Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet, Mój Pomysł Na Ogrzewanie


RedEd

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wyniki u siebie:

podajnik na luźno do wiaderka - ok, 7,5-8kg/30min.

podczas pracy radzą aby ustawić ilość podawaną na ok 0,36 - 0,4kg/ 6min. czuli 3,5 -4 kg/h. - i tak mam ustawiony.

Dawki do palenia są tyle co łyżka do zupy. i nie przez cały czas - wsypie 2- 3 dawki podmucha ok 1min i znowu 1-2 dawki i dmucha.

Dawki nie są regularnie - raz 2 pod rząd, raz 3.

Jak podaje to nie dmucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, zastanawiam się skąd takie różnice w wydajności i czy można liczyć na powtarzalność dawki.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata temu też myślałem nad ociepleniem bufora pianka pur czy jak to się fachowo nazywa, na sasiadnim forum co niby tez jest kopalnia wiedzy niby szpecy doradzili mi zastosowanie piany ale nie pamiętam jaki był powód , nie ma żadnych przeciwskazan do takiego ocieplenie ?do ilu stopni wytrzymuje taka piana ?fajny sposób na ocieplenie czopucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy krótkim czasie podawania nie liczyłbym na powtarzalność, np. dla 1,7sek możesz w jednym cyklu mieć podane kilka granulek, a w następnym nic (pusty przebieg). Im dłuższe podawanie tym powtarzalność większa. Sam granulat nie jest jednolity i stąd też wynikają rozbieżności między realnym zużyciem paliwa, a wskazanym przez sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sambor muszę zmierzyć ale wg strony producenta wymiary to ok 8cm na ok 19cm ale faktyczna powierzchnia spalania jest mniejsza natomiast występują dodatkowe otwory na powietrze wtórne.

 

RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor będę przy kotle to sprawdzę jakie wymiary ma palenisko właściwe sądząc po zdjęciu ma ok 8x8cm reszta to powietrze wtórne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to paląc pelletem po nagrzaniu (instalacji, pomieszczeń) kocioł powinien się wyłączać? A gdy dostanie informacji z czujników ponownie uruchamia się? Ile razy tak dziennie może się włączać bez bufora oczywiście? Mam sąsiada który pali pelletem to jego kocioł chodzi non stop nie ma przerw w pracy tylko podtrzymanie to teraz spala 10kg na dobę. Pytalem się czemu nie wyłącza to mu szkoda grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi na niskich temperaturach , więc kocioł długo nie pociągnie.

Ale sąsiad ma rację - lepiej jest kupić co 3-5 lat nowy kocioł niż raz na 2 lata grzałkę za 100zł.

Kocioł na pellet tak jak kocioł gazowy powinien się załączać jak jest potrzeba grzania, jak nie potrzeba ciepła to kocioł powinien czuwać i czekać na sygnał startu, takich startów to w zimę powinno być tyle ile potrzeba.

Może 1x na godzinę, może co 3-4 godziny.

Wszystko zależy jak dom stygnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ci piszecie to jakoś dziwne ja  montuje kotły na strowniku estyma i tam jak sie odpali jesienią to rzadko kiedy sie musi ponownie rozpalić bo modulacja jest od 5-15 kw lub 6 do 24kw ,jedynie co sie odpala na rzadanie to lato czy jesień a podawanie tez jest z modulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam możliwość modulowania mocy palnika, ale nie korzystam z tego w sposób jaki tu opisano - tzn. do ciągłej pracy bez wygaszania, bo po pierwsze to częsta jazda na niskich mocach czyli z najniższą sprawnością (bardziej kopcenie), po drugie większe zużycie paliwa, po trzecie grzałki są tanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np nie mam modulacji , więc co jestem ten gorszy?

A tak na poważnie - czy paląc z mocą 25 lub 30% mocy znamionowej masz takie same warunki spalania i np temp spalin?

nie twierdze czy lepszy czy gorszy natomiast warunki spalania zapewne mam takie same bo i paliwo jest modulowane i powietrze ,chodziło mi tylko o to że nie podejrzewałem że ktoś moze wpaść na pomysł palnika  a raczej sterowania palnika bez modulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy to jak to jest bo od 2 dni mam zamontowany palnik w olejaku (postaram się mój temat zaktualizować o szczegóły ale to potem) i jeżeli chodzi o charakter pracy olejaka to był typowy on-off (przykładowo czas pracy 50h liczba startów 600) teraz przy palniku początkowo ustawionym na fuzzy logic praca wyglądała dość dziwnie - palnik startował:

1. Rozpalania - 5 minut

2. Stabilizacja - 5 minut

3. Praca - 10 - 15 minut

4. Nadzór (po przekroczeniu zadanej 65) - 5 minut

5. Wygaszania (bo jednak nie spadała temp piec był mocno rozbujany i temp była na poziomie 70 - 75) - 5 minut

6. Czyszczenie - 5 minut

Kilka minut postoju i znów rozpalanie: tak to wygląda na wykresie 1

 

post-63039-0-12453900-1478551548_thumb.png

 

Taki rodzaj pracy wydał mi się zły więc wyłączyłem fuzzy logic i ustawiłem pracę ręcznie na 3 progach mocy. Dodatkowo podłączyłem termostat pokojowy programowalny (zwiera rozwiera styki) do sterowania kotła ale grzejników - założyłem że wyłączanie pompy podłogówki mija się z celem (pamiętam że samo dobranie krzywej na viessmanie trwało kilka dni - mała zmiana i czekanie doby na efekty). Termostat w najzimniejszym pokoju na piętrze nasza sypialnia od strony północnej gdzie mamy najbardziej przykręcone grzejniki - założenie tego to wyłączenie pompy od godziny 23:00 do 6:00 jeżeli w sypialni temp wyższa niż 20 stopni w pozostałym czasie 23 stopni (których raczej w sypialni i tak nie będzie ale chcę żeby w innych pomieszczeniach grzejniki grzały - małe dziecko w domu przez cały dzień). 

