Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nieprzyjemny Zapach Z Wentylacji Grawitacyjnej


Bolczaczko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. welcome.gif

Jestem w trakcie remontu domu parterowego, który opuszczony był 25 lat. Na chwilę obecną skuwam tynki itd, w trakcie pracy zauważyłem że "nieładnie pachnie" z kominów wentylacyjnych. Pomyślałem aby w kominy wprowadzić przewody wentylacyjne? Czy to nie będzie błąd ? Jeżeli nie to jakie przewody i jakiej średnicy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Pomyślałem aby w kominy wprowadzić przewody wentylacyjne? Czy to nie będzie błąd ? ,,,,

 

Moim zdaniem błędem jest myślenie, że kanały wentylacyjne w kominie ( w dodatku niskim ) spowodują  usuwanie na zewnątrz zużytego powietrza i wilgoci  z pomieszczeń.

Wentylacja naturalna działa poprawnie praktycznie tylko w chłodne dni.

 

ps.

Narysuj rzut budynku, coś poradzimy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie planuje na pellet, wszędzie grzejniki panelowe - plus elektryczne podłogowe w łazience. Cały budynek jest podpiwniczony (piwnice mają być ogrzewane), pod pokojem z balkonem jest garaż. Na chwilę obecną wyremontowałem stropodach, w najwyższym punkcie 33 cm styropianu, w najniższym 18.  Ściany docieplone bedą styro grafitowym 17cm, piwnice 10 cm. W sumie kanałów wentylacyjnych jest 8.

 

Ogólnie to dzięki za zainteresowanie! :)

post-34500-0-30757200-1473610299_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu zrezygnował z wentylacji naturalnej (zwanej grawitacyjną) na rzecz wentylacji mechanicznej.

 

Część mieszkalna musiała by być (w miarę szczelnie) odseparowana od części piwnicznej, w szczególności kotłowni i garażu.  

 

Najprościej zrobić wentylację wywiewną.

Zatykasz wszystkie otwory wentylacyjne w pomieszczeniach tzw. czystych (sypialnie, salon), dopływ świeżego powietrza np. poprzez rozszczelnione okna.

W łazience i kuchni łączymy oba otwory wentylacyjne w wspólny kanał i montujemy w nim wentylator.

 

Jak wykonujesz większy remont, to można wykonać nawiewy do tzw. czystych pomieszczeń za pomocą rur Pe-Flex i przygotować system wentylacji do podłączenia w przyszłości rekuperatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remont jest gruntowny także teoretycznie mogę przerobić niemal wszystko. O rekuperacji myślałem dość intensywnie, ale koszt montażu przy ogromie wszystkich innych prac mnie zniechęcił. Ogólnie założenie mam takie, aby dom był jak najbardziej energooszczędny. Ale rury pe-flex mogę poprowadzić, sufit będzie wszędzie podwieszany, muszę to przemyśleć. Jeżeli chodzi o wentylator mechaniczny jaki użyć? Jak można jakiś link proszę.

 

Przy sypialniach jest małe pomieszczenie, pierwotnie była tam łazienka, teraz będzie garderoba, są tam dwa kanały wentylacyjne... jeżeli w kuchni i łazience zamontuje wentylator mechaniczny pociągnie on powietrze aż od garderoby bez potrzeby rozszczelnienia okien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze do tematu wentylacji trzeba podejść kompleksowo inaczej grzyb i złe samopoczucie murowane. Wentylacja grawitacyjna działa prawie zawsze o ile jest poprawnie zbudowana. Kiedyś dawni budowniczowie wykonywali ją prawidłowo a w dzisiejszych czasach internetu ludzie popełniają podstawowy błąd myśląc że jak nastawiają kominów i narobią kratek to będzie git. Bzdura!!!

 

Tak powinna wyglądać prawidłowo zbudowana wentylacja grawitacyjna

 

rekuperacja-na-co.jpg

 

 

Po krótce:

Świeże powietrze dostarczamy do pokoi np. montując nawiewniki okienne a usuwamy w łazience i kuchni. Dobrze jest dać nasady obrotowe (tzw. turbowenty) wspomagające ciąg.

