Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posiadaczy seko maxx ponownie po dość długiej mojej nieobecności na tym forum.

Przypomnę iż od ok 2 lat użytkuję ten kociołek i od początku pracuje on w trybie FUZZY LOGIC czyli w pełnym automacie z modulacją mocy i nie mam zastrzeżeń do jego pracy jak i wielkości spalani w tym trybie . Nawet nie mam ochoty na kombinacje z innymi trybami pracy. W poprzednim sezonie  od września do końca kwietnia spaliłem ok 3T groszku o kaloryczności ok24-25Mj i ok 0,5T 28Mj z miejscowego składu noname. Pierwszą partię jaką spaliłem była to paleta startową (wesoła , skarbek , jaret+ , jaret) ze składu opału GWÓŹDŹ z internetu lekko wilgotny i powiem wam , iż najlepsze efekty były na skarbku i wesołej - mało spalał , popiołu też bardzo mało i żadnych spieków . Na tych słabszych jakość spalania też dobra ale ilości jednak dużo większe no popiołu ogrom. Tak ,że jak i do wszystkich innych kotłów jednak jakość opału to podstawa. 

                                                           Pozdrawiam wszystkich i powoli przygotowuję się do rozpoczęcia nowego sezonu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Wrzucę trochę fotek mojego kociołka i trochę mankamentów jak źle osadzony trzpień od zgarniania żużla z retorty i lekko krzywy wlot do podajnika ?!!! Co do koloru zewnętrznego to mam wersję z tamtego roku a nie grafitową .

IMG_20180828_133814.jpg

IMG_20180828_141808.jpg

IMG_20180828_141816.jpg

IMG_20180828_142332.jpg

IMG_20180828_143140.jpg

IMG_20180828_143155.jpg

IMG_20180828_143237.jpg

IMG_20180828_143256.jpg

 

IMG_20180828_143245.jpg

 

IMG_20180904_183110.jpg

IMG_20180904_183125.jpg

IMG_20180904_183137.jpg

Edytowane przez czared
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20180828_142332.jpg
Poza tym, że na ściance zasobnika będzie zawieszać się kilka węgielków - tragedii nie ma. Jak się uprzesz - może wymienią Ci podajnik lub zasobnik. To pierwszy kocioł z podajnikiem, który obsługujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie tragedi nie ma ale takie małe niedoróbki są denerwujące zwłaszcza że kocioł nie kosztuje pare stówek tylko ponad 10 000 tyś wtedy warto wymagać jakości ,co do kotła to jest to mój pierwszy kocioł z podajnikiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą najnowszą wersję Maxx le 17 kw, wlot do podajnika wygląda jak na zdjęciu po prostu taka jest konstrukcja. Jako ciekawostka, zbiornik przykręcony jest 8 śrubami do podajnika.IMG_20180914_111840.thumb.jpg.e33c2d493eb6b73620c46d2de60c422a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pecha czy na twoim kotle też masz pojemność wodną  63 litry w dtr podają 58 litrów czyżby został powiększony wymiennik ,litraż zbliżony do 20 kw ??

Druga sprawa to rozbieżność kolorystyczna ?,zbiornik ma inne mocowanie ? czy mam na pewno nowy model na 2018 rok ?Numer fabryczny temu zaprzecza więc skąd ta rozbieżność ? Może kontakt z serwisem coś wyjaśni .

Edytowane przez czared
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czared. Tabliczka i wygląd mojego kotła. Zbiornik po prostu przykręcony jest 8 zamiast 4 śrubami i to cała w nim zmiana.

kocioł.jpg

IMG_20180914_223321.jpg

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam 

Spójrzcie czy ustawienia mogą być prawidłowe kocioł zasila narazie 2 grzejniki w łazienkach ,CWU wieczorami 1 grzejnik 1800x600 ustawiałem sam metodą prób i błędów ,ciekaw jestem Fuzzy Logic o płynnej regulacji .Moc kotła zmniejszyłem ze względu na temperaturę otoczenia i małe zapotrzebowanie na ciepło w domu .

