Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Panowie blacha o której piszecie jest osłoną zabezpieczającą przed dotknięciem ciepłych drzwiczek a jest cienka z tego powodu że szybciej oddaje ciepło, gruba blacha również nagrzewała by się do podobnej temp. co drzwiczki. 

Co do palenia innych paliw na dorabianym ruszcie to nie polecam, może to się skończyć zatkaniem wymiennika w którym są zamontowane turbulizatory.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zamierza palić w kotle innym paliwem , ani dorabiać rusztu. Po prostu szkoda, że kocioł nie ma takowego. Kol SEKO dostałem Wasz kocioł bez czujnika temp. powrotu. Mam zawór 4d z siłownikiem. Jak ustawić w plumie temperatury dla zaworu i pompy kotła aby zapewnić prawidłową temperaturę powrotu ?? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolega nie dostał czujnika powrotu w zestawie, czy w ogóle producent kotła nie przewidział zamontowania takiego czujnika do sterownika PLUM ecomaxx 850? Jeśli to pierwsze - upominał bym się o dosłanie, jeśli drugie - dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Zobaczymy, co odpowie SEKO. Kol., Panowie. Proponuję przejść na Ty. Na tym wątku nie ma obrażania nikogo. Nie wiem, czy jestem najstarszy (rocznik 1964), ale mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Pozdrawiam.

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Panowie blacha o której piszecie jest osłoną zabezpieczającą przed dotknięciem ciepłych drzwiczek a jest cienka z tego powodu że szybciej oddaje ciepło, gruba blacha również nagrzewała by się do podobnej temp. co drzwiczki.

Co do palenia innych paliw na dorabianym ruszcie to nie polecam, może to się skończyć zatkaniem wymiennika w którym są zamontowane turbulizatory.

 

Pozdrawiam.

Ale ta blacha nawet nie jest dobrze przymocowana, łapiac ja na brzegu można ją wyginac, oderwać bez problemu. Na początku myślałem że drzwiczki są krzywo po zamknięciu, docisnalem a to ta blacha jest tak luźno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze czyszczenie kotła za mną. W porównaniu do zasypowca, to rozrywka. W kominie czysto, bez smoły (jak poprzednio). Ogólnie w kotłowni można robić bibki. Pozdrawiam

P.S. SEKO . Czekam na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie czujnika temperatury to po sprawdzeniu w instrukcji sterownika jest możliwość jego podpięcia pod nr. 26 i 27 jako T6 a w menu sterownika w INFORMACJACH jest pozycja TEMPERATURA POWROTU. Też jestem ciekaw dlaczego seko nie wyposaża swoich kotłów od razu w ten czujnik skoro sterownik jest do tego przystosowany i czy podłączenie  tego czujnika miało by wpływ na działanie kotła lub ewentualnie sterował by pracą zaworu n-drożnego , czy tylko po prostu informowałby o temperaturze powrotu co równie dobrze może zastąpić termometr wpięty w powrót ?

SEKO prosimy o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr16. Przy czyszczeniu opuścił mi się jakiś grill powyżej wysokości górnych drzwiczek. Też tak masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad palnikiem u góry  jak już spaliny wlatują do wymiennika u mnie jest prostokątna blacha położona na dwóch kątownikach. Leży ona tam luźno , ja przy każdym czyszczeniu ją wyjmuję bo na niej gromadzi się nie raz dosyć dużo pyłu. Trzeba tylko uważać bo jest ona dosyć ciepła.

Gdy czyszczę kocioł na sterowniku włączam STOP otwieram drzwiczki górne czyszczę wszystko  wraz z wyczystką dolną od sadzy i na końcu wyjmuję właśnie tą blachę na wlocie do wymiennika - wtedy nie jest już taka gorąca, podczas tego wyjmowania wszystkie pyły spadają do popielnika , czyszczę kątowniki z resztek pyłu tak żeby położyć z powrotem tą blachę równo i to by było na tyle.

Zanim podłączyłem kocioł stał kilka dni  i wtedy dokładnie wszystko sobie pooglądałem , posprawdzałem gdzie i jak  się co wyjmuje i co do czego pasuje .

Edytowane przez piotr16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, bo miałem obawy, czy nie narozrabiałem.

SEKO. Czekamy na odpowiedź.

