Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Normalną rzeczą jest  że silniki produkują ciepło w czasie swojej pracy. Ciepło jest efektem oporów uzwojenia i innych oporów generowanych przez indukcję,  :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura otoczenia w której ten silnik moze pracować to od -20°C do +60°C. A do ilu moze sie nagrzać uzwojenie trudno powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nikt z nas nie dostał wraz z kotłem atestu na blachę (myślę że do żadnego kotła nie jest taki atest dołączany) , mamy tylko gwarancje i dtr danego kotła - to musi wystarczyć.

Przeglądając stronę seko widziałem że gwarancja jest obecnie na 5 lat + 10 na spawy. Co do grubości blachy w wymienniku nikt z nas tego nie zmierzy - niby jak trzeba by rozciąć wymiennik .

Pytałem się użytkowników kotłów  seko bawaria ( niejako poprzedników maxx le ) o ich wytrzymałość - nikt nie narzekał . W obecnych czasach każdy producent liczy koszty ( nie tylko ci co robią kotły) i wszyscy je ograniczają , ale czy to oznacza że wszyscy  robią buble ? Na pewno nie . Ja użytkuję ten kocioł od roku i jak do tej pory nie miałem z nim żadnych problemów ale ile wytrzyma nie wiem i nikt ci tego nie powie . Jedynie co mogę ci doradzić to zapytaj się w seko z jakimi ustawionymi trybami pracy w sterowniku dostaniesz  kocioł bo podobno ostatnio sprzedają tylko z jednym MINIMUM/MAX FL . ( brak trybów STANDARDOWY czyli ręczny  i FUZZY LOGIC ). Decyzję i tak podejmiesz sam . Osobiście jestem z tego kotła bardzo zadowolony.

Hej

A widziałeś jakie warunki trzeba spełnić aby gwarancja była na 5 lat.

Ja doczytałem się i otrzymałem instruktaż z Seko.

Hydraulik zamontował zgodnie z wytycznymi pompę obiegową pomiędzy zaworem czterodrożnym a powrotem .

Efekt jest taki że mam raptem od 1 do 6 stopni różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr16 jakim eko palisz??

Hej

Jak mogę się dołączyć do dyskusji palę Ekogroszkiem z firmy Sambudrol - POWERMAX

Zamieściłem zdjęcie - mało popiołu,suchutki jak pieprz tylko piec trochę się okopca ale nie wiem dlaczego.

post-73508-0-98838500-1515430730_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jak mogę się dołączyć do dyskusji palę Ekogroszkiem z firmy Sambudrol - POWERMAX

Zamieściłem zdjęcie - mało popiołu,suchutki jak pieprz tylko piec trochę się okopca ale nie wiem dlaczego.

 Witamy nowego użytkownika.

 Jeżeli kocioł ci się okopca to jest kilka przyczyn

 1. Należy ustawić odpowiednią kaloryczność opału w sterowniku ( dobiera sobie odpowiednie dawkowanie i nadmuch)

 2. Za mały nadmuch do wielkości dawki paliwa (można zwiększyć stopniowo poprzez korektę nadmuchu- obserwować kopczyk żeby się nie zapadł)

3 . Zbyt długo lub często kocioł wchodzi w nadzór ( przewymiarowany kocioł) należy zmniejszyć moc jeżeli jest to możliwe lub zmniejszyć wielkość podawania - korektą czasu podawania 

4. Niektóre ekogroszki takie już są ,że kopcą i trzeba się z tym pogodzić

Najważniejsze żeby był odpowiedni popiół ( bez niedopałów , i zbyt  dużej ilości spieków)   kopczyk w normie  i jak najmniej spalał oczywiście w zależności do zapotrzebowania budynku na ciepło.(moim zdaniem  lepiej mieć niewielki przepał  niż dążyć do doskonałości i wolne chwile spędzać z rodziną a nie w kotłowni ciągle coś regulując)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem i podłączyłem siłownik mieszacza esbe z serii Ara600 z czasem otwarcia 30s. Sterownik obsluguje czasy od 30 do 255. Nie wiem czy to nie był bład bo sa przeregulowania. Czy lepszy byłby 120s?Próbowałam z róznymi ustawieniami.Trochę jest lepiej ale nie do konca jak sobie to wyobrażałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam kociol seko maxx le 17kw zakupiony kwiecien 2017 r.