 

Wentylacja grawitacyjna to nie same wady. Jest też podstawowa zaleta: nie zużywa prądu. Ale jeśli cię stać na rekuperator to się nawet nie zastanawiaj. W wentylacje mechaniczną bez odzysku nawet się nie pchaj. Szkoda pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Jeżeli chodzi o wentylator mechaniczny jaki użyć? Jak można jakiś link proszę. ,,,,

Ja u siebie przy tymczasowej wentylacji wywiewnej zastosowałem taki http://allegro.pl/wentylator-papst-24-v-40-w-1950-obr-min-i6355901562.html

 

 

,,,, Przy sypialniach jest małe pomieszczenie, pierwotnie była tam łazienka, teraz będzie garderoba, są tam dwa kanały wentylacyjne... jeżeli w kuchni i łazience zamontuje wentylator mechaniczny pociągnie on powietrze aż od garderoby bez potrzeby rozszczelnienia okien?

W moim przypadku przy domu piętrowym o powierzchni około 150m, zużyte i wilgotne powietrze z pomieszczeń brudnych rurami Pe-Flex (około 60 m)  biegnie najpierw do rozdzielacza w piwnicy, tam wspomagane wentylatorem usuwane jest do przewodu wentylacyjnego w kominie.

 

W zimie ten wentylator pracuje przy napięciu 8V i pobiera tyko 4W energii elektrycznej. (bez żadnego filtru)

 

 

,,,,  jeżeli w kuchni i łazience zamontuje wentylator mechaniczny pociągnie on powietrze aż od garderoby bez potrzeby rozszczelnienia okien?

Wentylacja polega na wymianie zużytego i wilgotnego powietrza, na powietrze świeże.

Jest "obojętne" czy wpuścisz to powietrze poprzez niedomknięte okna, czy też poprzez odpowiednie kanały i filtry.

 

W tym drugim przypadku, zyskujesz na komforcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o prawidłowość wykonania wentylacji grawitacyjnej nie jestem w stanie tego potwierdzić, budynek oddany był do użytku w 91 roku więc "może" jest wykonana prawidłowo. Ogólnie są dwa kominy, jeden spalinowy z czterema wentylacyjnymi, i drugi same cztery wentylacyjne, z obydwu kominów dwa kanały wychodzą na parter ( do byłej toalety, oraz obecnej i kuchni) pozostałe do piwnic.

 

Więc Panowie chciał bym pozostać przy grawitacji i ewentualnie przygotować sobie instalacje pod rekuperacje, jak obecne uratować te kominy, czy wkład z jakiś rur flex jest dopuszczalny? Chodzi o to aby po wprowadzeniu się nie zaskoczył nas smród z kanałów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Więc Panowie chciał bym pozostać przy grawitacji ,,,, ,,,, , jak obecne uratować te kominy, czy wkład z jakiś rur flex jest dopuszczalny? Chodzi o to aby po wprowadzeniu się nie zaskoczył nas smród z kanałów...

 

To jest stosunkowo proste do zrealizowania.

 

Grzać i mieć cały czas uchylone okna.

Będzie różnica temperatur pomiędzy powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym, to będzie zachodził proces wymiany powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Jeszcze jedno pytanko, dwa kanały wychodzą w byłej łazience a przyszłej garderobie, czy zostawić te kanały czy może przedłużyć je w poziomie i wyciągnąć na przedpokój ( około 1.5m ).

Jeden na pewno się w korytarzu przyda

 

Możecie wytłumaczyć jakie zadanie ma spełniać w korytarzu kanał wentylacyjny wywiewny ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram wypowiedz kolegi @sambora. Ja też mam kratkę wywiewną w korytarzu, tylko u mnie bylo to podyktowane układem pomieszczeń (długi korytarz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.