Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciepłomierz W Instalacji Grzewczej Co (Wydzielony Z Tematu : Jaka Moc Pieca Oepm? Czy Może Oe+?)


Pieklorz

Rekomendowane odpowiedzi

 

PS. Cholera mam taki szalony pomysł żeby połączyć pożyteczne z tym co się lubi, a może zrobimy taki numer że będziemy testować kotły jak komórki, oblicznikujemy wszystko, może producenci nam od razu nie dadzą kotła do testów ale mamy swoje, zrobimy plan testów opiszemy wszystko w necie i jak zdobędziemy renomę to będziemy jak Jeremy Clarkson w Top Gear tylko od kotłów! !

:-P

 

Masz już to live, wybierasz produkt ze sterowaniem SPPv2L lub SPPv2, do tego montujesz ich fabryczny ciepłomierz i wyniki na żywo on-line i na sterowniku

Co więcej kilka takich opomiarowanych pracuje w necie na platformie producenta tych sterowników

 

wyniki na żywo, w realu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie opomiarowanie kotła to fajna sprawa. Po pierwsze w czasie całego okresu użytkowania na pewno ten ciepłomierz nam się zwróci bo efektywnie poprowadzimy spalanie w kotle. Po drugie jak kocioł zgnije po dziesięciu czy więcej latach to mamy wiedzę jak wygląda zapotrzebowanie na ciepło naszego domu  w całym tym okresie. I jak będziemy się przesiadali na inne żródło ciepła, np powietrzną pompę ciepła to ta wiedza może być bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ciepłomierze  i powiem ci, że to bardzo fajna sprawa - znasz parametry paliwa które spalasz,

zapotrzebowanie domu na ciepło np u mnie to max 10kW przy  -20C,

Ba można ustawić wg ciepłomierza parametry spalania - tak aby paliwo dawało max mocy/ ciepła

Dodatkowo znasz sumaryczne przepływy w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...znalazłem za 39 zł myślałem że coś takiego kosztuje z kilkaset złotych, choć może jakiś uszkodzony

:-Pf30d2f6c6947274cfd3c791c577c5215.jpg

 

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6401402552c362645643f9877daf83ede943006bac.jpg

 

 

@Sambor

Coś takiego to się montuje na wyjściu z kotła czy gdzie? Czy to jakoś nie za burzy instalacji?

Zrobisz w wolnej chwili fotkę z opisem co tam można wyświetlić oprócz GJ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ciepłomierz na powrocie, a na zasilaniu czujnik temp.

 

Czy zaburzy działanie instalacji to zależy jakiej średnicy masz rurki i jaki ma przekrój wewnętrzny część pomiarowa samego ciepłomierza [wodomierz].

 

Funkcje zależą od modelu - poszukaj instrukcji, u mnie jest np. przepływ, chwilowa moc, temperatury dolna i górna i wiele innych danych.

 

Zwróć uwagę, że te ciepłomierze mają już 7 lat, a legalizacja i trwałość baterii są przewidziane na 5 lat eksploatacji, więc układ pomiaru przepływu może już być zakamieniony, a bateria na wyczerpaniu [nowa kosztuje więcej niż ten ciepłomierz], za tą cenę jednak chyba warto zaryzykować.

 

Zapytaj także czy czujnik temp. na kablu ma jakąś mufkę gwintowaną do wkręcenia w trójnik bo może być problem z jej znalezieniem i dokupieniem [sam się kiedyś naszukałem to wiem ;-)].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym chciał coś jednak sprawdzonego i nowego to macie coś godnego do polecenia żeby niepotrzebie kasy nie wydawać ale mieć podstawowe funkcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz z wymiana sterownika, to internetowy SPPv2L producent wycenia w detalu na 550zł (7dni internetu testowo w cenie, aktywacja na pierwszy rok 119zł, później raz do roku 35zł), do tego nowy ciepłomierz dedykowany do sterownika w cenie 250zł, wyświetlanie na ekranie sterownika jak netu nie potrzebujesz i nie chcesz wyników pokazywać on-line, on-line dostępne na platformie ekotlownia.pl

 

Jak chcesz sam ciepłomierz do swojego sterownika, to sporo osób korzysta np. z Apatora, szukaj dn15 lub dn20, polecam wersję z montażem na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor

Coś takiego to się montuje na wyjściu z kotła czy gdzie? Czy to jakoś nie za burzy instalacji?