Do ogrzania: 170m2 tj. 70m2 podlogowka na parterze oraz 25m2 poddasze ( lazienka korytarz) reszta grzejniki. Dom z cegly porotherm 44si (nie wymagajaca ocieplania) Mam problem taki, ze kociol przy zadanej 63 osiaga temp 65 a nastepnie spada do temp 48 by znow wrocic do 65. Irytujace poniewaz przy spadkach nie pracuje pompa co i grzejniki zimne, zalaczanie pompy ustawione na 58. Temp minimalna kotla 57. Zawor w kotle jest 4d. Za zaworem temp na dom to 44. Termostaty w pokojach pozakladane. Dlaczego tak wachluje temp ? Czyzby winien byl zimny powrot ? Taka praca kotla wiaze sie z wiekszym spalaniem wegla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wina kotła ale wyregulowania instalacji . Zbyt duży spadek temperatury , nie piszesz jaką masz temp. powrotu . Najpierw proponuję zwiększyć histerezę nadzoru na 50 , histereza kotła na 10 lub 20  podnieść temp zadaną kotła (nie wiem jaka jest - ogólnie skąpisz informacji ) zwiększyć moc pompy i poobserwować - efekt nie będzie natychmiastowy musi potrwać dogrzanie instalacji . Następnym razem podaj więcej danych o poszczególnych temperaturach , histerezach , w jakim trybie pracuje kocioł , jak szybko dochodzi do zadanej , czy wchodzi w nadzór , itd. nikt z fusów nie będzie wróżył . Różnica pomiędzy powrotem a zasilaniem powinna być jak najmniejsza wtedy kocioł pracuje stabilnie na niższych mocach i mniej spala .

Co do regulacji zaworu 4D nie pomogę , mam 3D regulowany ręcznie , pytaj innych forumowiczów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjaciele... a co robi sterownik (chodzi o sterowanie zaworem w moim przypadku 3d) jeśli w pomieszniu jest temp. zadana osiagnieta?

Czy jest opcja całkowitego zamkniecia zaworu? (bo moj kocioł zasilac by mial bufory a z nich dopiero przez 3d na dom).

 

Czy samo sterowanie zaworem mieszjacym jest jest na wzor sterowania "adaptacyjnego" tzn. mamy krzywa grzewcza od cz. zew. na 50st.

Ale wo domu np zamiast 23.0 jest  22.00 czy on jakos koryguje i zamiast 50 daje wyzsza temp. by szybciej osiagnac temp. zadana w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjaciele... a co robi sterownik (chodzi o sterowanie zaworem w moim przypadku 3d) jeśli w pomieszniu jest temp. zadana osiagnieta?

Czy jest opcja całkowitego zamkniecia zaworu? (bo moj kocioł zasilac by mial bufory a z nich dopiero przez 3d na dom).

 

Czy samo sterowanie zaworem mieszjacym jest jest na wzor sterowania "adaptacyjnego" tzn. mamy krzywa grzewcza od cz. zew. na 50st.

Ale wo domu np zamiast 23.0 jest  22.00 czy on jakos koryguje i zamiast 50 daje wyzsza temp. by szybciej osiagnac temp. zadana w domu?

ok wiekszosc juz wiem. niech ktos tylko napisze jakie czujniki sa standardowo w zestawie. dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie zaworem 4d zarządza sterownik pluma . Po dojściu do zadanej na grzejniki +1C zawór odcina grzejniki. Nie zamontowałem jeszcze pogodówki, ale steruję temp. na grzejnikach z komórki. Całość się sprawdza. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Spisalem ustawienia.

Temp zadana kotla 63

Temp zalaczania pompy 60

Min temp kotla 60

Histereza kotla 1

Histereza nadzoru 3

Mieszacz 46

Reszta parametrow jest fabryczna.

Co zauwazylem: ( opisze cykl pracy)

Kociol przechodzi w nadzor przy 66,osiagajac temp powrotu 48.