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpięcie czujnika temp powrotu ma bardzo duże znaczenie w sterowaniu zaworu 4D ecomax odczytuje temp wskazaną przez czujnik i tak steruje zaworem 4 D by nie zejść z temperaturą poniżej 45 st. 

W pierwszej kolejności dba o powrót a później puszcza na zasilanie CO

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Sterownik ecoMAX 850 R2 posiada obsługę zaworu 4D, czujniki nie są w komplecie poza czujnikiem CWU, można oczywiście wyposażyć sterownik w maksymalną ilość czujników i osprzętu typu sterownik pokojowy, czujnik pogodowy czy sterowanie przez internet ale wtedy cena kotła była by większa o koszt tego osprzętu a nie zawsze jest potrzebny całość wyposażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło ustawienia zaworu 4D bez czujnika temp. powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Sterownik ecoMAX 850 R2 posiada obsługę zaworu 4D, czujniki nie są w komplecie poza czujnikiem CWU, można oczywiście wyposażyć sterownik w maksymalną ilość czujników i osprzętu typu sterownik pokojowy, czujnik pogodowy czy sterowanie przez internet ale wtedy cena kotła była by większa o koszt tego osprzętu a nie zawsze jest potrzebny całość wyposażenia.

 

W SAS Solid otrzymałem wszystkie czujniki, łącznie z dwoma do sterowania zaworów n-drogowych. Można?  Można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło ustawienia zaworu 4D bez czujnika temp. powrotu.

Według mojej wiedzy bez czujnika temperatury powrotu nie sposób poprzez sterownik sterować siłownikiem zaworu 3D/4D tak, by utrzymywać zadaną minimalną temperaturę powrotu. Ja póki co nie mam na zaworze 3D siłownika, więc ręcznie ustalam rozdział gorącej wody na CO i powrót. Oczywiście analogicznie można to zrobić posiłkując się analogowym termometrem zamontowanym na powrocie, ale nadal nie możemy sterować temp. powrotu poprzez sterownik. Zatem możesz na razie spróbować w ten sposób, choć podobno zawór 3D jest łatwiej ręcznie ustawić od zaworu 4D.

 

W Polsce producentów sterowników CO jest wielu, ja poznałem jedynie mój sterownik i platformę internetową do zdalnego monitorowania pracy kotła. W zależności od producenta/modelu sterownika są stosowane czujniki o różnej charakterystyce (a właściwie różnej rezystancji termistora, bo zwykle czujnik sprowadza się do termistora, metalowej mufki, przewodu). Niektórzy producenci sterowników podają parametry tych termistorów, inni niestety nie.

 

Tak więc albo kupujemy gotowe czujniki od producenta sterownika/kotła, albo - chcąc zaoszczędzić - szukamy ich parametrów i na własną rękę takie dobieramy/składamy.

 

Jak widać jedni producenci kotłów mniej lub bardziej tną koszty finalne produktu. Do mojego kotła w zasadzie brakło jedynie jednego z dwóch czujników pokojowych, co potwierdzono w korespondencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpięcie jednego czujnika na wyjściu za zaworem 3 lub 4d umożliwi sterownie tylko temp wyjściową na budynek i nie będzie  żadnej kontroli nad temp powrotu, w przypadku zaworu 4 d można dołożyć jeszcze jeden czujnik monitorujący temp powrotu ale do momentu kiedy nie zostanie w ustawieniach serwisowych załączona funkcja zaworu 4d to nie będzie pilnował temp powrotu a tylko pokazywał odczyt tej temp..W większości przypadków instalacja z funkcją ochrony powrotu nie posiada pompy kotła pomiędzy kotłem a zaworem 4d co sprowadza się do nieprawidłowej pracy zaworu ( zamyka się i otwiera zbyt często) Prawidłowo wykonana instalacja jeżeli chce się używać ochrony powrotu powinna posiadać pompę na obieg kotłowy do zaworu 4d jest to pompa kotła a za zaworem 4d pompę mieszacza, dodatkowo przy ogrzewaniu CWU mamy jeszcze jedną pompę przed zaworem 4d i zarówno pompa kotła jak i pompa CWU muszą mieć zainstalowane zawory zwrotne co uniemożliwi mieszanie się układów.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SEKO za odpowiedź . Teraz przynajmniej wiadomo jak to wszystko poukładać , bo większość instalatorów ( przynajmniej u mnie) nie wie co i jak podpiąć żeby to dobrze funkcjonowało.