Zrobisz w wolnej chwili fotkę z opisem co tam można wyświetlić oprócz GJ?

 Z racji tego, że mam dwa kotły to mam też 2 ciepłomierze Hydrocal, przyciski niebieskie i Hydrocal 2, przyciski pomarańczowe

prod B-meters, oba DN20 i o przepływie nominalnym 2,5m3/h- zdjęcia poniżej

Ciepłomierze są zamontowane zaraz za kotłami, a przed buforem.

Ciepłomierz od kotła na pellet jest zamontowany na zasilaniu kotła a od kotła DS na powrocie kotła.

Oba podczas montażu były fabrycznie nowe z legalizacją, czas pracy na baterii - 10 lat.

 

Jak ktoś chce kupić ciepłomierz używany to trzeba zwrócić uwagę na jego przepływ nominalny - te o średnicy DN15 mają przepływy rzędu 0,6-0,8 m3/h to dla większości instalacji jest za mało, a spadki ciśnienia na takim urządzeniu rzędu 2-3m sł wody wymuszą kupno większej pompy.

Dodatkowym kłopotem jest częsty brak trójnika pomiarowego na drugą czujkę - taki czujnik nie może być montowany przylgowo, sam u siebie sprawdzałem  i przy pomiarze przylgowym miałem błędy rzędu 15-20%

Nowy Hydrocal 2 to koszt rzędu 500-600 zł, można trafić też taniej.

Są do wyboru z montażem zasilanie / powrót.

Na powrocie warto montować jak kocioł może osiągać wysokie temp np w kotłach DS lub HG

W załącznikach

Hydrocal-2 , przyciski pomarańczowe, wyświetlacz z 4 cyframi po przecinku, pozostałe dane na zdjęciu lub w katalogi i instrukcji -też w zał.

Hydrocal , przyciski niebieskie, wyświetlacz 3 miejsca po przecinku, obecnie już nie sprzedawany, dane pozostałe na zdjęciu lub w karcie katalogowej. - też w zał.

 

PS

Na zdjęciach można odczytać ilości ciepła które były potrzebne do ogrzania mojego domu od początku jego grzania czyli od początku 10 2012r : 186,631 pellet i 29,7676 GJ drewno odpadowe.

post-18578-0-16044300-1471434753_thumb.jpg

cieplomierz_hydrocal_pl.pdf

katalog_ciepłomierze_net_2015-3.pdf

Instrukcja_hydrocal2_v2.pdf

post-18578-0-36535700-1471436044_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji są przykładowe schematy, dodatkowo załączam rysunki.

Należy jednak pamiętać, że sam ciepłomierz ma stosunkowo duży opór hydrauliczny,więc może zablokować obieg kotłowy - wtedy jest potrzebna pompa wspomagająca obieg kotłowy zamontowana na powrocie

post-18578-0-52853600-1471469751_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpowiem tylko,że można montować na tzw obejściach, wówczas, jak nie chcesz korzystać, czy musisz zdemontować - przekręcasz tylko zawory i nie musisz spuszczać wody..... to jedna sprawa

a druga takie obejście, jak sa zawory daje możliwość "delikatnego" zalania wodą, ciepłomierz to czułe urządzenie i trzeba uważać przy napełnianiu instalacji wodą, aby czegoś nie spitolić.

 

Przed i za ciepłomierzem należy zachować po kawałku odcinka prostego

Czujnik pomiarowy w studzienkę

 

Wklejam foto od jednego usera, to jest ten do zestawu ze sterownikiem SPPv2

post-1687-0-32997500-1471503103_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obejściu masz zawory, jak je zamkniesz mierzysz przez ciepłomierz i nic Ci bokiem nie ucieknie

Jak nie chcesz mierzyć, bo np. zrobiłeś obejście przy zaworze 4d, to przestawiasz zawory i tak jakby układu pomiarowego nie było.