Nastepnie od 65 wchodzi w tryb praca ( zejscie do 60 stopni zajmuje mu 5 min i wtedy powrot osiaga 41)

Do 58 stopni pracuje z moca 5.4kw

Przy temp 57 wylacza pompe i zamyka zawor. Wtedy tez zaczyna rosnac temp powrotu -47

Minimalna temp kotla do jakiej spada to 56.6 ( od 65 do 56.6 temp spadala w czasie 12 min.nastepnie temp kotla 58 ( powrot 53)

T. Kotla 59 (powrot 56)

Kociol osiaga 60 wlacza sie pompa i otwiera zawor tak ze przy 61 powrot ma chwilowo 38 ( maksymalne otwarcie zaworu aby osiagnac zadana 46) od temp 62.5 na kotle powrot zaczyna rosnac i przy temp 65 powrot osiaga 48.

Caly cykl czyli od przejscia z nadzoru w tryb praca do ponownego nadzoru to 30min.

Natomiast czas w ktorym kociol pracuje od temp min ( 56.6) do nadzoru to 18-20 minut. Kociol goni temp do nadzoru z moca 12.4kw.

 

Piotr16 jakies sugestie ? Inf mam nadziej podalem duzo. Jakies propozycje ustawienia kotla ? Ile aktualnie u Ciebie spala ?

Jackw64 jak to jest u Ciebie, Ty masz zawor 4d ale z wlaczona ochrona powrotu ? Jakie spalanie? U mnie ochrona powrotu jest wyl poniewaz nie mam dodatkowej pompki na malym obiegu...wspominal o tym SEKO wtedy zawor co chwila otwieralby sie i zamykal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Spisalem ustawienia.

Temp zadana kotla 63

Temp zalaczania pompy 60

Min temp kotla 60

Histereza kotla 1

Histereza nadzoru 3

Mieszacz 46

Reszta parametrow jest fabryczna.

Co zauwazylem: ( opisze cykl pracy)

Kociol przechodzi w nadzor przy 66,osiagajac temp powrotu 48.

Nastepnie od 65 wchodzi w tryb praca ( zejscie do 60 stopni zajmuje mu 5 min i wtedy powrot osiaga 41)

Do 58 stopni pracuje z moca 5.4kw

Przy temp 57 wylacza pompe i zamyka zawor. Wtedy tez zaczyna rosnac temp powrotu -47

Minimalna temp kotla do jakiej spada to 56.6 ( od 65 do 56.6 temp spadala w czasie 12 min.nastepnie temp kotla 58 ( powrot 53)

T. Kotla 59 (powrot 56)

Kociol osiaga 60 wlacza sie pompa i otwiera zawor tak ze przy 61 powrot ma chwilowo 38 ( maksymalne otwarcie zaworu aby osiagnac zadana 46) od temp 62.5 na kotle powrot zaczyna rosnac i przy temp 65 powrot osiaga 48.

Caly cykl czyli od przejscia z nadzoru w tryb praca do ponownego nadzoru to 30min.

Natomiast czas w ktorym kociol pracuje od temp min ( 56.6) do nadzoru to 18-20 minut. Kociol goni temp do nadzoru z moca 12.4kw.

 

Piotr16 jakies sugestie ? Inf mam nadziej podalem duzo. Jakies propozycje ustawienia kotla ? Ile aktualnie u Ciebie spala ?

Jackw64 jak to jest u Ciebie, Ty masz zawor 4d ale z wlaczona ochrona powrotu ? Jakie spalanie? U mnie ochrona powrotu jest wyl poniewaz nie mam dodatkowej pompki na malym obiegu...wspominal o tym SEKO wtedy zawor co chwila otwieralby sie i zamykal.

Najpierw należy zapewnić odpowiednią temp. powrotu tj min 50 -550. Myślę , że winę za to ponosi jednak nie do końca dobrze zrobiona instalacja . Czytając na rym forum różne posty o zaworach 4D większość zaleca montaż pompy kotłowej której ty nie masz - pewnie tu leży problem ze zbyt niską temp. powrotu i chaotycznym działaniu kotła a co za tym idzie zwiększonym spalaniem lub nawet nieprawidłowym spalaniem ( nie tworzą  ci się spieki, dopala węgiel?) Niestety jak już wcześniej pisałem ja nie pomogę gdyż na ten temat nie posiadam wiedzy - pytaj w postach o zaworach 4D lub o zbyt niskiej tem powrotu jak to technicznie rozwiązać .

