Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

W tamtym roku na początek swojej przygody z SEKO MAXX-em zakupiłem 1T- paletę startową w internetowym składzie opału GWÓŹDŹ . Było tam po 250kg wesołej, skarbka , retopalu i jareta .Ze wszystkimi kocioł sobie poradził ale przy tych najsłabszych trzeba było go doregulować korektą mocy nadmuchu i czasu podawania . Groszek nie był zupełnie suchy ale jak postał w otwartych workach kilka dni w kotłowni było ok. Wtedy płaciłem za tą tonę chyba 850zł. Najmniej wiadomo spalał wesołej i skarbka - w pierwszym miesiącu palenia t.j. od końca grudnia do końca stycznia zanim jeszcze dobrze wyregulowałem swoją instalację poszło 530 kg - praktycznie cała wesoła i skarbek. W następnych miesiąc niestety już ok 15 lutego musiałem dokupić bo retopalu a w szczególności jaretu wciągał ogromne ilości na dobę . Wtedy kupiłem w PSB jakiś 27MJ ale nazwy nie pamiętam - spalanie było ok ale w groszku sporo kamieni.

Próbowałem też  ruska od sąsiada (on kupował luzem po 650zł/T) -szedł jak woda 200kg spaliłem w 10 dni przy temp ok. 00 . Po doświadczeniach ze słabym kalorycznie opale stosuję je tylko w okresach przejściowych  o kaloryczności nie mniejszej niż 24MJ i gdy temperatury są pow. 0  ,  w innych przypadkach jest to nieekonomiczne , ilości popiołu duuużo większe no i trzeba się pobawić trochę żeby doregulować kocioł ( szkoda czasu bo przeliczając na złotówki nie zauważyłem oszczędności paląc tymi tańszymi bo zużyłem ich dużo więcej niż np. skarbka czy wesołej pomimo jej wysokiej ceny zakupu .

Za ten 24 MJ płaciłem po 710/T a 27MJ 820zł/T luzem .

Edytowane przez piotr16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem też ekogroszkiem z firmy NAJLEPSZYEKOGROSZEK (z internetu)  tym PREMIUM niby 27MJ opisanym że wartość opałowa od 24-27 Mj ale bliżej mu do tych 24 niż 27 .

Nie był za wilgotny palił się bardzo dobrze  , bez problemów , popiołu mało bez szlaki i kamieni prawie jak z papierosa . Gdyby miał rzeczywiście te 27MJ to byłby jednym z najlepszych do polecenia  za rozsądna cenę . W tej chwili kupić suchy ekogroszek to chyba niemożliwe , jeżeli nawet producent wypuści go od siebie suchego to na składach źle składowany naciągnie tyle wilgoci a i niekiedy porządnie zmoknie , że leje się  z niego dużo wody. Dlatego za radą innych w tym roku kupiłem zapas latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Koledzy doradźcie w czym jest problem.

Od tego sezonu używam Seko Maxx Le 14kw. Generalnie jestem zadowolony. Wszystko czyściutko i sprawnie. Ogrzewam ok 170m. Od początku w trybie FL. Mam zawór 3D z siłownikiem elektrycznym. Na dom idzie ok 35°C (otwarcie 3D ok 12%) i to wystarcza do utrzymania temp. zadanej w domu. Czasem gdy spadnie, 3D podaje 40°C. Mam wątpliwości odnośnie sporych wahań temp. na kotle. Otóż, gdy temp na kotle osiąga zadane 60° FL zwalnia do min. i tak ciągnie do 65°. Potem nadzór z rozpędu dochodzi do 71°. Podawanie mam nadzór 10s/18min. Po ok. 40 min spada do 63° i FL zaczyna pracować zaczynając od min.mocy. No i tu niestety temp. kotła powoli spada do 52° (a przy większym odbiorze ciepła na dom, lub CWU) nawet do 49°. I dopiero zaczyna roznąc. Liczniki: Max-93 Min-124 Nadzór-171

Proszę o opinie. Czy skoro kocioł ma problem ze wzbudzeniem się może lepiej spróbować trybu Min/Max żeby po wyjściu z nadzoru od razu mocno pracował.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO pracuje nonstop czy wyłącza ją jakiś sterownik pokojowy i jaka temperatura jej załączania ? To samo pytanie odnośnie CWU i jakie sterowanie  zaworem 3D czy pogodówka , czy tylko  ustawiona jakaś temp. na dom, jaka temp. powrotu, czy grzejniki mają termostaty?

