Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Warto Wymieniac Grzejniki żeliwne?


radko123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jeśli wymiana nie jest podyktowana awarią lub pierwszymi oznakami możliwości wystąpienia awarii ( ciekną łączenia, powstały pęknięcia ) albo też względami czysto estetycznymi lub praktycznymi ( zbyt mała moc cieplna starego grzejnika ) to nie proponuję w instalacjach z kotłem na opał stały wymieniać sprawnego grzejnika. Bardzo istotną sprawą w instalacjach z kotłem na opał stały jest objętość ( zład ) wody w instalacji co umożliwia przejęcie, zmagazynowanie i wypromieniowanie znacznej ilości energii cieplnej. Duża objętość instalacji stanowi formę bufora, trudniej jest zagotować wodę w instalacji i dłużej wypromieniowuje ciepło. Wymiana grzejnika nie obniży kosztów ogrzewania. Może jedynie przynieść doraźne korzyści w postaci szybszego rozgrzewanie się instalacji ( w przypadku zamontowanie większości grzejników nowego typu o małej pojemności ) no i oczywiście ładniej wygląda.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz zeliwne grzejniki to jesli nie masz problemów z grzaniem na tych grzejnikach to w zadnym wypadku nie wymieniaj ,a co do oszczednoci na czym miałyby polegac te oszczednosci ??????

masz kolego najdrozsze grzejniki na ryku i nie wiem poco chciałbys wymieniac na tansze i gorsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kolego, wymieniając grzejnik na mniejszej pojemności wodnej nie będziesz miał żadnych oszczędności na opale. To jest mit głęboko zakorzeniony w społeczeństwie a szczególnie w osobach mających własne systemy ogrzewania.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam wrazenie ze te 17 zeberek nie radzi sobie w salonie. Czy nie bedzie tak ze jak wstawie tej wielkosci alu to bedzie lepiej oddawal cieplo i pomieszczenie bedzie sie szybciej rozgrzewalo?

Jak to jest z wydajnoscia cieplna alu i zeliwnych lub plytowych.

 

Aktualnie jest tak ze jak jest zimno to zawor otwiera sie mocno a woda na zasileniu ma prawie taka sama temperature jak na powrocie, czyli jak rozumiem grzejnik chodzi juz na maxa i wiecej ciepla nie da rady odprowadzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

A może jest zamontowany w ten sposób, że nie jest w stanie odprowadzić więcej ciepła, czyli z brakiem zachowania 10 cm od góry i dołu grzejnika? Może też być zasłonięty meblem, kotarą lub ciężką zasłoną co utrudnia odprowadzanie ciepła. Jednak to, że grzejnik wielkopojemnościowy, do których zalicza się żeliwny, grzeje tak samo lub prawie tak samo na zasilaniu jak i na powrocie wcale nie świadczy o tym, że jest za mały. Żeliwo inaczej się nagrzewa, może przepływać przez niego zbyt dużo wody ( pompa pracująca na wysokim biegu ). Wyznacznikiem tego, czy grzejnik jest za mały jest przyrost temperatury powietrza w pomieszczeniu czyli czy grzejnik jest w stanie odpowiednio dogrzać pomieszczenie, w którym jest zamontowany, oczywiście z uwzględnieniem utrudnień w oddawaniu ciepła.

 

Generalnie grzejnik aluminiowy przy tej samej wielkości ma wyższy współczynnik oddawania ciepła od żeliwnego o około 20 %.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wszyskim osobom niezadowolonym z grzejników żeliwnych najpierw je zdjąć z haków i solidnie przepłukać przy użyciu węża ogrodowego - to co z nich wyleci nie da się opisać słowami. Ja tak zrobiłem 4 lata temu i teraz grzeją że hej... Dom był wybudowany ponad 25 lat temu i grzejniki po prostu były zamulone.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co grzejników zeliwnych to ze zamolone to raz a to ze malowane co rok to dwa ,ja mam 30letnie grzejniki zeliwne i były tylko dwa razy malowane sa jeszcze takie chopowate i grzeja zenie wysiedzisz jakby zawóe przsterowac na wyasza temp obiegu CO,

co do kolegi co wymienił na alu ,to ze ma cieplej o dwa -trzy stopnie przy takiej samej temp zasilania to ok ale nie znaczy ze opału idzie mniej bo jak ma cieplej to jamam tylko grzejniki alu tam gdzie szybko poptrzebuje miec chłodniej czyli salon i chmara gosci na zeliwiakach zdazyli by sie ugotowac po pierwszym kkielichu i kuchnia w przypadku gotowania obiadu czy cos zeby nie grzał jak nie potrzeba a tak wszedzie zeliwne i nie zamienił bym na inne ,a tak na marginesie to jak robiłem remont to pytałem w hurtowni ile teraz takie zeberko kosztuje zeliwne i nie uwiezycie ok 85zł a ludzie sie zabijaja o nie i sie nie dziwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cze mam podobny problem ale w całym domu około 160 żeberek żeliwnych a w zeszłym roku założyłem piec miałowy z podajnikiem firmy STALMARK . Mam pytanie czy warto zmniejszać ilość wody czy to znacznie obniży koszty

witam. nie zmieniaj grzejników żeliwnych.jeśli kilka razy były malowane to wypiaskuj z zwnątrz i wypłukaj środek i będą chodzić aż miło .zrobiłem to u rodziców(36 letnie grzejniki) i hula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zostawil zeliwa wspokoju alu szybko zgnije niekture zeliwa pamietaja hitlera jak sie pali 24h to nie ma zadnych strat jak niektorzy twierdza fakt ze dluzej sie rozgrzewa ale dluzej trzyma ja grzeje 2 domy 1 piecem mam ze 300 zeber zeliwo i 2 cale rura przy piecu w domkach mam 20 21 C metraz w sumie ok350m2 no i strzelajcie ile grochu spalam w sezonie od wrzesnia do maja no ile? nikt nie zgadnie 15 ton ? 10 Ton ? guzik zpentelką do dzis jakies 4 tony do maja jakąs 1 tone w sumie ok 5 max 5,5 tony grochu <_< tylko zeliwo na wieki wiekow amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by to policzyc tez mam podobny metraz i spalam srednio 40kg grochu dziennie i podejzewam ze 5,5 tony nie starczy na cały sezon tylko ze u mnie temp jest min 22 a normalna 23 w domu ,zakładajac ze pali pełna parą od listopada do kwietnia no ciezka sprawa chyba ze te 21st w domu to usprawiedliwia bo tak ze dwie tony musiałby dołozyc do tego wyniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak zaizolowane są domy...

Ale muszę przyznać jedną rzecz w starych instalacjach bardzo ważne jest prawidłowe odpowietrzanie.

Ja zamiast korków na kaloryferach założyłem redukcje z 5/4 na 1/2 i odpowietrzniki.

Jeśli ktoś ma stare grzejniki żeliwne to tylko przepłukać, zamontować odpowietrzniki i grzać:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk, zawsze taki poważny jesteś?? Nie potrafisz drobnych żartów kantem odbić i komentujesz?/

A wypić lubię ale to nie powód do publicznego piętnowania.

 

Ad rem: żeliwiaki jak całe nie polecam wymiany. Przekazuja ciepło jak każdy inny grzejnik tyle ze sa wieczne.

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.