 

Dlaczego tak? Choćby dlatego,że nie każdy chce mierzyć ciągle.... ktoś chce się zabezpieczyć przy potencjalnej wymianie..... ktoś chce zachować przy odciętym odcinku pomiarowym grawitację przy zaworze 4d bez dokładania pompy itd. 

 

 

Jak zrobisz dobrze, to pomiar będzie właściwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że jak zamkniesz to nie mierzysz, ale wtedy nie określisz np zapotrzebowania w całym sezonie, będzie tylko przybliżenie.

Praca z pompę na obiegu kotłowym i na grawitacji to dwie różne rzeczy, możliwe, że trzeba będzie zmieniać nastawy kotła i zaw 4-D, a wtedy brak rzetelnego porównania.

 

Ponadto pokaż mi ciepłomierz pracujący na obiegu grawitacyjnym bez wspomagania pompą,

Ja takowy widziałem raz - ultradźwiękowy Danfossa - koszt kosmiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że jak zamkniesz to nie mierzysz, ale wtedy nie określisz np zapotrzebowania w całym sezonie, będzie tylko przybliżenie.

Praca z pompę na obiegu kotłowym i na grawitacji to dwie różne rzeczy, możliwe, że trzeba będzie zmieniać nastawy kotła i zaw 4-D, a wtedy brak rzetelnego porównania.

 

Ponadto pokaż mi ciepłomierz pracujący na obiegu grawitacyjnym bez wspomagania pompą,

Ja takowy widziałem raz - ultradźwiękowy Danfossa - koszt kosmiczny.

 

W instrukcji są przykładowe schematy, dodatkowo załączam rysunki.

Należy jednak pamiętać, że sam ciepłomierz ma stosunkowo duży opór hydrauliczny,więc może zablokować obieg kotłowy - wtedy jest potrzebna pompa wspomagająca obieg kotłowy zamontowana na powrocie

 

To brak zrozumienia

Pisałeś o obiegu kotłowym, przy ciepłomierzu i zaworze 4d sugerując dodanie pompy wspomagającej obieg kotłowy na powrocie

 

Robiąc obejście dodatkowa pompa nie jest potrzebna, owszem coś kosztem czegoś, czyli np. całego sezonu nie opomiarujesz... ale też czy każdy tego potrzebuje?

 

Jak jest ktoś, kto chce coś powalczyć przy danej dostawie paliwa przez tydzien lub dwa, po to ,aby sprawdzić deklarację sprzedawcy co do kaloryczności, sprawdzić jaki z tego uzysk i ile to kosztuje czy np. zjechać jeden zasyp kosza... to do takich celów z luzem wystarcza pomiar okresowy. Robiąc notatki za jakis czas otrzymasz statystyczny rezultat jaki węgiel w swoim regionie warto kupować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły offtop, temat "jaka moc OEP" a tu dyskusja o detalach ciepłomierza.

 

Coś się nie możecie dogadać.

Te obejścia mają jako główny cel umożliwić np zdjęcie przetwornika bez wyłączania instalacji. Przepływ jest wyraźnie dławiony- przy DN15 zakres regulacji na mieszaczu w zasadzie znikł (1-3), przy DN20 było znacznie lepiej (1-8). Obieg bez pompki kotłowej, była tylko po drugiej stronie zaworu. No i jeszcze jest temat że DN nie zawsze równe DN, to tylko przyłącze i trzeba zwracać uwagę na średnicę otworu czy po prostu opory przepływu.

 

Wiadomo że nie ma co porównywać zużycia na grawitacji i na pompie bo to już na oko wyjdzie że mniej towaru poleci na grawitacji. No i w ogóle co mają dać takie zabawy?. Niech idzie na pompie, najpierw ustawić to tak aby potrzeba było jak najmniej energii, a potem próbować walczyć o sprawność.

 

Tak na marginesie to jak dobrze pamiętam u Kobry na DN20 szła grawitacja na poziomie 30l/h tylko raz że już może być wyraźny błąd, dwa ciekawe ile było bez zwężki w postaci przetwornika, tego się jednak nie dowiemy.

 

Jak Sambor wspomniał, najciekawsze były by przetworniku ultradźwiękowe, ale cena jest kosmiczna jeśli chodzi o jakieś pewne i mało dławiące rozwiązania. Robić własny w lepszej cenie to chyba trochę sztuka dla sztuki.