IMG_20180920_212028.jpg

IMG_20180923_111354.jpg

IMG_20180923_111401.jpg

IMG_20180923_111408.jpg

IMG_20180923_111415.jpg

IMG_20180923_111420.jpg

IMG_20180923_111428.jpg

IMG_20180923_111439.jpg

IMG_20180923_111452.jpg

IMG_20180923_111504.jpg

IMG_20180923_111513.jpg

IMG_20180923_111520.jpg

IMG_20180923_111532.jpg

IMG_20180923_111540.jpg

IMG_20180923_111552.jpg

IMG_20180923_111634.jpg

IMG_20180923_111641.jpg

IMG_20180923_111648.jpg

IMG_20180923_111745.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Przede wszystkim zycze bezproblemowej eksploatacji i zadowolenia. Z drugiej strony pozwole sobie kolege zdorowo opieprzyc. Nie po to masz mieszacz ( pogodowy?) zeby katowac kociol na 45 stopni. To powolna smierc dla niego. Ustaw sobie zadana powyzej 70 stopni. Wzrostu spalania nie zauwazysz praktycznie. Mowie powaznie. Zniknie sadza. Za tym tez ogra niczone zostana warunki do generowania kwasnego srodowiska. To przelozy sie na mniejsza podatnosc na korozje dolnych partii kotla. Reasumujac… Nie wurzucisz kotla za  cztery, piec lat na zlom. Byl przypadek na forum nowoczesnego kotla  Ogniwo ktory zgnil na wylot. Pan sobie zadal 40 stopni bez mieszaczy itd. Dletego przestrzegam.  O suchym opale to nie wspominam bo to oczywiste.

Co do ustawiem.

To histereza przejscia w nadzor, jezeli dobrze rozumiem ten sterownik to poprosze na dwa stopnie. Nie palilem w swoim Klimoszu w PID to sie wiecej  nie wypowiem. Widze ze w tym seko jest zwykly, stalowy slimak. Duzy minus. Wymontuj go co dwa, trzy sezony, zeby ocenic jego stan. Moj sie ukrecil po czwartym w srodku zimy jakos.

Wrzuc Kolego jakies foty palnika . Pooceniamy :) 

 