Myślę że to kwestia wyregulowania instalacji , może biegów pomp - ale najpierw potrzebne  odpowiedzi na powyższe pytania .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Pompa CO jest automatyczna, pracuje non stop na min. Wyłącza się gdy temp kotła spadnie chyba do 51°, a załącza sie przy 56°. Siłownikien 3D steruje regulator pokojowy. CWU jest na drugiej pompie i pracuje w razie potrzeby w zakresie temp 45-50°. Niedawno ustawiłem priorytet CWU, żeby CO na czas odbioru ciepła przez CWU była wyłączona. Nie znam temp powrotu i nie mam termostatów na grzejnikach. Po prostu siłownik 3D daje na dom temp 35° (otwarcie ok 9-12%). Chyba, że podnosi temp w domu to 40° (ale to się dzieje rzadko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Ustawiłbym wyłączanie pompy trochę wyżej czyli ok 550 , 2) Masz chyba jakieś zawory na grzejnikach ? Przykręć je trochę i podnieś temp. na zaworze 3D 3) Lepiej by było żeby pompa na CWU pracowała cały czas nawet na najmniejszym biegu - będziesz miał mały akumulator ciepła a powrót będzie cieplejszy . To wszystko razem może spowoduje że nie będzie takich dużych spadków temperatury na kotle . Zmiany wprowadzaj po kolei , będziesz wiedział która daje najlepsze efekty.   Życzę powodzenia. Napisz później czy coś się poprawiło.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaki konkretnie zawór czterodrogowy z siłownikiem kupić do Seko Maxx Le 17 kW, praca w układzie otwartym. Przeszukałem cały internet i dowiedziałem się jedynie że ktoś ma zawór firmy Herz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wreszcie coś konkretnego.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie rozwiązaną kwestie gorącego powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie rozwiązaną kwestie gorącego powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U minie instalacja z wymiennikiem płytowym , więc obieg kotłowy mały -kocioł-pompa- wymiennik- kocioł i praktycznie to wystarczało do zapewnienia temp. powrotu o max 50 mniejszej niż na wylocie z kotła oczywiście po odpowiednim wyregulowaniu pracy pomp . W tym roku na obiegu który idzie na dom  za wymiennikiem i pompą założyłem jeszcze zawór 3D(sterowany ręcznie) aby móc regulować temp. wychodzącą na dom - przyniosło to efekt w postaci zmniejszenia jeszcze różnicy temp. pomiędzy wylotem a powrotem kotła do max 3o , kocioł stabilniej pracuje w tej chwili praktycznie na mocy minimalnej a i tak przechodzi w nadzór i wszystko jest mniej wrażliwe na różnice pomiędzy wydajnościami  pomp w danej chwili ( obie z autoadapt WILO , kotłowa pracuje na mocach18-17W a druga na obiegu który idzie na dom od11W do 30W w chwili otwarcia większej ilości termostatów na grzejnikach w domu) . Myślę ,że zwór 3D w nieskomplikowanej i dobrze wyregulowanej instalacji wystarczy do zapewnienia odpowiedniej temp. powrotu przy właściwie dobranej temp. zadanej (zasilania) na kotle .Poprzednio zanim założyłem zawór 3D  pompa obiegu domowego była czasowo wyłączana gdy temp zewnętrzne byly np. takie jak obecne ale bardzo to destabilizowało pracę kotła gdyż woda w tym obiegu za mocno się wychładzała a kocioł potem musiał pracować  dłużej z większą mocą ,przebywał też dłużej w nadzorze i ciężej było ustawić jego parametry pracy a i jakiś oszczędności w porównaniu do tego jak obecnie pracuje nie zauważyłem . Myślę , że pomimo tego iż obecnie pracuje więcej   ale z małą mocą spala ładniej i mniej.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory w poprzednim moim poście jest błąd . Zawór 3D na obiegu domowym założony jest pomiędzy wymiennikiem płytowym a  pompą a nie jak napisałem poprzednio za wymiennikiem i pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ABY ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA były BLISKOŚCIĄ i SPOKOJEM , a NOWY ROK- DOBRYM CZASEM