 

Starego trupa (kompletnego ciepłomierza) za kilka dych nie ma sensu kupować, totalnie nie wiadomo w jakim jest stanie. Na alledrogo jest też sporo firm które po zdjęciu robią im przegląd, wymieniają kilka rzeczy i je sprawdzają na stanowisku. Taka sztuka bez legalizacji to ok 200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oczywiście, że można montować na obejściach, ale wtedy nie ma ciągłości pomiaru.

Dodatkowo ciepłomierz mierzy przepływ energii cieplnej na odbiory, czy faktyczne zapotrzebowanie budynku, a nie moc cieplną kotła!

 

Ale ... jak mierzy odbiory skoro nie wie ile kocioł wyprodukował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Samborowi chodziło o obejście jednego obiegu grzewczego (CO lub CWU), a nie "obejście" zaworu odcinającego całą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym rodzaju jak kolega MIQ pisze.

Jak mierzyłem ilość en na grzejniki i podłogę to jeden ciepłomierz przenosiłem a drugi mostkowałem wprost na odbiory

Teoretycznie przydałyby się jeszcze dwa, wtedy byłby pomiar stały : ile wyprodukują kotły i ile idzie na odbiory.

Ale wg mnie to już sztuka dla sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schematach które pokazał Sambor przepływ jest mierzony na powrocie a temperatura na zasilaniu, co się wydaje że ma sens jeśli są zawory termostatyczne wtedy zmierzymy faktyczne zapotrzebowanie budynku, jednak na fotce którą pokazał Piekloz przepływomierz i temperatura są mierzone na powrocie, co da sensowny wynik tylko gdy będzie drugi ciepłomierz na zasilaniu żeby obliczyć różnicę.

 

Czy to tak działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ciepłomierz jest montowany na powrocie czy na zasilaniu zależy od jego oprogramowania

Do pomiaru ciepła jest potrzebny przepływ czynnika i pomiar różnicy temperatur wejścia i wyjścia z instalacji.Jak już pisałem mam dwa ciepłomierze do każdego kotła osobno.

Od jednego kotła jest zamontowany na zasilaniu a od drugiego na powrocie.

 

Ciepłomierz to naprawdę miernik przepływu cieczy ( wody) + dwa  termometry,

zamontowane na zasilaniu i na powrocie + coś co przelicza i pamięta wyniki.

W poście Pieklorza jest pokazana tylko część - przepływomierz i czujnik na zasilaniu.

Na pewno jest jeszcze czujnik na powrocie do kotła , a całość jest podpięta pod sterownik kotła,

który oblicza i podaje wyniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

możecie polecić jakiś niedrogi ciepłomierz 

Nowy, czy używany? Jaki przepływ?

Kupowałem używane po kilkadziesiąt zł. BMETERS DN 15 max przepływ 1,2 m3/h, mam założone na CO i CWO

Na kotle mam COMPACT V też DN 15 - głośno pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba u mnie już po temacie jestem po modernizacji instalacji i nie pomyślałem, że można zainstalować ciepłomierze by móc mierzyć sprawność ciepłomierzami.  

Tomtomek na postach gdzie opisywałeś budowę swojego bufora obliczałeś sprawność oraz ilość energii, czy  zgadzają Ci się wyniki jak liczyłeś to od ręki z tym co możesz teraz dokonać po odczytach ciepłomierza?

 

Mógłbyś mi pokrótce też objaśnić jak sobie sam mogę policzyć sprawność, ilość energii, objaśnić poszczególne pozycje we wzorach, które użyłeś.Pozwól, że zacytuję: 

"temperatury początkowe: 58, 37, 36, 34, 33 średnia: 39.6*C

temperatury końcowe: 86, 86, 85, 83, 80 średnia 84*C

wzrost średniej temperatury o 44,4*C

4,19 x 1,35 x 44,4 = 251 MJ = 69,76 kWh

Węgiel 26MJ x 14 kg = 364 MJ

Sprawność 69%

Czas palenia 7,5 godz ze średnią mocą 9,3 kW

 

Koszt: 930 x 0,014 = 13 zł

0,1863 zł/kWh"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.