Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant Vsc 196 - C150 Ecocompact, Calormatic 630 - Problem Z Instalacją


piotros

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Opis instalacji:

Domek jednorodzinny z użytkowym poddaszem.

Piec Vaillant VSC 196 - C150 ecoCOMPACT, regulator pogodowy calorMATIC 630

INSTALACJA:

Obieg bezpośredni jest obiegiem grzejnikowym a równolegle do niego jest wpięty mieszacz z zaworem trójdrogowym i pompą ogrzewania podłogowego. Mieszacz sterowany jest z regulatora.

Za mieszaczem znajduje się rozdzielacz ogrzewania podłogowego z siłownikami. Siłowniki sterowane są z regulatorów pokojowych. Czujnik pogodówki podłączony jest do regulatora (jak był podpięty do pieca to nie działał, na regulatorze nie było widać temp. zewnętrznej). Czujnik temp. (jeden) jest wpiety na kolektorze ogrzewania podłogowego.

Grzejniki wszystkie podłączone są równolegle zarówno na dole jak i u góry domu. Na piętrze ogrzewanie podłogowe w łazience włączone jest w układ zasilania grzejników z zaworem termicznym (RTL). Nie ma rozdzielacza na grzejniki u góry.

Na regulatorze ustawione krzywe grzania są:

dla obwodu bezpośredniego 1,4, dla podłogówki 0,6.

Temp na piecu 60 st

 

PROBLEM:

Kiedy nie było siłowników na podłogówce nie szło dogrzać pomieszczeń u góru. Tak jak by całą wode zabierała podłogówka a rególator pogodowy działał tylko dla niej pomimo krzywych grzania na poziomie 1,6 i 0,9 dla podłog.

Instalator powiedział że to się zmieni jak się założy siłowniki.

Fakt - mozna dogrzać bardziej grzejniki ale odnoszę wrazenie że temp wody do grzejników nie zależy od pogody tylko od ustawienia temp na piecu. Mój fachowiec powiedział że to wina regulatora bo on się nie nadaje do tej instalacji i że lepszy byłby 430 a nie 630.

Dowiedziałem się od Vaillanta że taki schemat jest nieprawidłowy dla reg. 630 i że powinienem mieć zainstalowane sprzęgło hydrauliczne. Mój fachowiec twierdzi że jak będzie sprzęgło to zużycie gazu będzie większe bo piec pracuje czesciej a pompa obiegu grzewczego też pracuje cały czas bo zasila sprzęglo.

Nie wiem co o tym sądzić . Nie wiem kto ma rację.,

Dodam że nie korzystam obecnie z ogrzewania wody bo nie mieszkam jeszcze. Dom jest wygrzany i wysuszony. Śr wilgotność jest na poziomie 26-36 %. Dom jest ocieplony wełną ( suporeks 24 cm) i stoi w woj Zachodniopomorskim gdzie średnie temp są na poziomie -1 obecnie. Za pierwszy miesiąc zapłaciłem 650 zł a za drugi 750 pomimo przykręcenia ogrzewania.

 

Proszę o pomoc co z tym fantem zrobić ? Kto ma rację ? Czy robić sprzęgło ? Czy zmienić regulator ? Czy ten układ jest ok i nic nie zmieniać ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kto ma rację? Czy robić sprzęgło ? Czy zmienić regulator ? Czy ten układ jest ok i nic nie zmieniać ?

Przed wykonaniem tak dużej instalacji, mieszanej wykonawca powinien przewidzieć wiele czynników które mają wpływ na pracę układu. Powinien zostać wykonany projekt, w którym przewidziane zostanie centralne sterowanie oraz zarządzanie poszczególnymi układami. Odpowiednio dobrany kocioł, sprzęgło hydrauliczne, przekroje rur, rozdzielacze, mieszacze, pompy do poszczególnych układów, czujniki, grzejniki, nastawy. Wpływ na dobór powinno mieć zapotrzebowanie na ciepło, przepływy, podnoszenie, strefa klimatyczna, komfort, oczekiwania inwestora i możliwości finansowe. Ciężko jest rozstrzygnąć czy obarczyć pańskim niezadowoleniem instalatora. Nie wiem jakie były pana oczekiwania, znamy rozterki i pośrednio efekt działania wykonawcy. Co przewidział, co chciał osiągnąć i czym się kierował, to on powinien się wypowiedzieć na ten temat oraz czy można jeszcze lepiej usprawnić działanie całego systemu. Z kosztów eksploatacji, wnioskuję że powierzchnia do ogrzania to powyżej 200m2.

Sprzęgło hydrauliczne jest polecane przez szkoleniowców Vaillanta zawsze, do każdego układu(moim zdaniem przy małych układach jest nie potrzebne) a przede wszystkim do dużych układów z kilkoma obiegami. Źle dobrane sprzęgło i pompy poszczególnych układów mogą więcej zaszkodzić niż pomóc. Wybór sterownika powinien wynikać od oczekiwań co do jego możliwości zarządzającego całym układem. Nie chce mi się szczegółowo opisywać możliwości każdego osobno. Poniżej zamieszczam przykładowe układy z wykorzystaniem poszczególnych sterowników.

 

Prosty układ grzejnikowy i podłogowy.

post-2255-1233732545_thumb.jpg

 

Prosty układ grzejnikowy i dwa niezależne podłogowe.

post-2255-1233732554_thumb.jpg

 

Zastosowanie 630 do skąplikowanych układów kaskadowych i niezależnych układów ogrzewania.

post-2255-1233732565_thumb.jpg

 

Układ na RTL traktuję się jak następny grzejnik sterowany ręcznie.

Ja do takich układów dużych, mieszanych podchodzę dopiero po konsultacji z klientem(co do oczekiwań i możliwości finansowych), projektantem(co do zastosowania rozwiązań technicznych) a nawet z działem technicznym Vaillanta (możliwości wykorzystania poszczególnych rozwiązań lub zamiany na inne czy też tańsze). Dopiero potem składam zamówienie na poszczególne komponenty. Do mnie należy prawidłowe wykonanie instalacji według zaleceń.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.