Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tilgner Ktm 25 - Tłokowy


yti

Rekomendowane odpowiedzi

;)Witam, chcę podzielić się z Wami spostrzeżeniami po 2 letnim użytkowaniu kotła tłokowego TILGNER KTM 25. Kociołek użytkuję 2 sezon. Dom o pow. do ogrzania ok 200m2. Pustak żużlowy, 5 cm styrokpianu, połówka pustaka, 8 cm styropianu od zewnątrz, siatka i klej. Balcha na dachu izolacjpod blachą 20 cm wełny mineralnej. W domu na razie na dole mam wstawione tylko drzwi w pokojach. Na piętrza drzwi nie są jeszcze wstawione ale czekają w piwnicy :-).

 

 

Na poczatku byłą jazda z ustawieniem sterownika TANGO. Prawdziwe tango. Myślę teraz że to z powodu mojego skąpstwa na opale. Kupiłem najgorszy miał jaki mogłem - najtańszy. Praktycznie w sezonie 2007/2008 codziennie 1 zasobnik żużlu do wyrzucenia z pieca. Szuflada wiec pełna była każdego wieczoru. PORAZKA NA CAŁYM ODCINKU ! Latem 2008 wziąłem sięna sposób i kupiłem miarę dobrego miału. W zasadzie nic się nie zmieniło - nadal każdego dnia szuflada pełna ALE - zasobnik 90 kg wystarczał do 2,5ch dni palenia i to już było coś. Wcześniej max. 1,5 dnia palenia na 90 kg miału. Oału kupiłem suchego jak popiół i 4 tony wystarczyły mi od końca października 2008 do 01.02.2009r. Tamp. na sterowniku 56,5. Teraz kupiłem groszku podobno czeskiego i jest rewelacja.

Zasobnik wystarcza na 2 dni palenia i po 2 dniach mam dopiero pełną szufladę ale już nie spieków i niedopałków a odpadów w formie pyłu po spaleniu papieru. Jestem w końcu zadowolony. Wyszucam szufladę po 2 dniach bezobsługowego palenia. Nie wchodzę do kotłowni przez 2 dni.

 

Wychodzi więc średnio 45 kg. groszku/ dobę. Kupiłem go po 530 zł/tona luzem i powiem szczerze,że jest mokry. Szkoda mi trochę pieca ale mam jeszce trochę miału suchego i przpale od czasu do czasu na maxa.

 

Ze sterownikiem eksperymentuje jak każdy i doszedłwm do czasu podawania 260 s jako optymalnego, dmuchawka na 10, dodatkowa porcja co 35 min. Piec podgrzewa przepływowo wodę w bojlerze 120l do mycia.

 

Jeśli chodzi o czyszczenie to raz na 2 tygodnie ale dokładnie.

 

Podsumowując nie ma co oszczędzać na jakości paliwa. Mści się to bardzo. Ekogroszku jeszcz3e nie używałem bo drogi jak diabli i trudno dostać dobry jakściowo. Niedługo będe testował pellets wiec napisze coś więcej.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie ile waży groszek kupiony tydzień temu ze skąłdu a skłądowany bez przykrycia do wczoraj na dworze ?

 

20 kg - wiaderko zwykłe blaszane. Ważyłem wagą wędkarską do połowu rybek... wniosek jest jeden - kupować tylko latem i sychy jak wiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Spróbuj zważyć miał - wyjdzie Tobie dużo więcej.

 

Opał najlepiej kupować na początku lata po 2 - 3 tygodniach słonecznej pogody. Wtedy płaci się za opał a nie za opał z wodą, której ilość dochodzi do 20 - 25 % w zależności od granulacji opału. I przy okazji omijają także podwyżki opału, które są zawsze wprowadzane na początku sezonu. W zeszłym roku zakupiłem 2,5 t miału suchego jak wiór po 3 tygodniach leżenia na składzie jeszcze za 350 zł a nie za 556 zł, jak był w listopadzie, przy okazji mokry po opadach deszczu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
;)Witam, chcę podzielić się z Wami spostrzeżeniami po 2 letnim użytkowaniu kotła tłokowego TILGNER KTM 25. Kociołek użytkuję 2 sezon. Dom o pow. do ogrzania ok 200m2. Pustak żużlowy, 5 cm styrokpianu, połówka pustaka, 8 cm styropianu od zewnątrz, siatka i klej. Balcha na dachu izolacjpod blachą 20 cm wełny mineralnej. W domu na razie na dole mam wstawione tylko drzwi w pokojach. Na piętrza drzwi nie są jeszcze wstawione ale czekają w piwnicy :-).

 

 

Na poczatku byłą jazda z ustawieniem sterownika TANGO. Prawdziwe tango. Myślę teraz że to z powodu mojego skąpstwa na opale. Kupiłem najgorszy miał jaki mogłem - najtańszy. Praktycznie w sezonie 2007/2008 codziennie 1 zasobnik żużlu do wyrzucenia z pieca. Szuflada wiec pełna była każdego wieczoru. PORAZKA NA CAŁYM ODCINKU ! Latem 2008 wziąłem sięna sposób i kupiłem miarę dobrego miału. W zasadzie nic się nie zmieniło - nadal każdego dnia szuflada pełna ALE - zasobnik 90 kg wystarczał do 2,5ch dni palenia i to już było coś. Wcześniej max. 1,5 dnia palenia na 90 kg miału. Oału kupiłem suchego jak popiół i 4 tony wystarczyły mi od końca października 2008 do 01.02.2009r. Tamp. na sterowniku 56,5. Teraz kupiłem groszku podobno czeskiego i jest rewelacja.

