Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

wiem  ale dlaczego można regulować pełen obrót ślimaka odpopielacza chyba też zadzwonię i się umówię na szkolenie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka przyjemność szkolenia  niesie niestety ze sobą koszta :( , ale chyba warto .Zobaczę co powie czy warto wgrać Fuzzy Logic z modulowaną mocą ,który to spora część forumowiczów bardzo sobie chwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ekoNET to sobie sam ustawiasz Fuzzy Logic albo MiniMax i możesz porównać. Trzeba tylko w "inne ustawienia" zaznaczyć edycję parametrów serwisowych i wpisać kod 0000. Można zmieniać wielokrotnie. W pomocy technicznej powiedzieli mi że to jest to samo co ustawia serwisant ze swoim tajemniczym kodem. To taka premia za zainwestowanie w ecoNET bo przy drugiej zmianie serwisowi trzeba już płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peha a co mówi Twoje doświadczenie z tym piecem i funkcjami lepszy FL min/max czy stary sprawdzony FL modulowany ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie liczy 8 dni ;) Miałem  włączony MinMax ale spalanie było wyższe, może nie wszystko było dobrze ustawione. FL z modulacją bardziej mi się podoba, spalanie spadło, jest to tryb automatyczny ale i tak trudno to wszystko ogarnąć zwłaszcza dobór krzywej pogodowej te wszystkie obniżenia, podwyższenia, korekty itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy włączonej pogodówce wykres też wam tak faluje, załączony tryb min max, dodatkowo pojawiło się duże przeciągnięcie na piecu w stosunku do temp zadanej.

sane 3,10,2018 1 godz 7,25.jpg

sane 3,10,2018 godz 7,25.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda to u mnie, wykresy z ostatniej doby i aktualny stan. Z pewnością będą poprawki i to spore jak pogoda będzie zimowa. Tryb pracy kotła Fuzzy Logic z modulacją mocy, groszk Ekoret, oryginalny.

piec1.jpg

piec_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje ustawienia na kotle:

temperatura zadana 60 stopni ale przy pogodówce  w tych temperaturach spada do minimalnej:

ustawienia palnika

przerwa podawania nadzór - 18min.

korekta nadmuchu  - 0,0%

korekta podawania - 0%

histereza nadzoru - 2 stopnie

termostat pokojowy:

obniżenie temp zadanej kotła od termostatu: 10stopni

czas postoju pompy CO przy aktywnym termostacie: 3min

czas pracy pompy CO przy aktywnym termostacie: 60s.

współczynnik temperatury pokojowej: 0

sterowanie pogodowe:

krzywa grzewcza: 1,2

przesunięcie krzywej: 0 stopni

parametry serwisowe:

ustawienia palnika:

czas nadmuchu nadzór: 130rpm

czas podawania nadzór: 3s

wydłużenie nadmuchu : 10s

wentylator w nadzór włączony

min moc nadmuchu: 17%

kolejność cykli: podawanie-przerwa

ustawienia kotła:

histereza kotła: 2s

pompy:

podwyższenie temp zadanej kotła od CWU i mieszacza: 5 stopni

ustawienia mieszacza:

obsługa mieszacza :włączone CO

min temp mieszacza: 30 stopni

max temp. mieszacza: 70 stopni

czas otwarcia zaworu: 135s

wyłączenie pompy od termostatu: tak

nieczułość mieszacza: 2 stopnie

zakres proporcjonalności: 3

stała czasu całkowania: 160

ochrona powrotu: wyłączona

czas obrotu odpopielacza: 72s

macie jakieś sugestie co by można poprawić aby spalanie było ekonomiczniejsze i dla pieca i dla domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peha napisał:

Tak wygląda to u mnie, wykresy z ostatniej doby i aktualny stan. Z pewnością będą poprawki i to spore jak pogoda będzie zimowa. Tryb pracy kotła Fuzzy Logic z modulacją mocy, groszk Ekoret, oryginalny.

 

Na wykresie widac, ze postoje sa dosc dlugie. Po co w takim razie masz wlaczony nadzor?

