Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Na Ekogroszek Do Nowego Domu


maciejtoya

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tym razem poszukuję pieca na ekogroszek do mojego nowo budowanego domu. Wykonałem obliczenia na cieplowlasciwe i wyszło mi 11,0 kW na potrzeby ogrzewania i 4 na CWU. Teoretycznie piec z mocą nominalną 16 kW powinien starczyć. W domu mam wszędzie ogrzewanie podłogowe, łącznie z garażem.

Dom podobny do do projektu opałek 2n 2g. Pow. użytkowa 160 m2.

Zastanawiam się praktycznie nad dwoma piecami: Ogniwo Eko Plus 16 kW oraz nowość Ogniwo Eko Plus M 20 kW. Czytając rózne artykuły mam mętlik w głowie. Z jednej strony nie chcę przewymiarować pieca a z drugiej nie chcę dobrać za słabego. Nie wiem też jak mogę traktować te wyniki, czy są miarodajne czy też nie. Trzecia sprawa to to, że praktycznie nie wiem nic na temat OEPM a natomiast OEP widziałem na żywo i bardzo przypadł mi do gustu.

 

 

Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło zależy od Ciebie. Moim zdaniem 12kw będzie z zapasem o ile zbudujesz go wg współczesnych standardów. 20 kw to dużo za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

przy podłogówce chyba nie ma większego znaczenia ile na CWU , bo bezwład jest totalnie duży i moim zdaniem nie ma opcji aby coś się zmieniło z temperaturami w czasie podgrzewania wody użytkowej  , ja jak będę wbierał nowy kocioł to tego nie uwzględnię nawet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mieć to znaczenie w ekstremalnych sytuacjach czyli czytaj prawie wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja do swojego domu gdzie mam 200m2 podłogówki w tym garaż i kotłownia 50m2 wybrałem kocioł RBR 12KW I i myśle ze jest wystarczający post-61820-0-60299900-1465426042_thumb.jpg

post-61820-0-17782800-1465426013_thumb.jpg

post-61820-0-36897800-1465426007_thumb.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tym razem poszukuję pieca na ekogroszek do mojego nowo budowanego domu. Wykonałem obliczenia na cieplowlasciwe i wyszło mi 11,0 kW na potrzeby ogrzewania i 4 na CWU. Teoretycznie piec z mocą nominalną 16 kW powinien starczyć. W domu mam wszędzie ogrzewanie podłogowe, łącznie z garażem.

Dom podobny do do projektu opałek 2n 2g. Pow. użytkowa 160 m2.

Zastanawiam się praktycznie nad dwoma piecami: Ogniwo Eko Plus 16 kW oraz nowość Ogniwo Eko Plus M 20 kW. Czytając rózne artykuły mam mętlik w głowie. Z jednej strony nie chcę przewymiarować pieca a z drugiej nie chcę dobrać za słabego. Nie wiem też jak mogę traktować te wyniki, czy są miarodajne czy też nie. Trzecia sprawa to to, że praktycznie nie wiem nic na temat OEPM a natomiast OEP widziałem na żywo i bardzo przypadł mi do gustu.

 

 

Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

 

Praktycznie porządny kocioł 12 kW poradzi sobie z zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rbr albo skam-p polecam. Ale jeśli już koniecznie ogniwo to lepiej eko plus, no chyba że nie boisz się zostać królikiem doświadczalnym firmy ogniwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Bajabongo ma RBR 12kW a RBR też mają eCoala.

Piszesz że nie chcesz przewymiarowywać a przy zapotrzebowaniu 11kW chcesz ładować kocioł 16 czy 20kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie rozumiesz?

 

 

No tylko to RBR ma dziwną stronę internetową, brak instrukcji do pobrania, malo info i boję się też o podejscie serwisowe.

 

Może i dziwna a co do podejścia serwisowego chciałbym aby każda firma z którą współpracuję miała takie podejście jak Instalco czy Elektro-System ( sterownik eCoal )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciejtoya

Pewnie nie pchaj się w węgiel Jak gazu nie ma to bierz biawar pelmax albo ht daspell sprawdzone konstrukcje poczytaj na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając zaś do sedna tematu napiszę Wam jakie jest moje zdanie jeśli ktoś jest ciekaw :)

Gdybym budował nowy, nieduży domek jakie teraz się buduje granice 120 czy 140m, choć raczej jestem już za stary na nowy dom :) na pewno nie wstawiałbym do takiego domu paliwa stałego.

Nie ganię tych którzy to robią bo budowa to ciąg jakiś kompromisów na które trzeba przystać na jakimś etapie tejże budowy, są jakieś ograniczenia i trzeba na daną chwilę coś wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektorych miejscach nie ma dostepu do gazu ziemnego, ktory bylby tak na prawde najlepszym rozwiazaniem i z bolem serca trzeba klientom wstawiac kotly na paliwo stale.

