Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc Jak Ulepszyć Instalację Co.


wesyr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

już powoli zbliża się okres grzania jak każdy wie ;) I w końcu mam czas zabrać się za przeróbkę mojej instalacji CO, która według mnie jest zrobiona przez "fachowca" na odwal się, dlatego chciałbym zapytać was co należy zmienić i co dodać by ulepszyć moją instalację. 

 

Piec jest na ekogroszek z podajnikem ślimakowym, palnik duży brucer (jeszcze muszę go doszczelnić), ogrzewane są tylko kaloryfery w domu.

 

Przepraszam, za kiepski rysunek ale mam nadzieję, że pokazuje jak to u mnie jest zrobione.

Jeśli będą potrzebne zdjęcia, to będę mógł dodać dopiero wieczorem :)

Z góry dziękuję :)

 

post-36152-0-30072300-1472543197_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz ulepszać? Jeśli instalacja działa i jestem z niej zadowolony to o co komplikować sobie życie? Chyba że Cierpisz na nadmiar gotówki...

 

ps. Dużo lepszym rozwiązaniem jest 3d na grzejniki i pompa w krotkim obiegu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :)

Główny powód to oczywiście zaoszczędzenie pieniędzy bo według mnie piec strasznie dużo pali ~1 tone na miesiąc by ogrzać około 140m^2, gdy na zewnątrz jest 0-5 stopni. Dom jest ocieplony wełna na dachu i styropian w około domu. 

 

Także sugeruję się trochę sąsiadem, który pali miałem (piec tłokowy) i ogrzewa około 220m^2 i spalanie ma zdecydowanie niższe niż u mnie, także piec lepiej dochodzi oraz dłużej trzyma temperaturę i nie włącza się co chwile - wiem na pewno, że ma właśnie zawór który podnosi temperaturę powrotu. 

Zmieniłem już sterownik, próbowałem wiele ekogroszków i ustawienia by nie było spieków i tworzył się głównie ładny popiół już ma ogarnięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz nie tam gdzie trzeba. Może naczytałeś się postow kolegi @kociolsam? Problem nie musi leżeć po stronie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz ulepszać? Jeśli instalacja działa i jestem z niej zadowolony to o co komplikować sobie życie? Chyba że Cierpisz na nadmiar gotówki...

 

ps. Dużo lepszym rozwiązaniem jest 3d na grzejniki i pompa w krotkim obiegu CO.

 

Chciałbym dopytać o to (wybaczcie za głupie pytania): 

Zawór 3D zamontować jak mniemam za pompą ? 

Krótki obieg CO - czyli domyślam się, że chodzi o wyjście z zaworu na powrót i na tym zamontować drugą pompę ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co chcecie regulować? Chyba wszystko sprowadza się do podniesienia temp. powrotu i tu pompa sprawdza się znakomicie, a obieg grzewczy regulujemy sobie niezależnie.

Z reszta wystarczy spojrzeć po ilości postów ile ludzi ma problemy z prawidłowa pracą układu z zaworem 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisalem wyżej że problemu należałoby szukać gdzie indziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zapomniałem podać podstawowych danych :/ 

 
Dom do ogrzania około 140^2, roczniki ~1985, ocieplony styropianem, dach wełna szklana, część okien nowych (wymieniona w tym roku) / część (mniejsza część) starych plastikowych + rolety zewnętrzne :)
Piec:
Dragon (Pleszew) 30kW - ślimakowy
Dmuchawa WPA06
Palnik Brucer
Tylko C.O.
Sterownik SPP 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @wesyr

Zrób sobie rzetelnie audyt swojego domu na cieplowlasciwie.pl i zobacz jakie masz faktycznie choć wg tej strony zapotrzebowanie na moc. Wtedy będziesz wiedział ile razy masz za duży kocioł.....i ile opału idzie w komin....

 

HGW....może jak jest miejsce i masz kasę to może bufor choć 500-1000l (znalazłem na allegro Galmed 500l bez ocieplenia za 1,5kPLN- sobie ocieplisz sam po taniości) co by z akumulować tą duża moc kotła....i co by się wyłączył kocioł i trochę postal bezczynnie, tylko jak to ekogroszek to kocioł będzie chodził i tak w podtrzymaniu i coś tam wpitalał...ale na pewno mniej....zobacz ile kosztuje bufor na jaki Cię stać i ile tona eko i porównaj z tym ile razy za duży kocioł i zobacz po jakim czasie wyjdziesz na zero i zaczniesz oszczędzać....wiedząc z ciepło właściwe ile tak faktycznie powinno Ci iść opału...

 

PS. Z tym akumulatorem to się dowiedz albo może ktoś jeszcze podpowie bo znajomy dał za 1000l też Galmed 5,5kPLN fakt ma jeszcze w nim w środku ogrzewanie CWU i bufor jeszcze raz taki i jest ocieplony ale czemu tu taka duża różnica w kasie hgw...

