Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Pid 20 Z St 81 - Późno Przechodzi W Stan Wygaszania


Tomita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Od kilku dni jestem posiadaczem kotła STALMARK PID, 20 kW ze sterownikiem ST 81 pid. Na razie palę w nim tylko na ciepłą wodę (drewnem). Mam wątpliwości co do kilku spraw. Czy mogę ustawić temperaturę załączania pompy CO powyżej temperatury zadanej na kotle? Chodzi o to, że przy poprzednim kotle ogrzewanie bojlera odbywało się tylko grawitacyjnie (funkcje -tylko bojler lub -bojler + kaloryfery realizowane były poprzez wyłączenie bądź  włączenie pompy CO oraz zamknięcie lub otwarcie jednego zaworu). Instalacje została ta sama (jedna pompa - brak osobnej na CWU), tylko, czy ten kocioł odprowadzi całą ciepłą wodę do bojlera? Nie ukrywam, że chodzi o koszty (pracująca pompa jednak trochę prądu pobiera). Drugim problemem jest późne (moim zdaniem) przechodzenie kotła w stan wygaszania. Zauważyłem, że w komorze spalania nie ma już opału ani żaru (po prostu piec już wszystko spalił), a wentylator jeszcze długo pracuje i to na pełnych obrotach (znowu koszty). Czy to normalne? Czy można to jakoś zmienić i czy warto zmieniać? Czy jeśli coś zmienię w ustawieniach serwisowych  (jest tam bodaj temp. wyłączania wentylatora), to powrót do ustawień fabrycznych te przywraca również? Proszę o opinie i sugestie bardziej doświadczonych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracującej pompie lepiej grzeje cwu. Paląc drewnem lepiej bez dmuchawy, na stałej szczelinie PP i po wypaleniu drewna wszystko pozamykać i mając na kotle 80* - 90* jeszcze przez min 3 godz bedzie grzało cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej a ile ta pracująca pompa pobierze prądu 60w za 3 godziny pracy choć niewiem czy aby nawet aż tyle zależy jaki masz zbiornik cwu a i dużo szybciej dzięki niej woda będzie zagrzana

 

piec długo się wygasza ponieważ zapewne w sterowniku masz ustawione 30 min czas wygaszania jak nie więcej i próg wygaszania pewnie przy niskiej temperautrze to są powody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy to pewnie masz rację. Co do wygaszania - chodzi o to, że piec późno przechodzi w stan wygaszania, a nie że to wygaszanie długo trwa. Dzięki za uwagę - musiałbym sprawdzić temperaturę progu wygaszania, tylko gdzie tego szukać?

Chyba znalazłem - w menu serwisowym. Czas wygaszania był ustawiony na 10 min. (tak też zostawiłem), natomiast temperatura progu wygaszania to chyba "Próg wentylatora" - było ustawione na 38, zmieniłem na 45. Zobaczymy, czy to coś zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.