Zasobnik wystarcza na 2 dni palenia i po 2 dniach mam dopiero pełną szufladę ale już nie spieków i niedopałków a odpadów w formie pyłu po spaleniu papieru. Jestem w końcu zadowolony. Wyszucam szufladę po 2 dniach bezobsługowego palenia. Nie wchodzę do kotłowni przez 2 dni.

 

Wychodzi więc średnio 45 kg. groszku/ dobę. Kupiłem go po 530 zł/tona luzem i powiem szczerze,że jest mokry. Szkoda mi trochę pieca ale mam jeszce trochę miału suchego i przpale od czasu do czasu na maxa.

 

Ze sterownikiem eksperymentuje jak każdy i doszedłwm do czasu podawania 260 s jako optymalnego, dmuchawka na 10, dodatkowa porcja co 35 min. Piec podgrzewa przepływowo wodę w bojlerze 120l do mycia.

 

Jeśli chodzi o czyszczenie to raz na 2 tygodnie ale dokładnie.

 

Podsumowując nie ma co oszczędzać na jakości paliwa. Mści się to bardzo. Ekogroszku jeszcz3e nie używałem bo drogi jak diabli i trudno dostać dobry jakściowo. Niedługo będe testował pellets wiec napisze coś więcej.

 

Pzdr.

to poco kupiłeś piec na miał jak palisz eko-groszkiem????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co dzieje się ostatnio z cenami miału węglowego to prawdziwy rozbój w majestacie prawa. Każdy kupując miąłowca nawet tłokowego liczył na oszczędności a tu okazuje się że w miarę dobry miał kosztuje od 500 zł/t w górę. U mnie za 530 zł/t można kupić czeski groszek o kal. 23 kj. Daltego kupuje ten groszek bo nie mam wyboru. Czy u Was miał węglowy też jest taki drogi? Mieszkam w Turku k. Konina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podnieśli u nas ceny węgla i miału, że praktycznie warto już chyba droga morską transportować :/ Obecnie w badaniach jest czeski groszek (cena loco kopalnia Czechy 270zł/tona). Brunatny groszek (na składzie w kraju) ciągle 450/tona. Są wprawdzie grudki do 4 cm ale mój ślimak kruszy je bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sterownikiem eksperymentuje jak każdy i doszedłwm do czasu podawania 260 s jako optymalnego, dmuchawka na 10, dodatkowa porcja co 35 min. Piec podgrzewa przepływowo wodę w bojlerze 120l do mycia.

Zaskoczyłeś mnie z tym 260 s możesz podać wszystkie aktualne swoje nastawy. Mam ten sam piec z tym że palę groszkiem ale ten zostawia mi dużo koksu - walczę z nastawami pieca od 3 tyg ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi najpierw swoje ustawienia, wart. energ. groszku, kolor - najlepiej zdjęcie płomienia omiatającego wymiennik, przekrój i wysokość komina i czy masz zawór 4d, pow. do ogrzania i jaki z izolacją budynku to podam Ci jakie parametry powinny być dla Ciebie wyjściowe do ewent. modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek Pieklorz 28 -29,5 [MJ/kg] , - kolor płomienia intensywnie pomarańczowy z tym że nie ma dla pieca większego znaczenia jak ustawiam przesłonę powietrzną - jak więcej otworzę - to po prostu więcej szumi - no może wysokość płomienia się zmienia ( bieg dmuchawy ustawiony na 8) . Komin budowany z cegły - kominiarz określił na bardzo solidny - wysokość - budynek z poddaszem użytkowym nie wiem - jakieś 8 m . Zawór czterodrogowy jest , w systemie jest również kominek z płaszczem wodnym - przez który również przepływa woda z pieca mimo że mam zainstalowany zawór kulowy - który teoretycznie miał nie puszczać wody na kominek ale puszcza - z tym że pompa w kominku załącza się przy 50 stopniach ( termometr na kominku wskazuje około 28 stopni) . Zawór czterodorogowy mam w tej chwili ustawiony na 2 ( pompa na piecu również na 2 ) gdyż przy takim ustawieniu piec mi się przynajmniej wyłącza i stoi jakieś 15 min po czym pracuje około 20 min. Grzeję 230 m2 budynku ocieplonego styropianem 15 ( w kilku miejscach jest podłogówka) z tym że jest to budynek w stanie wykończeniowym ( kafelki , regipsy ) w którym brak progów w drzwiach - podwiewa i parapetów. Temp panująca w domu 17 ~18 stopni - jak napalę dodatkow w kominku do 20 stopni. Piec - temp zadana 57 stopni . Przy zaworze ustawionym na 2 temp na grzejnikach około 35 stopni a na piec 40 stopni - jak podwyższę na zaworze to piec potrafi się nie wyłączać. Piec wywala dużo spieków i koksu ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz tak ustawione :

Pau - 210

Cdp - 20

Ppo - 1

Coc - 30

OFs - 10

bPo - 7

temp. wody nma piecu - 57 C

 

Dla groszku ok. 25 kW. Zasobnik zasypany do pełna i zewn. temp. do - 7 C wystarcza na 50 godz. Przy lepszym groszku, ekogroszku możesz sobie podnosić parametr Pau - spokojnie do 260 i zmniejszyć nadmuch OFs do 8.

Oczywiście eksperymenty mile widziane.

 

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.