Edit: co do zmniejszonej mocy kotla to dobrze. Zwlaszcza jak dojdziesz do stalej jego pracy przy odpowiednio dobranej mocy. Tak prowadzony kociol bedzie pracowal ekonomicznie.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle jest ustawione 56 stopni a 41 ustawione na dom po zaworze 4 drogowym ,docelowo ustawię 65 - 70 na piecu i max 45 na dom bo strasznie gorąco w pomieszczeniach ,na wszystkich grzejnikach sa zawory termostatyczne .Dziękuję za sugestie z podwyższeniem temperatury do 70 stopni co szybko przestawię i zaobserwuję środek kotła .Opał suchy jak pieprz kupiony w bardzo upalne dni od sprawdzonego sprzedawcy..To mój pierwszy kocioł z podajnikiem więc proszę o wyrozumiałość w moich pytaniach do tematu kotłów podajnikowych .Serdeczne dzięki za podpowiedzi wstawię jeszcze kilka fotek po Państwa sugestiach żeby zaobserwować zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wlasnie widze, ze niezauwazylem :) Dlatego warto mieszaczem sterowac pogodowo. U mnie w tej chwili mieszacz podaje 25 stopni. W nocy przy 9 stopni na zewnatrz podawal 29- 30. W domu przy tym stabilne 23 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do praktyków. Jaki najlepiej ustawić % domknięcia zaworu czterodrogowego na pozycji ochrona kotła 4D w menu sterownika. Mam aktualnie 15% i zawsze trochę wody idzie do obiegu grzewczego ale może to za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik mam ale jest w menu ochrony powrotu taki parametr jak procent domknięcia zaworu i może być ustawione albo zero albo jakaś wartość. W filmie instruktażowym PLUM ustawiają wartość 10% niektórzy ustawiają nawet 20%. Po ustawieniu wartości >0% siłownik będzie ją traktował jako stan zamknięcia.  Spróbuję ustawić zero i zobaczę co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diricip czy ustawienie 75 stopni na kotle nie spowoduje zwiększenia spalonego opału ,czy wręcz przeciwnie poprawi spalanie a co za tym idzie i efektywność cieplną kotła.Powrót rozumiem że będzie oscylował w granicach 50-53 stopni ? Jak to wygląda u CB ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wzrosnie o tyle ze nawet nie zauwazysz. Moj Klimosz tak prowadzony po jedenastu sezonach praktycznie nie mial rdzy wewnatrz. Palnik co prawda byl w agonalnym juz stanie. Nastepny plus to znacznie miej sadzy i mniejsze problemy z temp. powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu % otwarcia zaworu 4D na zero (sterowanie zaworu automatyczne siłownikiem) piec praktycznie przestał oddawć ciepło na grzejniki, dbał tylko temp. powrotu od czasu do czasu otwierając na chwilkę zawór. Temp. ustawiona pieca 70 st. temperatura mieszacza średnio 27 st., zadana z pogodówki np. 45 st. Wracam do ustawienia 15%  otwarcia zaworu, nawet jak zawór jest wg sterownika zamknięty trochę ciepła na grzejniki wychodzi. Zobaczymy co będzie jak się poważnie ochłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Proponuje te ochrone powrotu ustawic duzo nizej. Albo nawet wylaczyc. Czasowe, chwilowe spadki nic zlego nie uczynia. W moim poprzednim kotle tak mialem ustawione. Powrot wahal sie pomieczy 45 a 58 stopni, Czasami spadal do 35. Kociol po latach mial prawie zero rdzy. Warunek to wysoka zadana na kotle. A 15% otwarcia zaworu zostaw. Uklad grzejnikowy stabilniej bedzie odbierac cieplo. Nie machajac przy tym za bardzo zaworem.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem kolejnym szczęśliwym (mam nadzieję) posiadaczem seko maxx le w wersji 20kW, ustawienia fabryczne z trybem fuzzy logic max/min. na razie nic nie zmieniam termostat pokojowy, pogodówka i zawór 4d. Mam pytanie odnośnie odpopielania, na ile macie ustawiony czas obrotu odpopielacza, u mnie fabrycznie 72 sek, rozumiem że nastawa zależy od ilości popiołu produkowanego przez piec i im większy czas tym dłużej się kręci ślimak od odpopielania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parek. Ślimak odpopielacza kręci się wtedy gdy pracuje podajnik. Ślimak podajnika, odpopielacza i obrotową retortę napędza jeden silnik poprzez przekładnie. Może chodzi Ci o czyszczenie pionowych rur wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ustawieniach serwisowych jest czas obrotu odpopielacza za ustawieniami mieszacza i jak tam wejdziesz to jest podany czas

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę -czwartek ma być u mnie pan ze serwisu Seko na odbiór i przeszkolenie zadam mu kilka nurtujących mnie pytań i przytoczę kilka od Was z forum.Napiszę jakie uzyskałem informację .Parek u mnie też jest 72 sek ,ale peha ma rację ślimak odpopielacza kreci się wraz z podajnikiem.W czyszczeniu rur pionowych wymiennika nie można praktycznie nic zmienić ,wszystko ma stałe wartości.U mnie często wywala błąd "uszkodzony wentylator" moc mam ustawioną na 21% a obroty oscylują w granicach 2120,powyżej 2800 faktycznie pojawia się komunikat o uszkodzonym wentylatorze ,ale gdzie tu do 2800 obr. Moc max mam ustawioną na 38 % i na razie starcza na zapotrzebowanie ciepła w domu .Zobaczymy co powie serwis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.