Inwestor chce to mu się założy, czemu nie - tylko czasami zamierzonego  efektu się nie osiągnie.

Jeżeli można to mam pytanie ze swojego" podwórka " , mam kotłownie oddaloną od domu o ok. 15m(rury preizolowane zakopane 1,5 m) , instalację wraz z wymiennikiem płytowym tj. obieg kotłowy otwarty z pompką , wymiennik i obieg co zamknięty też z pompką (bojler wpięty w układ CO bez dodatkowej pompki) , czy jest opcja  sterowania  ochroną powrotu poprzez czujnik i jakiś zawór tak żeby pilnował tego sterownik kotła(seko maxx le) . W tej chwili mam tak dobrane prędkości przepływu na pompkach i odpowiednie ustawienia temperatur na kotle , że temperatura powrotu wacha się pomiędzy 56* a 65*. Mam zamiar jak się ociepli założyć na wyjściu z wymiennika na dom  zawór 3-drożny z siłownikiem  i czujnikiem temperatury za zaworem3D  w celu regulowania temperaturą CO( jak jest ciepło  to temperatura CO jest trochę za duża)  , myślę że to rozwiązanie też podniesie temperaturę powrotu kotła szczególnie zimą i w jakimś tam stopniu  ograniczy spalanie.  A może jest inny lepszy sposób? - wszystkie sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Panowie co do wielkości palników zastosowanych w naszych kotłach to kotły 14 i 17 kW mają taki sam palnik, podobnie jak kotły 20,25 i 30 kW ,mają taki sam palnik, nie oznacza to że generują taką samą moc oraz spalanie, każda wielkość ma swój program FUZZY LOGIC i on odpowiada za generowanie odpowiedniej mocy. Co do wyłącznika czasowego dołączonego do kotła ma on być podłączony do zasilania i ustawiony co 4 godziny na 15 minut, jeżeli kocioł zabrudza się częściej to można zrobić np. co 6 godzin.

 

Pozdrawiam, 

 

Wojciech P

No chyba jednak Panie Wojciechu odwrotnie ??  Bo jak się zabrudza częściej to lepiej czyścić częściej - by było lepsze oddawanie ciepła - a gdy mało sadzy i pyłu na wymiennikach (zabrudza się rzadziej/mniej) to i można rzadziej to czyszczenie przeprowadzać = czyli wówczas dłuższy czas pomiędzy czyszczeniami/cyklami pracy urządzeniaczyszczącego obracającego tymi zawirowywaczami  

Również zainteresowałem sie tym kotłem (zaraz jak tylko pojawiła się o nim wzmianka na tym forum)  tym bardziej że producent jest w mej okolicy.

Pozytywna ocena mnie cieszy niemniej jednak moje doświadczenie z moim kotłem (tłokowym SAS EKO) stawia również tego producenta kotłów w 5 klasie w dużym szacunku i zainteresowaniu. Nie wiem jak z tą gwarancją bo mogę powiedzieć że z moim serwisem nie było najmniejszych broblemów.  A co do jakości dotychczasowego kotła to napiszę tak jak wielu że jestem zadowolony. Ale jak czytam opinie użytkowników tych najnowszych kotłów z DOBRYMI sterownikami to mi się robi szkoda/ zazdrość. Ale może jednak wcześniej (zamin będzie potrzeba /konieczność wyiany dotychczasowego) zdecyduję się również na ten nowszy kocioł.

Pozdrawiam wszystkich i proszę o wstawianie fotek (chociaż samemu nie bardzo mi wychodzi) filmów - za które z góry Dzięki !!

Takie relacje są najwiarygodniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Hektoras, jeden post poniżej cytowanego przez Ciebie poprawiłem swoją wypowiedź, oczywiście że im bardziej się zabrudza kocioł tym częściej trzeba go czyścić

 

Poniżej post napisany:

 

Napisano 10 marzec 2017 - 12:05

Przepraszam za pomyłkę czyszczaki są ustawione co 8 godzin a nie co 4 ja napisałem w poście powyżej. 

Użytkownik Ryszard edytował ten post 10 marzec 2017 - 18:46 
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

  • 0
Edytowane przez SEKO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być powodem przeciągania temp. kotła ponad 13 C- tryb FL ? Hektoras jakie fotki Cię interesują ? Pozdrawiam.