Edit. Sorry zle cos dopatrzylem. Nie bylo pytania

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parek podaj proszę firmę zaworu 4D bo nie zgadza się czas otwarcia zaworu .Przy Afriso są dwa typy 60 sek i 120 sek ,135 sek to chyba błąd ale może inne firmy tak mają .Ja mam ustawiony czas otwarcia na 120 sek , a stała czasu całkowita na 110 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór mieszający Womix  MIX M 4-25 kv 12 z siłownikiem MP 10-230/140 zestaw czterodrogowy 1" z siłownikiem od 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłowniki te wychodzą w 2 rodzajach 70 i 140 sek musisz odczytać z tabliczki lub w specyfikacji techniczne jaki masz czas otwarcia  i taki ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie ustawiony to % otwarcia zaworu mieszającego przy aktywnej funkcji ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś u mnie zawitał serwisant i przy ochronie powrotu ustawił 10% do 15% ja mam 10%.Wyłączyłem tą funkcję na razie z powodu braku pompy na powrocie brak tej pompy powoduje że zawór 4D się zamyka i grawitacyjnie trwa długo zanim dojdzie do zadanej temperatury ,w tym samym momencie temp. zadana na dom leci szybko w dół i itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, peha napisał:

Jak macie ustawiony to % otwarcia zaworu mieszającego przy aktywnej funkcji ochrony powrotu.

ustawiłem na 140 s

Edytowane przez parek
nie ten cytat :) ja mam ustawione na 10 ale ochrona powrotu wyłączona bo nie szło mi na centralne a pompy mam jedną na cwu i drugą na co za mieszaczem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, czared napisał:

Siłowniki te wychodzą w 2 rodzajach 70 i 140 sek musisz odczytać z tabliczki lub w specyfikacji techniczne jaki masz czas otwarcia  i taki ustawić.

zmieniłem na 140

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parek. Też mam chyba taki problem kocioł dba tylko o powrót na krótko puszczając wodę na grzejniki. Temp. na wyjściu mieszacza jest o ok 10 st. niższa od temp zadanej mieszacza.
Mam taki pomysł i widzę że to u mnie działa. Pompa CWU praca bez priorytetu, temp. kotła 72 st., temp ustawiona CWU np 80 st.. Efekt, pompa CWU działa na najniższych obrotach cały czas wspomagając grawitacyjny mały obieg kotłowy. Widzę że temp. na wyjściu z zaworu 4D czyli na grzejniki wzrosła osiągając wartość zadaną a nawet ja przekraczając (sterowanie pogodowe), temp. powrotu kotła też jest powyżej zadanej, wadą jest wysoka temp wody użytkowej. Co o tym myślisz, może inni to stosują gdy nie ma pompy małego obiegu kotłowego. Trzeba to trochę dłużej poobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peha w sumie fajnie to wymysliles z praca pompki od cwu ciagle ale moim zdaniem gra nie jest warta swieczki. Dlaczego? Nie wiem czy wiesz ale powyzej temp 65 stopni z wody wytraca sie kamien. Tak jak w czajniku.
Wiec jak ustawisz 80 na cwu to bedzie Ci on sukcesywnie zarastal kamieniem. Dodatkowo przy takiej temp cwu podniesie sie temperatura kotla. U mnie podnosi sie o 5 wiecej niz temp cwu.

Ja dzialam inaczej. Mam na kotle ustawione 75 stopni a na mieszaczu idzie 40 stopni na dom. Cwu 55 stopni. I kociol po nagrzaniu osiaga 85 a jak sie wychladza to 65 stopni. Czyli nigdy nie spada bardziej niz 65 stopni. Skoro na dom idzie 45 stopni to sila rzeczy nie bierze mi 100 % goracej wody z kotla na grzejniki tylko czesc wraca i ogrzewa powrot.

Takze nie martwie sie o to. Nie mam dodatkowej pompki malego obiegu ani pompka od cwu nie chodzi caly czas. Przeciez kazda pompka zuzywa prad. A jak bedzie chodzic przez caly sezon to troche go zuzyje. A wcale nie musi pracowac ciagle. Przemysl to. Nie jest to zlosliwa uwaga tylko pytanie czy ochrona powrotu jest az tak wazna skoro i tak i tak powrot wraca cieply nawet bez wdrozenia twojego rozwiazania.

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas wszyscy specjaliści straszą że temperatura powrotu nie może być niższa niż 55 st. i na razie tym się kieruję. Jest jeszcze pomysł z wyciągnięciem czujnika temperatury z bojlera, myślę że wtedy bojler osiągnie temp. zadaną kotła, jeżeli temperatura na nim spadnie w trybie nadzoru w bojlerze się nie zmieni bo jest zawór zwrotny. Nie miał człowiek problemów to sobie kupił kocioł z podajnikiem i teraz kombinuje jak mieć ciepło a spalić jak najmniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z diricip podnoszenie temp na CWU  nic nie da można się tylko poparzyć, przy moich ustawieniach powrót waha się od 22-23 do 60 stopni, faluje razem z temp kotła

noc 56 10,2018.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytania do starych wyjadaczy seko maxx le -  piotr16, przemo30 ,Jackw64 jakie macie ustawienia kotła i ewentualnie gdzie ja mam błędy w swoich ustawieniach.

Jestem w trakcie kalibracji zbiornika do którego wchodzi 130 kg.