 

 WSZYSTKIM FORUMOWICZĄ  ŻYCZĘ MIŁOŚCI - ŻYCIA BEZ ZŁOŚCI , a w NOWYM 2018 ROKU MARZEŃ SPEŁNIENIA i POMYŚLNOŚCI

 

                                                                                                                                                                                 PIOTR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wesołych, spokojnych i pogodnych Świąt. Piotr, jak zdjąć automatyczne czyszczenie ? Nie obraca mi się jeden z turbulizatorów. W kotle sadza. Pozdrawiam.

P.S. Serwis oczywiście nieczynny.

Edytowane przez Jackw64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ,że dopiero dzisiaj odpowiadam ale przez święta nie zaglądałem do internetu . NIESTETY TRZEBA WYGASIĆ KOCIOŁ . Najpierw trzeba zdjąć silniczek , odkręcasz nakrętki  przytrzymujące go  do obudowy , luzujesz malutką śrubkę na imbus wkręconą w tulejkę przy połączeniu silnika z resztą napędu czyszczaków ( pod silniczkiem , UWAGA jest naprawdę mała , żeby gdzieś nie spadła) odkręcasz obudowę - osłonę tego mechanizmu , pod tym  są chyba jeszcze dwie nakrętki na 19 lub 17  klucz odkręcasz je  i wszystko wyciągasz do góry - nie trzeba demontować zębatek i łańcucha . Zanim zaczniesz to wszystko wyciągać warto sprawdzić czy nie poluzowała się któraś śrubka zabezpieczająca na zębatkach bo może zębatki się kręcą a turbulizatro stoi ,srubki takie same jak przy łączeniu silniczka z resztą mechanizmu MALUTKIE NA IMBUS ( wkręcane w obudowę zębatki) CAŁOSC WYGŁĄDA TAK JAK NA FOTKACH Z MOJEGO POSTU  244 w tym temacie. JA PROFILAKTYCZNIE WYCZYŚCIŁEM TO PRZED SEZONEM ZIMOWYM .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie jestem bardzo poważnie zainteresowany kupnem tego kociołka stąd moje pytanie ,czy Seko wykonany jest z blachy atestowanej ? i czy grubość tej blachy to 5mm ? Ciężko cokolwiek się dowiedzieć o jakości zastosowanych blach.Serdecznie dziękuję za informację i mam nadzieję że zostanę także posiadaczem tego kotła (17kw),zastanawiałem się nad Sas Solid ale różnie piszą o sterownikach do tych pieców zwłaszcza o Recalart z którego to Sas niewiadomo czemu zrezygnował, przynajmniej Sas nie ukrywa z czego jest zrobiony kocioł i z jakiej grubości blachy.

Pozdrawiam

Edytowane przez czared
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, w DTR ani na stronie SEKO nie znalazłem info o grubości i certyfikatach na blachy. Prawdopodobnie jest to 6 lub 8 mm w zależności od mocy, przynajmniej takie stosuje większość producentów kotłów.