:-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30kw na 140m kto to wyliczył?

 

Też nie wiadomo, kol. wesyr pisze 140m do ogrzania, a nie dom 140m, a że dom z 85 ' to może mieć 300m ale używane jest te 140.

 

 

Najlepiej chyba zrobić ozc i wymienić kocioł, stary może ktoś kupi,

albo jak pisał jackjj wstawić bufor tylko większy żeby na pare dni starczyło, i podpiąć do niego cwu a kocioł wygaszać po naładowaniu bufora.

 

A może się da wymienić palnik na mniejszy, a kocioł częściowo zamurować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, za opóźnienie w odpowiedzi (przymusowy wyjazd) oraz za mało konkretne wypowiedzi, tak się właśnie kończy pisanie na szybko w pracy bez przemyślenia :/ 

Tutaj kolega ma rację, dom jest większy tylko, że część grzejników była wyłączona przez poprzednie zimy bo pół domu nie było używane. 

W tym roku jest plan zagospodarowania drugiej części domu i wtedy metraż do ogrzania skacze do około 260m^2. 

 

Czy w tym wypadku potrzebny jest jeszcze bufor ? - domyślam się, że chodzi o to, by moc kotła się nie marnowała i ogrzewał xx litrów by krążyło po instalacji. 

 

Dziś będę starał się rozebrać piec bo czeka mnie wymiana kosza na ekogroszek i będę uszczelniał palnik - jak wspomniałem wcześnie, planuje także kupić dyszę do brucera od minertu, by zmniejszyć palenisko i poprawić jakoś spalania (podobno działa, czytając inne fora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

pomiędzy pompą co piecem można zainstalować zawór 4d ( rozmiar wejść zaworu musi być o jeden rozmiar większy od rur zasilających-pamiętaj).Ograniczenie ubytku ciepła to np.termostaty bezpośrednio przy grzejnikach-przy odpowiedniej temperaturze termostat odcina ciepło, piec nie wypala opału i koniec. Należy pamiętać o dwóch pompach .Pompa c.o. w układzie z termostatami musi mieć regulowaną wydajność -tzw elektroniczna ,oraz pompa pomiędzy powrotem z zaworu d4 a powrotem na kotle. przy zamkniętych termostatach i braku obiegu wody w c.o.(domknięte wszystkie termostaty) pompa w układzie za zaworem przejmuje funkcję jedynej ochrony kotła przed nadmiernym wychłodzeniem. Z reguły regulatory mają możliwość podpięcia pompy powrotowej zamiast pompy c.w. u. Stare kaloryfery-żeliwniaki ciężko się nagrzewają i ciężko je wystudzić . Do tego duża ilość wody(duża "pojemność " ciepła) powoduje problem z jej podgrzaniem stąd kłopot z ciepłym nadmiernie wyjściem do komina-dzięki temu możesz spalić DOSŁOWNIE wkład kominowy(rada kominiarza). REASUMUJAC: jeśli chcesz coś zrobić to; założyć grzejniki o małej pojemności wody np aluminiowe(0,5l na żeberko o mocy ok 120 W każdy.)( z reguły liczy się 100 W na 1 m2 pomieszczenia-przy domach nie docieplonych oraz 80w na 1m2 przy ocieplonych średnio),przy każdym grzejniku zamontować termostat, zamontować zawór 4d, zamontować 2 pompy w sposób opisany powyżej."Wypociny" powyższe to efekt remontu układu c.o. który przeżyłem 2 lata temu zmieniając układ na opisany powyżej. Spalanie z 5 ton spadło do 4 pomimo zamontowanego wymiennika ciepła. w dwóch łazienkach jest ciepło , w pokojach przyjemnie spać , na piecu mam 65 st.w układzie c.o. pompa powrotowa pilnuje aby temperatura powrotu nie spadła poniżej 55 st. piec nie wywala niedopalonego węgla ilość sadzy bardzo niewielka., popiół popielaty(nie czarny )   Tyle mojej rady . MUSISZ SAM ZDECYDOWAĆ ze względu na koszty przedsięwzięcia (proponuje się dobrze zastanowić). całą pracę wykonywałem w oparciu o kredyt z wkładem własnym z BOŚ z częściową spłatą kapitału z NFOŚiGW. Proponuje już wiosną zakręcić się może będzie możliwość w ramach "termomodernizacji"(pieniądze unijne) załatwić kredyt z dotacja. Mnie fundusz dopłacił 40%. Reszta to rata 210 zł na 5 lat oprocentowane 4,6% rocznie(  tzw WIBOR +2%). pomyśl nad remontem wiosną -warto.

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.