IMG_20181008_213712.jpg

IMG_20181008_213738.jpg

IMG_20181008_213808.jpg

IMG_20181008_213818.jpg

IMG_20181008_213829.jpg

IMG_20181008_213839.jpg

IMG_20181008_214124.jpg

IMG_20181008_214137.jpg

IMG_20181008_214419.jpg

IMG_20181008_214427.jpg

IMG_20181008_214443.jpg

IMG_20181008_214455.jpg

IMG_20181008_214507.jpg

Edytowane przez czared
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z zbyt dużym jeszcze podawaniem na palenisko po tych ustawieniach "wydajność podajnika" i "kaloryczność paliwa" jest lepiej ,ale czy nie z czymś nie przesadziłem groszek mam 28kj i strasznie koksuje może to wina opału ? Sporo mam nieprzepalonego grochu w popielniku i go wybieram raz na dobę bo się boję ,że zablokuje mi podajnik od popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2018 o 09:24, peha napisał:

Parek. Też mam chyba taki problem kocioł dba tylko o powrót na krótko puszczając wodę na grzejniki. Temp. na wyjściu mieszacza jest o ok 10 st. niższa od temp zadanej mieszacza.
Mam taki pomysł i widzę że to u mnie działa. Pompa CWU praca bez priorytetu, temp. kotła 72 st., temp ustawiona CWU np 80 st.. Efekt, pompa CWU działa na najniższych obrotach cały czas wspomagając grawitacyjny mały obieg kotłowy. Widzę że temp. na wyjściu z zaworu 4D czyli na grzejniki wzrosła osiągając wartość zadaną a nawet ja przekraczając (sterowanie pogodowe), temp. powrotu kotła też jest powyżej zadanej, wadą jest wysoka temp wody użytkowej. Co o tym myślisz, może inni to stosują gdy nie ma pompy małego obiegu kotłowego. Trzeba to trochę dłużej poobserwować.

a masz założoną dodatkową pompę na powrocie bo p.Wojtek z Seko powiedział że jest nieodzowna jeśli chce się włączyć ochronę powrotu 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, z tego co widzę dosyć rzadko to stosują. W tym sezonie w razie konieczności wyciągnę czujnik CWU i pompa CWU będzie wspomagała mały obieg kotłowy. Wadą będzie temp. wody użytkowej równa temp. zadanej kotła. Na przyszły sezon może zamontuję pompę, zobaczymy jak to będzie, to jest pierwszy sezon tego kotła.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam CZARED  Pierwsza rzecz jaka mi się rzuciła w oczy to skąd wziąłeś wielkość wydajności podajnika 6,6kg/h u mnie fabrycznie przy kotle 17kw to 31kg/h (chyba że zmienili podajnik) , druga to wartość kaloryczności paliwa - fabrycznie dla groszków  ok 28-30 Mj to jest 7,8 a nie  16,8 - tymi parametrami na razie proponuję nie kręcić zostawić na ustawieniach fabrycznych. Moja propozycja co do histerezy kotła to 2* histereza nadzoru 3* temp na kotle taka żeby na powrocie było min 50* a najlepiej 55* ( z tego co czytałem przy zaworze 4D żeby zapewnić ochronę powrotu powinna być dodatkowa pompka jakby na obiegu kotłowym  - ale w tej kwestii niech wypowiedzą się fachowcy) . Może należało by podnieść wydajność pompki  wtedy  będą niższe skoki temperatur wody w obiegu lub wydłużyć histerezę nadzoru tak aby kocioł miał więcej czasu na reakcję zanim temp spadnie poniżej zadanej ( wtedy wchodzi na max i nie ma potem czasu wyhamować  na minimum  do końca histerezy nadzoru = przeciąganie temp powyżej histerezy o kilka stopni . Następna sprawa to przy tak małym podawaniu za duży  nadmuch - ze zdjęć wynikało że kopczyk za mały a ogień za jasny . Przy obecnych temp. kocioł może się być osmolony sadzą  gdyż długo stoi w nadzorze a wtedy paliwo się "kisi" i kopci - dlatego też myślę , że normalny tryb FUZZY LOGIC jest lepszy - kocioł pracuje  teraz tylko z mocą minimalną może trochę dłużej  , częściej ale za to jest w nim czysto a praca sama w sobie stabilniejsza - spokojniejsza nie ma wielkich skoków ( myślę że na wykresach nawet zimą w trybie MIN/ MAX nigdy nie będzie tak płynna jak przy normalnym FL.  U minie w tej chwili praca z mocą min 188h - praca w nadzorze 177h groszek ok 24-25Mj.

 Co do ustawień siłownika 4D nie wypowiadam się gdyż takowego nie posiadam i nie ma z nimi żadnych doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.