Co do Recalartu - mimo obiecujących początków obecnie firma przeżywa kryzys, nie wiadomo czy utrzyma się na rynku. Wg jej pracownika jedną z przyczyn jest kiepskie zarządzanie. Więc trzy razy zastanów się przed wyborem ich sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Maxx LE zbudowany jest z blachy 5 mm S235JR, teraz pytanie : wymiennik czy płaszcz wodny?Taką dostałem informację od Pani z Seko .Masa kotła Maxx LE 17kw to 320 kg z osprzętem - trochę mało .Inne firmy 450-540 kg(wymiennik z blachy 6mm P265GH) reszta 4mm gat. S235JR. Dlatego proszę kolegów którzy posiadają ten kociołek o informację potwierdzającą grubość i atest blachy. Czyżby Seko Maxx Le wymiennik zbudowany byłby nie ze stali kotłowej a zwykłej?Jaki to może mieć wpływ na długotrwałość kotła?Być może blacha do budowy kotłów Maxx Le jest bardzo dobrej jakości i nie musi być stosowana stal kotłowa? z drugiej strony wszyscy liczący się producenci kotłów stosują stal kotłową !Może Seko rozwieje moje wątpliwości ,bardzo podoba mi się ten kocioł idealnie gabarytowo i mocowo pasuję do mojego domu i jestem zainteresowany kupnem stąd moje dociekania ,jeżeli mam wydać około 9-10 tys to prosiłbym firmę Seko o potwierdzenie bądź skorygowanie ww danych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że w kotłach wodnych niskiej mocy wymiennik = płaszcz wodny.

Jeśli rzeczywiście SEKO stosuje 5 mm zamiast 6 mm - oszczędzają nieco na materiale.

Według tych i tych informacji w kotłach wodnych nie ma znaczenia, czy zastosujemy stal kotłową czy zwykłą węglową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Maxx LE zbudowany jest z blachy 5 mm S235JR, teraz pytanie : wymiennik czy płaszcz wodny?Taką dostałem informację od Pani z Seko .Masa kotła Maxx LE 17kw to 320 kg z osprzętem - trochę mało .Inne firmy 450-540 kg(wymiennik z blachy 6mm P265GH) reszta 4mm gat. S235JR. Dlatego proszę kolegów którzy posiadają ten kociołek o informację potwierdzającą grubość i atest blachy. Czyżby Seko Maxx Le wymiennik zbudowany byłby nie ze stali kotłowej a zwykłej?Jaki to może mieć wpływ na długotrwałość kotła?Być może blacha do budowy kotłów Maxx Le jest bardzo dobrej jakości i nie musi być stosowana stal kotłowa? z drugiej strony wszyscy liczący się producenci kotłów stosują stal kotłową !Może Seko rozwieje moje wątpliwości ,bardzo podoba mi się ten kocioł idealnie gabarytowo i mocowo pasuję do mojego domu i jestem zainteresowany kupnem stąd moje dociekania ,jeżeli mam wydać około 9-10 tys to prosiłbym firmę Seko o potwierdzenie bądź skorygowanie ww danych.

Pozdrawiam

Niestety nikt z nas nie dostał wraz z kotłem atestu na blachę (myślę że do żadnego kotła nie jest taki atest dołączany) , mamy tylko gwarancje i dtr danego kotła - to musi wystarczyć.

Przeglądając stronę seko widziałem że gwarancja jest obecnie na 5 lat + 10 na spawy. Co do grubości blachy w wymienniku nikt z nas tego nie zmierzy - niby jak trzeba by rozciąć wymiennik .

Pytałem się użytkowników kotłów  seko bawaria ( niejako poprzedników maxx le ) o ich wytrzymałość - nikt nie narzekał . W obecnych czasach każdy producent liczy koszty ( nie tylko ci co robią kotły) i wszyscy je ograniczają , ale czy to oznacza że wszyscy  robią buble ? Na pewno nie . Ja użytkuję ten kocioł od roku i jak do tej pory nie miałem z nim żadnych problemów ale ile wytrzyma nie wiem i nikt ci tego nie powie . Jedynie co mogę ci doradzić to zapytaj się w seko z jakimi ustawionymi trybami pracy w sterowniku dostaniesz  kocioł bo podobno ostatnio sprzedają tylko z jednym MINIMUM/MAX FL . ( brak trybów STANDARDOWY czyli ręczny  i FUZZY LOGIC ). Decyzję i tak podejmiesz sam . Osobiście jestem z tego kotła bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr dzięki za info ,knedel dzięki .Piotr czy nowy sterownik jest w czymś gorszy od poprzednika ? Jak wychodzi spalanie w Twoim kociołku .Ja mam dom 200m2 do ogrzania i z tego co liczyłem i na stronie cieolowlasciwe.pl wyszło mi 17kw ,a ten kocioł gabarytami idealnie pasuje do mojej piwnicy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.