W układzie jaki masz ( zanim cos zmienisz w instalacji ) nie pozostało chyba nic innego jak zwiększyć temp. zadaną kotła w celu podniesienia ogólnej temperatury wody w instalacji do rozsądnych wartości nawet do 700 stopniowo i obserwować , zwiększyć histerezę przejścia w nadzór przynajmniej do 50 a może i trochę więcej(kocioł będzie dłużej pracował z mocą minimalną a przy okazji instalacja i powrót będzie cieplejsza, zwiększyć moc -wydajność pompy ( jak woda będzie szybciej krążyć to będzie cieplejsza wracać a tym samym powrót będzie cieplejszy) , temp minimalna kotła powinna być moim zdaniem wyższa niż temp załączenia pompy . To tyle co mi na tą chwile przychodzi do głowy. Daj znać czy po wprowadzeniu zmian w temperaturach  coś się zmieniło na plus lub minus - będzie to drogowskaz dla innych którzy będą mieli podobne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kocioł spadła w trybie podtrzymania na godzinę (wersja 20kW).

Po dokupieniu modułu B-MX z plum w którym są 2 czujniki min i max można tak sterować kotłem (przy współpracy z buforem) że kocioł pracuje na mocy max do momentu osiągnięcia na dolnym czujniku temp zadanej. Potem przechodzi w podtrzymanie władzy się znów w tryb pracy max jak górny czujnik będzie miał temp. nastawiona.

P.S gdyby ktoś potrzebował zrobić czujnik do sterownika plum. Zamiast drogich gotowych czujników można kupić czujnik KTY81/110 za 2 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, sytuacja z dzisiaj. Kociołek seko Maxx LE 40 kw , rano zimne kaloryfery, kociołek piszczy i wyświetla alarm:

Ciągła praca podajnika.

W retorcie dużo węgla ale nie palącego się.

Czym mogła zostać spowodowana ta ciągła praca? Miał ktoś podobny alarm?

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, sytuacja z dzisiaj. Kociołek seko Maxx LE 40 kw , rano zimne kaloryfery, kociołek piszczy i wyświetla alarm:

Ciągła praca podajnika.

W retorcie dużo węgla ale nie palącego się.

Czym mogła zostać spowodowana ta ciągła praca? Miał ktoś podobny alarm?

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Najprawdopodobniej wygasło w kotle , a podajnik pracował ciągle żeby zwiększyć moc podając opał . Sprawa do większego zastanowienia . Nie miałem takiego zdarzenia - jeżeli przyjdzie mi coś do głowy to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej wygasło w kotle , a podajnik pracował ciągle żeby zwiększyć moc podając opał . Sprawa do większego zastanowienia . Nie miałem takiego zdarzenia - jeżeli przyjdzie mi coś do głowy to dam znać.

Zastanawiałem się czy może żar cofnął się do rury podajnika i wzrosła temperatura na tej czujce to może podawał węgiel żeby wypchać żar do paleniska, ale wtedy chyba byłby inny komunikat alarmu. Że np zbyt wysoka temperatura podajnika.

Zastanawiam się również jak można sprawdzić w sterowniku która czujka spowodowała włączenie alarmu.

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy może żar cofnął się do rury podajnika i wzrosła temperatura na tej czujce to może podawał węgiel żeby wypchać żar do paleniska, ale wtedy chyba byłby inny komunikat alarmu. Że np zbyt wysoka temperatura podajnika.

Zastanawiam się również jak można sprawdzić w sterowniku która czujka spowodowała włączenie alarmu.