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trochę wiało i może przeciąga ci przez komin, ja założyłem regulator ciągu kominowego i powiem szczerze że podczas wiatrów bardzo ładnie działa - uchyla się na maxa jest to bardzo dobre zabezpieczenie przed nadmiernym cugiem , a poza tym jest coraz cieplej i może trzeba trochę zmniejszyć czas podawania  lub nadmuch w funkcji FL albo przejść na słabszy eko. Napisz jak często przechodzi w nadzór i jak długo pracuje na najniższej mocy , możesz podać te dane ze sterownika z INFORMACJI tam są podane czas pracy max, min i nadzoru np. z ostatniego zasypu lub tygodnia.

Edytowane przez piotr16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Przeciąganie temperatury w trybie FL jest zaprogramowane na 5 stopni, jest to "HISTEREZA NADZORU", dzieje się to w trybie PRACA, można tę wartość zmniejszyć np do 2 stopni i przeciąganie będzie mniejsze, innym powodem jest oczywiście wyższa temp na zewnątrz co za tym idzie budynek zabiera mniej ciepła z kotła. Jeżeli nie załącza się tylko PREWENCYJNE SCHŁADZANIE KOTŁA to nie ma się czym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Liczniki serwisowe:

Praca MAX:       112h

Praca MIN:         241h

Nadzór:              84h

Praca podajnika: 11h

Spal.paliwo:         333kg  (zakupiłem ok 550 kg i resztę mam już w zasobniku).

Piotr16. Co zmieniłeś w ustawieniach w stosunku do fabrycznych ? Zakupiłem już czujnik ct4 (powrót) i pogodówkę, ale jeszcze nie założone. Pozdrawiam.

P.S. Kocioł odpalony 7.03.2017 , czyli  19 dni. Przywrócenie do fabrycznych jest w USTAWIENIACH SERWISOWYCH ?

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jackw64 . Z tego co widać twój kocioł przy obecnych temperaturach pracuje za dużo z mocą MAX . W ostatnim tygodniu u mnie liczniki  pokazują że w pracy MAX nie pracował w cale - dokładnie podam to we wtorek jak wrócę  do domu.

Spalanie w dużej mierze uzależnione jest od jakości ekogroszku , ja używam  o wartości opałowej 26-27 MJ i w ostatnim tygodniu średnie spalanie na dobę wynosi ok. 10 -11 kg czyli zasyp 100 kg starcza na 9 do10 dni. Na początek skasuj liczniki serwisowe to pokażą jak pracuje kocioł na dzień dzisiejszy , nie wiem co pozmieniałeś w ustawieniach fabrycznych  leżeli tylko temperatury pracy pomp i zadanej kotła to nie ma potrzeby ich przywracać gdyż na nowo będziesz musiał ustawić te temperatury , jeżeli więcej tam namieszałeś  to przywrócenie ustawień fabrycznych jest jak najbardziej wskazane. Dzisiaj nie ma mnie w domu ale jutro postaram się ci podać chyba wszystkie ustawienia mojego kotła które moim zdaniem maja wpływ na pracę kotła tak żeby długo pracował z mocą min , a przy tym było ciepło w domu , palenisko było ok. i zmniejszyłoby się spalanie. Potrzebuję od ciebie jeszcze takich informacji : jaka jest temp. zadana kotła

                                                                                                                                                                                                                      temp. załączania pompy co

                                                                                                                                                                                                                      histereza nadzoru

                                                                                                                                                                                                                      moc nadmuchu

                                                                                                                                                                                                                      jakość eko groszku

                                                                                                                                                                                                                      jeżeli wiesz to temp. powrotu i temp. spalin

                                                                                                                                                                                                                      przerwę w podawaniu w nadzorze

  Jak wygląda palenisko i popiół (czy wypala wszystko i  czy nie robią się spieki choć nie powinny , u mnie nawet wesoła spalała się bez problemów)

Myślę ,że kocioł pracuje nadal w funkcji FUZZY LOGIC bo u mnie tak jest od samego początku i ustawienia podam tylko dla pracy w tej funkcji gdyż  w pracy ręcznej nie próbowałem.

Tak mi się wydaje ,że  kasowanie liczników i przywracanie ustawień fabrycznych jest w ustawieniach serwisowy ale sprawdzę to na 100 %  i napiszę ci  jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.