 

Do autora: przemysl sobie temat na spokojnie i rozwaz jeszcze pellet. Tak jak, ktorys z kolegow wspomnial wczesniej - HT DasPell albo Biawar PellMax (tego drugiego nie mialem jeszcze okazji montowac, ale to w pewnym procencie skandynawska mysl technologiczna, wiec jakosciowo na pewno daje rade). Z racji dlugoletniej wspolpracy montowalismy tez pelleciaki Defro oraz Galmetu i oba rowniez na plus, chociaz Galmet wizualnie troche bieduje :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam daspell 15 KW i nie narzekam, chodź "trochę" w ustawieniach pomagał mi kolega z naszego (i HT) forum @Patrol, oraz na początku serwis, chodź wynika to raczej z tego że jestem cholernie upierdliwy i lubię po testować i wszystko rozkminiać aż do bólu....żeby mi mało palił...

:-P:-D

Oczywiście kocioł musi i tak swoje spalić więc co byś nie kręcił jak jest nowy dom po budowie z wilgocią technologiczną to nie ma siły żeby mało palił...kocioł....

 

na forum jest kilka osób które są zadowolone z daspell (również ja i @Patrol) i ogrzewają nim od wielu lat swoje domy, teraz HT mają jakiś super nowy palnik do daspell na agropellety z obrotową komorą spalania ale jest chyba na forum 1 użytkownik i nic na tę chwilę więcej o nim nie wiem albo jest super bo nikt się nie wypowiada albo mało kto go kupuje bo jakby coś było z nim nie tak to HT ma swoje forum i zaraz by ktoś tam nie zadowolony na smarował....za ten palnik trzeba było dopłacić

;-)

Przy starej konstrukcji nie słyszałem o większych problemach z tym kotłem oprócz wymiany grzałki, która jest częścią eksploatacyjna oraz ze zbiornikiem paliwa który ma kiepsko zaprojektowane skosy i mimo tego że wchodzi mi tam 14 worków po 15 kg to do wykorzystania jest 10 worków czyli jakieś 150-165kg ale tu podobno już jest nowy zbiornik przy obecnych kotłach z którym nie ma takich problemów ja jestem jednym z ostatnich klientem któremu się dostało zbiornik z wadą ale po koszcie produkcji+ przesyłką mogłem go wymienić...więc serwis HT działa super sprawnie...i tu całkiem poważnie są zawsze pomocni potrafią oddzwonić po 20:00 jak się jest przy kotle i ustawić go przez telefon moimi rękami....

 

ja swojego daspell mam od października 2015 teraz od kwietnia grzeje tylko wodę w trybie LATO do cwu.... Od października do kwietnia kiedy był włączony CO+CWU spalił 3,5 tony pelletu od lokalnego dostawcy po 600zl/tona + 2,5 mp drewna bukowego

 

 

Dałem za sam kocioł w standardzie 10,5KPLN w mojej ocenie to było DOŚĆ dużo bo planowałem wydać 6-8kPLN na kocioł do eko....Ale zmieniłem zdanie w ostatniej chwili...czego nie żałuję...

 

z tego co czytam na forum od zadowolonych użytkowników biawar kosztuje on koło 12kPLN to 1,5 klocka więcej niż daspell ale w zamian masz automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika....w mojej ocenie to nie dużo....za takie udogodnienia chodź też nie ma problemu żeby podejść do kotła co dziennie na 20 sekund otworzyć drzwi i wymiesc z palnika zalegający pelet jak przez 10 dni tego nie zrobić też się będzie palić ale tak mi koledzy doradzili żeby zgarnąć to co na palniku bo się wtedy lepiej pali a to co tam zostaje to raczej przeszkadza niż pomaga w paleniu....co do czyszczenia wymiennika to oczywiste że jak automatyka go czyści to kocioł ma lepszą sprawność bo robi to na bieżąco i nie ma kożucha z popiołu....A ja swojego czyszcze jak sypie pellet a teraz latem to nawet co 2 sypanie więc co 150 albo 300 kg...

 

Tu masz automatykę z biawar dla mnie czad:

https://youtu.be/Fr1EpygJh58

 

https://youtu.be/Ie0g-nzBLZo

 

Ale czy chcesz za to płacić sam zdecyduj....w daspell też się gorszy pellet pali...ja sam nie wiem co bym teraz zrobił

;-)

 

PS.

Jak byś się zdecydował na daspell to bierz tylko z palnikiem w drzwiach ! ! Nie wyobrażam się kłaść na podłogę i czyścić palnika w bocznej ścianie kotła to jest delikatnie mówiąc UPIERDLIWE....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.