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Też możliwe. Najpierw mógł być alarm o za wysokiej temp. a później o ciągłej pracy podajnika . Podglądy różne podobno są jak ma się podłączonego ECONEKTA czyli moduł internetowy . Można jeszcze sprawdzić u sterowniku wszystkie po kolei alarmy jakie miałeś - pokazywane są  od ostatniego jaki wystąpił ( data, godzina i opis alarmu ) Trzeba wejść zakładkę  ALARMY w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

diricip miałem takie problemy latem 2017 piec wygaszał sie i przesypywał opał po rozmowach z serwisantem i różnych ustawieniach sterownika kotła oczywiście seko maxx le 14kw problem powracał.

rozwiązałem problem metodą obserwacji paleniska i różnym ekogroszkiem.

trzeba obniżyć czas w funkcji PRZERWA PODAWANIA W TRYBIE NADZORU u mnie skala minutowa.

miałem ustawiony na 20 min i wygaszał sie kocioł zmieniłem ekogroszek i musiałem przestawić na 40 min bo sie przegrzewał.

kaloryczność wegla jest piorytetem

 

ps.

cały czas od maja 2017 zdarzają mi sie różne przygody z tym kotłem ale wszystko jest do rozwiązania.

i z perspektywy czsu jestem zadowolony ogrzewam 110m2 i spaliłem 2t eko od września2017 wiec myśle ze dobre ma spalanie tem w pomieszczeniach 24C

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, u mnie odstęp między podawani m w trybie nadzór był ustawiony na 30 minut. Ale jak spaliłem 2 tony węgla workowanego z wesołej to nie było problemu, ale jak od tygodnia zacząłem palić węglem luzem też z wesołej z tego samego składu to się wygasił. Także niby ten sam węgiel ale coś może wymieszany z jakimś Ruskiem. Luz u mnie jest 100 zł tańszy niż workowany na tonie, okolice Rzeszowa.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nie ten sam węgiel tylko pod taką nazwą go sprzedają. Z drugiej strony to dziwne żeby kocioł po 30minutach wygasł . Kiedyś gdy u mnie nie było prądu  po ok 7 godzinach był jeszcze żar w retorcie  .

A sprawdzałeś jakie miałeś alarmy w sterowniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógł by ktoś potwierdzić. Podobno obecnie są 2 tryby pracy. Fuzzy Logic i ręczny tryb. Czy to prawda?

 

Są też 2 wersję sterowników R2 i chyba C.O

Ten C.O jak się nie mylę na możliwość podpięcia czujnika tlenku węgla.

 

Czy ktoś z Was zna wagę kotła wersji 20kW?

Waga samego wymiennika i podajnika.

Jeśli też to możliwe jak by ktoś mógł zmierzyć wymiary wymiennika w wersji z czopuchem z boku był bym wdzięczny.

Dzięki

Edytowane przez pellastex2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam i ja. Skusiłem się też na ten kocioł w wersji 20kW i też niestety nie mam opcji FL.

Czy Kobus udało się to włączyć?

Czy mając econet może to zrobić serwis zdalnie?

Nie wiem dlaczego ale strasznie długo kocioł pracuje mi w mocy maksymalnej np. 20godz max 23 godz min i 9 nadzór.

Czy ktoś mógł by porównać ze mną swoje nastawy? Był bym wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmianę trybu pracy kotła wykonuje tylko producent - zadzwoń do nich wszystko ci wyjaśnią . Ja kupiłem kocioł w 2016 i mam trzy tryby pracy : FL , MIN/MAX FL i Standardowy czyli ręczny.

Od samego początku kocioł pracuje tylko w FL  czyli tryb automatyczny z pełną regulacją mocy , jestem z pracy kotła w ty trybie bardzo zadowolony i nawet nie próbowałem ustawiać  innych  pozostałych trybów . Kocioł pracuje w większości z mocą minimalną rzadko wchodząc w nadzór i obecnej zimy praktycznie bez pracy z mocą max  ( no może z 15h by się uzbierało od września ) Kilku forumowiczów też zakupiło te kotły tylko z trybem MIN/MAX FL , zmienili na normalny FL i byli także zadowoleni właśnie z tego trybu - kocioł pracuje łagodniej bez szarpania mocami i więcej z mocą minimalną .

Życzę bezproblemowego użytkowania i dużo ciepła w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.