Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Pellet Viessman


damianlisek

Rekomendowane odpowiedzi

Poza tym wydaje się jak by Wieski przespały erę pelletu, czy tylko ja mam takie wrażenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż na konkurencyjnym forum nigdy nie widziałem żeby konsultant marki kiedykolwiek proponował peleciaka w odróżnieniu od PC i gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane pochodzą od audytora, który przeprowadził audyt energetyczny. Jest to zapotrzebowanie po przeprowadzeniu termomodernizacji. Jest to dom stary zabytkowy parter ma 4m wysokości, dosyć duże otwory okienne. Uważacie, że audyt jest błędnie wykonany? 

Jaki system ogrzewania proponujecie zatem?

Pozdrawiam

Screenshot_2018-09-13-16-12-51-1.thumb.png.9e600ace2485f582b6d5cd092af1f3a4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba policzyć co się będzie opłacać, choć wg mnie tu będzie jakiś błąd w szacowaniu tej mocy

Jak to zostało ocieplone?

To co masz było robione pod zasilanie z sieci miejskiej ? czy cały audyt OZC

Ale to wygląda na dobre  wyniki - 4m wys i słabe okna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audyt zakłada wymianę pieca i instalacji CO, wymianę okien, docieplenie stropu nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, ocieplenie ścian od pomieszczeń nieogrzewanych.

Do tej pory ogrzewałem piecem na miał zasypowym, ile przy tym było syfu i męczarni to tylko ja wiem... komfortu cieplnego w zasadzie nie było, ostatecznie piec zaczął ciec.

Audyt wskazał, że najbardziej opłaca się ekogroszek. Jednak też mam wrażenie, że to są przesadzone wartości, z tego względu, że do tej pory bez żadnych prac termomodernizacyjnych spalałem ok 13 Mg/rok miału węglowego (przy ogrzewaniu wszystkich pomieszczeń) i 10 Mg/rok miału węglowego (przy ograniczonej ilości ogrzewanych pomieszczeń).

Zakładam, że nie będę ogrzewał wszystkich pomieszczeń przez cały rok, stąd zastanawiam się, czy zastosowanie systemu ogrzewania pelletem nie byłoby najrozsądniejsze.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, damiand9 napisał:

Z moich wyliczeń wychodzi podobnie max 10 Mg pelletu. Pytanie na ile są one dobre i jak można to inaczej policzyć.

Gdyby nawet tak było, to czy Easypell 32kW z zasobnikiem buforowym da sobie z tym radę?

Czy nie kombinować i iść za głosem audytora i zamontować piec na ekogroszek?

Jak finansowo wydolisz to idź w pellet, nad mocą kotła to się będziesz zastanawiał jak policzysz / zlecisz policzenie instalacji

Kocioł z buforem ma sens, tylko jak to wszystko jakoś dobierzesz,

Pisanie "z mich wyliczeń" wskazuje że coś liczyłeś - tylko pytanie co i jak?

Pellet będzie raczej lepszy a moc to już trzeba dobrać instalację, czyli policzyć ją, przynajmniej ja tak robię, większość dobiera kocioł "na pałę"

co przy małych mocach i małych inst nie powoduje zbyt dużych kłopotów, a tam gdzie jest większa moc i kocioł dobrany na styk to już tak nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła jest dobrana przez certyfikowanego audytora - 40kW.

Oprócz tego sam obliczyłem zapotrzebowanie na ciepło na podstawie zużytego miału węglowego:

13 Mg zużytego miału węglowego

0,4254 - sprawność układu (kocioł+instalacja - wartość przyjęta z audytu)

20 GJ/Mg - kaloryczność miału węglowego

13x0,4254x20=111 [GJ] roczne zapotrzebowanie na energię budynku

0,6494 - sprawność nowego układu (kocioł+instalacja - wartość przyjęta z audytu)

19 GJ/Mg - kaloryczność pelletu

26 GJ/Mg - kaloryczność ekogroszku

111/0,6494/19=9 [Mg] pelletu

111/0,6494/26=6,57 [Mg] ekogroszku

Jeżeli coś źle liczę to mnie poprawcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam grono forumowiczów.

Kolego damiand9, polecam oprócz tabelek i audytów troszkę obiektywizmu do porównania.

Autor tematu damianlisek na początku tematu napisał: Mam nowo wybudowany do woj.opolskie 180m2 użytkowe ściany porotherm 44, ogrzewanie podłogowe+dodatkowo grzejniki, okna 3szyby, izolacja dachu 30cm ursa 32lambda....

Dzisiaj zamieścił cenną dla Ciebie i innych szukających wiedzy informację : Sezon 2017/2018 spaliłem 4.200t pelletu po 680zl uważam ze to dobry wynik razem z CWU 3osoby

Warto przeliczyć porównać dołożyć straty, z opisu widać że chatka ciepła i nie taka mała, i w najcieplejszej części kraju. Przyznam że gdybym teraz budował włożyłbym więcej dzieńgów w izolację domu, w porównaniu z kolegą to cienki bolek jestem.

Pozdrawiam "palaczy". YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sambor napisał:

Wg mnie po samej zmianie kotła sprawność instalacja kocioł się nie zmieni

Trzeba poprawić instalację

Zgadzam się. Wyższa sprawność uwzględnia wymianę również instalacji.

15 godzin temu, damianlisek napisał:

Sezon 2017/2018 spalilem 4.200t pelletu po 680zl uważam ze to dobry wynik razem z CWU 3osoby

Możesz coś więcej napisać o pellecie? Gdzie go kupujesz, jakiej jakości jest ten pellet?

14 godzin temu, YaroXylen napisał:

Witam grono forumowiczów.

Kolego damiand9, polecam oprócz tabelek i audytów troszkę obiektywizmu do porównania.

Zgadzam się  z tym. Jednak jak to ktoś ładnie tu napisał chciałbym być świadomy wyboru, a nie w trakcie być niemiło zaskoczony.

Nie mogę ocieplić ścian zewnętrznych, co by bardzo zmniejszyło straty ciepła. Jest to budynek zabytkowy i niestety jest pod nadzorem konserwatora zabytków, który na to nie wyrazi zgody.

Wracając do pierwszego pytania, mając już dużo informacji o budynku uważacie, że kocioł Easypell 32 kW z zasobnikiem boforowym da sobie radę w tym budynku, mimo że wyliczona została moc kotła 40 kW? Uważacie, że jest to dobry wybór, czy jednak skupić się na ekogroszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić termomodernizację takiej kamienicy, i nas jakoś to przechodzi, tylko jakieś tam kwestie muszą być spełnione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż,  piszę z telefonu,  różne chochliki mogą się wkrasc, ale w realu pewnie bym Ci to lepiej wytłumaczył,  pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu nie jest wróżbitą. Jedynie co do mocy kotła jestem przekonany że 32KW spokojnie to pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Panowie. Chciałam dopytać użytkowników Easypell jak macie rozwiązaną kwestię sterowników pokojowych. Niestety instalator nigdy wcześniej nie montował tego kotła i wykonał tylko hydrauliczne prace, a resztę pozostawił serwisantowi. Efekt jest taki, że nikt nie potrafi nam przedstawić ogólnej koncepcji jak ma to wszystko funkcjonować. Mamy podłogówkę i grzejniki i jedyne co zapronowano po naszych uwagach to zamontowanie dwóch sterowników (Tybex 137, ewentualnie Tech ), które miałyby być powiązane z pracą dwóch pomp. Mógłby ktoś opisać jak to wygląda u niego...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.