

Niby 5C, a już robi różnicę.

Z resztą jak pamiętam w nowych Ogniwach też jest warunek temp powrotu 45C - czyżby jeden od drugiego ściągał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem w labo, to mówili min.45 a najlepiej 50st.C

 

To akurat jeszcze mogę zmienić na 50st.C.

Dzięki za uwagę

 

Tutaj mam jeszcze jedno pytanie

Mam możliwość zamówienia Iryda PID z zablokowana minimalną nastawa C.O. na 50st.C (aktualnie w serwisowym jest to do zmiany i ustawienia, ale samo ustawienie na 50 nic nie daje, bo ktoś może tu wejść i sobie obniży)

 

Podobnie ze Skorpionem, jest wersja softu z minimalną nastawa 50st.C

 

 

Nie wiem co na to Bolecki, i tak mi musiał przygotować SPPv2 pod normę, pytanie czy się zgodzi na soft z blokadą nastawy na 50st.C typowo pod kocioł V klasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.