 

Praca z takimi ustawieniami na wykresie 2

 

post-63039-0-82063900-1478552559_thumb.png

 

Informacje:

Piec Viessman 16 kW

Palnik Pellas Revo Mini ograniczony również do 16 kW

Dół powierzchnia ok: 100 m2 (z czego hol, kuchnia, łazienka - OP - około 50 m2; reszta grzejniki czyli wiatrołap, garderoba, salon i jadalnia. Wszystkie pomieszczenia otwarte bez drzwi oczywiście z wyjątkiem wiatrołapu i garderoby.

Góra powierzchnia ok: 100 m2 (same grzejniki oprócz łazienki gdzie OP + grzejniki ale OP na zaworze RTL z rozdzielacza grzejnikowego)

 

Pojemność wodna instalacji mała - kocioł niewiele nie pamiętam ile do tego wszystkie grzejniki z wyjątkiem drabinek w łazienkach to convector o dość małej pojemności) na grzejnikach wszystkich zawory termostatyczne.

 

Kotłownia w piwnicy dwa obiegi jeden z 3d do podłogówki jeden na grzejniki. Pompy 25/40 grundfos na I biegu obie. 1 rozdzielacz OP na parterze + jeden grzejnikowy, na piętrze jeden grzejnikowy. Cała instalacja w układzie zamkniętym w miedzi.

 

 

Teraz mi powiedzcie co lepsze. Na razie wg mnie fuzzy logic się nie sprawdza za mały odbiór domu na nadzorze gdzie moc palnika to 4 kW przy rozgrzanym domu często to za dużo i piec też się wygasza. Jeżeli chodzi o wydajność pieca to chyba nie jest źle przy pracy na 16 kW palnika temp spalin to max 135 stopni przy pracy do 10kW oscyluje w okolicy 100 stopni. To chyba nie jest zły wynik.

 

Dajcie znać co o tym sądzicie, z założenia przy niższych temperaturach chciałbym wrócić na fuzzy logic teraz palnik jest tak naprawdę zblokowany na 10 kW.

 

 

LEGENDA Kolorów tła wyrkesu:

Ciemny fiolet - rozpalanie

Jaśniejszy fiolet - stabilizacja

Niebieski - praca

Chyba turkusowy - cholera wie jaki to kolor w każdym bądź razie po niebieskim - nadzór

Zielony - to czyszczenie/postój chyba są dwa odcienie

 

 

EDIT:

Wykresy mają sporo anomalii nie zwracajcie bardzo na nie uwagi bo cały czas coś grzebałem przy ustawieniach.

Jeżeli chodzi o temperaturę nocną to wyłączyłem redukcję temperatury pieca bo piec w nocy schodził do około 35 stopni zanim się rozpalił więc teraz temp pracy pieca to 65 histereza 10 (maksymalna temp pieca to 75) a schładzanie zaczyna się od 85 (czyli włączenie wszystkich pompek) dodatkowo wyłączyłem priorytet CWU bo rano zanim się nagrzał - trochę za nisko ustawiłem próg 5 kW to o 6:30 jak wstaliśmy jeszcze nie wystartowała pompka od grzejników i było trochę za zimno - zawsze mi rano zimno jak wstaje ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to na bank rozwiązanie z wydłużeniem czasu postoju jednak na razie po przeliczeniu gotówki nie mam na niego kasy. Tak czy inaczej uciekam z tematu kolegi trochę mnie poniosło przepraszam w końcu to nie jest mój pomysł na ogrzewanie tylko kolegi reded  zresztą bardzo ciekawy - ja uciekam do swojego tematu albo założę drugi i pozwolę sobie skopiować mój poprzedni post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Maciej bufor nie musi być drogi i nie koniecznie musi być z wężownicą ale ta upraszcza układ. Fajny masz kocioł, coś wymyślisz/wymyślimy...

 

Sambor powierzchnia rusztu w moim palniku to 6x8cm z tym że otwory nadmuchowe są tylko w przetłoczeniu. Zmodyfikowałem trochę podajnik, ilość podawanego pelletu 10.8kg/h, dłużej pracuje ale powtarzalność dawki się poprawiła (tak na słuch). Modyfikacja polega na wypełnieniu spirali rurką pcv 22mm i umocowaniu opaską do wałka motoreduktora, dziś dopiero sprawdzę wnętrze jakie efekty to przyniosło. Jakiej konstrukcji macie podajniki spirala czy spirala z wałkiem? Jaka średnica rury?

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam to co Ty, czyli sama sprężyna mocowana na wałku motoreduktora - wyjściowo wersja 2m, ale śmiga tylko ta główna część od strony motoreduktora, którą na końcu ściąłem w kształt łyżki (co idealnie przypasowało do mojego zasobnika), sprężyna też odpowiednio przycięta, czyli jej koniec przypada w połowie łyżki.

http://pellasx.pl/wp-content/uploads/2015/06/podajnik-2m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mała aktualizacja podawanie wyszło 14,4kg/h widocznie wczoraj nie był wypełniony jak należy ślimak.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.